MENÜ
İzmir 40°
Son Kale İzmir
Başkan Tugay'dan uyumlu çalışma vurgusu!
Güncel
25 Haziran 2024 Salı 14:38

Başkan Tugay'dan uyumlu çalışma vurgusu!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Menderes Belediye Başkanı İlkay Çiçek ve belediye bürokratları ile birlikte koordinasyon toplantısı yaptı. Başkan Tugay, “Büyükşehir ile ilçe belediyeleri tam bir uyum içinde görev yapacak. Göreve başladığımız günden bu yana çok iyi bir süreç geçirdik.  Büyükşehir Belediyesi olarak ilçelerimizin yanında olacağız” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Büyükşehir ve Menderes Belediyesi arasındaki koordinasyonu sağlamak, yurttaşların sorunlarına hızlı çözüm üretmek amacıyla Menderes Belediye Başkanı İlkay Çiçek, ilçe belediyesi yöneticileri ve meclis üyeleri ile koordinasyon toplantısı yaptı. Menderes Belediyesi Nikah Sarayı ve Kongre Sanat Merkezi’ndeki toplantıya İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU bürokratları katıldı.

 
“Sizi her zaman dinlemeye hazırız”
İlçe belediye başkanları ile sık sık görüştüklerini ancak ilçelerin ihtiyaçları ile ilgili daha geniş katılımlı görüşme ve değerlendirme toplantılarını periyodik olarak yapma kararı aldıklarının altını çizen Başkan Tugay,  “Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri tam bir uyum içinde görev yapacak. Birbirinden ayrı belediyeler gibi değil birbirini tamamlayan belediyeler olacak. Bu konuda üzerimize düşen neyse yapacağız. Göreve başladığımız günden bugüne kadar çok iyi bir süreç geçirdik. Bu yakınlığı kurduğumuzu düşünüyorum. Zaman içinde çok daha yakın çalışacağız. Ben ve Büyükşehir Belediyesi’nde görevli olan arkadaşlarımız sizi her konuda dinlemeye, elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.
 
“İzmirliler bizden temel belediyecilik hizmeti bekliyor”
İzmir’de vatandaşların belediyelerden en büyük beklentisinin temel belediyecilik hizmeti olduğunu vurgulayan Başkan Tugay, “Nedir bunlar? Temiz bir şehir istiyorlar. Bu nedenle moloz, çöp yığınlarının oluşmasına engel olmak, gözleyici, denetleyici olmak gerekiyor. Öncelikle personele ve araca ihtiyaç var. Elimizden geldiğince birlikte sorunları halletmeye çalışıyoruz. Yol ve kaldırımların yenilenmesi, onarımı ile ilgili Fen İşleri Dairesi Başkanlığımız ve İZBETON ekiplerimiz çalışıyor. Bir süredir aksamalardan dolayı bekleyen sıkıntılı noktalara ulaşıyoruz. Bunlar zaman içinde hallolacak. Size, ‘çok sıkıntılı olan, acil müdahale edilmesi gereken ne var’ diye sormak için buradayız. Her yıl bu şehri çok daha düzgün hale getirmeliyiz. Beş sene sonunda bizler, görevimizin sonuna geldiğimizde, yolları, kaldırımları pırıl pırıl bir şehir bırakmış olmalıyız. Parkların ve bahçelerin bakımı da çok önemli. Kaçak yapılar bizlerin en büyük sorunlarından birisi. Bu noktada planlama çok önemli. Bunu gidermemiz lazım. Temel belediyecilik hizmetlerinin üzerine sosyal hizmetleri koymamız gerekiyor. İçinde bulunduğumuz dönem işsiz, yoksul insanın çok olduğu bir dönem. Bu dönemde yönettiğiniz şehrin insanlarının sorunları görülmüyorsa bu bizim için eksiklik olur. Bu görevlere soyunduysak dışarıda bir insanın aç olması, evsiz olması bizim için büyük dert olmalı.  Sokakta kimsenin yatmadığı, insanların aç olmadığı, her bir yurttaşın değer gördüğü bir yer olsun İzmir. Toplumumuzun sosyal kırılganlıklarını da doğru değerlendirmemiz gerekiyor. Mesleki eğitim kurslarıyla gençlerimizin iş sahibi olmasını sağlamalıyız. Tarım yapanları desteklemeli, gençleri de bu konuda özendirmeliyiz. Madde bağımlılığı konusu da mücadele alanlarımızdan biri olacak”  şeklinde konuştu.


 
“Öncelik sıralamasına göre yatırım yapacağız”

Olabildiğince temiz, düzenli, temel ihtiyaçları karşılanmış bir kent yaratılması için adımlar atılması gerektiğine dikkat çeken Başkan Tugay, “Bunları temel hizmetlerimiz olarak görmeliyiz. Bunun üzerine de kronikleşmiş sorunlarımızı çözmek ve geleceğe dair vizyon ortaya koymak zorundayız. Önümüzde çok sayıda daha önceden yapılmış proje var, uygulamaya geçmemiş, fikir olarak kalmış, yarım kalan projeler var. Planlama yapıyoruz. Şehrimizde önemli altyapı yatırım ihtiyaçları var. Elimizden geldiğince bu beş sene içinde en problemli noktalardan başlayacağız. Toplu ulaşımla ilgili ihtiyaçlar var. Burada iyileşmeye gitmemiz lazım. İnsanların şikayetlerine, beklentilerine duyarlı olmamız lazım. Ulaşım koordinasyonu açısından sık sık görüşmeler yapmamızda fayda var. Sahil beldelerimizde özel çalışmalar yapılması gerekiyor. Birikmiş sorunlar olabilir” diye konuştu. 
 
“İlaçlama çalışmalarına ağırlık verilecek”
Sinek ve haşerelere karşı ilaçlama çalışmalarının önemine değinen Başkan Tugay, bu konuda yapılacak çalışmaları şöyle sıraladı:

 “Araç arkasından ilaç püskürtülerek sorun çözülmüyor. Üreme alanlarının ilaçlanması çok önemli. İlave personel alarak ilçelerimize dağıtacağız. Karşıyaka’dayken arkadaşlarımız bütün üreme noktalarını işaretlemişti. Onları düzenli olarak ilaçlıyorlardı. O şekilde önemli ölçüde kontrol altına alınıyordu. İlaçlamayla ilgili bir haritamız olmalı. Bu bizim işimiz ama ilçe belediyelerinden de bu konuda yardım istiyoruz. Böyle bir sistemi beraber kurmalıyız. Çöp alanlarını da yakından takip etmeliyiz.”


 
“Menderes’e sosyal konut kazandırabiliriz”
Başkan Tugay seçim vaatlerinden olan sosyal konut projesine de değinerek, Menderes Belediyesi’nin belirleyeceği bir alana sosyal konut yapabileceklerini söyledi. Egeşehir AŞ’nin bu konuda çalışmaya hazır olduğunu aktaran Başkan Tugay, “İzmir’in konuta, iyi planlanmış yerleşim alanlarına ihtiyacı var. İnsanlarımızın kırsal bölgede kalmasını teşvik etmek için bu alanlara ihtiyacımız var. Plan çalışmasını, projesini yapalım. Yapım işine biz dahil olacağız” şeklinde konuştu.

İlçe belediyesinin pazaryeri ve halı saha talebini değerlendiren Başkan Tugay, bu konuda çalışmalara başlayacaklarını bildirdi.

 
Çiçek: Desteğe ihtiyacımız var
Başkan Tugay’ı ilçelerinde ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Menderes Belediye Başkanı İlkay Çiçek ise “2 aylık süreçte biz de belediyemizin yapacağı çalışmaları planladık. 9 günlük tatilde 1 milyona yakın vatandaşımızı ağırladık. Araç, gereç gibi eksikliklerimiz var. Büyükşehir’in desteğine çok ihtiyacımız var. Büyükşehir bürokratları ile iletişim halindeyiz. Hobi bahçeleri ile ilgili de bir açıklama yapmıştım. Yıkılacak yerler var. Önümüzdeki günlerde yıkmaya başlayacağız” açıklamasında bulundu.
 
“Bu toplantıları tekrarlayacağız”
Büyükşehir Belediye Başkanı Tugay, verimli geçen toplantının ardından Menderes Belediyesi’ni ziyaret etti. Tugay, her konuda Menderes Belediyesi ile iletişim içinde olmaya devam edeceklerini ve koordinasyon toplantısını altı ay içinde tekrar yapacaklarını söyledi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Kadınlar Konak'tan ses yükseltti... 'Karanlık zihniyete karşıyız'
Güncel
25 Haziran 2024 Salı 14:30

Kadınlar Konak'tan ses yükseltti... 'Karanlık zihniyete karşıyız'

Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu'nun çağrısıyla toplanan sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, kadın dernekleri ve katledilen kadınların aileleri kadına şiddete karşı ses yükseltti. İzmir'de katledilen Hacer Çağla Çetinalp ile Fatma Kahraman'ın fotoğraflarını taşıyan kadınlar "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" sloganları attı. Başkan Mutlu, "Erkeklerden katil yaratan karanlık zihniyete karşıyız" dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

SONKALEİZMİR-İzmir'de son dönemde art arda gelen kadın cinayetlerinin ardından Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde toplanan kadınlar tek yumruk oldu. 

Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu'nun çağrısıyla kadın dernekleri, sivil toplum örgütleri ve katledilen kadınların yakınları bir araya geldi. Eyleme CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, Karabağlar Belediye Başkanı Helil İnay Kınay, CHP Konak İlçe Başkanı Ozan Ali İlgazi, CHP Kadın Kolları Başkanı Nurdan Şenkal Uçar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın eşi Öznur Tugay, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı  Dilek Gappi ve kadınlar katıldı. Kadınlar İzmir'de katledilen Hacar Çağla Çetinalp ile Fatma Kahraman'ın fotoğraflarını taşırken "Kadına şiddete hayır", "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" sloganları attı. "ÇOCUKTAN KATİL YARATAN KARANLIK ZİHNİYET"

Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu mücadele ve kararlılık mesajı verirken şöyle konuştu:

"Erkek şiddetine hayır demek için sokağa çıktık. Kadınların eşit, özgür, erkeklerle yan yana, eşit birey olarak yaşadığı bir İzmir ve Türkiye hayaline çıktığımız yolda sadece bir haftada üç kadın üç erkek şiddeti yaşadı. Bu kabul edilemez. 'İstanbul Sözleşmesi yaşatır' dediğimizde bir gecede İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçtiler. 'Bu kadınları öldürecek' dediğimizde ne kadar haklı olduğumuzu maalesef üç canımızı kaybederek ortaya çıktı. Sevgili Çağla on beş yaşındaydı. Ama onu öldüren de on beş yaşındaydı. Bir çocuktan katil yaratan karanlık zihniyete karşıyız. Erkeklerden katil yaratan karanlık ülkeyi, İzmir'i sardı, Konak'ı sardı. Sokaklardayız, alanlardayız. Erkek şiddetine hayır. Kadın cinayetlerine hayır." 

KINAY: SUSMAYACAĞIZ, VAZGEÇMEYECEĞİZ

Karabağlar Belediye Başkanı Helil İnay Kınay da şunları söyledi:

"Yıllardır bu acıları yaşayanların mücadeleleri devam ederken bu karanlık, yobaz zihniyete karşı direnmek zorundayız. Kadın mücadelesi sadece kadınların mücadelesi değildir. Aş, emek, adalet, özgürlük mücadelesidir. Hepsi anne, hepsi sevgili, hepsi eş. Hepinizin çocukları. Vazgeçmeyeceğiz. Hepimiz buradayız. Susmayacağız, vazgeçmeyeceğiz, korkmayacağız. Hiç kimse yalnız değil. Ama bu kez büyüyerek dalga dalga Türkiye'ye yayılmak zorundayız." 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Hamza Dağ'dan asgari ücret açıklaması!
Güncel
25 Haziran 2024 Salı 13:17

Hamza Dağ'dan asgari ücret açıklaması!

Katıldığı canlı yayınında konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcıısı Hamza Dağ, 'asgari ücrete ara zam' sorusuna yanıt verdi. Dağ'ın gündeminde yeni vergi düzenlemesi de vardı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

AK Parti Genel Başkan Yardımcıısı Hamza Dağ, CNN Türk yayınında Dicle Canova'nın sorularını yanıtladı. Hamza Dağ, gündemdeki konulara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

AK PARTİ'DE DEĞİŞİM SÜRECİ
AK Parti'deki değişim sürecine ilişkin konuşan Hamza Dağ, "Bayramdan önce istifa süreci oldu. Sahadaki değerlendirmelerle 7 tane daha il başkanı değişti. Seçimlerden sonra değerlendirme çalışmalarımız devam ediyor. İl il ilçe ilçe çalışmalarımız sürüyor. AK Parti hem kendi içinde hem de ülkede sonuna kadar göstermiş bir parti." dedi.

SALDIRGAN KÖPEK YASASI
Saldırgan köpek yasasıyla ilgili konuşan Dağ, konuyla ilgili son bir toplantının daha yapılacağını belirtti. Dağ, "Çözüm konusunda değişik fikirler var. Biz bu sorunun çözümü konusunda adımlar atacağız. İnce eleyip sık dokuyoruz. Her kesimin görüşüne önem veriyoruz." şeklinde konuştu.

YENİ VERGİ DÜZENLEMESİ
Yeni vergi düzenlemesine ilişkin son bilgileri aktaran Hamza Dağ, "Yansıyan bilgileri bakanlık yalanlıyor. Burada da çok somutlaşan bir şey yok.  Yurt dışı harç pusuluyla ilgili çalışmaların devam ettiği bana söylendi. Doğrudan vergileri artıracak bir düzenleme sürecine gitmemiz gerekiyor. Bir reform noktasında bazı adımlar atılacak. Milletimiz müsterih olsun. Ekonomi yönetimimiz ne yaptığını biliyor. Orta Vadeli Program çerçesinde süreç yürütülüyor." ifadelerini kullandı.

 ASGARİ ÜCRETE ZAM GÜNDEMİ
Asgari ücrete ara zam konusunda konuşan Dağ, "Burada artık esas mücadelemiz enflasyonu düşürmek noktasında. Haziran'dan itibaren de enflasyondaki düşüşü görmeye başlayacağız. Temmuz ayında asgari ücretle ilgili bir sürecin olmayacağını söyleyebilirim." dedi.

SİYASETTE NORMALLEŞME SÜRECİ
Siyasetteki normalleşme sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Hamza Dağ, "Birileri ev ödevi verecek biz de yapacak değiliz. Müzakere etmezseniz çözemezsiniz. Biz diyalog noktasında bir şeye bugün de açık olduk daha önce de açıktık. Diyalog sürecinden Kılıçdaroğlu rahatsızdı. Bizim ittifakımız bellidir. Masa üstünde ayrı üstünde farklı altında farklı değildir. Bu ittifak sadece seçim kazanmak için değil bu ülkenin ve coğrafyadaki süreçlerde duruş koymaktadır." ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Dikili Belediyesi, 18 taşınmazı satışa çıkardı!
Güncel
25 Haziran 2024 Salı 09:39

Dikili Belediyesi, 18 taşınmazı satışa çıkardı!

Dikili Belediyesi, mülkiyeti kendisine ait olan 18 taşınmazı satışa çıkardı. Tarla, arsa ve bahçe vasfındaki taşınmazların satışından 48 milyon 907 bin TL gelir elde edilmesi bekleniyor. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Dikili Belediyesi, İslamlar, Çağlan, Demirtaş, Bahçeli ve İsmetpaşa mahallelerindeki 18 araziyi satışa çıkardı. 

Tarla, arsa ve bahçe vasfındaki taşınmazlar için 250 bin TL ile 4 milyon 600 bin TL arasında değişen muhammen bedeller belirlendi. 

11 Temmuz'da gerçekleştirilecek satış ihalesinden belediyenin beklediği toplam gelir ise 48 milyon 907 bin TL. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

TİS krizi sürüyor... Memurlardan iş bırakma kararı!
Güncel
25 Haziran 2024 Salı 14:18

TİS krizi sürüyor... Memurlardan iş bırakma kararı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) arasındaki sosyal denge tazminatını içeren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması üzerine daha önce 2 gün iş bırakan memurlar, bugün de eylemlerini sürdürdü.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Kültürpark'taki 1 No'lu hol önünde bir araya gelen Tüm Bel-Sen üyelerine, Tüm Yerel-Sen, Türk Yerel Hizmet-Sen ve Birlik Yerel-Sen üyesi memurlar da destek verdi.

Alandaki hollerde bulunan belediye hizmet binalarını dolaşan memurlar, slogan attı, ardından da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın burada yer alan çalışma ofisine kadar yürüdü.

Grup adına açıklama yapan Tüm Bel-Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Cevdet Keleş, görüşmelere başladıkları günden bu yana sürekli randevularının iptal edildiğini ileri sürdü.

Sosyal denge tazminatı düşürülen memurların 10 bin lira eksik maaş aldığını dile getiren Keleş, eylemlerinin bu parayı geri alıncaya kadar süreceğini ifade etti.

Keleş, "Sendikamızı ziyaret ettiğinde 'Şu andaki durumdan daha ileri sözleşmeler yapacağız.' demiştiniz. Belediye memurları bunu sizden bekliyor ve istiyor. Seçimden önce bu ülkeye baharı getireceklerini vaat edenler, belediye başkanı olarak seçildikten sonra ilk iş olarak emekçilerin kazanılmış haklarına el koydular. Bu mu sizin baharınız? Böyle mi ülkeye bahar getireceksiniz?" diye konuştu.

Talepleri kabul edilene kadar eylemlerine devam edeceklerini vurgulayan Keleş, yarın tüm sendikaların öğleden sonra yarım günlük iş bırakma kararı aldığını kaydetti.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'deki cinayette kripto para detayı!
Güncel
25 Haziran 2024 Salı 10:18

İzmir'deki cinayette kripto para detayı!

İzmir'in Konak ilçesinde evi terk eden eşini başından vurarak öldüren Rıdvan Kahraman'ın ifadesi ortaya çıktı. Kahraman, kripto para nedeniyle eşiyle tartıştığını ve tartışma sırasında eşini vurduğunu söyledi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir'in Konak ilçesinde 21 Haziran saat 22.40 sıralarında meydana gelen olayda 32 yaşındaki Rıdvan Kahraman, evi terk edip ablasının yanına yerleşen 3 çocuk annesi eşi Fatma Kahraman'ı (31) konuşmak için dışarı çağırdı. Rıdvan Kahraman, çıkan tartışmada eşi Fatma Kahraman'a 3 el ateş edip, kaçtı. Talihsiz kadın kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

DENİZLİ'DE YAKALANDI
Asayiş, İstihbarat ve Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Şube Müdürlüğü koordinesinde yapılan ortak çalışmalarda, Rıdvan Kahraman'ın teknik takip ve kamera çalışmaları sonucunda Antalya otobüsünde olduğu tespit edildi.

Kahraman, 03:00 sıralarında Denizli Otobüs Terminali'nde kullandığı ruhsatsız tabanca ile birlikte kıskıvrak yakalandı. Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği'nde ifadesi alınan Kahraman çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Sosyal medya hesabından ''Sevdan bitti, kibriti çaktım, bir ateş yaktım. Dönmem artık geriye, gemileri yaktım mürettebatıyla birlikte bir şey kalmadı geriye'' paylaşımı yapan Rıdvan Kahraman'ın ifadesi ortaya çıktı.

150 BİN TL BATIRMIŞ!
Rıdvan Kahraman ifadesinde, "Kredi çekip kripto para satın aldım. 150 bin lira kriptoda batırdım. Bundan dolayı eşimle tartışmıştım.Eşime krediyi kapattığımı ve borcumuzun kalmadığını söyledim. Ancak eşim hesabımı görünce yalan söylediğimi anladım. Yeniden tartıştık. Tartışma sırasında eşimi vurdum. Pişmanım" dedi.

(YENİ ASIR)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'deki mahkemeden çalışanları ilgilendiren emsal karar!
Güncel
25 Haziran 2024 Salı 09:58

İzmir'deki mahkemeden çalışanları ilgilendiren emsal karar!

İzmir'de bir AVM'de mağaza çalışanı Emrah Aksın (40), vatandaşların da kullandığı açık hava bölümünde sigara içtiği gerekçesiyle AVM yönetimi tarafından iş yerine yazılan 3 bin TL cezanın maaşından kesilmesi durumunu yargıya taşıdı. İş mahkemesi emsal karar verip, işverenin çalışanı nedeniyle uğradığı maddi zararın tahsili için ancak İş Kanunu ve diğer ilgili kanunlarda belirtilen şartların gerçekleşmesi halinde maaştan kesinti yapabileceği gerekçesiyle kesintinin iptaline hükmetti.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Karşıyaka ilçesinde bir AVM'de mağaza çalışanı Emrah Aksın, geçen yıl ağustos ayında, vatandaşların da kullandığı açık hava bölümünde sigara içti. AVM yönetimi, personelin bu alanı kullanamayacağı gerekçesiyle Aksın'ın çalıştığı firmaya 3 bin TL ceza kesti. Firma da cezayı Aksın'ın maaşından tahsil etti. Aksın kesintinin iptal edilmesi için hem çalıştığı firmayla hem de AVM yetkilileriyle görüştü ancak sonuç alamadı. Bunun üzerine Emrah Aksın, avukatı Cansu Akkaş aracılığıyla konuyu yargıya taşıdı. Karşıyaka 2'nci İş Mahkemesi'nde görülen davada 13 Haziran'da karar çıktı. Mahkeme, işverenin çalışanı nedeniyle uğradığı maddi zararın tahsili için ancak İş Kanunu ve diğer ilgili kanunlarda belirtilen şartların gerçekleşmesi halinde maaştan kesinti yapabileceği gerekçesiyle kesintinin iptaline hükmetti.

'EMSAL TEŞKİL ETMESİNİ İSTERİM'
Konuyla ilgili açıklama yapan Emrah Aksın, "AVM yönetimi ile çalıştığım firmaya durumu ilettim ancak sonuç alamadım. Kendilerini haklı buldular. Konuyu yargıya taşıdım. Üzerinden 1 yıl geçti ve kazandık. Bu sadece benim için geçerli değil. Binlerce kişiyi ilgilendiriyor. Bu davayı herkes için açtım. Benim gibi benzer şekilde ceza kesilen ve ödemek zorunda kalan işçiler için emsal teşkil etmesini isterim" dedi.

Kararın çalışanlar için emsal niteliğinde olduğunu söyleyen avukat Cansu Akkaş, "şveren, müvekkilimin maaşından para cezası kapsamında kesinti yapıyor. Biz de bu kesintinin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle konuyu yargıya taşıdık. İş Mahkemesi, kesintinin yapılabilmesi için belli şartların olması gerekçesiyle bu durumu aykırı buldu. İşçinin maaşından kesinti yapılabilmesi için kanunlara göre öncelikle işçinin muvafakatının olması gerekiyor. Sonrasında maaşının belirli bir miktarının kesilmesi gerekiyor. İşverenin ise bunu belli nedenle ve mahkeme kararıyla uygulaması gerekiyor. Kafasına göre kesinti yapamaz. Birçok çalışan bu bilgiyi bilmediği için yapılan bu tür kesintilere itiraz etmiyor. Bu nedenle mahkemenin verdiği karar, milyonlarca çalışanı ilgilendiren emsal bir karar" diye konuştu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Buca Belediyesi’nden üniversite öğrencilerine konukevi!
Yerel Yönetimler
25 Haziran 2024 Salı 10:50

Buca Belediyesi’nden üniversite öğrencilerine konukevi!

Türkiye’deki pek çok üniversite öğrencisi barınma konusunda sıkıntı yaşarken Buca Belediyesi, öğrenci konukevini açmaya hazırlanıyor. Yaşanan soruna bir nebze de olsa çözüm bulabilmek için çalıştıklarını belirten Buca Belediye Başkanı Görkem Duman, “Eğitim kenti Buca’da öğrencilere desteğimiz sürecek” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Buca Belediyesi, eğitim kenti Buca’da üniversite öğrencileri için hayata geçirdiği projelere bir yenisini daha ekliyor. İnönü Mahallesi’ndeki 150 kişilik öğrenci konukevinde incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Görkem Duman, çalışmalarda son aşamaya geldiklerini ifade etti.

SAYI ARTACAK
Konukevinde ilk etapta 150 öğrenciyi ağırlayacaklarını ifade eden Başkan Görkem Duman, “İlerleyen günlerde bu sayının artması için çalışmalarımız devam ediyor. Biliyorsunuz Buca’mız Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden birine ev sahipliği yapıyor. Şehir dışından gelen öğrencilerimiz barınma sorunu ile karşı karşıya kalıyorlar. Biz bu soruna bir nebze olsun çözüm bulmak istedik. Öğrenci arkadaşlarımızı kurumumuzda ağırlamaktan onur duyacağız. Ailelerinin gözü arkada kalmasın. Kendilerini evlerinde hissetmeleri için elimizden gelen her şeyi yapacağız” diye konuştu.

NELER BULUNUYOR?
Dört katlı olarak tasarlanan Buca Belediyesi Öğrenci Konukevi, 630 metrekare oturma alanı ile toplamda 2 bin 520 metrekare kullanım alanına sahip. Binada ayrıca, yemekhane, dinlenme alanları, mutfak, kütüphane, ibadethane, çamaşır ve ütü odaları bulunurken internet alt yapısı da oluşturulmuş durumda.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Çeşme bayramda 1,2 milyon kişiyi ağırladı!
Güncel
25 Haziran 2024 Salı 10:59

Çeşme bayramda 1,2 milyon kişiyi ağırladı!

Türkiye'nin en önemli turizm destinasyonlarından olan 50 bin nüfuslu Çeşme, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde yaklaşık 1 milyon 200 bin kişiyi ağırladı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Ilıca, Pırlanta ve Altınkum'daki plajlarıyla, Alaçatı'daki butik otelleriyle tercih noktası olan İzmir'in Çeşme ilçesi, ince kumu, turkuaz rengi denizi, rüzgarı ve eğlence kültürüyle konuklarını cezbediyor.

Altın rengindeki plajları, mavi koyları, cumbalı taş evleri, sörf mekanları ve kaplıcalarıyla birbirinden farklı tatil seçeneklerini bir arada sunan Çeşme, Kurban Bayramı tatilini bir hayli yoğun geçirdi. Yoğun araç girişi nedeniyle bazı sokaklarda trafiğin durma noktasına geldiği ilçede plajlara gelenler ise yer bulmakta zorlandı.

Bayram tatilinde 288 bin 915 aracın giriş yaptığı Çeşme, bu 9 günde yaklaşık 1 milyon 200 bin ziyaretçiyi ağırladı. Daha çok yerli turistin akınına uğrayan tatil beldesi, son zamanlarda farklı ülkelerden insanları misafir ediyor.

Hareketlilik sezon boyunca devam edecek
Otel ve sokaklarında yabancı turistlerin gözlemlendiği Çeşme'de asıl hedef ise bu sayede turizm sezonunu uzatmak. Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Yakup Demir, bayram tatilinde yakaladıkları havanın sezon boyunca devam etmesini arzuladıklarını söyledi.

Bu dönemde otellerdeki doluluk oranının yüzde 100'e ulaştığını, ilçe genelinde yoğunluk yaşandığını anlatan Demir, "Bayram, turizm için bir enerji. Bu enerjiyi muhakkak sezonda almamız gerekiyordu. Bayram sonu, temmuz, ağustos yani yüksek sezon diye tabir ettiğimiz günlere de şu anda rezervasyon alıyoruz. Her şey iyi gidiyor, dileriz sezon sonu geldiğinde 'güzel bir sezon geçirdik' mesajını, sizlerle paylaşırız." dedi.

Daha çok iç turizme hitap ettiklerini anımsatan Demir, Çeşme'de "her şey dahil" otel olmamasına rağmen yurt dışından da rezervasyonlar aldıklarını ifade etti.

Yabancı ziyaretçi sayısını da arttırmak istediklerini vurgulayan Demir, şunları kaydetti:

"Şu anda bizim 50 bin yatağımız varsa bunun yüzde 15'i kadarı yabancı rezervasyon. Her şey adım adım başlar. Biz buna başladık, dileğimiz önümüzdeki yıllarda bunu yüzde 25'lere, yüzde 30'lara yükseltip sezonu da 3 aydan 4 aya, 4 aydan 5 aya doğru ilerleterek turistlerle daha yoğun bir sezonu yaşayabilmek için bir mücadelemiz, bir uğraşımız var."

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkan Yardımcısı Orhan Belge de Çeşme'de dolulukların son gün arttığını söyledi. Çeşmeli turizmcinin 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde yüzünün güldüğünü anlatan Belge, "50 bin civarında olan nüfusumuz 1 milyonu yine aştı. Güzel, faydalı bir 9 gün geçirdik. Rakamlar geceleme bazında 2023 yılını geçeceğimizi gösteriyor. Kurban Bayramı tatilinin uzun olması işimize yaradı" diye konuştu.

İlçede hizmet veren bir otelin genel müdürü Ebru Tuğgan da bayram tatilinin 9 gün olması ve o dönemde okulların da kapalı olması sayesinde yüzde yüz doluluğa ulaştıklarını söyledi.

Yoğun geçen bu sürecin ardından 1 haftalık bir sakinlik yaşayacaklarını anlatan Tuğgan, "Oteller, plajlar, çarşılar ve yollar hep doluydu, her taraf cıvıl cıvıldı, güzel bir dönem geçirdik. Temmuz başından itibaren de artık yazlıkçıları ağırlamaya başlayacağız, onunla ilgili de yoğun rezervasyonlar var" dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Göztepe sahaya indi...
Spor
25 Haziran 2024 Salı 11:26

Göztepe sahaya indi...

Süper Lig'de mücadele edecek Göztepe 2024-2025 sezonunu resmen açtı. Sarı-kırmızılılar Teknik Direktör Stanimir Stoilov yönetimindeki ilk idmanını dün Urla Adnan Süvari Tesisleri'nde gerçekleştirdi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İlk antrenmana yeni transferlerden Brezilyalı sol bek Djalma Silva da katılırken, Göztepe'nin prensipte anlaşma sağladığı Orta Afrika Cumhuriyeti'nden orta saha Isaac Solet ile sağ bek Nazım Sangare'nin bu hafta İzmir'e gelip takıma dahil olacağı kaydedildi. Göztepe'de geçen sezon kiralık olarak forma giyen Polonyalı kaleci Mateusz Lis ile Brezilyalı forvet Romulo Cardoso ise idmanda yer almadı.

Göz-Göz'de geride kalan sezon sakatlığı nedeniyle lisansı askıya alınan Senegalli forvet Mame Diouf ile kiralık giden Slovenyalı orta saha oyuncusu David Tijanic ise antrenmanda yer aldı. Göztepe yönetiminin iki futbolcuyla yaz döneminde yolları ayırması bekleniyor. Göztepe'nin Süper Lig 2024-25 sezonu öncesi yapacağı hazırlık kampının programı geçen hafta açıklanmıştı. 10 Temmuz Çarşamba gününe kadar çalışmalarını İzmir'de sürdürecek olan Göztepe aynı gün Slovenya'nın Bled kentine hareket edecek. İzmir ekibi 25 Temmuz Perşembe gününe kadar çalışmalarına Slovenya'da devam edecek ve daha sonra İzmir'e dönüş yapacak. Takımın kamp dönemi boyunca oynayacağı hazırlık maçlarının programı ise önümüzdeki günlerde duyurulacak.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

KSK Başkanı Ergüllü: 'Selçuk Yaşar Tesisleri evimiz olmaya devam edecek'
Spor
25 Haziran 2024 Salı 11:34

KSK Başkanı Ergüllü: 'Selçuk Yaşar Tesisleri evimiz olmaya devam edecek'

Karşıyaka Başkanı İlker Ergüllü, Milli Emlak Daire Başkanlığı tarafından 27 Haziran'da yıllık 29 milyon 800 bin TL tahmini bedelle yapılacak ihalesi iptal edilen Selçuk Yaşar Tesisleri ile ilgili açıklama yaptı. İhale iptali ile tesisin kulübün elinden çıkma tehlikesi ortadan kalkarken Ergüllü, "Burası bir parçamız hâline gelen evimiz oldu ve olmaya devam edecek" dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Karşıyaka yönetimi, Çiğli Selçuk Yaşar Tesisleri'yle ilgili yapılacağı açıklanan ihalenin iptal edilmesinin ardından açıklama yaparken, Başkan İlker Ergüllü, "Selçuk Yaşar Tesisleri bizim evimiz" dedi. Yönetimin açıklamasında, "Kulübümüz tarafından daha önce başvuruları gerçekleştirilen, takip edilen ve bununla birlikte ihale ilanı yapılan Selçuk Yaşar Tesisleri'mizin de üzerinde bulunduğu arazinin söz konusu ihalesi, yaptığımız girişimler sonucunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bağlı İzmir İl Müdürlüğü tarafından iptal edilmiştir.


Camiamızın ve kamuoyunun bilgisine sunulur" denildi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Karşıyaka Başkanı İlker Ergüllü, "30 yılı aşkın süredir Kulübümüzün birçok branşının aktif olarak gerçekleştirilmesini sağlayan ve on binlerce gencimize spor yapma imkanı tanıyan Selçuk Yaşar Tesislerimiz hakkında doğru kararın verilmesi hepimizi çok mutlu etti. Burası; neredeyse her Karşıyakalının güzel anılarının bulunduğu, yaşayan, büyüyen ve bir parçamız hâline gelen evimiz oldu ve olmaya devam edecek" ifadelerini kullandı.HAMZA DAĞ'A ÖZEL TEŞEKKÜR

Karşıyaka Başkanı Ergüllü, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'a teşekkür ederek, "Tesislerimiz ile ilgili sorunun hemen çözülmesi adına sürecin en başından beri yanımızda olan ve koordinasyonu sağlayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Hamza Dağ’a ve başvurularımıza ivedilikle yanıt vererek aksiyon alan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile İzmir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'ne teşekkür ediyoruz" açıklamasını yaptı.

KAF-KAF'IN EVİ HAKKINDA YENİ GELİŞME!

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Karşıyaka’nın gurur günü bayram coşkusuyla kutlandı!
Yerel Yönetimler
25 Haziran 2024 Salı 12:36

Karşıyaka’nın gurur günü bayram coşkusuyla kutlandı!

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Karşıyaka Spor Kulübü armasına Ay-Yıldız armağan edişinin 98. yıl dönümü bayram coşkusuyla kutlandı. Zübeyde Hanım Anıt Mezarı ziyaretiyle başlayan gurur gününde Atatürk’ün 24 Haziran 1926 tarihli ziyaretinin canlandırılması yapıldı ve en sevdiği eserler seslendirildi. Efsane sporcu Ayhan Öngen’in adı da parkta ölümsüzleştirildi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Karşıyaka Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikler Mustafa Kemal Atatürk’ün Karşıyaka’ya emaneti olan annesi Zübeyde Hanım’ın Anıt Mezarı’nı ziyaretle başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Karşıyaka Belediye Başkanı Yıldız Ünsal, CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Levent Güçlü, Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı İlker Ergüllü, meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Karşıyakalılar anıt mezara karanfiller bırakarak saygı duruşunda bulundu.

TARİHİ ZİYARET YENİDEN CANLANDI
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Haziran 1926 günü Karşıyaka’ya gerçekleştirdiği ziyaret Latife Hanım Köşkü'nün bahçesinde canlandırıldı. Karşıyaka Belediye Tiyatrosu’nun temsili izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı. Belediye Orkestrası’nın seslendirdiği Atatürk’ün sevdiği eserlere katılımcılar da eşlik etti, köşkün bahçesinde coşkulu kalabalığın Kaf Kaf sesleri dakikalarca yankılandı. Ayrıca Karşıyaka Belediyesi, gurur gününde Karşıyaka’nın efsane sporcularından Ayhan Öngen’in adını Bahçelievler Mahallesi’ndeki bir parkta ölümsüzleştirdi.

“KARŞIYAKA ATATÜRK’ÜN KENTİDİR”
Karşıyaka Belediye Başkanı Yıldız Ünsal, her kente, her ilçeye nasip olmayan bir gururu yaşadıklarını belirterek “Milli Mücadele yıllarından bu yana bağımsızlık ruhuyla bütünleşen Karşıyaka; Atatürk’ün de göz bebeği oldu. ‘Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim’ cümlesini de Karşıyakamızda söyleyen Atatürk, 24 Haziran 1926’daki ziyareti sırasında KSK armasına Ay- Yıldız’ı hediye etti ve bizleri eşsiz bir mirasla onurlandırdı. O yüzden göğsümüzü gere gere diyoruz ki Karşıyaka, Atatürk’ün ve onun bize bıraktığı manevi değerlerin kentidir! Yaşasın Karşıyaka, yaşasın Kaf Sin Kaf, yaşasın Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti!” diye konuştu.

ÖNGEN’İN ADI ÖLÜMSÜZLEŞTİ
Ünsal, Ayhan Öngen Parkı isim verme töreninde yaptığı konuşmada da “Bir sporcu düşünün ki, 30 yıl aynı kulübün çatısı altında farklı branşlarda profesyonel spor yapmış, bu branşların birinde de milli olup ülkemizi çeşitli şampiyonalarda temsil etmiş olsun… Yokluk zamanlarının özverili, gözü pek sporcusu Ayhan Öngen, “Karşıyakalı bir sporcu nasıl olur” sorusunun en güzel cevaplarından biridir” ifadelerini kullandı. KSK Divan Kurulu Başkanı Atakan Karakaplan, 1912 Karşıyaka Derneği Başkanı Mustafa Karluk ve Av. Vehbi Moğol Ayhan Öngen’in sporcu kişiliğini ve hatıralarını anlattı.

“BÜYÜK BİR ONUR”
Düzenlenen etkinlikler için Başkan Ünsal’a teşekkür eden Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı İlker Ergüllü ise “Bugün yapılan tüm organizasyonlarda hep aynı şeyi dile getirdik; burada koca bir tarih var. Bu tarihe de Mustafa Kemal Atatürk ile başlamış olmak Karşıyaka için büyük bir onur, gurur. Bayrağımızı formamızda ve kulübümüzün ambleminde taşımak da bizim için ayrı bir şeref. Bize düşen Karşıyaka’nın bu onurunu ve gururunu paylaşmak, nice yıllar hep beraber yaşatmak. Hem kulübümüz hem de belediyemiz için Karşıyaka’ya faydalı işler yapacağız. Yeni dönemde bunu gerçekleşeceğine inanıyorum. Bu birliktelik güzel şeyler doğuracak, kazanan hem Karşıyaka hem de spor kulübümüz olacaktır” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Bornova'da öğretmenlere tam zamanlı kadro!
Yerel Yönetimler
25 Haziran 2024 Salı 11:24

Bornova'da öğretmenlere tam zamanlı kadro!

Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, yarı zamanlı öğretmenlere verdiği sözü yerine getirdi ve hobi beceri edindirme ve spor kurslarında çalışan tüm eğitmenleri tam zamanlı kadroya aldı. Başkan Eşki, seçim öncesinde öğretmenlere verdiği sözü tutarak onların yüzlerini güldürdü.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Seçim öncesi yarı zamanlı çalışan eğitmenlerle bir araya gelerek, tüm çalışanlara iş güvencesi sağlanacağı sözünü veren Başkan Eşki, "Tüm arkadaşlarımız Bornovalılara en iyi hizmeti sunmak için çaba gösteriyor, ben de sorumluluğumu yerine getireceğim. Hep birlikte daha çok ama daha mutlu çalışacağız" dedi.

Göreve başlar başlamaz 1 Haziran'da yarı zamanlı çalışan tüm personeli tam zamanlı kadroya alan Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, "Hobi beceri edindirme ve spor kurslarımız, Bornovalıların kendilerini geliştirdikleri ve mutlu zaman geçirdikleri alanlar. Ekonomik zorluklar içinde yaşadığımız bu dönemde, bu tür alanları artırmaya ve insanlara rahatlayabilecekleri ortamlar yaratmaya çalışacağız. Şimdi tüm kadromuzun tam zamanlı olmasıyla eğitim saatlerini artıracağız ve eğitim alanlarını çeşitlendireceğiz. Bornovalılara hayırlı olsun" dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Torbalı'da hobi bahçelerine taviz yok!
Yerel Yönetimler
25 Haziran 2024 Salı 13:43

Torbalı'da hobi bahçelerine taviz yok!

Torbalı Belediye Başkanı Övünç Demir’in talimatı ile denetimlerini sıklaştıran zabıta ekipleri, geçtiğimiz günlerde Aslanlar Mahallesi’nde hobi bahçesine izinsiz bir şekilde elektrik hattı çeken şahısları suçüstü yakaladı. Torbalı Belediyesi tarafından şahıslara 40 bin lira cezai işlem uygulandı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Tarım arazilerinin, hobi bahçeleri adı altında yok edilmeye devam ediyor. İlçenin dört bir yanına yapılan yapılar nedeniyle tarım yerle bir olurken, hobi bahçeleri ile mücadele sürüyor. Bu kapsamda Torbalı Belediye Başkanı Övünç Demir’in talimatı ile denetimlerini sıklaştıran zabıta ekipleri, geçtiğimiz günlerde Aslanlar Mahallesi’nde hobi bahçesine izinsiz bir şekilde elektrik hattı çeken şahısları suçüstü yakaladı. 

Torbalı Belediyesi tarafından şahıslara 40 bin lira cezai işlem uygulandı. Ayrıca elektrik hattı çekmek için izinsiz şekilde kazılan alanın asfalt maliyeti de belirlenerek, şahıslara fatura edilecek. 

“HOBİ BAHÇELERİNE KESİNLİKLE TAVİZ VERMEYECEĞİZ”
İlçe genelinde kurallara uymayanlara kesinlikle taviz vermeyeceklerini belirten Torbalı Belediye Başkanı Övünç Demir, “Maalesef ilçemizin dört bir yanında tarım arazilerimiz “Hobi bahçeleri” adı altında yok ediliyor. Torbalı Belediyesi olarak kanunlar çerçevesinde mücadelemizi sürdürüyoruz. Son olarak Aslanlar mahallemizde izinsiz olarak elektrik hattı çeken şahısları suçüstü yakalayarak cezai işlem uyguladık. Hobi bahçelerine kesinlikle taviz vermeyeceğiz. Yetkilerimiz çerçevesinde en ağır şekilde cezalandıracağız” ifadelerini kullandı. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmirli üreticiye bir destek daha..
Yerel Yönetimler
25 Haziran 2024 Salı 08:55

İzmirli üreticiye bir destek daha..

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çeşme’de nesli tükenmekte olan Kaçeli koyunlarının çoğalması ve korunması için Çeşme Belediyesi ve Çeşmeköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile iş birliği yapıyor. Kaçeli koyunları için üreticilere çeşitli desteklerde bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir taraftan da Kaçeli koyunlarının bir ırk olarak tespit edilmesi için bilimsel proje yürütüyor.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çeşme’de geçmişte sürüler halinde yetiştirilen ancak günümüzde nesli tükenmekte olan Kaçeli koyunlarının çoğalması ve korunması için proje yürütüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çeşme Belediyesi ve Çeşmeköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi arasında imzalanan “Kaçeli Koyunu Irkının Çoğaltılması ve Korunması ile İlgili İş Birliği Protokolü” kapsamında, Kaçeli koyunu üreticisi olarak tespit edilen kişilere, bilinçli bir üretici olmaları için eğitimler veriliyor. Ayrıca meralardan yararlanmanın düşük olduğu kuzulama zamanı olan kış aylarında, hem kuzuların gelişmesini teşvik etmek için hem de koyunların sağlıklı bir doğum sezonu geçirmelerini sağlamak üzere üreticilere yem desteği de veriliyor.


 
Bilimsel proje başlatıldı
İzmir Büyükşehir Belediyesi ayrıca Kaçeli koyununun bir ırk olarak tespit edilmesi için Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü ile protokol imzaladı. “İzmir-Çeşme Yöresel Kaçeli Koyunu Akreditasyon Araştırmaları’’ adlı proje ile Kaçeli koyunun ırk olarak tespit edilmesi ve Tarım ve Orman Bakanlığı hayvan bilgi sisteminde yer alması için gerekli hayvansal bilgiler, veteriner hekimler tarafından kayıt altına alındı. Proje içerisinde yer alan anaç hayvanların yün ve yapağı ağırlıkları, anaç hayvanların ve proje kapsamında doğan kuzuların canlı ağırlık tartımları ve gelişimi takip edilen kuzuların ultrason ölçümleri gerçekleştirildi. Bu ölçümlerde, hem kuzuların sağlıklı bir şekilde doğması hem de gelişimleri sırasında vücut kondisyonları takip edildi. Sürü bazında alınan kan örnekleri ile üniversite laboratuvarında genetik inceleme çalışmaları yapıldı.


 
Hassas koruma programında
Günümüzde Çeşme’de 390 adet kalan Kaçeli koyunları, hem yapağı hem süt hem de et verimi yönünden yetiştiriliyor. Ayak yapısı dağlık ve taşlık mera alanlarına uyumlu olan Kaçeli koyunları, dayanıklı yapıları ile de dikkat çekiyor. Kaçeli koyunu; meradan yüksek verim alan, özel bakım gerektirmeyen ve tüm mevsim şartlarında yaşayabilen en eski koyun ırkı olarak biliniyor. Yapılan çalışmalarla Kaçeli koyunu, 26 Kasım 2023’te Resmi Gazete’de yayımlanarak hassas koruma programına alındı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Son Kale İzmir