MENÜ
İzmir 35°
Son Kale İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Altında yükseliş devam edecek mi?
Ekonomi
12 Kasım 2022 Cumartesi 15:19

Altında yükseliş devam edecek mi?

Altının ons fiyatı bir haftada 90 doların üzerinde artışla 1772 doları gördü. Gram altında rekor seviye görüldü. Türkiye'nin altın ithalatı 63 ayın zirvesine çıkarken, uzmanlar yastık altına işaret etti.

Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) aralık toplantısından itibaren faiz artış hızını düşüreceği beklentisiyle son günlerde hızlı yükseldi.

Dolar endeksi zayıflarken, altın fiyatları bu hafta son iki buçuk yılın en iyi haftalık performansına imza attı.

Haftaya 1681 dolar seviyesinden başlayan ons altın, bugün 1772 doları gördü. Haftalık artış ons altında 91 dolara ulaştı.

Gram altında da bugün 1054 TL ile rekor seviye görüldü.

Altın ekimde art arda yedinci ayını da kayıpla kapatmış ve 1960’ların sonundan beri en uzun kayıp serisine imza atmıştı ancak kasımda tablo tersine döndü.

‘FED YAVAŞLAYACAK’ BEKLENTİSİ

ABD’de ekim ayında tüketici enflasyonunun yüzde 7,7’ye gerilemesi, Fed’in aralıkta faiz artış hızını aralıkta 50 baz puana, şubatta 25 baz puana düşüreceği beklentisini artırdı.

Son dört toplantıda 75’er baz puanlık artışa giden Fed’in yavaşlayacağına dönük beklenti, dolar endeksinin de gerilemesine neden oldu.

Eylül sonunda 114 ile rekor kıran dolar endeksi, bugün 106 seviyelerine kadar geriledi. Dolar endeksinde 3 ayın en düşük seviyesi görülmüş oldu.

Dolar gerilerken Euro yükseldi. Eylülde 0,95’e kadar gerileyen Euro/dolar paritesi bugün 1,03’ü aşarken euro/TL’de de 19,26 ile 2022 yılının yeni zirvesi görüldü. Euro/TL’de rekor Aralık 2021’de görülen 20,75 seviyesiydi.

ALTINDA SENE SONU BEKLENTİLERİ NE?

Para ve altın piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, “Güçlü dolar ve yüksek faiz baskısı kalkınca altının kayıplarını hızlı geri alacağını biliyorduk.” dedi.


Geçen hafta ABD’de işsizlik artışının, bu hafta da ABD’de ekimde enflasyonun beklentilerden hızlı gerilemesinin altını yukarı çektiğini hatırlatan Yıldırımtürk, “Son enflasyon veri şaşırttı. ABD’de enflasyon tahminleri yüzde 7,9 idi ama yüzde 7,7 gelince altın üzerindeki baskı azaldı” değerlendirmesinde bulundu.

Bundan sonrası için temkinli olmak gerektiğini belirten Yıldırımtürk, gelecek hafta ABD’de üretici enflasyonunun beklentilerin altında kalması durumunda ons altında 1810 dolar seviyesinin görülebileceğini ancak daha sonra kâr satışlarıyla 1750 dolara kısa süreli geri çekilme olabileceğini belirtti.

Yurt içinde kur korumalı mevduatın (KKM) getirisinin gerilediğini ve özellikle şirketlerde KKM’den dövize geçiş işaretleri olduğunu, bunun da döviz kurlarını yükseltebileceğini belirten Yıldırımtürk, gram altında da sene sonunda hem ons altın hem dolar/TL’deki artışlarla 1450 TL seviyelerinin görülebileceğini söyledi.

Yıldırımtürk, sene sonunda ons altında 1850 dolar, dolar/TL’de 22 seviyelerinin görülebileceğini öne sürdü.

Vatandaşın enflasyona karşı parasının değerini korumak için son aylarda altına yoğun talep gösterdiğini ve satın alınan altınların yastık altına aktığını belirten Yıldırımtürk, son aylarda Türkiye’nin altın ithalatının da yüksek seyrettiğini hatırlattı.

ALTIN İTHALATI 63 AYIN ZİRVESİNDE

Altın ithalatı ekim ayında 63 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası üzerinden altın ithalatı ekim ayında 44 bin 568 kg ile 63 ayın en yüksek seviyesine yükseldi. 2021 yılının aynı ayında ithalat 1213 kg seviyesinde bulunuyordu.

Böylece 2014 yılı Temmuz ayında gerçekleşen 62 bin 852 kg ithalatın ardından en yüksek rakama ulaşıldı.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası verilerine göre aynı ayda gümüş ithalatı 66 bin 609 kg oldu. Geçen yılın aynı ayında gümüş ithalatı 34 bin 313 kg idi.
 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Son Kale İzmir