MENÜ
İzmir 27°
Son Kale İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
YENİ NORMAL ESKİ ANORMAL - KRİZLER
Osman Sirkeci
YAZARLAR
26 Mayıs 2020 Salı

YENİ NORMAL ESKİ ANORMAL - KRİZLER

Düşünen insanı kuşkuya düşürmekteydi? Aniden dehşetli sayılara boğulan dünkü muhteşem küresel tabloya ne olmuştu birden bire?

Sosyal sorumluluk ve akademik kaygıyla şöyle sistemin geçen on yıllık sürecine bir göz atınca; 2008’den krizin çıkış ve yükseliş dönemini takip eden 2018’den itibaren sistemin kendi karakteristiği olarak hızlı bir düşüşün takip etmesi olağan bir bunalımlar seyrinin doğal devamıydı.

Kapitalist eşitsiz gelişim ve büyüme koşullarının dünyayı nereye getirdiğine kısaca bakıldığında; 2008 ile 2018 arasında geçen on yıllık yükseliş döneminin sona erdiği ve 2018 sonundan itibaren 2019 boyunca hızlı bir uçuruma yuvarlanışın başladığı bütün verilerden ve yorumlardan kolayca anlaşılmaktaydı.

Medyada yükselen felaket çığlıklarının arkasındaki sır?

Ama dünyanın her yerinde olduğu gibi sistemi eleştiren tüm medya kanallarının sesi kısılırken, eleştiriler görünmez ve duyulmaz kılınırken, adeta AVM'lerin, şık vitrinlerindeki gibi her yıl sistemin yarattığı bir avuç zenginin şatafatı ve serveti, medyanın bir numaralı haberleri arasında manşetlerden yer almaktaydı.

Şöyle bir medyaya bakıldığında, son 8 yıl boyunca her geçen yıl biterken, zenginlerin ne kadar servet biriktirdiği, yüksek karlarla bilançolarını kapatan finans kuruluşlarının haberlerinin boy boy yer aldığı kolaylıkla görülecektir. Aynı şekilde her takip eden yıl başladığında yine birinci çeyreği veya neredeyse tüm birinci yarısı geçen yılın zenginlerinin haberleriyle gündemlerini doldurdukları bir başka görsel gerçeklik olarak medya sayfalarında yer almaktadır.

Korona Salgını ve Arka Bahçenin Kazananları

Krizin ikinci yılına denk gelen Korona maskeli ilk günlerde bu sürecin iradi olarak yönetilişinin doğal bir sonucu olarak sorun nerdeyse maske tartışmasına indirgendi. Medyada yer alan milyonlarca haberden anlaşılacaktır ki yaklaşık beş aylık yani; bir yarıyılla tekabül edecek süreçte, son 50 yılda pek fazla karlı olmayan sağlık sektörünün, tüm alt sektörleriyle birlikte, insan sağlığı için çok önemli bir yeri olduğu halde birkaç kuruşluk maske üretimine hiç de sıcak bakmadığı medyaya yansıyan tartışmalardan, raporlardan kolayca anlaşılmaktadır.

Bunalımlı, Anormalden Yeni Normale

Korona krizini yoksullar; 100 binlerce can kayıplarıyla, milyonlarca hastalığa yakalanan mağdurlarıyla, işsizliğe mahkûm olanları ve yoksullaşanlarıyla, hücrelerine kadar yaşadılar ve her yönüyle çok yakından izlediler. Bu korona maskesi; asıl iktisadi krizin gizlenmesi gereken yanlarını gizlemişti, artık ayıbın örtülmesine ihtiyaç kalmamıştı. Sistemin hastalıklı, bunalımlı, anormal gidişine “yeni normal” ismini takarak yola devam etmek mümkündür.

Yeni Normal Eski Anormal

Yeni normal başladı. Kulaklar ve gözler hariç, ağızlar ve burun maskelendi. Bundan sonra ağız ve burunları, maskeli milyonlar sadece görecekler, duyacaklar ama maskesiz herhangi bir şey “söyleyemeyecekler”. İşte korona krizi iktisadi ve siyasi erke böyle mükemmel fonksiyonel bir araç lütfunda bulundu. İnsanlar birbirlerine 1,5 metreden daha yakın olamayacaklar. Fısıldaşarak konuşamayacaklar. Düşüncelerini, duygularını ve şikayetlerini sadece herkese açık tele kulakları ile açık cep telefonlarının ekranlarında paylaşacaklar. Ağızlar kilitli yaşayacaklar işte, yen normal. Yani normal duyacaksın, işiteceksin, cesaretin varsa yazacaksın? Konuşmaya gelince maskeni takacaksın ve bu rahatlamış ortamda küresel ve yerel medya organları daha rahat yazacaklar. Yeni normal topluluklar birazcık da olsa AVM'lerden mesafeli yaşayarak, reel tüketimi kısarak zihinsel tüketime doyacaklar. Okuyorlar, görecekler, duyacaklar ama maskeyi takıp sosyal mesafeyi koruyarak bu oyunu sessizce izlemeye mahkûm olacaklar.

Sonuç Malum

Krizde de refahta da işini bilen zenginler, servetine servet katacak.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Fatma Ertürk
 26 Mayıs 2020 Salı 17:18
Sevgili hocam çok doğru tesbit. İnsanoğlu varoluşundan itibaren dünyada yaşanılan her olayda güçlüler zengileşmiş zalimleşmiş acımasızca yaşamış. Bundan sonrada değişeceğini düşünmüyorum. İnsanlar katmerleyerek kötüleşiyor. Naçizane fikrim saygılarımla.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Son Kale İzmir