MENÜ
İzmir 37°
Son Kale İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Artemis Tapınağı'nı yakan saf ayakkabı tamircisi
Hüsnü Çelebi
YAZARLAR
21 Mayıs 2019 Salı

Artemis Tapınağı'nı yakan saf ayakkabı tamircisi

Sevgili SONKALE okurları, bundan sonra gezi yazılarımla sizlerle birlikte olacağım. 
Bu gazetenin sancılı ama bir o kadar da azimli ve dinamik çıkışına tanıklık etmek son derece gurur verici. Yolları açık olsun. 
Seyahat aşığı biri olarak, gezerek ve okuyarak öğrendiğim; merak ettiğim ve öğreneceğim yerlerle ilgili deneyimlerimi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağım. 
İnternet çağında bilginin etrafında dolanmaktan ziyade onu somut olarak deneyimleme fırsatına sahipken, bundan faydalanmamak olmaz. Amacım, farklı bir projeksiyon ile seyahati ve geziyi değerlendirmenize destek vermek, geçmişin izlerine bugünün gözleri ve bilgi birikimiyle bakabilmenize katkı sunmak olacak.
Bana burada yazma fırsatı verdikleri için SONKALE yetkililerine teşekkür ederim. Bu vesile ile bütün ekibe başarılar dilerim. 
Artemis Tapınağını yakan saf ayakkabı tamircisi..
Dünyanın yedi harikasından biri olan tapınağın bulunduğu yerde, M.Ö 7. yüzyılda Kibele kültü için bir dini merkez inşa ediliyor. Daha sonra ise M.Ö 550 yılına tarihlenen ve dönemin Lidya kralı Kroisos’un finans desteği ile yapılan Efesli Artemis Tapınağı gelir. Artemis bereket tanrıçasıdır. Bulunan heykellerine bakıldığında çok memeli olarak tasvir edildiği görülüyor. Doğurganlığın, bereketin tanrıçası Artemis aynı zamanda okçu Tanrı Apollon'un ikiz kardeşidir.
Efes Artemisi Kibele ile ilişkilendirilir. Her biri 18 metre yüksekliğinde 127 mermer kolon kullanılmıştır. 115 m uzunluğunda ve 55 m genişliğindedir. Dönemin en ihtişamlı yapısıdır. Efes gibi zengin bir ticaret ve kültür kentine de bu yakışırdı. 
Önemli bir hac merkeziydi. Hacıların dini vazifelerini giderirken ihtiyaç duyacakları her şey buradaki esnaftan alınabilirdi. 
Dünyada ilk seyahat çeklerinin burada kullanıldığı söylenir. Bu yüzden banka misali bir merkez sayılırdı. 
M.Ö 356 yılına gelindiğinde Herostratus isimli saf bir ayakkabı tamircisi etrafındakilerin kışkırtmasıyla ismini ölümsüzleştirmek için ateşe verir anıtsal yapıyı.
Yaz ayları olduğu için içerdeki zeytinyağının etkisiyle yangın büyür, söndürülemez. 
Fırsattan istifade içerdeki değerli eşya ve paraların yağmalandığı söylenir. 
Daha sonra eski ihtişamlı günlerine bir daha dönememiş, hristiyanlığın yaygın resmî din olarak kabul edilmesiyle yeni binaların yapımında kullanılmıştır kalan parçaları. 
19. yüzyılda İngilizler tarafından yapılan kazılarda bulunan bazı eserler British Museum’da sergileniyor.
İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Artemision’da temel kalıntıları ve yeniden ayağa kaldırılan bir kolondan fazlasını göremiyoruz. 
Buralardan geçerken vaktiniz olursa, adım ölümsüzleşecek diyen tamircinin yaktığı tapınağa uğramayı ihmal etmeyin. Tıpkı eskiden olduğu gibi bugün de tanrıça ve tapınakla ilgili hediyelik eşya satan vatandaşlar olduğunu da göreceksiniz. Tabi buranın, İsabey Camii'nin, Selçuk Kalesi'nin ve Aziz Yuhanna Bazilikası'nın fotoğraflarını çekebileceğiniz muhteşem bir yer olduğunu fark edeceksiniz. 
Giriş ücreti alınmıyor. Selçuk merkezden, Kuşadası istikametine sapınca sağda tabelasını görürsünüz. 
 
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Gökhan Bektaş
 24 Ağustos 2019 Cumartesi 11:34
Keyifle tekrar okudum az önce. Teşekkür ederim.
 Kel Mahmut
 23 Mayıs 2019 Perşembe 11:25
Çok güzel bir yazı. Elinize sağlık. Mutlaka ziyaret edeceğiz.
 Tunç
 22 Mayıs 2019 Çarşamba 13:17
Bu konuda oldukça önemli bir deneyime sahip olan bir rehberin kaleminden bu yazıları okumak insanlar için önemli bir kazanç olacağı muhakkak. Mürekebinin izinden bu güzelliği görebiliyoruz. Tebrikler.
 Günay çelebi
 21 Mayıs 2019 Salı 12:26
Çok güzel bir yazı olmuş
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Son Kale İzmir