MENÜ
İzmir 13°
Son Kale İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
CHP'li Başarır'dan İYİ Parti'ye İzmir tepkisi...
Politika
21 Eylül 2023 Perşembe 16:50

CHP'li Başarır'dan İYİ Parti'ye İzmir tepkisi... "Umarım hesap vermek zorunda kalmazlar"

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in İzmir Büyükşehir adayı olarak Ümit Özlale'yi açıklamasıyla ilgili, "Hanımefendi böyle bir karar vermiş, ‘ayrı gireceğim’ diyor ve İzmir’de adayını açıklıyor. Biz gidene ‘kal’ diyemeyiz, zorla ittifak yapacak halimiz de yok. Siyasi partiler karar alır, uygular, sonucunu da sandıkta alır. Tersi olursa da bunun hesabı olur. Umarım böyle bir hesap vermek zorunda da kalmazlar" dedi.

SONKALEİZMİR-CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündeme dair açıklamalar yaptı. 

İYİ Parti lideri Meral Akşener'in İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Ümit Özlale'yi açıklamasını yorumlayan Başarır, "Hanımefendi böyle bir karar vermiş, ‘ayrı gireceğim’ diyor ve İzmir’de adayını açıklıyor. Biz gidene ‘kal’ diyemeyiz, zorla ittifak yapacak halimiz de yok. O yüzden kararı hayırlı olsun. Umarım seçim sonucunda bunun ülkeye, demokrasiye ve kazanılan illere bir zararı olmaz. Siyasi partiler karar alır, uygular, sonucunu da sandıkta alır. Tersi olursa da bunun hesabı olur. Umarım böyle bir hesap vermek zorunda da kalmazlar” dedi.

"SİNEKLERİ ÖLDÜREREK BU İŞİ ÇÖZEMEZSİNİZ"

Ülkenin bazı yerlerinin uyuşturucu bataklığına dönüştüğünü öne süren Başarır, “Bataklıkları kurutmadan sinekleri öldürerek bu işi çözemezsiniz. En ucundaki torbacıları alabiliyorlar, baronlara dokunamıyorlar. Türkiye’de güvenlik sorunu var, bu güvenlik zafiyetinin sorumlusu bu iktidardır” sözlerini sarf etti. 

"SAYIŞTAY RAPORUNU AÇIKLAYIN"

Sayıştay Başkanlığı’nın Cumhurbaşkanlığı raporunu açıkladığını anımsatan Başarır, önceki raporda ayrıntılı olarak yer alan harcama kalemlerinin son raporda bulunmadığını belirtti. Başarır, raporda, harcamanın 2 milyar 804 milyon lira olarak belirtildiğini aktararak, “Emekli maaşı 7 bin 500, asgari ücret 11 bin 500 lira. Cumhurbaşkanlığı’nın harcaması geçen yıla göre 800 milyon lira civarında artmış. Bir hukuk devletinde, şeffaf bir devlette nereye harcandığının açıklanmaması utanç meselesidir. Sayıştay’a bildirilmiyorsa, o da yurttaşlarla paylaşmıyorsa sözün bittiği yerdeyiz. Nereye harcandığını açıklayın.” diye konuştu.

“BEN DE SIĞINMACI İSTEMİYORUM”

Sığınmacı konusuna da değinen Ali Mahir Başarır şöyle konuştu:

"Ben de sığınmacı istemiyorum. Bir fezleke daha getir. Sığınmacı istemeyenleri gözaltına almak rezalettir, felakettir, sözün bittiği yerdir. Kaldır dokunulmazlığımı. Daha önce teşebbüs ettin zaten. Bu konuşmam için de ‘Ali Mahir Başarır insanları sokağa teşvik etti’ derler. 7 bin 500 lirayla yaşamak istemeyen emekliler, sığınmacı istemeyenler, yurt bulamayan öğrenciler sokakta tepkisini vermelidir. Bu anayasal bir haktır.”

KURULTAY 5 KASIM’DA

Başarır, CHP’de kurultay sürecine ilişkin bir soruya karşılık, kurultay tarihi olarak 5 Kasım’ın düşünüldüğünü, Parti Meclisinin bu ay sonunda yapacağı toplantıda İstanbul Kongresi’nin de aralarında bulunduğu kurultay takviminin belirleneceğini bildirdi.
 

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2023 Son Kale İzmir