MENÜ
İzmir 17°
Son Kale İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Tehlike büyük, Meclis göreve!
Türkiye
1 Nisan 2020 Çarşamba 19:19

Tehlike büyük, Meclis göreve!

Türkiye’yi etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle birçok önlemler alındı. Ancak tutuklu bulunan gazeteciler için, salgın büyük risk taşıyor. Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu'nun da aralarında bulunduğu tutuklu gazetecilerin acil tahliye edilmesi istendi.

“Haberin Var Mı İnisiyatifi” dikkat çeken bir açıklamada bulunarak, Meclis'e seslendi. İnisiyatif, "Meclis göreve, gazetecilere tahliye" başlıklı bir kampanya başlattı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Covid19 salgını Türkiye'de hız kesmeden can almaya devam ediyor. 

Hükümet bir takım tedbirler açıklarken düşüncesini söylemekten öte eylemde bulunmamış onlarca gazeteci ve siyasetçiyi cezaevlerinde kaderlerine terk ediyor.

Türkiye'deki 359 hapishanede doluluk oranı yüzde 127. Son verilere göre hapishanelerde 100’den fazlası gazeteci olmak üzere 257 bin hükümlü, 43 bin tutuklu var.

Vakit daralıyor. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Uluslararası Af Örgütü, Avrupa Birliği parlamenterleri, Uluslararası Pen ve diğerleri Türkiye’ye çağrılarını yineliyor: Cezaevlerini çok geç olmadan boşaltın!

Ama dün yapılan açıklamayla görüldü ki bu çağrılar ciddiye alınmıyor. Bir kez daha yineliyoruz:

Covid19 bir ateş gibi tüm cezaevlerini sarmadan yeni infaz düzenlemesinin kapsamı genişletilsin. 

Haberlerinden, demeçlerinden ve görüşlerinden dolayı "terörist" muamelesi gören gazeteciler, öğrenciler ve siyasetçiler de infaz düzenlemesine dahil edilsin.

CEZAEVLERİNDE DÜŞÜNCE SUÇLUSU KALMASIN!”

Sosyal medyada başlatılacak kampanyada “#VirüsGirmedenGazetecilerÇıksın” etiketi kullanılacak. Kampanya için de bir video hazırlandı. Videoda, salgının tutuklu bulunan gazeteciler için nasıl bir tehdit oluşturduğu anlatıldı. (Odatv)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Son Kale İzmir