MENÜ
İzmir 35°
Son Kale İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
KSK Stadı çıkmazı...
Abdullah Çelebi
YAZARLAR
17 Mart 2022 Perşembe

KSK Stadı çıkmazı...

Tarih 28 Ocak 2014... Yalı Caddesi'nde planlanan Karşıyaka Stadı'nın ilk ihalesi 54 milyon TL bedelle yapıldı. 

İhale sonrası arazideki tesisler yıkıldı ve stat için düğmeye basıldı. O dönem ortada ne Göztepe Gürsel Aksel Stadı ne Alsancak Mustafa Denizli Stadı ne de Bornova Aziz Kocaoğlu Stadı vardı...
Dava süreçleri nedeniyle 2017'ye kadar yapılamayan stat için bu kez TOKİ ile yüklenici firma arasında maliyet anlaşmazlığı ortaya çıktı. Bu sebeple iptal edilen ihale, 15 Haziran 2017'de 62 milyon TL bedelle yeniden yapıldı. Ancak bu süreçte de güvenlik ve yapı yüksekliği gerekçeleriyle itiraz edilen stat yine davalık oldu. 

Dönemin başbakanı Binali Yıldırım 9 Eylül 2017'de Göztepe ve Alsancak statlarıyla birlikte Karşıyaka Stadı'nın da temelini attı. Hatta stadın teslim tarihi için 2019 Şubat ayını uygun gördü.
Gel zaman git zaman değişen bir şey olmadı... Stat arazisi yıllarca atıl kalırken, taraftarlar da aynı sürede sürekli 'Müjde'lerle avutuldu... Kulüp Başkanı Turgay Büyükkarcı uzun süredir 'Müjde' vermiyor. Belli ki o da sıkıldı. 

Gelelim bugüne... 

Stadı yapmakla sorumlu merkezi hükümet yıllarca hiçbir adım atmazken, hep açılan davaların arkasına sığındı. Ta ki Cemil Tugay'ın belediye başkanlığına gelmesine kadar. Çünkü o geldikten sonra işler değişti.. Nasıl mı? 

Tugay her fırsatta "Stat arazisinin tahsisini Karşıyaka Belediyesi'ne verin.  Biz kendi stadımızı yaparız" diye açıklamalar yaptı. "Gerekirse taş taşırım. Kutsal onurlu görev..." demeyi de ihmal etmedi!

2021 yılının Temmuz ayında Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu İzmir'e geldiğinde masa kuruldu. Kasapoğlu ve Tugay'ın yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri  Buğra Gökçe ve AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli'nin de yer aldığı görüşmede stat arazisinin Büyükşehir'e devredilmesi kararı alındı. 

AK Partili kurmayları kutluyorum. Tamamen merkezi hükümetin sorumluluğunda olan, yıllarca tepki gördükleri bir olaydan sıyrık bile almadan çıktılar. Tüm sorumluluğu devrettiler üstüne siyasi kazanç sağladılar. Nitekim AK Partili Sürekli önceki gün yaptığı açıklamada "Karşıyaka ve İzmir Büyükşehir Belediyesi yapabileceklerini belirterek stat arazisini talep etti. 'Paramız hazır' dediler. Protokolle devrettik ancak 7 aydır bekliyor. Bu topu taca atmaktır" açıklamasıyla da ilk golü attı.
 
Cemil Tugay'ın dahiyane! fikirleri ve manevraları sonucu Büyükşehir Belediyesi günümüz koşullarının ekonomik gerçekleriyle baş başa kaldı. Tüm çözümsüzlüklerin sorumlusu haline gelmekle kalmayıp ortalama 100 milyon liralık bir maliyetle karşı karşıya geldiler. Sonuçta olan yine Karşıyaka Stadı'nı bekleyen taraftarlara oldu. Öyle görünüyor ki bu bekleyiş çok daha uzun sürecek. 

Cemil Tugay da bu bol çıkmazlı sürecin son halkası oldu. Süreci partisi açısından da çok kötü bir noktaya sürükledi, tüm okları kendisinin, Büyükşehir Belediyesi'nin ve CHP'nin üzerine çekti. 

 

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2023 Son Kale İzmir