MENÜ
İzmir 20°
Son Kale İzmir
Buğra Gökçe'den flaş İzmir kararı!
Güncel
1 Aralık 2023 Cuma 14:14

Buğra Gökçe'den flaş İzmir kararı!

Buğra Gökçe, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığı için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki görevinden istifa ettiğini duyurdu. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Kulislerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekretet Yardımcısı Buğra Gökçe'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için istifa edeceği konuşuluyordu. 

Beklenen oldu ve Buğra Gökçe İBB'deki görevinden istifa ettiğini duyurdu. Gökçe ''İzmirlilerin yüzü gülsün, İzmir daha güzel olsun diye durmadan, dinlenmeden çalışan dinamik bir İzmir Büyükşehir Belediyesi için, yol arkadaşlarım, dostlarım, sevgili İzmirlilerle birlikte yeni bir yola çıkıyoruz'' ifadelerini kullandı. 

Gökçe'nin yaptığı açıklama şu şekilde;

''Dünyanın en köklü siyasi partilerinden biri olan Cumhuriyet Halk Partisi bir çift mavi gözün sonsuzluğunda yol almaktır. 

81 il 922 ilçede bu yolun her sokağı bir “baba evine” çıkar. Bu evin kapısını açan, ocağını tüttüren, ışığını bir gün olsun kapatmayan Cumhuriyet Halk Partisi’nin her üyesine cumhuriyetin yetiştirdiği bir yurttaş olarak minnet borçluyum. 

Cumhuriyetin ikinci yüzyılında CHP’nin ilk Genel Başkanı olan Sn. Özgür Özel liderliğinde «yüzyılın değişimi» ve «iktidar» hedefine katkı sunmak, bu büyük yolculuğun bir neferi olmak için görevimden istifa ediyorum.

Cumhuriyetin mirası Çankaya ve ailemin evi, kalbimin mücevheri İzmir’den sonra iki kıtanın birleştiği benzersiz İstanbul’da, 16 milyon insanımıza 16 ay hizmet etme fırsatı veren Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Ekrem İmamoğlu’na,

İstanbul’a ilk geldiğim günden bugüne kadar benzerine az rastlanan bir çalışkanlık, fedakârlık, heyecan ve enerjiyle her şey güzel olsun diye gecesini gündüzüne katan tüm çalışma arkadaşlarıma,

Bu süreçte bizlere yorumlarıyla, önerileriyle her zaman güç veren İstanbullulara ve sizlere kalpten teşekkür ederim.

Şimdi zaman yeni bir yolculuğa başlama zamanı!

İzmir’den İstanbul’a giderken kulaklarımda Zeki Müren’in benzersiz sesiyle söylediği bir şarkının iki cümlesi vardı: “Elbet bir gün buluşacağız. Bu böyle yarım kalmayacak.”

30 yıllık bürokrasi, yerel yönetimler ve halkımıza hizmet yolculuğuma bir istifa dilekçesi ile son verirken, yeni bir yolculuğa da ilk adımlarımı atıyorum.

Tarihi neredeyse medeniyet tarihi ile başlayan; işgali ile Kurtuluş Savaşı’nı başlatan, kurtuluşuyla Kurtuluş Savaşı’nı bitiren güzel İzmir’imizin, tarihi, kültürel, ekolojik varlıklarını koruyarak Cumhuriyetin ikinci yüzyılında hak ettiği konuma erişmesini sağlamak,

30 yıla yaklaşan yerel yönetim tecrübemle katılımcılık, şeffaflık, sosyal adalet ilkeleri çerçevesinde 21'inci yüzyılın bizlere sunduğu fırsatları kullanarak, İzmir’imizin  Akdeniz - Ege bölgesinin merkez üssü, Türkiye'nin parlayan yıldızı haline gelmesi için çalışmak,

Bilhassa kimsesizlerin kimsesi, tüm dezavantajlı grupların yanındaki şefkat eli olan sosyal belediyecilik anlayışını kökleştirmek,

Kaybedecek tek bir saniyemizin olmadığını bilerek, İzmirlilerin yüzü gülsün, İzmir daha güzel olsun diye durmadan, dinlenmeden çalışan dinamik bir İzmir Büyükşehir Belediyesi için,

Yol arkadaşlarım, dostlarım, sevgili İzmirlilerle birlikte yeni bir yola çıkıyoruz.

Güneş ufuktan şimdi doğar,
Yürüyelim arkadaşlar!''

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Ege Denizi için fırtına uyarısı!
Güncel
1 Aralık 2023 Cuma 15:13

Ege Denizi için fırtına uyarısı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan uyarıda yarın sabah saatlerinden itibaren Kuzey Ege'de fırtınanın etkili olacağı belirtildi. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Meteoroloji yarın Kuzey Ege'de rüzgarın hızının 75 kilometreye ulaşacağını duyurdu. 

Yapılan uyarıda şu ifadeler yer aldı;

''Kuzey Ege’de rüzgarın (02.12.2023) Cumartesi sabah saatlerinden itibaren güneyinin açıkları ve kuzeyinde, güney ve güneybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın, (03.12.2023) Pazar günü sabah saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir.''

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'de 22 yıl sonra rekor yağış!
Güncel
1 Aralık 2023 Cuma 12:39

İzmir'de 22 yıl sonra rekor yağış!

Geçen ay uzun yıllar ortalamasından yaklaşık 2,5 kat fazla yağış alan İzmir, 2001 yılından sonraki en yağışlı kasımı geçirdi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü verilerine göre, geçen yıldan bu yana nispeten kurak bir dönem geçiren İzmir, geçen ekimde metrekareye 5 kilogramla Türkiye'de en az yağış alan il oldu.

Kasımı yağışlı geçiren İzmir merkezde, ay boyunca metrekareye 223,6 kilogram yağış düştü. Kent, geçen yılın aynı ayında ise metrekareye 80,9 kilogram yağış aldı. Böylece kentin yağış miktarı, uzun yıllar kasım ortalamasının (91,8) yaklaşık 2,5 katı arttı. Bu miktarla, metrekareye 283,7 kilogramlık yağışın düştüğü 2001 kasımından sonra, en yağışlı kasım ayı yaşandı.

Kasımda kentte en fazla yağış alan diğer bazı bölgeler, metrekareye 280 kilogramla Kemalpaşa, 213,8 kilogramla Torbalı, 210,7 kilogramla Narlıdere oldu.

Yağışlar barajları dolduramadı

Kuraklık nedeniyle doluluk oranları düşen İzmir'deki barajlarda, kasım yağışlarına rağmen henüz istenilen seviyeye ulaşılamadı.

İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresinin verilerine göre, yağışlı geçen ayın ardından doluluk Tahtalı'da yüzde 27,6, Balçova'da yüzde 20,27, Güzelhisar'da yüzde 60,57, Alaçatı Kutlu Aktaş'ta yüzde 20,96, Ürkmez'de yüzde 12,5 olarak kayıtlara geçti.

Bakırçay Üniversitesi Coğrafya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şermin Tağıl, geçen kış ve baharda özellikle Batı Anadolu'ya yeterince yağış düşmediğini, bu nedenle hem barajlar hem de yer altı sularının beslenemediğini söyledi.

Yazın da aşırı sıcaklıkların yaşandığına işaret eden Tağıl, şunları kaydetti:

"Sıcaklıkların da çok yüksek olması yer altı su seviyesini düşürdü. Eylüle geldiğimizde artık barajlarımızda su seviyesi düşmüştü. Ekim de kurak geçti. Şimdi olan bu yağışlar, özellikle yer altı suyunu beslemesi açısından çok önemli. Tabii biz burada sel yağışlarını demiyoruz, böyle uzun süreli yağış sistemi... Bu yağış sistemi birkaç gün önce başladı, önümüzdeki hafta da devam edecek. Birkaç hafta devam eden, uzun süreli yağışlar, sele neden olmayan yağışlar, toprak altına sızarak yer altı suyunu besleyecek. Yer altı suyunun beslenmesi akarsuların beslenmesi demek. Bizim bir diğer sorunumuz kar kuraklığıydı. Geçen yıl yeteri kadar kar almadık. Yeteri kadar karı üst üste birkaç yıl almazsak bu defa kar kuraklığıyla karşı karşıya geliyoruz. Bazı tahminlere bakarsak, kar yağışının normalin üstünde gerçekleşebileceğini öngörebiliyoruz."

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Taşkın mağduru esnafa ödeme... Soyer, tarih verdi!
Güncel
1 Aralık 2023 Cuma 11:41

Taşkın mağduru esnafa ödeme... Soyer, tarih verdi!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu (İEKKK) toplantısında kentte yaşanan deniz taşkınına değinerek “Aralık ayı içinde esnafın hasarlarını gidermeye yönelik ödemelerini yapmış olacağız. Kısacası bu mağduriyeti yaşayan arkadaşlarımızın yanında olacağız” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu’nun (İEKKK) 122’nci toplantısı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliğinde Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde yapıldı. Oturumda kentte yaşanan deniz taşkını gündeme geldi. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Öğretim Görevlisi Dr. Doğan Kısacık taşkınla ilgili bilimsel sunum yaparak kurul üyelerini aydınlattı. Ardından İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu Dönem Başkanı Mehmet Ali Kasalı tarafından üyelerin önerileri dinlendi. Toplantıda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentte yürüttüğü raylı sistem yatırımları da gündeme geldi.

“Mağduriyet yaşayanların yanında olacağız”

Yaşanan deniz taşkını hakkında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Geçen 5 yıl içinde daha ne felaket yaşayabiliriz diye düşündüğümde artık aklıma başka bir şey gelmiyor. Son denizin kabarması da hiç beklemediğimiz bir başka felaketti. Hızlı aksiyon alabildik. Hasar tespitlerini tamamlıyoruz. 680’in üzerinde esnafımızın mağduriyeti var. Bunlarla ilgili meclis kararını aldık. Aralık ayı içinde de hasarlarını gidermeye yönelik ödemelerini yapmış olacağız. Kısacası üzerimize düşen neyse bu mağduriyeti yaşayan arkadaşlarımızın yanında olacağız” dedi.

“Mavişehir’de deniz taşmasının önüne geçebildiğimizi gördük”

Mavişehir’de hayata geçirilen kıyı çalışması kapsamındaki tedbirleri örnek gösteren Başkan Soyer, “Mavişehir’de 3 sene öncesine kadar senede 2-3 kez deniz taşması yaşanırdı. Orada o zaman 37 milyon liraya mal olan bir istinat duvarı yaptık. 4 metre suyun altına inen ve 2,2 kilometre uzunluğunda… Bunu da üstüne yaklaşık 160 santimetre kaya istinat duvarı olabilecek şekilde yapmıştık. Yaklaşık 3 senedir Mavişehir’de zaman zaman yaşanan su baskını, denizin taşması hadisesinin önüne geçebildiğimizi gördük” diye konuştu.

“Adımları atmış olacağız”

İzmir’in kıyılarında yürütülecek çalışmalara dair bilgi veren Başkan Soyer, “Bu istinat duvarı benzeri bir çalışmayı İzmir’in nerelerinde yapmamız lazım, İzmir’in başka hangi sahillerinde benzer tehditler var, bu konudaki önlemler üzerine çalışıyoruz. Bundan sonraki bir oturumda bu çalışmaların sonucunda vardığımız noktayı paylaşacağız” dedi.

Bilim İnsanı Kısacık’tan uyarı

Toplantıya katılan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Öğretim Görevlisi Dr. Doğan Kısacık da kentte yaşanan deniz taşkınına ilişkin konuşarak, İzmir’in mevcut kıyı çizgisi üzerinden bilgilendirmede bulundu. Hidrodinamik koşullara dikkat çeken Kısacık, kıyı koruma yapılarının önemine değindi. Kısacık yeni dönemde deniz taşkınlarıyla karşılaşma ihtimalinin yüksek olduğunu sözlerine ekledi ve uyarılarda bulundu.

“Kendi kendini amorti edecek”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentteki raylı sistem projelerinden de bahsederek “Ankara’dan onaylanmış olan sadece Örnekköy-Çiğli Tramvayı var. Kemalpaşa ile ilgili istedikleri değişiklikleri yapmış olmamıza rağmen henüz dönüş alamadık. Gaziemir-Karabağlar metrosuyla ilgili 2 senedir dönüş yok. Hâlbuki orada ciddi yol alındı. Projeleriyle, sondajlarıyla hepsi tamamlandı. Üçünde de bu noktadayız. Narlıdere Metrosu’nu 7 Şubat’ta, Çiğli Tramvayı’nı 14 Şubat’ta açıyoruz. Buca Metrosu ile ilgili de inşaata başladığımızda 4 yıl bir süre öngörmüştük. Ama daha önce bitirebileceğimize dair veri var elimizde. Zeminin yapısı itibariyle daha hızlı yürüyebiliyoruz. 2 TBM kullanarak yapacağımızı düşünmüşken üçüncüsünü de devreye almak mümkün oldu. 4 seneden önce tamamlamış olacağız. Günde 400 bin kişiyi taşıyabileceğiz. Bu 400 bin yolcu yılda 45 milyon euro civarında bir işletme getirisi anlamına geliyor. Tamamlayıp işletmeye aldığımızda işletme geliri elde ederken sağladığımız finansmanın geri ödemesi başlayacak. Kimsenin cebinden para çıkmadan, hiçbir vatandaşımızın cebinden para çıkmadan, Büyükşehir Belediyesi'ni hiçbir şekilde etkilemeden kendi kendine dönen, maliyetini karşılayan proje olacak” dedi.
 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Erman Uzun, Narlıdere için aday!
Politika
1 Aralık 2023 Cuma 16:14

Erman Uzun, Narlıdere için aday!

Narlıdere Belediyesi meclis üyesi, İzmirli iş insanı Erman Uzun, Narlıdere Belediye Başkan aday adaylığı için başvurusunu yaptı. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

SONKALEİZMİR-İzmirli genç turizmci ve Narlıdere Belediyesi Meclis üyesi Erman Uzun, 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri öncesi Narlıdere Belediye başkan aday adaylığı için başvurusunu yaptı. Aynı zamanda Narlıdere Belediyespor'un Başkanı olan Uzun, Narlıdere CHP İlçe Başkanlığı'na adaylık dosyasını teslim etti. 

"NARLIDERE'NİN GELECEĞİ İÇİN..."

Adaylığına ilişkin açıklama yapan Uzun şunları kaydetti:

"Narlıdereli’nin gücünü, enerjisini ve kararlığını yeniden inşa etme taahhüdü ile ilçe başkanlığımıza belediye başkanlığı aday adaylığı başvurumu yaptım. İlçe Başkanımız Sayın Mesut Durgun’un nezdinde, tüm örgütümüze teşekkür eder, Narlıderemize ve tüm Narlıdereliler için hayırlı, uğurlu olmasını dilerim. Yola çıktığımız bu serüven, sadece bir kişinin değil, tüm Narlıdere’nin gücü, kararlılığı, umuduyla şekillenecek ve Narlıdere’nin geleceğine sirayet edecektir. İyi ki Cumhuriyet Halk Partisi var!"


 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Heval Savaş Kaya, Karabağlar için aday adayı...
Yerel Yönetimler
1 Aralık 2023 Cuma 15:55

Heval Savaş Kaya, Karabağlar için aday adayı...

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İZBETON'un Genel Müdürü Heval Savaş Kaya, Karabağlar Belediye Başkan aday adaylığı için görevinden istifa etti.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

SONKALEİZMİR-İZBETON Genel Müdürü Heval Savaş Kaya, Karabağlar Belediye Başkanlığı için yola çıktı. Kaya, aday adaylığı başvurusunu CHP Karabağlar İlçe Başkanlığı'na yaptı. 

Yaklaşık 5 yıldır İZBETON Genel Müdürlüğü görevini sürdüren, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in yakın çalışma arkadaşlarından biri olan Kaya, 2019 yerel seçimlerinde de Karabağlar Belediye Başkan  aday adayı olmuştu. 
 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Güney Temiz, Bornova için yola çıktı
Politika
1 Aralık 2023 Cuma 16:00

Güney Temiz, Bornova için yola çıktı

Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Güney Temiz, Bornova Belediye başkan aday adaylığı için görevinden istifa etti. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

SONKALEİZMİR-CHP İzmir'de 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri öncesi hareketlilik sürüyor.

Birçok ilçede aday adayları başvurularını yaparken, Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Güney Temiz de Bornova için yola çıktı.
 
Temiz, Bornova Belediye Başkan aday adaylığı için görevinden istifa ederek başvurusunu CHP Bornova İlçe Başkanlığı'na yaptı. 
 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'de yoğun bakımda cinsel saldırı... Görgü şahidi iğrenç anları anlattı!
Güncel
1 Aralık 2023 Cuma 10:17

İzmir'de yoğun bakımda cinsel saldırı... Görgü şahidi iğrenç anları anlattı!

İzmir Ege Üniversitesi Hastanesi'nde yoğun bakımda tedavi gören 4'üncü evre akciğer kanseri hastası N.C. (63) adlı kadına, cinsel saldırıda bulunduğu suçlamasıyla tutuklanan hemşire Emre Kale (29), 40,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşmasında, "Psikolojik ve ailevi sıkıntılarım vardı. Evliyim, olay sırasında herhangi bir cinsel açlığım söz konusu değildi. Sadece sıkıntılı bir ruh haliyle hareket ettim ve bazen ne yaptığımı hatırlamıyorum" dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Akciğer kanseri olan N.C., 24 Nisan'da Ege Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi görmeye başladı. Durumu kötüleşen N.C.'nin 5 Mayıs'tan itibaren bilinci kapandı. İddiaya göre, N.C., Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Yoğun Bakım ünitesinde yatarken, 17 Mayıs'ta hastanede hemşire olarak görev yapan Emre Kale’nin cinsel saldırısına uğradı. N.C.'nin yattığı odaya ilaç almak için giren hemşirelerden E.E. ise yaşanan olayı görüp, durumu üstlerine bildirdi. Yoğun bakım ünitesindeki güvenlik kameralarını izleyen güvenlik personeli, cinsel saldırıyı kameradan tespit etti ve görüntülerle birlikte polise şikayette bulunuldu.

İhbar üzerine çalışma başlatan polis, şüpheli Emre Kale'yi Bayraklı ilçesinde bir mekanda eşiyle birlikte yemek yerken gözaltına aldı. Emniyette güvenlik kayıtları izletilen şüpheli, "Hastaya vermiş olduğum ilaçlar kendi elektronik sisteminde bulunan ilaçlar, görüntülerin devamı için söyleyecek herhangi bir şeyim yoktur" dedi.

Emniyetteki ifadelerin ardından Emre Kale, sevk edildiği mahkemede tutuklandı. Öte yandan N.C. de olaydan bir süre sonra hayatını kaybetti.

40,5 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

Olayla ilgili yürütülen soruşturmanın ardından hazırlanan iddianamede savcı, Kale'nin aynı hastanede, aynı birimde bulunan, beden ve ruh bakımdan kendisini savunamayacak durumda olan mağdura kamu görevinin ve hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle nitelikli cinsel saldırıda bulunduğuna vurgu yaptı. Kale'nin mağdura tedavi kapsamında verilmeyen ilacı vererek, uyuşturucu madde temin ettiği de iddianamede yer buldu. Alınan ifadeler ve toplanan deliller ışığında savcı, Kale hakkında, 'Kamu görevini kötüye kullanarak beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı cinsel saldırı' ve 'Uyuşturucu ve uyarıcı madde temin etme' suçundan toplam 40,5 yıla kadar hapis cezası isteminde bulundu. İddianame, İzmir 20'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

'İNİSİYATİFİMLE VERDİM'

Sanığın yargılanmasına İzmir 20'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Duruşmaya tutuklu sanık Emre Kale'nin yanı sıra taraf avukatları katıldı. Celsede savunma yapan Kale, olayı anlatarak, "Böyle bir utanç verici olaydan ötürü anıldığım için çok üzgünüm. Psikolojik ve ailevi sıkıntılarım vardı. Sıkıntılı bir ruh hali içerisindeydim. Evliyim, olay sırasında herhangi bir cinsel açlığım söz konusu değildi. Sadece sıkıntılı bir ruh haliyle hareket ettim ve bazen ne yaptığımı hatırlamıyorum. Mağdur hasta yoğun bakımda yatıyordu, yarı baygındı. Tedavi nedeniyle kendisine morfin 3-4 gündür veriliyordu. Hidromorfin denilen ilacı mağdura damar yolu ile ben verdim. Bu ilacı servisten temin ettim. Olaydan ne kadar önce verdiğimi hatırlamıyorum" dedi.

Olayı anlatan Kale, "Cinsel organımı çıkardım ve 2-3 dakika öyle durdum. Pişmanlık, hem de bir görgü tanığının içeri girmesiyle vazgeçtim. Başka bir şey yapmadım" ifadelerini kullandı. Sanık ayrıca zaman zaman ne yaptığını hatırlamadığı durumlar olduğunu ve ailevi sıkıntılar yaşadığını da savundu. Duruşmada söz alan N.C.'nin kızları da sanıktan şikayetlerini yineledi.

'RAHATSIZLIĞINA ŞAHİT OLMADIM'
Duruşmada dinlenen tanık hemşire E.E., "Saat 03.00 sıralarında ilaç almak için sanık ve mağdurun bulunduğu ikinci devre yoğun bakım servisine girdim. İçerisi karanlıktı. Emre nerede diye bakınıyordum. Sağ tarafa baktığımda hayal meyal karanlıkta Emre'yi yatağın üstünde gördüm ve kafamı çevirdim. Bir iki adım içeriye attım. Sanık Emre Kale 'Ya E.. ya' dedi. Bunun üzerine o tarafa bir daha baktığımda sanık hastanın yatağının üzerinde dizlerinin üzerine çökmüş vaziyette hastanın üstünde duruyor gibiydi. O zaman şüphelendim ama yüzde 100 emin olamadım. Sabah nöbetim bitti ama içim içimi yiyordu. Hem rahatsız olmuştum hem emin olmadan birine iftira atma endişesini yaşıyordum. Durumu hemşire arkadaşıma anlattım ve birim sorumlumuza bilgi verdik. Sonra görüntüler izlenmiş ve ortaya çıkmış. Sanıkla beş yıldır iş arkadaşıyız ve herhangi bir psikolojik rahatsızlığına şahit olmadım" ifadelerini kullandı.

Savunmaların ardından ara kararını açıklayan mahkeme başkanı, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Heyet, N.C.'nin ölümüyle Kale'nin eylemi arasında illiyet bağının bulunup bulunmadığının sorulmasına ve sanığın cezai ehliyetinin belirlenmesi için rapor aldırılmasına hükmedip, duruşmayı erteledi. 
 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Jale Karasu, Bayraklı için aday adayı!
Politika
1 Aralık 2023 Cuma 16:28

Jale Karasu, Bayraklı için aday adayı!

Gazeteci Jale Gönülsü Karasu, Bayraklı Belediye Başkan aday adaylığı başvurusunu yaptı. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

SONKALEİZMİR-Bayraklı Belediyesi'nde 13 yıl halkla ilişkiler müdürü olarak görev yapan,  Menderes Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Basın Müdürü Gazeteci Jale Gönüslü Karasu Bayraklı Belediye Başkanlığı için yola çıktı. 

Başkan aday adaylığı başvurusunu CHP İlçe Başkanlığı'na teslim eden Karasu, seçim çalışmalarına projelerini anlatarak başlayacak.

Karusu yarın saat 15.30'da Bayraklı İlçe Başkanlığı'nda açıklamalarda bulunacak. 
 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Yerel seçim takvimi belli oldu
Politika
1 Aralık 2023 Cuma 08:40

Yerel seçim takvimi belli oldu

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak mahalli idareler genel seçimlerinde uygulanacak takvimi yayınladı. Seçim takviminin başlangıç tarihi 1 Ocak 2024 olacak. Takvime göre; seçime katılabilecek siyasi partiler 2 Ocak’ta ilan edilecek. İl ve ilçe seçim kurulları kesin aday listelerini 3 Mart Pazar günü açıklayacak.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak mahalli idareler genel seçimlerinde uygulanacak takvim, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre; seçim takvimi 1 Ocak 2024’te başlayacak. YSK, seçime katılabilecek siyasi partileri 2 Ocak’ta ilan edecek. Siyasi partiler, hangi seçim çevrelerinde ön seçim yapacağını ve üye listelerini ilgili ilçe seçim kurullarına 11 Ocak’ta gönderecek. YSK, 27 Ocak’ta siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi ile ilgili kurayı çekecek ve ilan edecek.

Siyasi partiler için aday adayı listelerini il ve ilçe seçim kurullarına vermelerinin son günü 31 Ocak olacak. Siyasi partiler, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, il genel meclisi üyelikleri, büyükşehir belediye başkan aday listelerini 20 Şubat Salı saat 17.00’ye kadar verecek. Kesin aday listeleri, il ve ilçe seçim kurulları tarafından 3 Mart Pazar günü ilan edilecek.

Seçim propagandası ve yasakları 21 Mart Perşembe günü başlayacak. Seçim propagandası 30 Mart Cumartesi saat 18.00’de sona erecek.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Erhan Kılıç, seçim kampanyasını başlattı!
Yerel Yönetimler
1 Aralık 2023 Cuma 12:46

Erhan Kılıç, seçim kampanyasını başlattı!

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, seçim kampanyasını başlattı. Göreve gelmeden önce Bucalılara verdiği sözleri yerine getirdiğini belirten Kılıç, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı ilk paylaşımında “Buca Kazandı” vurgusu yaparak, Buca Cezaevi’ni kaldırdıklarını, Adnan Kahveci Caddesi’ni kesintisiz ulaşıma açtıklarını söyledi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, 31 Mart 2024’te yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri için kampanyaya başladı. Başkan Kılıç’ın “Buca Kazandı” sloganıyla yürüttüğü kampanyasında ilk paylaşımı Buca Cezaevi oldu. “Hizmetin siyaseti olmaz” anlayışıyla cezaevinin kaldırılması için önemli çalışmalar yürüten Başkan Kılıç, paylaşımlarında “Buca Cezaevi’ni Kaldırdık; Adnan Kahveci Caddesi’ni kesintisiz ulaşıma açtık” cümlelerine yer verdi.

KAZANAN BUCA OLDU
Buca'yı makûs talihinden el birliğiyle kurtardıklarını hatırlatan Başkan Kılıç, “2019 yılı yerel seçimleri döneminde aday oldum.  İlk kullandığım cümle ‘Cezaevini kaldıracağız’ olmuştu, bunu başarmanın mutluluğu içindeyiz. Cezaevinin kentimize en büyük zararlarından biri trafiği felç etmesiydi. Cezaevi kaldırılır kaldırılmaz kollarımızı sıvadık, harekete geçtik. Cezaevinden dolayı kesintiye uğrayan Adnan Kahveci Caddesi’ni kesintisiz ulaşıma açmak için hızla çalışmalara başladık. Ekip arkadaşlarım günlerce emek verdi; imar yolunu ulaşıma açtık. Trafik yükü önemli ölçüde azaldı. Kazanan Buca oldu” diye konuştu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir Büyükşehir'den 20 bin aileye 20 milyonluk destek!
Yerel Yönetimler
1 Aralık 2023 Cuma 16:04

İzmir Büyükşehir'den 20 bin aileye 20 milyonluk destek!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 6-14 yaş arasında çocuğu olan ihtiyaç sahibi 20 bin 139 ailenin İzmir Şehir Kart’larına 1000’er TL’lik beslenme çantası desteği ödemesi yaptı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, kentteki hiçbir çocuğu temel ihtiyaçlarından mahrum bırakmama hedefiyle hayata geçirdiği “beslenme çantası” desteği, ihtiyaç sahibi ailelerin İzmir Şehir Kartlarına yatırıldı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, Türkiye’de yaşanan ağır ekonomik kriz şartlarını bir nebze hafifletmek ve kentteki hiçbir çocuğu temel ihtiyaçlarından mahrum bırakmamak için hayata geçirdiği “beslenme çantası” desteği ailelerin yüzünü güldürüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın yaptığı incelemeler neticesinde tespit edilen, 6-14 yaş arasında çocuğu olan ihtiyaç sahibi 20 bin 139 ailenin İzmir Şehir Kartlarına 1000’er TL tutarında beslenme çantası desteği ödemesi yapıldı. Toplam 20 milyon 139 bin TL’lik destek, sadece anlaşmalı işyerlerinde yapılacak alışverişlerde kullanılabilecek. Böylece hem derinleşen ekonomik krizde ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının eksiklerini gidermesi sağlanacak hem de yerel esnaf güçlendirilmiş olacak.


 
Kent esnafına da katkı oluyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi, bankacılık altyapısını kullanan İzmir Şehir Kartı’nı, kısa süre önce devreye almış ve belirlenen ihtiyaç sahibi ailelere ücretsiz dağıtmıştı. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nca organize edilen ve yılın çeşitli dönemlerinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan ayni ve nakdi yardımlar, bu kart üzerinden yapılacak.
2024 yılında sosyal hizmet ve sosyal yardımlar için 1 milyar 240 bin TL’lik bütçe planlaması yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu devasa desteğin, kent ekonomisine de katkı sağlaması hedefiyle İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (İESOB) ve İzmir Ticaret Odası (İTO) ile protokoller imzaladı. Bu kapsamda, ihtiyaç sahipleri, İzmir Şehir Kartlarına yatırılacak nakdi yardımları, yalnızca İESOB ve İTO üyesi olan ve İzmir Şehir Kartı sistemine kaydolan esnaflarda harcayabiliyor. Bu esnafların listesi ve iletişim bilgileri www.bizizmir.com/adresinde paylaşılıyor. Öte yandan sisteme dahil olmak isteyen İEOSB ve İTO üyesi işletmeler ise, www.izmirteknoloji.com.tr adresinden üyelik işlemlerini gerçekleştirebiliyor.


 
245 bin haneye destek eli
İzmir Büyükşehir Belediyesi, yıl boyunca 245 bin haneye destek sağlıyor. İhtiyaç sahiplerine, nakit desteğinin yanı sıra erzak ve yakacak yardımı da yapılıyor. Ayrıca dayanışma noktalarında sıcak yemek desteği sağlanıyor. Bunların dışında eğitim destekleri (ilk ve orta öğretim öğrencilerine kırtasiye malzemesi, üniversite öğrencilerine nakit yardımı), her türlü medikal malzeme yardımı, çölyak ve fenilketonüri hastalarına özel gıda ürünleri, evsizlere barınma desteği, cenaze evlerine pide servisi, 0-5 yaş grubu çocuklara süt desteği de sağlanıyor. 2019 yılından bugüne, 544 bin 420 vatandaşa, toplam 7 milyon 889 bin kez yardım sağlandı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İmamoğlu'ndan Buğra Gökce sorusuna yanıt...
Politika
1 Aralık 2023 Cuma 09:02

İmamoğlu'ndan Buğra Gökce sorusuna yanıt...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İzmir Büyükşehir için de adı geçen Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce ile ilgili soruyu yanıtladı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde Genel Sekreterlik görevinde iken İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne transfer olan Buğra Gökce’nin adı yerel seçimle birlikte sıkça dillendirilmeye başlanmıştı. İzmir Büyükşehir'in yanı sıra Ankara Çankaya ve İstanbul'un bağzı ilçeleri için de aday olacağı iddiaları gündeme getirilen Buğra Gökce'ye ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan bir açıklama geldi.

Halk TV'de Buğra Gökce'ye ilişkin “adaylığı konusunda bilginiz ve etkiniz var mı?” sorusuna yanıt veren Ekrem İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Adaylık isteyen veya siyasete girme arzusu olan belki 100’e yakın büyükşehir bünyesinde hukuken istifasını verme konumunda olan arkadaşımız var. Buğra Bey bizim deneyimli genel sekreter yardımcımız. Aynı makamda yada benzeri makamda arkadaşlarımız da var bu sürece dahil olmak isteyen… Herkese aynı cümleyi söyledim; Karar size aittir. Siz yolunuzu çizeceksiniz ve istifa etmek zorundasınız. Değerli hizmetleriniz var ve bu yolcuğu kendiniz tariflendireceksiniz. Ben hamilik yapmıyorum, böyle bir tarzım ve üslubum da yok. Kendileriyle de bunu paylaştım, istifa süreçleri işliyor. Orada da partinin usül ve yöntemleri var. Çok fazla sayıda bürokrat var bu şekilde ve ben hepsiyle görüşemem. Bir heyet oluşturdum. Orada bu işin uzmanı olan insan kaynaklarından arkadaşlarım adaylık isteyen arkadaşlarımızın niyetlerine, yapmak istediklerine dair görüşüyor.”

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde başarılı bürokratlarımız var” diyen İmamoğlu şunları söyledi:

“Bugün Türkiye’nin en güçlü bürokrasi kademelerinde çalışmaya namzet 250-300 bürokrat arkadaşımız var. Türkiye’de her noktada çok özel görevler alabilecek statüde arkadaşlarım var. Bunların en az yüzde 90-95’i ile sağlıklı bir insan kaynakları tarama modeli ile liyakatları ile tanıştığım insanlar… Bu sebeple 4,5 yılda muazzam bir seviyeye geldik. Arkadaşlarım her türlü göreve layıktır ancak siyaset kişisel bir karardır”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'de okul çevresinde uyuşturucu denetimi!
Güncel
1 Aralık 2023 Cuma 09:14

İzmir'de okul çevresinde uyuşturucu denetimi!

İzmir'in Buca ilçesinde, uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin satışını önlemek için polis ekipleri sıkı denetim gerçekleştirdi. Okul çevreleri başta olmak üzere birçok noktada uygulama yapan polis ekipleri, denetimlerde yakalanan 405 kişiyi gözaltına alırken bunlardan 194'ü tutuklandı. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Buca İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, ilçede uyuşturucu ve uyarıcı madde ticaretinin üretimi ve satışını önlemek amacıyla uygulamalar yaptı. Okul çevreleri başta olmak üzere ilçenin farklı bölgelerinde  286 noktada uygulama yapan polis ekipleri, 99 bin 240 vatandaşa Genel Bilgi Tarama (GBT) uyguladı.

 Yapılan denetimlerde, arama kaydı bulunan 405 şüpheli gözaltına alındı. Gözaltına alınan 405 kişiden 194'ü çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Körfezin tüm kıyıları taşkın riski altında!
Güncel
1 Aralık 2023 Cuma 10:04

Körfezin tüm kıyıları taşkın riski altında!

İzmir'de hafta sonu sağanak ve fırtına etkili oldu, denizin taşması ile özellikle kıyılardaki birçok ev ve iş yeri su altında kaldı. İzmir'de bu taşkınların daha şiddetlilerinin görülebileceğine dikkati çeken İzmir Afet Bilinci, Çevre ve İklim Farkındalığı Derneği Başkanı Servet Ertaş, "Su baskını ve selleri daha çok göreceğiz. En riskli yerler, Kordon ve Mavişehir'di. Ama bu körfezin diğer tarafını da etkilemeyeceği anlamına gelmiyor. Körfezin tüm kıyıları etkilenebilir" dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir'de sağanak ve fırtınanın yol açtığı felaketin ardından uzmanlar, kent yönetiminde yapılan yanlışlarla ilgili uyarılarda bulundu. İzmir Afet Bilinci, Çevre ve İklim Farkındalığı Derneği Başkanı ve Afet Uzmanı Servet Ertaş, İzmir'de kıyıya çok yakın yerlere çok katlı binalar yapıldığını hatırlatıp, su baskını ve sel gibi afetlerin daha fazla yaşanacağını vurguladı. 30 Ekim 2020 depreminin ardından kurdukları dernek bünyesinde deprem, sel, su baskını, iklim değişikliği, ikincil afet, iş güvenliği, yangın gibi tüm afetler ile ilgili farkındalık ve toplumu aydınlatma çalışmaları yaptıklarını söyleyen Ertaş, iklim değişikliğinin dünyanın her noktasını yavaş yavaş etkilediğini kaydetti.

'KAMU KURUMLARI SOMUT PROJELER ÜRETMELİ'

Ertaş, "Küresel ısınma ile yağış ve sıcaklık rejimleri değişmeye başladı. Bunun sonucunda meteorolojik afetler yaşanıyor. Aşırı sıcaklar, orman yangınları, kuraklık, su kıtlığı, çölleşme gibi etkilerin yanı sıra ani ve aşırı yağışlar sel ve su baskınlarına neden oluyor. İzmir'de de deniz taşkını oldu. Önemli bölgeleri etkileyen taşkın nedeniyle kimsenin istemediği zararlar oluştu. İklim değişikliği yavaş gelişen ve artık iklim krizine dönüşmüş bir afettir. Buna karşı risk yönetimini önceden öngörüp, önlemler arttırılmalı. Bundan sonra daha şiddetlilerini görüp yaşayacağız. Kamu kurumları somut projeler üretmeli. Toplum bu konularda bilinçlendirilmeli. İklim değişikliği, içinde yaşadığımız sürecin acı bir gerçeği. Bu, bir afet türüdür" diye konuştu.

'KENT PLANLAMASI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ'

Özellikle Kordon ve Mavişehir'de hasara yol açan deniz taşması olayına hiç şaşırmadıklarını anlatan Ertaş, "Bunlar, iklim değişikliğinin sonuçları. Su baskınları beklenen şeylerdi. Başka coğrafyalarda yaşandı. Libya'da gördük. Kimsenin beklemediği çölde, büyük seller oluştu. Bunlar, dünyanın birçok yerinde daha yaygın görülecek. Sorun şu ki; bizim ülkemizde bunlar oluyor, konuşuluyor, müdahale ediliyor ama olay geçtikten sonra unutuluyor. En büyük sorunumuz; unutmak. Gereğini yerine getirip, önlem almamak bir gaflettir. Kent planlaması gözden geçirilmeli. Yeni yapılacak yerler, kent planına uygun inşa edilmeli. Dirençli kentler vizyonuna uygun, taşkınları engellemek için setler yapılmalı. Kıyı kanunu tam olarak uygulanmalı. Ülkemizdeki bu kanun ihlal ediliyor. Bu kanun boşuna yapılmamış. Her şeyin matematiği, mühendisliği var. Türkiye'de rant için bunlar hiçe sayılıp, uygulanmıyor" dedi.

'DEPREM GİBİ SU BASKINI DA CİDDİ SONUÇLAR DOĞURUR'

Kurumları iş birliği yaparak önlemleri arttırmaya davet eden Ertaş, "İzmir'de, birçok yerde yanlış var. Kıyıya çok yakın yerlere çok katlı binalar yapılmış. Bunların deprem açısından riski var. Çünkü sıvılaşmaya uygun zeminler. Bunların en baştan engellenmesi gerekirdi. Su baskını ve selleri daha çok göreceğiz. En riskli yerler, Kordon ve Mavişehir'di. Ama bu körfezin diğer tarafını da etkilemeyeceği anlamına gelmiyor. Körfezin tüm kıyıları etkilenebilir. Yapılaşma kıyı kanununa uygun değilse, bariyerler taşkını önleyecek durumda değilse, bir sonraki taşkın daha şiddetli olabilir. En başta büyükşehir ve ilçe belediyeleri ile merkezi hükümet kurumları beraber çalışmalı. Bu, ortak bir sorun. İş birliği yapılmalı. Afetler tüm toplumun sorunu. Medyanın halkı bilgilendirme görevi var. İklim değişikliği ve bütünleşik afet projeleri yaptık. Bunların etkilerini 1-2 seneye görürüz. Kurumların iş birliği yapması lazım. Vatandaşlar da bunun şakasının olmadığını, deprem kadar sel ve su baskını gibi meteorolojik afetlerin de ciddi sonuçlar doğuracağını bilsinler" diye konuştu. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2023 Son Kale İzmir