MENÜ
İzmir 37°
Son Kale İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Piyasacı modelin koronalı maskesi
Osman Sirkeci
YAZARLAR
23 Nisan 2020 Perşembe

Piyasacı modelin koronalı maskesi

Krizin ilk ortaya çıktığı günlerde birçok politik lider ya bu salgını “fırsata çevirmekten” bahsetmişti ya da bu konu hakkında verdiği demeçlerinden dolayı reytinginin artışına bağlamıştı. Ancak ilerleyen zaman nispeten hızlı bir oranda can kayıplarını arttırıp vaka sayısını yükselttikçe serbest piyasa ekonomisinin sihirli eli krize sarılarak piyasada ücretsize düşen maskeyi gerçek krizin gizlenmesinde kullanmaya başlamıştı bile çoktan. Korona Virüsünün laboratuvarlarda yapay bir silah olarak mı üretildiği yoksa 20-30 yıl önce ikinci, üçüncü, dördüncü versiyonları zaten tespit edilmiş olduğundan bugün adından da anlaşılacağı gibi COVID-19 şeklinde ifade edilen bir virüsün tek başına gücünün yetemeyeceği bir ekonomik krizle karşı karşıya bulunuyoruz.

Açlıktan Ölenler Koronanın 21 Katı

Kriz günleriyle birlikte önceleri medyada paylaşılmasına rağmen pek fazla dikkat çekmeyen araştırmalar, salgın hastalık senaryolarına karşı alınması gereken önlemler yeniden ısıtılarak medyaya sunuldu. Bill Gates’in beş sene önce söyledikleri, çeşitli istihbarat servislerinin kendi asli görevleri olarak kendi rutin çalışmaları kapsamında olası felaketler karşısında hazırladıkları en iyi senaryo, en kötü senaryo biçimindeki raporlar yeniden gündemi belirlemeye başlamıştı. Ancak ilk günlerinden itibaren hiçbir ülkenin bir diğerinin sayısına inanmadığı gündeme servis edilen Kornanın sebep olduğu can kayıplarıyla koronanın dışında normal eceli olmayan ölümlerle kıyaslandığında çok küçük oranlarda olduğu gözlerden kaç(ırıl)maktaydı.

Korona krizi başladığı günden bu yana zaman zaman Worldometers verilerine dayanarak oluşturduğumuz tablolarda korona krizinin sebep olduğu ölümlerin benzer türden sebepler arasında yer alan bulaşıcı hastalıklardan, kanserden, gripten ve benzeri bulaşıcı hastalıklardan 2019 yılında yaşamını kaybedenlerin 2020 yılı içindeki kendi arasındaki oransal dağılımında anormal bir farklılığın olmadığı açıkça görülmektedir.  

Tablolarda görüleceği gibi küresel olarak 2020’nin yaklaşık ilk dört ayında Koronavirüsün sebep olduğu toplam ölümlerin oranı hiçbir zaman yüzde 1 oranını geçmedi.  Bu kıyaslamada bir yanılsama payı olup olamayacağını da sağlamak üzere 2019 yılı sonu rakamlarından oluşturulan tablolarla da kıyaslandığında 2020’nin dört ayı boyunca diğer bilinen hastalıklardan can kayıplarının toplam içindeki oranlarında da olağan dışı bir değişikliğin olmadığı da anlaşılmaktadır.

Mali Destekler Şirketleri mi İnsanlığı mı Kurtaracak?

Başta 2,5 trilyon dolarlık destek paketi ile Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere 209 devletten 119’unun korona krizi kayıplarını telafi etmek üzere açıkladıkları kriz destek bütçelerinin toplamı yaklaşık 6,6 trilyon dolara yaklaşmış bulunmaktadır. Küresel kuruluşlarla birlikte bu rakam 11 trilyon dolar gibi görünmektedir. Ancak piyasa ekonomisinin sanal abartılı yapısını burada da gözden kaçırmamak gerekir. Devletler yardıma ihtiyacı olan kurumlara ve bireylere doğrudan nakit veya ayni yardımlar da bulunurlarken medyada yer alan uluslararası kuruluşların verdikleri desteklerin doğrudan kişilere veya özel şirketlere ulaştırılamayacağı da göz önünde bulundurulması gereken başka bir gerçekliktir. Özet olarak toplamda 11 trilyon dolar olarak açıklanan COVID-19 destek bütçelerinin sadece 6,6 trilyon dolarlık kısmı doğrudan şahıslara ve şirketlere ulaştırılacaktır.

İktisatçılar ve siyasetçiler tarafından eklenen aslında Korona krizi ile kapitalist piyasa ekonomisinin 2018 sonlarında başlayan 2019’da derinleşen 2020’de ister Koronavirüs gibi mucizevi bir felaket çıksın isterse başka bir gerekçe üretilsin zaten ekonomik kriz hızla derinleşmiş ve düşüşe çoktan geçmişti bile.

Siyasetçilere ve klasik iktisatçılara sistemin doğası gereği sunulan bu salgın krizi piyasa ekonomisinin başarısızlıklarının ve dışsallıklarındaki negatifliklerinden kaynaklanan reel ekonomik krizi gizlemesinin maskesi olamayacaktır. Yoksulları cezalandırma aracı olarak anomalik sistemin bu kronik krizi ne yapılırsa yapılsın piyasa ekonomisinin son iki yılda içine düştüğü bunalımı maskelemeye yetmeyecektir.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Özgür
 26 Mayıs 2020 Salı 11:27
Elinize kaleminize sağlık...
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Son Kale İzmir