MENÜ
İzmir 19°
Son Kale İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
CHP'li Beko:
Politika
23 Mart 2023 Perşembe 11:15

CHP'li Beko: "İslahiye ve Nurdağı için uyarılar dikkate alınmamış"

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Kahramanmaraş merkezli depremlerle yerle bir olan Islahiye ve Nurdağı ilçeleri için uyarıların dikkate alınmadığını belirterek, "Bu olay ihmaller zincirinin yeni bir halkasıdır. Göz göre göre insanlar ölüme terkedilmiş! Sorumlular kaçamayacak, cezasını çekecek” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı’na yönelttiği sorularında ilçelerde yaşanan ‘ihmali’ Meclis gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, “Gaziantep ilimize bağlı İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki yapı stokuna yönelik olarak 6 Şubat depreminden 40 gün önce, önemli uyarılarda bulunan bir rapor hazırlandığı ancak raporun dikkate alınmadığı bilgisi kamuoyuna yansımıştır. Raporda yer alan ‘İslahiye ve Nurdağı bölgesinde bulunan yapıların yapı karakteristikleri, yapım tekniği ve malzemelerinin detaylı olarak incelenmesi için yeterli miktarda ekip oluşturularak yerinde inceleme ile risk durumu analiz edilmelidir” uyarısının dikkate alınmadığı vurgulanmaktadır. Depremin doğrudan vurduğu illerimizden ve ilçelerimizden olan İslahiye ve Nurdağı ilçelerinin yapı stokuna ilişkin hazırlanan raporun sümen altı edilerek dikkate alınmadığı bilgisi doğru mudur?” dedi.

SORUŞTURMA AÇILDI MI?

“İlgili raporda imzası bulunan ve yetkilileri uyardığı görülen şube müdürünün, pasif göreve çekilerek adeta cezalandırıldığı belirtilmektedir. Bu konuda ilgililer hakkında tarafınızca başlatılmış bir soruşturma bulunmakta mıdır?” sorusuyla soruşturmanın başlatılıp başlatılmadığına yanıt bekleyen Beko, şunları da sordu: “Bu raporu göz ardı ederek, binlerce yurttaşımızın ölümüne davetiye çıkaran sorumlular hakkında tarafınızca açılmış herhangi bir soruşturma var mıdır? Böyle bir soruşturma yoksa, bu durumun gerekçesi nedir? Deprem felaketini geride bıraktığımız bu bir aylık süreçte, koordinasyonunu yürüttüğünüz İslahiye ve Nurdağı ilçelerine kaç adet çadır ve konteynır gönderilmiştir?  Yaşanan deprem felaketinin ardından, belirtilen ilçelerde bulunan yapılara ilişkin hasar tespit çalışmalarının sonucu ne olmuştur?”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Son Kale İzmir