MENÜ
İzmir 35°
Son Kale İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
CHP İzmir, parçalı bulutlu...
Mustafa Akbaş
YAZARLAR
21 Ağustos 2023 Pazartesi

CHP İzmir, parçalı bulutlu...

CHP'de kongre takvimi hızla işliyor. Konak, Bornova, Karşıyaka gibi ilçelerde seçimler sonuçlandı. En büyük iki ilçe Buca ve Karabağlar ise sona kaldı. Bu hafta bu iki ilçede de sandığa gidilecek.

Genel olarak sönük geçen CHP'nin ilçe kongrelerinde, delegelerin yarıya yakınının sandığa gitmediğini gördük. Halk katılımı çok azdı. Coşku yoktu, heyecan yoktu. AKP iktidarını devirme yahut geriletme perspektifine dönük pek bir konuşma dinleyemedik. Tartışma ve özeleştiri yerini yüzüysel suçlamalara bırakmıştı. Müzik bile yoktu. Salon süslemesi yoktu. Sadece listeler ve o listelerdeki isimler...

Bu vaziyet, 8 ay sonra kritik bir seçime girecek CHP açısından son derece tehlikeli. Hele ki; ekonomik kriz altında inim inim inleyen ve politikacıdan umudunu kesmiş yurttaşların yılgınlığı ile de birleşirse sandığa gitme oranı dibe vurabilir, ortaya bir hezimet çıkabilir. Bu uyarımı daha önce televizyon ekranlarından da yapmıştım.

CHP'nin merkez komitesi ve yerel komitelerinin durumu mutlaka dikkatli bir şekilde değerlendireceğini düşünüyorum.

***

Gelelim CHP içindeki yarışa...

Daha önce, "Balçova Belediye Başkanlığını istiyor" yorumları yapılan CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu'nun son dönemde "yerini koruma" yönünde irade koyduğu konuşuluyor. Aslanoğlu, 2023 Ocak ayında, Ali Engin, Abdül Batur ve Serdar Sandal'ın yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin siyasi ayağını dizayn eden Rıfat Nalbantoğlu ve İZBETON Genel Müdürü Heval Savaş Kaya ile Mahir Polat'ın da tam desteğiyle koltuğa oturmuştu.
Nalbantoğlu ve Mahir Polat ile Heval Savaş Kaya'nın il başkanı olarak devam etmek isteyen Aslanoğlu'na desteğinin artarak devam ettiği görülüyor.

Ancak, Aslanoğlu'nu koltuğa oturtan diğer aktörlerin il kongresinde alacakları tavrın henüz belli olmadığını biliyorum. Kılıçdaroğlu'nun vereceği işarete göre, tersi yönde hareket edebilecekleri bile ihtimal dahilindedir.

Diğer yanda, Aslanoğlu ismine sıcak bakmayanlar olduğu da biliniyor. Üstelik bu kişiler, partinin yönetim kademesinde yer almış, hayli güçlü isimler. Bazı belediye başkanları, milletvekilleri de dahil...

Şimdi, hal böyleyken, üstüne bir de ilçe kongrelerinde "parçalı bulutlu bir yapı" ortaya çıkması durumu var...

Yani, delegelerin yoğun olduğu Konak, Bornova ve Karşıyaka gibi ilçelerde hiç kimse "Aslanoğlu'nun kongreyi kazandığını" iddia edemez. Birçok yerde, CHP içindeki farklı yapıların bir araya gelerek listeler oluşturduğu görülüyor. Yani parçalı bir durum söz konusu... Belki, Karabağlar ve Buca kongrelerinde bu durum daha da derinleşecek. Dolayısıyla, tek başına bir ekibin kazandığı, güçlü olduğu, domine ettiği yarıştan bahsetmek mümkün değil.

***

Üstelik, Kılıçdaroğlu da henüz bir ismi işaret etmedi. Deniz Yücel'de olduğu gibi Aslanoğlu'na dönük açık bir desteği de olmadı.

Bu durumda, 16 Eylül 2023'te yapılacak kongrede Aslanoğlu'nun karşısına mutlaka güçlü bir rakibin çıkacağını düşünüyorum.

İlçelerde yan yana gelen ekipler, il kongresinde de pekala bir aday etrafında birleşebilir. Yahut bugün ortak liste çıkarıp seçim kazananlar, yarın etkili bir aday için karşıya geçebilir.

Bu aday, CHP'deki parçalı bulutlu yapıyı birleştirebilecek, kapsayıcı, örgütün içinden gelen, önemli kademelerde görev yapmış, Ankara'nın da tanıdığı, sivil toplum örgütleriyle mesai tüketmiş, seçmene dokunabilen bir isim olursa eğer, sular iyice ısınabilir.

Güven, umut ve dinamizm vermesi halinde ise bir süredir saha kenarında olup biteni izleyen pek çok CHP'liyi de yeniden oyuna sokabilir. CHP iyice şenlenebilir!

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2023 Son Kale İzmir