MENÜ
İzmir 39°
Son Kale İzmir
Çeşme'nin eşsiz koyunda Rezidans isyanı!
Güncel
18 Haziran 2024 Salı 16:14

Çeşme'nin eşsiz koyunda Rezidans isyanı!

İzmir’in turizm merkezlerinden Çeşme Ovacık’taki Gücücek Koyu rezidans tehlikesi altında. Göcücek Doğa Koruma Derneği üyeleri ve bölge halkı doğal sit alanı olan bölgedeki projeyi protesto etti. Projenin lansmanının yapıldığı ve satışın devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada proje alanının imar planlarında tarım arazisi olduğuna dikkat çekildi. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Kültür ve Turizm Bakanlığı, geçtiğimiz yıl Gücücek Koyu'nu özel bir işletmeye kiralamak için ihaleye çıkmış, bölge halkının tepkileri üzerine bu girişim iptal edilmişti. Koy daha sonra ise Turizm Bakanlığı'na tahsis edilerek 5 yıldızlı halk plajı kapsamına alınmıştı. 

Çeşme'nin en güzel bölgelerinden olan Göcücek bu kez rezidans tehdidi altında. Tanınmış bir inşaat şirketi, bölgeye 6 katlı rezidans projesi yapacağını duyurarak satış işlemlerine başladı. 

Göcücek Doğa Koruma Derneği üyeleri ve bölge halkı projeyi protesto etmek için bir araya geldi. Ellerinde ''Rezidans dikmeyin bu toprakta yetişmez'' , ''Direneceğiz ve kazanacağız'' , ''İmara açmayın bitti zaten'' şeklinde pankart ve dövizler bulunan kalabalık adına Göcücek Doğa Koruma Derneği Genel Başkanı Avukat Seher Gacar açıklama yaptı. 

Gacar şu şekilde konuştu;

''Geçen yaz bildiğiniz üzere, Gücücek Koyu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından günübirlik turizm tesisi olarak kiralama ihalesine çıkmıştı. Bizler birlik olup bu koyda özel plaj işletmesi istemediğimizi dile getirerek Kültür ve Turizm Bakanlığı’na çağrıda bulunmuş ve bu koyun  bakanlığın bünyesinde halk plajı olarak işletilmesini talep etmiştik. Sayın Bakanımız bu çağrıya kayıtsız kalmamış, halkın sesine kulak vermiş ve Gücücek Koyu, bakanlığın 5 yıldızlı halk plajları kapsamına dahil edilerek Turizm Bakanlığı'na tahsis edilmişti.

''SESİMİZİ DOĞA KIYICILARI DA DUYMUŞ''
Bizler Gücücek Koyu için sesimizi biraz fazla çıkarmış olmalıyız ki, doğa kıyıcıları da duymuş, Ovacık’ta Çeşme'yi son yıllarda saran rezidans kanserinin henüz sıçramadığı ,herkesin göz bebeği,  bakir bir koy kalmış hemen gidip betona boğalım, 4- 5 katlı fitnes salonlu jakuzili rezidans dikelim demişler.Bu amaçla 2024  Ocak sonunda BIVA grup bünyesinde kurulan şirket,2024 Mart ayında üst tarafta görülen parseli satın almış. Ve satın alma işleminden bir hafta sonra BIVAQUA isimli 1+1 konutlardan oluşan rezidans projesinin lansmanı yapılarak satışa başlanmış. Satışlar halen devam ediyor. Proje alanı doğal Sit alanı. Proje alanı tarım arazisi. Proje alanı İmar planı kapsamında değil. Amma ve lakin alıcılara imar planının değiştirileceği taahhüt ediliyor.

''TURİZM TESİSİ OLARAK GÖSTERECEKLER''
  
Kurumların bu plan değişikliklerini yapacağı, bu izinleri vereceğine olan bu güven nereden geliyor? Bu inşaat şirketi devletin kurumlarının üzerinde midir ki başvuru yapılmadan yapılacak başvuru sonucunu nasıl garanti edebiliyor? Devletin kurumlarını şaibe altında bırakan bu şirkete öncelikle devletimiz haddini bildirmelidir. Muhtemeldir ki imar plan değişikliğini, planlanan inşaatı “turizm tesisi" olarak göstermek suretiyle elde etmeyi tasarlıyorlar. Çünkü maalesef Çeşmeyi saran rezidans kanserinde, devlete söylenen bu yalan hep kullanıldı. Halen de Ayasandra’da Fener Burnu'nda, Ilıca’da  kullanılmaya devam ediliyor. Biz bu kez Ovacık’ta buna geçit vermemeye kararlıyız. Testi kırılmadan tüm kurumları uyarıyoruz. 

Öyle bir fütursuzlukla karşı karşıyayız ki,  BIVA, tasarladığı cinayeti açıktan ilan ediyor. Proje tanıtımında “el değmemiş doğası ile" diye önce buranın doğallığını methedip, ardından, 4-5 katlı beton bloklarla, fitnes salonları yüzme havuzlarıyla o doğayı nasıl elleyeceklerini, nasıl mahvedeceklerini iştahla anlatıyorlar. Ey gözü dönmüş  doğa kıyıcıları “”El değmemişse, doğalsa siz de ellemeyin”


Bu bölge 1990 larda Dogal Sit alanı olarak ilan edilmiş ve o tarihte yapımına başlanmış ya da yapımı tamamlanmış konut kooperatifleri dışında, 30 yıldır  yapılaşmaya kapatılmış durumdadır. Ovacık Çeşme'nin tarım deposudur. Ovacık üzüm bağları ile, enginarı, kavunu, türlü sebzeleri, zeytin ağaçları ile bu bölgeyi besler. Yine bu bölgede binlerce yabani sakız ağacı, ardıç, çok sayıda endemik bitki bulunur. Evet Ovacık’ta bunlar yetişir, bu yüzden de Ovacık’ta rezidans yetişmez, boşuna dikmeyin diyoruz.

İZİNSİZ SONDAJ İDDİASI
Bu doğa kıyımı projesini öğrendiğimizden beri, muhataplarımızı da tanımaya başladık. Projeye itirazımız yükselince, imarı olmayan doğal sit alanındaki tarlaya rezidans yapılamaz dediğimizde hemen bir basın açıklaması ile cevap geldi. Müşterilerine projeyi “kendi özel koyunda" diye tanıtan BIVA, basın açıklamasında bunu bile inkar edip, tek dert sahilin paylaşılamamasıymış gibi, lütfetmiş ve sahili kapatmayacağını yasal olarak da kapatılamayacağını ifade etmiş. Oysa tek dert sahil değil. Zaten sahil Turizm Bakanlığı'na tahsis edildi. Yasal olarak yapılamayacak olan da tek sahili kapatmak değil. Biz tarlaya rezidans dikemezsiniz diyoruz. Buradaki bitkileri, canlıları betonla öldüremezsiniz diyoruz. Bunlara tek kelime cevap yok. Ve yine muhataplarımızın yasalara olan saygısına da dürüstlüklerine de bir kaç  gün önce tanık olduk. Buraya taşıdıkları makinelerle sondaja başlayıp sondaj için izinlerinin olduğunu söylediler. Yetkilileri çağırdık, kontrol edilmesini istedik. Kontrole gelen jandarma ve belediye ekiplerince izinlerinin olmadığı tespit edildi, makine ve araçları araziden uzaklaştırıldı.

Reklam videosu ile potansiyel müşterilerine yalan söylüyorlar. Basın açıklaması ile kamuoyuna yalan söylüyorlar. Arazideki ilk çalışmalarında bize yalan söylüyorlar. Kuvvetle muhtemeldir ki imar plân değişikliği için devlete de yalan söyleyecekler. Biz doğa savunucuları son dere kurumadan, son balık ölmeden, son zeytin ağacı kesilmeden de rezidansın yenmeyecek bir şey olduğunu biliyoruz.  Herkesin de bilmesini istiyoruz. Ve bu amaçla buradan Ankara'dan bir kez daha sesimizi duymasını istiyoruz. Lütfen Ovacık'ı rezidans kanserinden uzak tutun. Turizm projesi yalanına kanmayın. Lütfen Ovacık ve Gücücek'in betona boğulmasına izin vermeyin, tarım arazilerini imara açmayın. Yeşilin betona yenilmesine biz izin vermeyeceğiz siz de izin vermeyin.''
 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'de 3 günde 355 yangın çıktı!
Güncel
18 Haziran 2024 Salı 14:26

İzmir'de 3 günde 355 yangın çıktı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi yaz aylarında artan orman yangınlarına karşı önlemlerini artırdı. Kurban Bayramı tatilinin başladığı 15 Haziran ile 18 Haziran tarihleri arasında çıkan 355 yangından 325'i başlangıç aşamasında iken söndürüldü.  Ormanları korumak için aralıksız çalıştıklarını belirten Başkan Cemil Tugay, "30 ilçemizde 62 istasyonda 300 araç ve 3 vardiya bin 95 yangın söndürme personeli ve orman gönüllülerimizle birlikte olası orman yangınlarına karşı 24 saat hazır bekliyoruz" dedi. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Küresel iklim krizi, artan sıcaklıklar, ormanlar üzerinde ciddi bir tehdit oluştururken son bir haftada İzmir'in Bayındır, Menemen, Bornova, Balçova, Menderes ilçelerinde art arda orman yangınları yaşandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, her yaz olduğu gibi yaz aylarında artan yangınlara karşı önlemlerini artırdı. 30 ilçede 24 saat 62 istasyonda 300 araç ve 3 vardiya bin 95 yangın söndürme personeli ve 900'e yakın orman gönüllüsü ile birlikte olası yangınlara karşı hazırlıklı olan İzmir İfaiyesi, orman köylerinde ve kırsal alanlarda yangınlara hızla müdahale etmek için nöbet noktalarında konuşlandırıldı. Kurulan Akıllı İhbar Sistemi ile de ormanlık bölgeler yapay zeka teknolojisi ile kontrol altında tutuluyor.

Bayram tatilinin ilk günlerinde 355 yangın
İzmir İtfaiyesi bayram süresince 62 İtfaiye İstasyonu'nda vardiyalı olarak görevli 480 personel ile hizmet verdi. 15 Haziran ile 18 Haziran tarihleri arasında 355 yangın çıktı. Bunların yüzde 98'inin insan, yüzde 2'sinin  ise doğal sebeplerden çıktığı belirlendi. Bu süre içinde çıkan 7 orman yangınına İzmir İtfaiyesi, Orman İtfaiyesi ile birlikte müdahale etti. Bu yangınlardan 325'i başlangıç aşamasında söndürüldü. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin geliştirdiği Acil İhbar Sistemi ve Acil İzmir Mobil uygulaması ve köylere dağıtılan tankerler yangına erken müdahalede etkili oldu. Yangınların büyük oranda çıkma sebebinin söndürülmemiş sigara izmariti ve mangal ateşinden kaynaklandığı belirtilirken, yurttaşların anız ve bahçe temizliği için ateş yakmamaları istendi. 15-18 Haziran tarihleri arasında 21 otluk alanda başlayan yangınların işyeri, orman, bağ/bahçe gibi alanlara sıçradığı görüldü. Kırsal alanlarda fabrika/depo/iş yerleri çevrelerinde bulunan otların temizlenmemesinin de büyük tehlike yarattığı belirtildi. Artan hava sıcaklıkları nedeniyle klima ve elektronik cihazların çok çalışmasının trafo ve elektrik kaynaklı yangınlara da neden olduğu vurgulandı. Bayram tatilinin ilk dört gününde çıkan 355 yangının dağılımında sıralama en çok 220 ot yangını, 20 ev yangını, 16 çöp konteyner yangını, 15 çöplük kuru atık yangını, 13 ağaç yangını ve 11 orman yangını şeklinde oldu.   

Başkan Tugay'dan mesaj 
Yangınların büyük oranda insan eliyle çıktığını hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, "Havaların ısınması ve nemin düşmesiyle, rüzgarında etkisiyle yangınlar çok hızlı büyüyor. İtfaiye Daire Başkanlığı ekiplerimiz yangınlara karşı Akıllı İhbar ve Acil İzmir sistemi ile önlemler almaya devam ediyor. Kurban Bayramı tatilinin ilk dört gününde 7 orman yangını yaşadık. Orman İtfaiyesi ile bilikte bu yangınları yerleşim yerlerine sirayet etmeden söndürdük.  Belirlenen piknik alanlarında yangın riskini en aza indirmek ve çevreyi temiz tutmak için gerekli önlemleri alalım, doğamızı ve ormanlarımızı koruyalım" dedi. 

Orman gönülleri en büyük destekçi
İzmir Büyükşehir Belediyesi yangınları önlemek ve yangınlara erken müdahale etmek için bir dizi önlem aldı. Olası yangınlara eğitimli, planlı ve bilinçli müdahale edilmesini sağlamak için orman gönüllüleri oluşturuldu. 3 ve 2.5  ton su kapasitesine sahip 386 tanker dağıtıldı. Kırsal bölgelerde muhtarlar ve yurttaşlardan oluşturulan orman gönüllüleri, belediye tarafından kendilerine verilen tankerlerle, yangınları henüz başlama aşamasındayken söndürme imkanı yakalıyor. Orman gönüllüleri İzmir İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından belirli aralıklarla teorik ve uygulamalı eğitimden geçiriliyor.

Ormanlar yapay zeka ile izleniyor
Akıllı İhbar Sistemi (AİS) ile yangınlara hızlı ve etkili şekilde müdahale ediliyor. İtfaiye Daire Başkanlığı, ormanlık alanlarıh yüzde 46’sını 12 noktadan 78 kamera ile gerçek zamanlı görüntü işleme teknolojisi ‘yapay zeka’ ile izliyor. Sistem yangını algıladığı zaman en yakın muhtarlara haber veriliyor. Ekipler bölgeye gidene kadar muhtarlar ve orman gönüllüleri yangına müdahale ediyor. 

Acil İzmir Mobil uygulaması
30 Ekim depreminin ardından olası afetlerde zor durumda kalanlarla iletişim sağlayarak onlara ulaşmak amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen Acil İzmir Mobil uygulamasında yangın ile ilgili bir bölüm de bulunuyor. Uygulamada ‘Yangına Şahit Oldum’ ve ‘Yangına Maruz Kaldım’ butonları bulunuyor. ‘Yangına Şahit Oldum’ butonu aracığıyla yangın bölgesinin fotoğrafı ve konumu İtfaiye Dairesi Başkanlığı ile paylaşılabiliyor. ‘Yangına Maruz Kaldım’ butonuna basıldığında ise basan kişinin konumu otomatik olarak itfaiye ile paylaşılıyor ve hızla yangına müdahale ediliyor. Bu uygulamanın yurttaşlar tarafından telefonarına indirilmesi ve kullanılması büyük önem taşıyor. 

Yangından etkilenen hayvanlar koruma altına alındı
16 Haziran'da Seferihisar Akarca bölgesi  Çiçek (Tavşan) Adası'nda çıkan  yangından zarar  gören  ve yaralanan  hayvanlar İzmir  Büyükşehir Belediyesi  Veteriner İşleri Halk  Sağlığı  Daire Başkanlığı'na bağlı  Seferihisar  Prof. Dr. İsmet  Sungurbey Hayvan  Bakımevi  ve  Rehabilitasyon  merkezinde tedaviye alındı. Seferihisar Doğa  ve Hayvan Dostları Derneği (Sehayder), Hayvan Arama Kurtarma Derneği  (Haktim), Sahil Güvenlik  Ege Deniz  Bölge Komutanlığı, Orman Bölge Mdlüğü, Afad, Seferihisar  İlçe  Emniyet  Müdürlüğü  ve İzmir  Büyükşehir  Belediyesi  Veteriner İşleri  Müdürlüğü  ekiplerinin iş birliği  ile  bir çok hayvanın kurtarılması sağlandı.  Adada yapılan incelemede  bir çok tavşan ve martının  öldüğü  tespit edildi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Bayramda Çeşme'nin nüfusu 1 milyona dayandı!
Güncel
18 Haziran 2024 Salı 16:29

Bayramda Çeşme'nin nüfusu 1 milyona dayandı!

Kurban Bayramı tatilinin üçüncü gününde vatandaşlar, İzmir'in popüler tatil beldelerinden biri olan Çeşme'ye akın etti. İlçenin nüfusu 1 milyona dayandı. Çeşme'de bayram yoğunluğu olduğunu belirten Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir, "Otellerimiz beklediğimiz doluluğa ulaştı. Şu anda çok otellerimizde yer kalmadı. Neredeyse yüzde 100 doluluğa ulaştık diyebiliriz" dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Kurban Bayramı tatilinin üçüncü gününde vatandaşlar, İzmir'in popüler tatil beldelerinden biri olan Çeşme'ye akın etti. Normal şartlarda yaklaşık 50 bin olan ilçe nüfusu, gelen tatilcilerle birlikte 1 milyona ulaştı. Çeşme'de 9 günlük bayram yoğunluğu yaşadıklarını belirten Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir, "Otellerimiz beklediğimiz doluluğa ulaştı. Şu anda çok otellerimizde yer kalmadı. Neredeyse yüzde 100 doluluğa ulaştık diyebiliriz. Çarşılarımız, plajlarımız oldukça yoğun. Hatta bazı plajlara gidişler tıkanmış durumda. Çeşme'ye gelmek isteyen tatilcilerimiz muhakkak rezervasyon yaptırarak gelmesini öneririz" dedi.

'ÇEŞME ARTIK SON DURAK DEĞİL KAPIDA VİZE VAR'

"'Çeşme' deyince 'tatilde son durak' aklımıza gelir ama çok öyle değil artık kapıda vize var" diyen Demir, "Kapıda vizeyle Çeşme'den sonra Yunan Adaları'na da tatile gitmek mümkün olabiliyor. Kapıda vizeyle buraya giden ve dönenlerin yine Çeşme'deki otellerimize, esnafımıza ekonomik olarak katkıları oluyor. Çok sorulan bir soru 'Kapıda vize Türkiye turizmine veya kapıda vizenin kullandığı bölgelerde zarar veriyor mu,' Biz bunu seviyoruz. İnsanlarımız tatile çıksın, yurt dışına gitsin. Dolayısıyla da buradan giderken, gelirken bir hareket oluyor. Atalarımızın bir sözü var 'Harekette bereket vardır' diye. Biz bu bereketi Çeşme'de yaşıyoruz" diye konuştu.

'REZERVASYONLARIMIZIN YÜZDE 20'Sİ DIŞ TURİZMDEN'

Kurban Bayramı tatilinin iç turizmde daha etkili olduğunu aktaran Demir, "Bu demek değil ki dışarıdan da misafirimiz gelmedi. Geliyor. Zaten şu anda sezona girmiş durumdayız. Sezondaki doluluklarımızın yüzde 20'ye kadar olan kısmı rezervasyonlarımızı dış turizmden alıyoruz. Hatta bu çoğalarak gidiyor. Çeşme'nin 3-4 aylık sezonuna baktığımızda Avrupa. Çin, Japonya ve diğer ülkelerimizden turist alıyoruz. Özellikle internet üzerinden alınan rezervasyonlarda, Türkiye turlarının içine muhakkak Çeşme'yi, Alaçatı'yı koyarak geliyorlar. Bu sistem oturmaya başladı. Önümüzdeki günlerde, yıllarda daha da seyahatin bu şekle dönüşmesini bekliyoruz. Bunun da doğru bir seyahat tipi olduğuna inanıyoruz. Hepimiz, kendi otelimizi, kendi uçağımızı tercih ederek, sevdiğimiz, istediğimiz bölgelere tatilde gidebilmenin en doğru tatil yapma kültürü olduğunu düşünüyoruz" dedi.

'50 BİN HANELİ ÇEŞME'NİN 1 MİLYON KİŞİYE HİZMET ETMESİ KOLAY DEĞİL'

"9 günlük bayram süresine baktığımızda, biz her bayramda olduğu gibi Çeşme'ye gelen tatilcilerimizle ilgili rekor kırıyoruz" diyen ÇEŞTOB Başkanı Demir, " Otoyoldan çok ciddi bir geçiş oluyor. Geçen Kurban Bayramı'nda 300 binin üzerinde araç geçmişti. Önümüzdeki pazartesi araç sayısını görmüş olacağız ama aşağı yukarı geçen bayramı yakalayacağız diye düşünüyorum. Bu da yaklaşık 1 milyona yakın Çeşme'ye giren misafirimiz oluyor. 50 bin haneli Çeşme'nin 1 milyon kişiye hizmet etmesi kolay değil. Ama biz bu hizmeti yerel yönetimlerimizle, turizmcilerimizle birlikte sorunsuz bir şekilde her sene olduğu gibi üstesinden gelerek güzel bir bayramı tatilcilerimize günün sonunda sunmuş olacağız" dedi.

'SENEYE DE PLANIMIZ ÇEŞME OLACAK'

Sakarya'dan Çeşme'ye gelen Hacı Ali Gökenç (27), "5 gündür 4 arkadaş buradayız.Alaçatı'yı gezdik. Ilıca Plajı'na dün akşam geldik, zar zor yer bulduk. Çeşme oldukça kalabalık. Geziyoruz, yarın döneceğiz. Seneye de planımız aynı şekilde burası olacakö dedi. Arkadaş tavsiyesi üzerine Çeşme'ye geldiklerini de belirten Gökenç, "Çok da memnun kaldık, güzel yer. Herkes ailesiyle, hiçbir kavga gürültü yok" diye konuştu.

'PLAJIN KUMU ÇOK GÜZEL, DENİZİ ILIK'

Çeşme'ye tatile Aliağa'dan geldiklerini dile getiren Şule Kalın Sazlıoğlu (25) da "Gece geldik. Buraya daha önce bir kere daha gelmiştik, beğenmiştik. Güzel bir yer. Hem bayram tatilimizi yapacağız hem de denize gireceğizö dedi. Ilıca Plajı'nın kumunun çok güzel olduğunu da belirten Sazlıoğlu, "Denizi de ılık. Biraz dalgalı ama güzel. 2 gün daha burada olacağız'' dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Efes'te özel davet krizi!
Güncel
18 Haziran 2024 Salı 11:26

Efes'te özel davet krizi!

Önceki akşam Efes Antik Kenti'ndeki Celsus Kütüphanesi'ne girmek isteyen Türk vatandaşlar, Wind Star Cruise Gemisi ziyaretçileri için düzenlenen yemek organizasyonu nedeniyle içeri alınmadı. Vatandaşlar bu duruma tepki gösterdi. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müze ve ören yerlerinin ziyaret saatleri, 2024 yılı turizm sezonu kapsamında geç saatlere kadar uzatıldı. Efes saat 00.00'a kadar, Aspendos, Patara, Side ve Hierapolis ise saat 23.00'e kadar ziyarete açık. Bu düzenleme ile ziyaretçilere daha fazla hizmet sunulması amaçlanıyor.


Sözcü'den Çiğdem Saltık'ın haberine göre; dün akşam ise Efes Antik Kenti'ni ziyaret edenler, Celsus Kütüphanesi'ne geldiklerinde bir barikat ile karşılaştı. Masaların kurulduğu antik kütüphanede Amerikan Wind Star Cruise Gemisi'nin ziyaretçilerine yemek organizasyonu düzenlediği anlaşıldı.

Türk vatandaşlar bu duruma tepki gösterdi. Yuhalamalar ve ıslıklar eşliğinde organizasyona isyan eden Türkler kütüphane alanına girmek istedi. Bunun üzerine yabancı turistler yemeği terk etti, organizasyon ekibi alandaki masaları kaldırdı ve kütüphanenin ışıkları da kapatıldı. Yaşananlar sosyal medyaya taşındı. 


Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. 

Efes'teki bu özel organizasyonların 2017 yılından beri devam ettiği ve belirli zamanlarda Celsus Kütüphanesi'nin organizasyon davetlilerine ayrılarak halkın ziyaretine kapatıldığı öğrenildi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir Büyükşehir'den karavan hamlesi!
Güncel
18 Haziran 2024 Salı 09:34

İzmir Büyükşehir'den karavan hamlesi!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, karavanların oluşturduğu park sorununu çözmek, karavan sahiplerinin güvenli ve konforlu konaklamalarını sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor. İnciraltı ve Karşıkaya’da toplam 433 karavan tahliye edilirken yeni karavan park alanlarının tespiti de yapılıyor. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı’nın 30 ilçe belediyesinin zabıta müdürleriyle kolektif çalışmasını amaçlayan İzmir Zabıta Koordinasyon Kurulu’nun 6.’sı, Havagazı Fabrikası’nda düzenlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Nurlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, kentteki düzeni sağlayan uygulamalara ilişkin önemli veriler paylaşılırken, zabıta teşkilatlarının koordinasyonu konusunda yol haritası belirlendi. Toplantıda, kent gündeminde yer alan karavan konusu da konuşuldu. İnciraltı’nda 259, Karşıkaya’da 174 olmak üzere 433 karavanın tahliye edildiği bilgisi paylaşılırken, konuyla ilgili değerlendirmede bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Nurlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimlerinin yeni karavan park alanlarını tespit etmek üzere çalıştığını ifade etti. 

“Sokaklar bizden çok iş bekliyor” Şube müdürlerinin sunumları öncesinde açılış konuşması yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Nurlu, “O kadar zor görevler yapıyorsunuz ki bu kadar büyük bir yükün altında olduğunuzu, bu işin içine girince daha iyi anladım. Zabıta, aslında sokakta düzeni sağlayan büyük bir güç. Ticaretle ilgili birtakım işleri düzenlemek, onları kontrol altına almak, beraberinde emniyeti de sağlamak, kolay bir iş değil. Siz, insanların ekmek teknelerinin denetimini yapıyorsunuz. Bunları da kendi iletişim kabiliyetiniz ve kendi bilginizle yapmak zorundasınız. Bu, herkesin yapabileceği bir iş değil. Zor, önemli ve olmadığında eksikliği bir o kadar hissedilen bir görev. Bu açıdan bakınca ilçe belediyeleri ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin zabıta teşkilatlarının bir arada olması bizim için çok kıymetli. Koordinasyon ve iyi işler yapmak adına iletişim halinde olmak çok önemli. Sokaklar bizden çok iş bekliyor. Yetkimizi, mevzuatı ve görevlerimizi de bilerek el ele hep birlikte kazasız belasız güçlü ve güzel günler diliyorum” dedi.  

Ortak akıl vurgusu İzmir Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanı Gökhan Daca da “Zabıta teşkilatımızın çalışmalarını İzmir özelinde tek çatı altında incelemek ve geliştirmek üzere, ortak akıl ve tecrübenin ışığında yetki ve sorumluluk alanlarımızda yürüttüğümüz faaliyetleri geliştirmek adına bu toplantıları gerçekleştiriyoruz. Zabıta Koordinasyon Kurulu, zabıta hizmetlerini düzenlemek, izlemek, geliştirmek ve koordine etmek üzere kurulmuştur” diyerek İzmir Zabıta Koordinasyon Kurulu’na bağlı Kent Yaşam Komisyonu, Eğitim, Rehberlik ve Yayın Komisyonu, Mevzuat ve Hukuk Komisyonu ile Çevre Komisyonu’nun çalışma alanlarını aktardı. 

“Yılın ilk 5 ayında 4 bin 747 cezai işlem uygulandı” 

Açılış konuşmalarının ardından şube müdürleri tarafından sunumlar yapıldı. İşgal, uygunsuz afiş ve ilan ile dilencilik yapanlara yönelik uygulamalara ilişkin sunum yapan Zabıta Denetim Şube Müdürü Erol Tilki, 2023 yılında 58 bin 931, 2024 yılının ilk 5 ayında ise 30 bin 815 işletmenin denetlendiğini kaydetti. İşgal denetimleri kapsamında 2023 yılında 7 bin 924 adet ceza işlemi uygulandığını belirten Tilki, “2024 yılının ilk 5 ayında ise 4 bin 747 adet cezai işlem uygulandı. 2023 yılında seyyar satıcılara yönelik operasyon sayısı 6 bin 693 iken, 2024 yılının ilk 5 ayında bu sayı 4 bin 48’dir. 2024 yılında faaliyetten men edilen seyyar satıcı sayısı ise 4 bin 106” açıklamasını yaptı.  Tilki, İzmir genelindeki cadde, meydan, metro girişleri ve cami önlerinde dilencilik yapan kişilere de uygulama yapıldığını belirtti. İkinci el eşya satışı yapanlara ilişkin de konuşan Tilki, Fevzi Paşa Bulvarı bölgesinde ekiplerin sabaha kadar uygulama yaptığını ifade etti.  

Toplam 677 hurda araç çekildi 

Hurda araçlar ve karavanlara ilişkin sunum yapan Zabıta Trafik Şube Müdürü Fatih Toprakdeviren, “Zabıta Dire Başkanlığımız, kent genelinde trafik akışını engelleyen, özellikle okul çevrelerinde güvenlik ve görüntü kirliliğine neden olan araçlar için Menemen’deki Hurda Araç Merkezi’mize emniyet trafik birimleri ile birlikte çekim işlemi yapıyor. Merkezimiz, Türkiye’de tektir. Hurda araçlar 6 ay içinde sahipleri tarafından teslim alınmadığı takdirde Emniyet Müdürlüğü ve Milli Emlak Müdürlüğü işbirliğinde satış ve makine kimya endüstrisine devir işlemleri yapılıyor. Böylece ekonomiye geri kazandırılarak çevreye katkı sağlanmış olunuyor” sözlerine yer verdi. Toprakdeviren, hurda araç denetimlerinde il genelinde 677 hurda aracın toplandığını açıkladı.  

“Karavanların yüzde 70’i plakasız çekme karavan” 

Karavan denetimleri kapsamında özellikle İnciraltı ve Bostanlı bölgelerinde son yıllarda iyi bir çalışma yapıldığını vurgulayan Toprakdeviren, “Karavanların tahliye edilmesi hususunda tebligatlara başlamıştık. Bu kapsamda İnciraltı’nda 259 karavan tahliye edilirken, Karşıkaya’da ise 174 karavan tahliye edildi” diye konuştu. İzmir genelinde 3 bin 829 karavan tespitinin yapıldığını ancak zabıta ekiplerinin Karşıyaka, Bornova, Bayraklı bölgesinde yaptığı tespitlerde plakalı karavan sayılarının az olduğunu söyleyen Toprakdeviren, “3 bin 829 karavanın yüzde 70’i çekme karavan ve 750 kilonun altında plakasız karavanlar. Çekme karavanlar yasal olarak kaldırılamıyor” bilgisini verdi.

Çevre İmar Zabıtası’ndan 9 bin 613 denetim  Çevre denetimlerine ilişkin sunum yapan Çevre İmar Zabıtası Şubesi Müdürü Fuat Dönmez ise şunları söyledi: 

“Ekiplerimizle çevremizi kirleten, atıkları çevreye gelişigüzel bırakan kişilerle ilgili denetimler yapıyoruz. Sizlerle koordinasyon halinde bu denetimlerin devam etmesini sağlıyoruz. Ayrıca esnafımız uyarılarak atıkların lisanslı geri dönüşüm firmalarına verilmesinin sağlanması konusunda da ilçelerimizden destek bekliyoruz. Hafriyat ve moloz atıklarına ilişkin denetimlerimiz de sürüyor. Kaçak dökümlere yönelik caydırıcı önlemlerin alınmasını sağlıyoruz. Çevre İmar Zabıtası olarak yapılan denetimlerde 9 bin 613 denetim gerçekleştirdik. 841 bin lira cezai işlem uygulandı. Atıklarını yakarak bertaraf edenlerle ilgili de 49 bin 700 lira cezai işlem uygulandı” 

Toplantı sonunda, İzmir Zabıta Koordinasyon Kurulu’na bağlı komisyonların üyeleri güncellendi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'de sahte fatura operasyonu!
Güncel
18 Haziran 2024 Salı 15:35

İzmir'de sahte fatura operasyonu!

İzmir'de vergi kaçakçılığı operasyonunda 3 şüpheli gözaltına alındı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, kentte faaliyet gösteren şirket yetkilileri ve bağlantılı olduğu kişiler aracılığıyla sahte fatura düzenleyerek vergi kaçırdıkları ve bu yolla devleti zarara uğrattıkları belirlenen 3 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi Sahtecilik Suçları Büro Amirliği ekipleri, şüphelilerin ev ve iş yerlerine eş zamanlı baskın düzenledi. Operasyonda 3 şüpheli gözaltına alındı.

Adreslerde yapılan aramalarda sahte 12 milyon 703 bin 425 lira tutarında 728 fatura, farklı şirketlere ait 12 kaşe, 367 bin 500 lira bedelli 23 senet, pos makinesi, 9 sevk irsaliyesi, muhtelif not kağıtları ve dokümanlar, 5 cep telefonu, 2 dizüstü, 2 sabit disk ile 1 taşınabilir bellek ele geçirildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüpheliler, çıkarıldıkları hakimlikçe serbest bırakıldı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Bornova’nın zemin yapısı için 30 bin test yapıldı!
Yerel Yönetimler
18 Haziran 2024 Salı 09:21

Bornova’nın zemin yapısı için 30 bin test yapıldı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin afetlerden etkilenmemesi için deprem araştırmaları ve risk azaltma projelerini sürdürüyor. 30 Ekim 2020 depreminin etkilediği Bornova’da zeminden alınan numuneler, Türkiye’de ilk kez İzmir’de kurulan Egeşehir Laboratuvarı’nda incelendi. Yaklaşık 30 bin deney yapıldı. Veriler, uzmanlar tarafından değerlendirildikten sonra Bornova’da hangi zeminlerin riskli olduğu ortaya konulacak. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin olası afetlerden en az hasarla etkilenmesi ve güvenli yapılaşmaya uygun alanların belirlenmesi için başlattığı deprem araştırmaları ve risk azaltma projeleri sürüyor. Yapı envanteri, zemin çalışmaları, kara ve denizde başlatılan depremsellik araştırması olmak üzere üç ayrı başlık altında çalışma sürdüren Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı, sahadan topladığı numuneleri de detaylı analiz ediyor.  Egeşehir AŞ bünyesinde hizmet veren, TSE tarafından “Deney Laboratuvarı Onay Belgesi”ne sahip Çiğli’deki Egeşehir Laboratuvarı’nda beton, kaya ve zemin incelemelerinde ihtiyaç duyulan 50 ayrı deney ve test yapılabiliyor. Zemin araştırmasının ilk başlatıldığı ilçe Bornova’dan sondaj yapılarak alınan numuneler de Egeşehir Laboratuvarı’nda incelendi. Laboratuvarda bugüne kadar zemin ve kaya mekaniğini kapsayan yaklaşık 30 bin deney yapıldı. Bu veriler, uzmanlar tarafından değerlendirildikten sonra Bornova bölgesinin jeolojik yapısı ortaya çıkacak ve hangi zeminlerin riskli olduğu saptanacak.  Ayrıca bu sonuçlar, yeni yapılacak yapıların tasarım parametreleri için de rehber niteliğinde olacak.  

Uluslararası standartlarda çalışma yürütülüyor
Egeşehir Laboratuvarı Müdür Yardımcısı Gökçe Nazlı Kalbaz, sahadan gelen zemin ve kaya numunelerinin analizlerini yaptıklarını söyledi. Çalışmaların uluslararası standartlarda sürdürüldüğünü ifade eden Gökçe Nazlı Kalbaz, “Sahadan sondaj aracılığı ile belirli derinliklerden elde edilen numunelerin önce tanımlaması yapılıyor. Nasıl bir malzeme ile çalıştığımızı belirliyoruz. Daha sonra malzemelere uygun mühendislik deneylerini gerçekleştiriyoruz. Bornova bölgesinin zemin yapısı gelen numuneler doğrultusunda incelendi. Zemin ve kaya mekaniği kapsamında yaklaşık 30 bin deney yapıldı” dedi. 

Zemin davranışları için öngörüde bulunulacak
Burada elde edilecek verilerin, bölgenin olası bir depremden nasıl etkileneceğine dair öngörüde bulunulmasını sağlayacağını anlatan Kalbaz, “Deprem anında bölge zemininin davranış şekline dair fikir sahibi olunacak. Aylık yaklaşık 10 bin deney yapılıyor. Yapılan çalışmalar bölgenin yerleşime uygunluk durumunu da ortaya koyacak” diye konuştu. 

Zeminin sınıflandırılması için deneyler yapılıyor
Yapı Beton Zemin Malzeme Deneyleri Teknik Elemanı Burak Tintin de kum, kil ve çakıl zeminleri sınıflandırmak için kullandıkları bilimsel çalışmaları anlattı. Burak Tintin, “Sondaj çalışmaları sonucu kuyulardan alınan numuneler üzerinde fiziksel ve mekanik deneyler yapılıyor. Bu deneyler zemini sınıflandırmamızı sağlıyor” dedi. 

Yapı Beton Zemin Malzeme Deneyleri Teknik Elemanı Melisa Tavsi de likit limit deneyi sayesinde zeminin su geçirgenliğini ve sıvılaşma riskini analiz ettiklerini belirtti. 

Türkiye’de ilk kez İzmir’de yapılıyor
Egeşehir Laboratuvarı’nda Türkiye’de ilk ve tek olarak rezonant kolon, bender element deneyleri yapılıyor. Mühendislik olarak ise konsolidasyon, zeminde tek ve üç eksenli basınç dayanımı, kesme kutusu, kayada makaslama deneyi, kayada üç eksenli basınç dayanımı yapılıyor. Zemin (fiziksel) deneyler ise su içeriği, kıvam limitleri, elek ve hidrometre analizi ile özgül ağırlıktan oluşuyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Hayırsever aileden Buca Belediyesi'ne tarla bağışı!
Yerel Yönetimler
18 Haziran 2024 Salı 09:59

Hayırsever aileden Buca Belediyesi'ne tarla bağışı!

Bucalı hayırsever bir aile, Kaynaklar bölgesinde bulunan 66 bin metrekarelik arazilerini tarla olarak kullanılmak üzere Buca Belediyesi’ne bağışladı. Belediye Başkanı Görkem Duman, bu tarlada üretecekleri organik ürünleri Belediye Lokantası aracılığıyla hemşehrilerine ulaştıracaklarını söyledi.  
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Buca Belediye Başkanı Görkem Duman, sosyal belediyecilik anlayışıyla çalışmalarını sürdürürken hayırsever bir aileden kendisine destek geldi. İsimlerinin açıklanmasını istemeyen hayırsever aile, Kaynaklar bölgesinde bulunan 66 bin 422 metrekarelik arazilerini Başkan Duman’ın görev süresi boyunca tarla olarak kullanılmak koşuluyla belediyeye bağışladı.  Bağış yapan aileye teşekkürlerini ileten Başkan Görkem Duman, “Bugün bir iyilik köprüsünün adımlarını atıyoruz. Bu zor dönemde yaptığımız çalışmalarla vatandaşlarımızın yanında olmayı sürdürürken hayırsever bir ailemizden bizlere önemli bir destek geldi. Kendilerine teşekkür ediyoruz”  dedi.

“TOPRAK ANALİZİ YAPIYORUZ”
Zafer Mahallesi’nde bulunan arazide çalışmalara hızla başladıklarını belirten Buca Belediye Başkanı Görkem Duman, “İlk olarak toprak analizi yaptırıyoruz. ‘Ne üretebiliriz, ne üretirsek daha çok verim alırız’ diye Tarım Müdürlüğümüz çalışma yapıyor. Sonrasında hızla üretime geçeceğiz” dedi.  

Amaçlarının organik ve sağlıklı ürünler üretmek olduğunu ifade eden Duman, bu tarlada üretecekleri ürünleri Belediye Lokantası aracılığıyla hemşehrilerine ulaştıracaklarını sözlerine ekledi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Yollar kan gölü… Can kaybı 22'ye yükseldi!
Güncel
18 Haziran 2024 Salı 09:06

Yollar kan gölü… Can kaybı 22'ye yükseldi!

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kurban Bayramı tatilinin ilk 3 gününde meydana gelen trafik kazalarında 22 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bayram tatili boyunca hız denetimlerinin radar ile geceleri de sürdüğünü, 24 saat esasına göre kontrollerin devam ettiğini belirtti.

Bayram tatilinin üçüncü günü 17 Haziran Pazartesi 24 saatlik sürede 824 trafik kazası meydana geldiğini vurgulayan Yerlikaya, bu kazalarda 6 kişinin yaşamını yitirdiği, ?1327 kişinin yaralandığı bilgisini paylaştı.

Ekiplerin, ?375 bin 311 aracı denetlediğini aktaran Yerlikaya, ?23 bin 857 araca hız ve radar işlemi,? 26 bin 786 araca diğer işlemlerin yapıldığını kaydetti.

Vatandaşlardan trafik kurallarına uymalarını isteyen Yerlikaya, şu ifadeleri kullandı;

"Bayram tatilinin ilk 3 gününde (cumartesi, pazar ve pazartesi) maalesef 22 kişi hayatını kaybetti, 4 bin 43 kişi ise yaralandı. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Denetimlerimizin tek amacı var. Bayram tatiline giden vatandaşlarımızın sağ salim ailelerine kavuşması, onlara sarılması. ?Lütfen aşırı hız yapmayalım. Araçlarımızda da otobüslerde de emniyet kemeri takmayı ihmal etmeyelim, trafik kurallarına uyalım. Yolculuklar sizleri sevdiklerinize kavuşturmak için vardır, ayırmak için değil."

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Alaçatı'da çevre temizliği etkinliği!
Yerel Yönetimler
18 Haziran 2024 Salı 10:33

Alaçatı'da çevre temizliği etkinliği!

Alaçatı’da Alavya Hotel tarafından düzenlenen çevre temizliğinin 299. haftasında etkinliğe destek veren Çeşme Belediye Başkanı Lal Denizli, “Bu çevre temizliği etkinliği, her hafta aynı özveriyle tekrarlanarak Alaçatı’nın doğasına sahip çıkmanın en güzel örneklerinden biri haline geldi. Çeşme Belediyesi olarak biz de her zaman bu tür projelerin destekçisi olmaya devam edeceğiz. Hep birlikte, el ele vererek Alaçatı’yı ve tüm Çeşme’yi daha güzel, daha temiz ve daha yaşanabilir kılacağız” dedi. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Çeşme Belediye Başkanı Lal Denizli, Alaçatı’da Alavya Hotel tarafından düzenlenen çevre temizliği etkinliğinin 299. haftasında temizlik çalışmalarına katıldı.

Her hafta aynı özveriyle çalışarak sürdürülen etkinliğin, Alaçatı’ya gösterilen özenin en önemli örneklerinden bir olduğunu söyleyen Başkan Denizli, şu ifadeleri kullandı:  

“Çevremizi temiz tutmak, doğayı korumak ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak hepimizin ortak sorumluluğu. Bugün burada, sadece çevremizi temizlemekle kalmıyoruz, aynı zamanda çevre bilincini yaygınlaştırmak adına önemli bir mesaj veriyoruz. Bu etkinlik, her hafta aynı özveriyle tekrarlanarak Alaçatı’nın doğasına sahip çıkmanın en güzel örneklerinden biri haline geldi. Çeşme Belediyesi olarak biz de her zaman bu tür projelerin destekçisi olmaya devam edeceğiz. Doğamıza yaptığınız bu katkıların değerini kelimelerle ifade etmek zor. Hep birlikte, el ele vererek Alaçatı’yı ve tüm Çeşme’yi daha güzel, daha temiz ve daha yaşanabilir kılacağız. Bugün burada gösterdiğiniz çaba, geleceğe yapılan en değerli yatırımdır.” 

“ÖNEMLİ OLAN BU FARKINDALIĞI TÜM ALAÇATI HALKINA HİSSETTİRMEK”

Alavya Hotel Kurucusu ve İş İnsanı Erol Tabanca ise “Alavya çalışanlarının inisiyatifiyle oluşturulan Alaçatı'yı temiz tutmak amacıyla 299. hafta bugün. Bunu biz çok önemsiyoruz. Ve hakikaten kendi çalışan arkadaşlarımızın insiyatifiyle olan bir çalışma bu. Önemli olan bu farkındalığı tüm Alaçatı halkına, hatta tüm Çeşme'ye hissettirmek. Her gittiğimiz yerde özellikle plastik olmak üzere doğaya da zarar verecek çok fazla şey var. O yüzden ben çalışan arkadaşlarımın bu hassasiyetinden dolayı kutluyorum. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Tabii ki sayın başkanımızın da bize destek vermesi, motivasyonumuzu daha çok artırıyor. Bundan sonra da Alaçatı sakinlerine her pazartesi sabahı 08.00’de bu aktiviteye katılmaları için de çağrı yapıyorum” diye konuştu.  

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Bornova’da yaz spor okulu kayıtları başlıyor!
Yerel Yönetimler
18 Haziran 2024 Salı 09:42

Bornova’da yaz spor okulu kayıtları başlıyor!

Bornova Belediyesi’nin yaz dönemi spor okulları için kayıtlar 24 Haziran’da başlayacak. Kurslar, uzman antrenörler eşliğinde 7 branşta 10 tesiste verilecek.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

1 Temmuz ile 1 Eylül arasında voleybol, basketbol, futbol, cimnastik, taekwondo, masa tenisi ve yüzme olmak üzere 7 branşta eğitim verilecek spor okulları için başvurular 24 Haziran’da başlayacak. 2 ay sürecek spor okullarının kayıtları Bornova Belediyesi’nin resmi internet sitesi üzerinden on-line olarak alınacak.

Spor alışkanlığı kazandırmak istiyoruz

Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, amaçlarının özellikle çocuklar ve gençlere spor alışkanlığı kazandırmak olduğunu belirterek, “Sporda ilklerin kenti olan Bornova tesis açısından zengin bir ilçe. Bornova Belediyesi olarak bir yandan mevcut tesislerimizi en verimli şekilde kullanmak, diğer yandan da yeni tesisler açarak mümkün olduğunca daha fazla Bornovalıya spor yapma imkanı sunmak istiyoruz” diye konuştu.

1 Temmuz’da başlayıp 1 Eylül’de sona erecek spor okullarında açılacak branşlar, yaş grupları ve kullanılacak tesisler şöyle:

 

Futbol (2010-2017) - Bornova Şehir Stadı, Büyükpark Halı Saha, Çamdibi Atatürk Parkı Halı Saha

Voleybol (2009-2015) - Işıkkent Muhammet Yıldız Spor Tesisleri

Kadın Basketbol (2010-2016) - Atatürk Spor Kompleksi

Erkek Basketbol (2010-2016) - Atatürk Spor Kompleksi

Cimnastik (2017-2019) - Bornova Spor Salonu

Taekwondo (2009-2016) - Pınarbaşı Spor Salonu

Masa Tenisi (2009-2018) - Çamdibi Şehit Er Adem Bilaloğlu Tesisleri

Yüzme (2007-2015) - Işıkkent Muhammet Yıldız Spor Tesisleri ve Çamdibi Yüzme Havuzu

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Konak'ta bayram dayanışması!
Yerel Yönetimler
18 Haziran 2024 Salı 10:26

Konak'ta bayram dayanışması!

Konak Belediyesi’nin başlattığı ve Konaklıların yoğun ilgi gösterdiği Kurban Bayramı dayanışmasına ilk günden büyük destek yağdı. Bayram boyunca devam edecek dayanışma kapsamında yapılacak kurban bağışı için (0232) 425 04 34 numaralı telefondan başvuru alınıyor.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Konak Belediyesi’nin başlattığı Kurban Bayramı dayanışmasına Konaklılardan gelen büyük destek artarak devam ediyor. Hayırseverlerin yoğun ilgi gösterdiği dayanışma kapsamında bayramın ilk gününden itibaren gelen kurban bağışları, sıcak yemek ikramı olarak sofralarda yer buluyor. Bayram öncesinde duyurusu yapılan dayanışmaya destek yağıyor.

Dayanışma çığ gibi büyüyor

Kurban Bayramı dayanışmasıyla, bayramın ilk gününde Konaklı hayırseverlerin bağışladığı kurban etinden 62 aile yararlandı. Belirtilen adreslerden alınan kurban etleri Konak Belediyesi’nin aşevine getirilerek, ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmak üzere kavurma haline getirildi. Tek kişilik paketlerde servis edilen kavurmayla beraber pilav da ikram edilirken ailelere yemeğin yanı sıra Konak Belediyesi’nin gıda kolisi de ulaştırıldı. Kurban Bayramı dayanışmasıyla, bayram bitiminde 300 aileye ve toplamda bin 200 Konaklıya ulaşılması hedefleniyor.

Bayram boyunca sürecek

Kurban Bayramı boyunca sürecek dayanışmaya katılarak kurban eti bağışı yapmak isteyenler, (0232) 425 04 34 numaralı telefondan başvuru yapabiliyor. Yapılan başvurunun ardından görevli personel, kurban etlerini belirtilen adresten alarak belediyenin aşevine ulaştırıyor. Toplanan bağışlar soğuk zincir oluşturularak korunurken, bağışın alınmasından sofraya gelene dek tüm aşamalarda hijyen kurallarına dikkat ediliyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Küçük başkanın park talebi gerçeğe dönüştü!
Yerel Yönetimler
18 Haziran 2024 Salı 12:16

Küçük başkanın park talebi gerçeğe dönüştü!

Karşıyaka Belediye Başkanı Yıldız Ünsal, 23 Nisan’da koltuğunu devrettiği ilkokul öğrencisi Esma Yıldız’ın park talebini yerine getirdi. Küçük başkanın okulundaki uygun alana yapılan park çocukların yüzünü güldürdü. Başkan Ünsal “Evlatlarımızın kalplerinden geçen tüm dileklerin gerçek olduğu bir kent için çalışıyoruz” dedi.  
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Geçtiğimiz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda makam koltuğunu Fatma Neşe Kaya İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Esma Yıldız’a bırakan Karşıyaka Belediye Başkanı Yıldız Ünsal, küçük başkana verdiği sözü tuttu.

Arkadaşları için bir park yapılmasını talep eden Esma’ya “Bu güzel istek için teşekkür ederiz. Park alanına baktıracağım, gerekeni yapacağız” yanıtını veren Ünsal, kısa süre içinde ekiplerini harekete geçirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla okul alanına yapılan parka çocuklar için renkli oyuncaklar konuldu, zemini kauçuk ile döşenerek sağlıklı ve güvenli hale getirildi. Geçtiğimiz haftalarda kullanıma sunulan park, yaz tatili öncesinde minikleri sevindirdi. 

“UMUDUMUZ ÇOCUKLARLA BÜYÜYOR”
Esma’nın çocuk başkan olarak güzel bir hizmete aracılık ettiğini belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Yıldız Ünsal “Geleceğe dair umutlarımız, pırıl pırıl evlatlarımız ile birlikte büyüyor, güçleniyor. Bunun için tüm çocuklarımızın mutlu, sağlıklı, sevgi dolu ve duyarlı bireyler olarak yetişmelerini istiyoruz. 23 Nisan’da başkanımız olan Esma da özellikle böyle bir parka ihtiyaç duyan arkadaşları için gündeme getirdiği taleple anlamlı bir duyarlılık örneği sergiledi. Bize de hemen bu talebi yerine getirmek kaldı. Esma’ya güzel düşüncesi için bir kez daha teşekkür ediyorum. Tüm çabamız, evlatlarımızın mutluluğu için” diye konuştu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Tezgahıyla, edebiyat sevgisini paylaşıyor!
Kültür-Sanat
18 Haziran 2024 Salı 13:32

Tezgahıyla, edebiyat sevgisini paylaşıyor!

Okuma tutkusunu yaşam biçimine dönüştüren İçten Gürcan, üç tekerlekli seyyar tezgahına sıraladığı kitaplarla edebiyat sevgisini sokak sokak gezerek aşılamaya çalışıyor.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir'in turistik ilçelerinden Dikili'de yaz mevsimiyle nüfus arttı, sahil, çarşı ve caddeler de hareketlendi. İlçeye gelenler seyyar tezgahlara alışkın olsa da 43 yaşındaki İçten Gürcan'ın tezgahının önünde durmadan geçemiyor.Türk ve dünya edebiyatının seçme eserlerinden eski ve yeni kitapların sıralandığı seyyar sahaf, kimi zaman sahilde kimi zaman parklarda kimi zaman da sokak aralarında insanların karşısına çıkıyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Otluk alanda başladı, villalara sıçradı!
Güncel
18 Haziran 2024 Salı 09:12

Otluk alanda başladı, villalara sıçradı!

İzmir'in Ödemiş ilçesinde otluk alanda çıkan yangında alevler, bölgede uzun süredir inşaat halinde bulunan 2 villaya da sıçradı. İtfaiye ekiplerinin müdahalesiyle yangın, 1,5 saatte söndürüldü.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Yangın, saat 21.00 sıralarında Zafer Mahallesi’nde bulunan otluk alanda çıktı. Villaların yanında bulunan otluk alanda çıkan ve henüz sebebi belirlenemeyen yangın, kısa sürede büyüyerek uzun süredir inşaat halinde bulunan villalardan 2'sine sıçradı. 

Dumanları gören çevredeki vatandaşların ihbarıyla olay yerine itfaiye, polis, İzmir Büyükşehir ve Ödemiş Belediyesi itfaiye ekipleri sevk edildi. 6 itfaiye aracı ve 3 su tankeri ile müdahale edilen yangın, saat 22.30 sıralarında söndürüldü. Bölgeye soğutma çalışmalarının devam ettiği öğrenilirken, yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Son Kale İzmir