MENÜ
İzmir 45°
Son Kale İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Lal Denizli, önyargıyı çabuk kırdı
Ahmet Güler
YAZARLAR
11 Mart 2024 Pazartesi

Lal Denizli, önyargıyı çabuk kırdı

50 bin resmi nüfusa sahip Çeşme’de yerel seçim süreci sanki bir büyükşehirmiş gibi devam ediyor. Partili ve partisiz 8 başkan adayı vargüçleri ile çalışıyor. 

Küçük bir ilçe olarak neden Çeşme bu kadar önemli? Sezonda Çeşme’nin nüfusu bazen neredeyse 1 milyonu geçiyor. Çeşme, İstanbul’dan sonra Türkiye’in en büyük emlak rantını sağlayan bir ilçe. Bazı yerlerimde arsa fiyatları neredeyse metrekaresi 5 bin dolara ulaştı. Tüm Türkiye’nin gözü Çeşme’de. 

Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi esasında Çeşme’de seçim yarışı 2 güçlü aday arasında geçiyor. CHP adayı Lal Denizli ve Cumhur İttifakı'nın adayı (MHP) Esat Tanık. Adayların her ikisi de genç, aydınlık yüzlü insanlar. Derin Çeşme tecrübeleri yok.

Yarışta Lal Denizli açık ara önde görünüyor. Bu yoğun performansını sürdürür ise 2019 yerel seçimlerinde CHP’nin aldığı yüzde 53,7 oy oranını yüzde 57-59 bandına çekebilir. 


***

Denizli’nin Çeşme’ye ilk geldiği cuma gününü hatırlıyorum. “İthal Aday İstemezük” diyen partililer belediye önünde oturma eylemi yapmışlardı. Atamadaki parti içi sorunları hiç suçu olmayan adaya fatura etmişlerdi. 

Lal Denizli sanki senelerin siyasetçisiymiş gibi bu önyargıyı çok çabuk kırdı, kısa sürede seçmene kendisini sevdirdi ve ilk etapta karşı tavır koyan partililerin ve seçmenin desteğini kazandı. Bunu nasıl yaptı dersiniz? Bu genç ama altyapısı sağlam ve dolu aday, seçmen karşısında “kendisi” olmayı tercih ediyor. Rol kesmiyor, olduğundan başkası gibi davranmıyor. 

En önemlisi, “Çeşme’ye geldiğimde sırtımdaki çanta boştu" diyor... Ardından, "Çantanın içinde, beni görevimde engelleyecek olumlu/olumsuz hiç bir şey yok, bembeyaz yeni bir defter sayfası gibi” diye vurguluyor.

Genç ama zeki adayın vermek istediği mesaj son derece açık: ”Beni buraya, Çeşme’ye hiç kimse göndermedi. Ben istediğim için ve Çeşme’ye bir şeyler vermek amacıyla geldim. İthal aday değilim. Ailem 100 yıllık Çeşme’li... Liyakatım da buna yeterlidir.“

***

Lal Denizli farklı toplantılarda boş vaatler vermekten imtina ediyor, Çeşmeliler’in dile getirdiği yıllardır çözülememiş sorunlara klasik bir politikacı gibi “hallederiz, yaparız” gibi söylemler yerine bazen acı da olsa “incelerim, mümkünse yaparım ancak söz veremem” diye dürüstçe net- şeffaf yanıtlar veriyor.

Bunun yanı sıra genç ve dinamik ekibi ile Çeşme dersine iyi çalışmış. Ayrıca, sorunları detaylarıyla ve çok iyi biliyor. Çözüm önerileri ise son derece mantıklı.

***

Ancak yüksek oy oranına erişmesi için şimdiye kadar gösterdiği performansı aynen sürdürmeli. Seçim başarısı için üç hedef kitle çok önemli;

1.) Genel seçimlerden sonra CHP ve muhalif kitlede oluşan moral bozukluğu ile “sandığa gitmeyeceğim, oy vermeyeceğim” diyen kesimi ikna etmek..

2.) Genç, tecrübesiz, Çeşme’yi bilmiyor önyargıları ile donatılmış kemik seçmeni yanına çekmek, (bu konuda oldukça iyi yol aldı) 

3.) Çeşme’de yıllardır AKP ve MHP’ye oy veren muhafazakarlar (11 bine yakın) seçmene yönelik samimiyetini, çalışkanlığını Çeşme aşkını taşımak, ikna etmek, İlk defa oy kullanacak gençler çok önemli. 

Meclis bileşimi üzerinde küçük tartışmalar da olsa bile, Lal Denizli ve genç ekibi bu süreci şimdiye kadar iyi yönetti. Siyasi arenada tüm kesimleri memnun etmek kolay bir iş değil ama Lal Denizli, meclis bileşimi için siyasi, coğrafi, etnik, liyakat, temsiliyet orantısı açısından iyi bir liste ortaya koydu. 

Ben bu yeni dönemin daha başarılı bir yerel yönetim süreci ortaya koyacağına inanıyorum. Bilhassa çevrenin korunması, gençler, engelliler, kadınlar, turizm, tarım ve can dostlar konusunda genç başkan ve ekibinin yeni projeler ile Çeşme’yi bir cazibe merkezine dönüştürmesini bekliyorum. 
 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Deli Kamil
 12 Mart 2024 Salı 09:42
Ahmet bey, doğru tespitler yapmışsınız. Kadında bi samimiyet ve içtenlik var, gerçekten çok güzel. İnşallah böyle devam eder, bozulmaz
 Taylan Doğan
 11 Mart 2024 Pazartesi 12:43
Anlatınız,alışılmış,olumsuz aday resmini yok etti.Umarim,samimiyet ve dürüstlüğü bozulmadan devam eder. .yolu açık olsun. Samimi ve dürüst olan kazansın inşallah
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Son Kale İzmir