MENÜ
İzmir 27°
Son Kale İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Çakma Söner Bu Şafaklar…
Şeref Alpago
YAZARLAR
5 Nisan 2021 Pazartesi

Çakma Söner Bu Şafaklar…

Amerikan projelerinin bir tanesinde saha mühendisi olarak mesleğe başladığım yıllarda, ilk beton dökümü sırasında vibratörün sigortası atmış ve kaba işler kalfası "sigara jelatini" ile konuyu çözmüştü. O anda sahada bu işe şaşıran iki kişi vardı. Birisi ben, diğeri Amerikalı kontrol mühendisimiz Eric Reese....

Eric, bu kadar ilkel bir çözüme ve yedek sigorta olmayışına şaşırırken bende kalfanın pratikliğine hayranlık duyuyordum..

Bu hayranlık, FBO tarafından hazırlanan 50 sayfalık “beton döküm” şartnamesinin önümüze konması ile son bulmuş ve sigara jelatininden Amerikan disiplinine geçişimiz çok hızlı olmuştu. 

Artık cebimde cam sigorta yedekleri ile gezerken bir tercih yapmam gerektiğini anlamış ve “çakma sigorta” kültürü yerine bilimi ve bilgiyi seçmiştim. Bu seçimin, benim 30 yıla yaklaşan meslek hayatımda öğrenme isteğimin yanına bir de öğretme isteği aşıladığını 6 yıl önce öğrenecektim. Bir İnşaat Mühendisi olarak, Mimarlık bölümü öğrencilerime uygulama esasında bildiklerimi aktarmanın tarifsiz bir mutluluk olduğunu, konuyu anladıklarında da yüzlerinde beliren o ışığı görmenin daha tarifsiz olduğunu anlayacaktım….

Bilim ve bilgi iç içe gibi algılansa da birbirlerini yalnız bıraktıkları durumlar olabildiğini 1999 öncesi uygulanan zemin etüd yöntemlerini incelediğimizde görebiliyoruz.

***

Statik projenin bir parçası olan temel hesabı için, inşaatın yapılacağı alanda bir gözlem kuyusu açılıyor, tercihen o bölgede iş yapmış tecrübeli bir Ins.Muh abimiz açılan kuyuya bakıp zemin emniyet gerilmesi için "x" olsun diyor ve gidiyordu. Bu metod bile yetersizliği nedeniyle deprem yönetmelikleriyle geliştirilmiş ve ancak bugünkü halini alabilmişti. Öte yandan “x” in ne olduğunu bilmeyen, önemli ve değerli bulmayan “Çakma Sigorta Müteahhitlerinin” yaptıkları yapıların ne hale geldiğini gördük ve maalesef görmeye devam edeceğiz.

Depremin aslında öldürmediğini, yapımcılara "x" i sorduğunu gördük. 

Daha o kadar çok sordu ki; gradasyonu,sordu, dozaji sordu, donatıyı sordu, kürü sordu ama sen; “Çakma Müteahhit” bunları hiç bilemedin...Gölcük’te bilemedin, Düzce’de bilemedin, Van’da bilemedin…Nerde olduysa tamamında bilemedin. Ve izmir'de yine bilemedin.

Yani; bedenin ve bindiğin lüks arabanın modeli değişti ama cehaletin sabit kaldı.

Teknik birikimi yüksek memleketlerdeki inşaatcılar “ya bir şey olursa” diye yaşarken, sen yüzündeki “bit yavrusu” kıvamındaki ifade ile “hiç bir şey olmaz” diye yaşadın ve hatta 2 işlem (çarpma ve toplama) bilgin ile yanında üç kuruşa çalıştırdığın Yüksek Matematik okumuş İnşaat Mühendislerine ahkam kestin….

Ve o gün; hesap sordu.

Hesabı, yaptığın binada oturmadığın için maalesef sana soramadı ama masum 115 cana, binlerce yaralıya sordu ve evsiz kalan binlerce güzel İzmirli’ ye sordu.

Hesabı, aracın limitlerini zorlayan ambulans sürücüsüne ve arkada minik İdil'in uyumaması için onunla iletişimde kalabilmek adına sallantıdan her yanı moraran ATT'ye sordu.

Hesabı, pandemi ile boğuşmaktan yorgun düşmüş olmalarına rağmen yine de heyecanla, yaşatma azmi ile sokakta acil servis önünde, ambulansla gelen yaralıları bekleyen sağlık emekçilerine sordu.

Hesabı, alana covid negatif olarak gelen, ama 5 günün sonunda ailesinin yanına pozitif dönen ve ayaklarında travma oluşan itfaiye personeline sordu.

Hesabı, iki sokak ötede 1986 yılında yapılmış olan 160 dairelik sitenin İnşaat Mühendisi olan Şantiye Şefine de sordu. 

Yanıtı, 2 saat sonra sitenin yöneticisi “Allah razı olsun, huzurlu uyuyoruz” diyerek verdi. 

"İnsanların huzurla uyuduğu yapıları neden yapamadık ya da hala neden yapamıyoruz" diye soruyoruz ama nasıl yapacağımıza jenerik ve konvansiyonel yanıtlar dışında bir şey üretemiyoruz.

***

Biraz ezber bozalım dersek gelin bir göz atalım, neler yapabiliriz? Reçetemiz ne olabilir?

Reçeteyi ikiye ayırabiliriz, birincisi kamuoyu, medya vb. faz, diğeri ise işin ifasında referans alınacak teknik ve idari esasların konuşulacağı 2. faz.

Birinci kısıma baktığımızda medyada “yaşam üçgenleri”ne ayrılan süreden daha fazla "muteahhitiniz saglam mı" konusuna zaman ayırılsa herkes evinde sağlam köşe aramaktan önce sağlam müteahhit arıyor olacaktır.

Tv'lerde kadrolu zemincilerin deprem tahmini yapabilecekleri günü iple çeken medya, ne yaparsak sağlam evde otururuzu, kesin ve net ortaya koyacak inşaat muhendislerine yer verse, jenerik tadında deprem anlatan gazeteciler, avukatlar ve hatta Meteoroloji Mühendisleri, daha farklı refleks göstereceklerdir.

Televizyonlar, toplantılar, çalıştaylar ve benzer organizasyonlarda şantiyeden davet edilmiş betonlu çizmesi ile gelen kaba inşaat ustasından Müteahhitler Birliği Başkanına, Şantiye şeflerinden All risk ve Mali Mesuliyet Yapan sigorta firmalarına kadar, daha sayabileceğimiz bir çok oyuncunun koordinasyon ve karar toplantılarında eksiksiz ve en geniş hali ile yer alması, paydanın genişlemesi ve ortak dil üretilmesine vesile olacaktır.

*** 

İkinci fazda ise;

  • Geçici Müteahhitliğin kaldırılması ya da da en azından geçici Müteahhitlikte yapılan konutların (engelli araçlarında olduğu gibi) en az 5 yıl süre ile satılamama şartı getirilmesi ile “Çakma Müteahhitlerin” sistemden çıkması ile 450 bin olan sayıda çok ciddi azalma görülecektir.

  • Sigorta konusuna baktığımızda, araçlarımızda trafik sigortası olmadan trafiğe çıkamazken, kasko yaptırırken, kendimize sağlık sigortası yaptırırken neden “İnşaat Yapım sigortasını” zorunlu ve risk analizi esasında devreye almayalım ?? 

Örnek;

İki Müteahhit var, ikisi de aynı kapsamda bina yapıyor. Birincisi 30 yıllık İnşaat Mühendisi ve meslek hayatında kötü herhangi bir dosyası oluşmamış. Diğeri 1-2 yıl önce bu işte para var diyerek giren bir iş insanı. Burada sigorta firması tıpkı kazası az ya da olmayan ve orta yaşlarda bir sürücünün prim riskini, çok genç bir sürücüye göre nasıl farklı- yani düşük tutuyorsa bu uygulanmalı. Yani; 1 numaralı Müteahhit 50 birim prim ödemek durumunda kalırken, ikincisi 500 birim ödediğinde göreceksiniz ki ikinci yani “Çakma Müteahhit” ya geçici baktığı bu işi bırakacak ya da uzmanı olduğu “çakma sigorta” tekniğini bir gecede terk ederek bilim ve akla yönelerek çok daha dikkatli davranacaktır.    

Bununla birlikte sigorta firmaları bu işe dahil olursa binlerce işsiz teknik kadro iş bulacak, yapım kontrolleri de “sigorta eksper hassaslığı”nda yapılacaktır.

  • “İnşaat Demiri Lot takibi” kurulabilir. Üreticiden çıkan demir şantiyelerin İşyeri SGK numaraları ile ilişkilendirildiğinde hangi ürün kaç ton olarak, hangi işyerine faturalandı takip edilecek ve örneğin yaklaşık 100 ton demir kullanılması gereken bir şantiyede 50 ton faturalandı/irsaliyendi ise alarm çalacak ve kontrol edilecektir. 

  • Üçüncü Maddedeki zincir Beton için de kurulacak, ve bu iki kalemin takibi içinde yine kurulacak teknik Malzeme Takip firmaları (MTF) ile bu konu Belediye, Maliye ve Yapı denetime raporlanacaktır. Yine yeni bir istihdam sahası oluşmuş olacaktır.

  • Memleketin büyük rantı sanki bodrumlardan oluşuyormuşçasına, bodrum imar savaşlarının bitirilmesi, 3 ila 6 kat arasına en az 1 Bodrum kat şartı getirilmesi (Deprem Bölgesindeki dönüşümde  yeni yapılacak yapılar için, bu şartın getirilmiş olması çok sevindiricidir)ve sonrasında artarak eklenmesi, bodrumların emsale girmemesi, İnşaat ruhsatı ve Oturma raporu harç bedellerinin alınmaması ile elde edeceğimiz bodrum kat,  depremle yapacağımız savaştaki en önemli silahımız olacaktır.

  • Müteahhitlik Puanı uygulaması şartı konabilir. Firmanın Genel durumuna 100 üzerinden puan verilmesi ile Müteahhitin puanının belirlenmesi.

Müteahhit İnşaat Mühendisi veya Mimar ise ……………………………………........   A Puan
Müteahhit Mühendis ise   ………………………..……………………………………….  B Puan
Müteahhit Teknik Değil ise  ……………………..……………………………………….  C Puan
Müteahhitin kendisini  ya da Ortaklarının İş Bitirme Şantiye Şefliği………………… D Puan
Müteahhitin Son İşindeki (İkinci Maddedeki)Sigorta Prim Katsayısı…………… …..…E Puan
Müteahhitin Son İşinde ödediği  SGK Primin ,Olması gerekene oranı..…………….…F Puan

Dahada geliştirilebilecek bu kriterler sonucunda çıkacak puanın Şantiye Panosunu “Bu İşyerindeki Müteahhitin Puanı xx dir” yazılması, vatandaşlarımızın sağlam “yaşam üçgeni” arayışını, yüksek puanlı sağlam müteahhit arayışına çevirecektir.

Bu puanlama Çakma Palplanj, Çakma Kazık, Çakma Dübel, Çakma Stud vb imalatlarını Fen ve Sanat kuralları ile yapan müteahhitleri koruyacak; ”Çakma Müteahhitler”in, nice ocakları söndürmesini engelleyecektir. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Zuhal Çelimli
 7 Nisan 2021 Çarşamba 23:40
İlminize ,bilginize,fikrinize ,kaleminize sağlık.Bilen uygulamayan sağır kulaklarin duymasi....yaptırımların biran evvel hayata geçmesi dilek değil zorunluluktur.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Son Kale İzmir