MENÜ
İzmir 44°
Son Kale İzmir
İzmir yangınında büyük fedakarlık...
Güncel
19 Temmuz 2024 Cuma 14:20

İzmir yangınında büyük fedakarlık...

İzmir'in Gaziemir ve Buca ilçeleri arasında etkili olan ve sabah saatlerinde kontrol altına alınan yangına müdahale eden ateş savaşçıları, gece boyu fedakarca çalışma yürüttü. Yaralandığı halde alevle mücadeleyi bırakmayan Orman İşletme Şefi Fahri Onur Ertem, "Bulunduğumuz yeri terk etmek istemedik, mücadelemizi verdik, hattımızı tuttuk. Bu kadar yaralandığımın farkında değildim" dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir'in Buca ilçesinde dün saat 13.25'te başlayan, rüzgarın etkisiyle sürekli yön değiştirerek yayılan yangın 7 uçak, 19 helikopter, 50 arazöz ve 360'a yakın Orman Bölge Müdürlüğü personelinin yanı sıra itfaiye, polis, AFAD ekipleri ve vatandaşların desteğiyle sabah saatlerinde kontrol altına alındı.

Sarnıç bölgesinde evlere kadar dayanan alevlerin yerleşim merkezlerine sirayet etmemesi için ekipler, yüksek riske rağmen fedakar bir çalışma yürüttü.

Bu süreçte alevlerin arasında kalan, yoğun dumandan etkilenen personelin yanı sıra düşerek yaralananlar da tedaviyi kabul etmeden çalışmaya devam etti.

"22 saattir görevdeyim"

Buca Orman İşletme Şefi Fahri Onur Ertem de alevlerin evlere ulaşmaması için mücadele eden ekipte yer alıyordu.

Gece devam eden müdahale sırasında düşerek başından yaralanan Ertem, ekip arkadaşlarının tedavi olması gerektiği yönündeki çağrılarına rağmen çalışmaya devam etti.

AA muhabirine açıklamada bulunan Ertem, 10 yıldır işletme şefi olarak görev yaptığını, ilk kez bu kadar hızlı büyüyen bir orman yangını gördüğünü söyledi.

Alanda 22 saattir görevde olduğunu, rüzgarın sürekli yön değiştirmesi nedeniyle çok zorlandıklarını belirten Ertem, bölgedeki tüm ekiplerin insanüstü çabasına tanık olduğunu dile getirdi.

Ertem, şöyle devam etti:

"Arkadaşlarımızla beraber akşam alevlenen bir yere müdahale ederken karanlıkta arazide görmedim düştüm, başımı yere çarptım. O an olayın sıcaklığıyla beraber çok da farkına varmadık. Bulunduğumuz yeri terk etmek istemedik, mücadelemizi verdik, hattımızı tuttuk, muhafaza ettik. Bu kadar yaralandığımın farkında değildim. Arkadaşlarım pansuman yaptırmamı söyledi. Açıkçası bölgeyi bırakmak istemedim, emek vermiştim. Aşağı yukarı dün öğleyin 12.30'dan beri yangının önünü almak istiyorduk. O yüzden ayrılmak istemedim."

Başında oluşan yaranın kendiliğinden kabuk bağladığını, yangın tamamen söndükten sonra sağlık personeline göstereceğini anlatan Ertem, yangın bölgesine gelen Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ile Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey'in kendisiyle ilgilendiğini ve sağlık durumuna ilişkin bilgi aldığını kaydetti.

Ertem, yaralanmanın nasıl olduğu konusunda bilgi verdiği Bakan Yumaklı'nın, "Yarana baktır, siz gelecek yangınlarda da bize lazımsınız." diyerek geçmiş olsun dileğinde bulunduğunu dile getirdi.

Vatandaşlardan yangınlara karşı daha dikkatli olmalarını isteyen Ertem, "Hava koşullarının çok zorlayıcı olduğu, sıcaklıkların yüksek, nemin düşük olduğu ve en ufak ateşin bile büyük yangınlara dönüşebileceği bir dönemdeyiz. O yüzden herkes bu konuda bakanlığımızın önerilerini, tavsiyelerini dikkate alsın." ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Çiğli ve Karşıyaka tramvay hatlarında aktarmasız ulaşım başlıyor!
Yerel Yönetimler
19 Temmuz 2024 Cuma 12:16

Çiğli ve Karşıyaka tramvay hatlarında aktarmasız ulaşım başlıyor!

Yolculardan gelen talep üzerine Karşıyaka ve Çiğli tramvay hatlarında yeni düzenlemeye gidiliyor. Seferler, 22 Temmuz Pazartesi gününden itibaren hafta içleri 07.30-09.30 ve 16.00-19.00 saatleri arasında Alaybey ve Katip Çelebi Üniversitesi durakları arasında iki yöne de aktarmasız yapılacak.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hafif raylı toplu ulaşım sisteminin önemli ayaklarından Karşıyaka ve Çiğli tramvay hatlarında yeni düzenleme yapıldı. Başkan Dr. Cemil Tugay’ın, vatandaşlardan gelen talep üzerine yapılmasını istediği düzenlemeyle iki hat arasında daha önce Çiğli Ataşehir Kavşağı’nda gerçekleşen aktarma uygulaması, hafta içi yolcu yoğunluğunun yaşandığı sabah ve akşam saatlerinde yapılmayacak.
 
Yolcular zamandan kazanacak
Yeni düzene 22 Temmuz Pazartesi gününden itibaren geçilecek. Seferler, hafta içi günlerde 07.30-09.30 ve 16.00-19.00 saatleri arasında Alaybey-Katip Çelebi Üniversitesi durakları arasında iki yöne de aktarmasız sefer yapılacak. Böylece yolcular kesintisiz ulaşım imkânına kavuşarak zamandan kazanacak.
 
İki hatta toplam 26 durak var
Karşıyaka ve Çiğli tramvay hatlarında; Alaybey, Karşıyaka İskele, Nikah Sarayı, Yunuslar, Bostanlı İskele, Çarşı, Vilayet Evi, Selçuk Yaşar, Atakent, Bilim Müzesi, Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu, Mavişehir, Ataşehir Kavşağı, Semra Aksu, Eski Havaalanı, Yeni Mahalle, Çiğli Bölge Hastanesi, Ata Sanayi, Evka-5, Katip Çelebi Üniversitesi, Evka-5, Ata Sanayi, Çiğli Bölge Hastanesi, Yeni Mahalle, Eski Havaalanı ve Semra Aksu durakları bulunuyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'deki orman yangını kontrol altına alındı!
Güncel
19 Temmuz 2024 Cuma 10:51

İzmir'deki orman yangını kontrol altına alındı!

İzmir'in Gaziemir ve Buca ilçeleri arasında çıkan orman yangını kontrol altına alındı. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Zafer Mahallesi'nde ormanlık alanda dün çıkan yangına müdahale gece boyunca devam etti. İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı ekipler ile itfaiye ekipleri rüzgarın etkisiyle yayılan yangının hızını kesmeyi başardı. Yangın komuta merkezinden insansız hava aracıyla (İHA) da takip edilen yangına gece görüşlü 4 helikopterle de destek verildi.

Havanın ağarması ile birlikte tüm hava araçları yeniden devreye girdi ve yangın kontrol altına alındı. 

İzmir'de büyük korkuya neden olan yangına 7 uçak, 23 helikopter, 2 treyler çekici, 98 arazöz, 19 su tankeri, 1 paletli traktör, 21 tonajlı tanker, 8 dozer, 13 TOMA, 69 yunus timi, 26 trafik ekibi, 98 sivil ekip, sağlık ve itfaiye ekipleri ile 2172 personel ile müdahale edildi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Bakan Yumaklı'dan İzmir yangını açıklaması!
Güncel
19 Temmuz 2024 Cuma 11:09

Bakan Yumaklı'dan İzmir yangını açıklaması!

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, dün çıkan ve üst risk grubunda tanımladıkları 9 yangının ekip arkadaşlarının canlarını hiçe sayarak verdikleri mücadeleyle kontrol altına alındığını belirtti.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Gaziemir ve Buca ilçeleri arasında etkili olan yangın dolayısıyla İzmir'e gelen Yumaklı, yangın yönetim merkezinde çalışmalar hakkında Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’den bilgi alarak helikopterle yanan alanları inceledi.

Daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Yumaklı, Bergama'daki orman yangınında kaza sonucu hayatını kaybeden işletme şefi Şahin Dönertaş'a Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diledi.

Dün yurt genelinde 48 adet yangınla mücadele ettiklerini bildiren Yumaklı şu şekilde konuştu;

"Dün bizim üst risk grubunda tanımladığımız 9 yangın vardı. Ancak 34'ü orman yangını, 14'ü de orman dışı yangın olmak üzere bütün yurt çapında 48 yangınla mücadele etti arkadaşlarımız. Orman dışında başlayan yangınların da ormana sirayet etmesiyle birlikte. Edirne, Bursa, Balıkesir, Manisa, Uşak, Kütahya, İzmir Foça, İzmir Bergama ve en son da dün akşam yerleşim merkezlerine yakın seyretmesi hasebiyle de İzmir Buca yangınları, arkadaşlarımızın hakikaten canını hiçe sayarak söndürmek için mücadele ettikleri yangınlar oldu. An itibarıyla bu yangınların tamamının kontrol altına alındığını duyurmak istiyorum."

Yumaklı, Buca'daki yangının 13.25'te tespit edildiğini ve 13.35'te ilk müdahalenin gerçekleştiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"7 uçağımız, 19 helikopterimiz, 50 arazöz, yaklaşık 10'a yakın iş makinesi, 360'a yakın arkadaşımızla buna müdahale etmeye başladık. Diğer tüm kurum ve kuruluşlara da buradan hepsine tek tek teşekkür ediyorum. Onların da vatandaşlarımızın da desteğiyle birlikte bugün itibarıyla bu yangınların kontrol altına alındığını belirtmek istiyorum. Yüksek sıcaklıkların üst üste seyrettiği bir dönem. İzmir'de bunun örneğini verecek olursak 40 derecelere ulaşan sıcaklıklar var, ardı ardına takip eder hale gelmiş durumda. Bugünden itibaren özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarında da çok yoğun bir şekilde alarmdayız. Buralarda da sıcaklıklar çok ciddi bir şekilde yüksek, nem oranları düşük, rüzgar hakikaten çok büyük problem. Burada da dün yaşanan konu buydu zaten. Yani kararsız bir rüzgar, tek tarafa değil, birden farklı yönlere alevi ve ateşi götürdüğü için arkadaşlarımız gerçekten çok zorlandılar."

''Dezenformasyonu kınıyorum"

Yangına karşı mücadelede alevlerin arasında kalanların olmasına rağmen herhangi bir sorun yaşanmadığını bildiren Yumaklı, "Buca yangını için söyleyeyim, bize rapor edilmiş herhangi bir kayıp ya da bir mal ziyanı bildirilmedi. Elbette bütün bunları söylerken bu ekosistemde yaşayan, bizimle bu dünyayı paylaşan canlıları da unutmamak gerekir ve maalesef bu tür olaylardan en çok etkilenenler de onlar oluyor." dedi.

Yumaklı, gece yarısından sonra yangın bölgesinde birtakım ihtiyaçların olduğuna yönelik yalan haberlerin dolaşıma sokulduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Birçok insan bu yalanlarla beraber sanki yardım ihtiyacı varmış gibi doğal olarak, ben hepsine teşekkür ediyorum ancak buradaki çalışmaları aksatırcasına, insanlar o yalanlarla kendilerine söylenen 'yanık kremi gerekiyor, ayran gerekiyor, şu gerekiyor, bu gerekiyor...' Bu yalanlarla arabalarına atlayıp buraya gelen insanlar oldu. Bizler zaten düzenli olarak açıklama yapıyoruz, gerek bu şekilde gerekse sosyal medya hesaplarımızdan ve diğer resmi hesaplarımızdan, lütfen bu yalanlara kanmasınlar. Ben çok özür dileyerek bu ahlaksızlığı hiçbir yere sığdıramıyorum, neye hizmet ettiğini herkesin kendi vicdanına bıraktığım bu dezenformasyonu da kınıyorum."

Bütün teşkilatların 15 Eylül'e kadar alarm halinde olacağını ifade eden Yumaklı, "Vatandaşlarımız olmadan biz bu mücadeleden galip çıkamayız. Mümkün olduğu kadar yangın başlatma ihtimali olan ne varsa, hangi faaliyet, hangi eylem varsa lütfen bunlardan uzak duralım. Bir şey olmaz demeyelim, oluyor." dedi.

"Farklı ülkelerde haftalarca, aylarca hala yangınları süren ülkeler var. Çok şükür biz böyle bir ülke değiliz"

Yumaklı, 24 saat boyunca insansız hava araçlarıyla ve yangın yönetim uçağıyla Türkiye'yi gözetlediklerini ve tespit ettikleri yangınlara en kısa zamanda müdahale ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:

"Bütün risk analizleri yapılmış durumda. Yani bizim tek istediğimiz şu, hep söylüyoruz. Yangınla mücadele etmek elbette bir performans gerektirir. görüyorsunuz farklı ülkelerde haftalarca, aylarca hala yangınları süren ülkeler var. Çok şükür biz böyle bir ülke değiliz. Hatta yardım isteyenlere de mümkün olduğu kadar elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz. Ancak asıl başarının yangının çıkmaması olduğunu ve bu başarının sadece bir bakanlığın, bir Orman Genel Müdürlüğü teşkilatının değil, bütün ülkeye ait olduğunu tekraren belirtmek istiyorum ve istirham ediyorum, 'bir şey olmaz' demeyelim, yangınların yüzde 90'ının insan unsurundan kaynaklandığını söylüyoruz. Bu kimi zaman o 'bir şey olmaz' denilen hususlardan, kimi zaman ihmalden kimi zaman farklı gerekçelerle çıkıyor."

Buca'daki yangının çıkış sebebine ilişkin bir soru üzerine Yumaklı, "Halen kolluk güçlerimiz bunlarla ilgili gerekli tahkikatı yapıyor. Ama benim şu anda size söyleyebileceğim bir sebep yok." dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Başkan Tugay'a en yakın isimlerdendi... Haydar İnanır yaşamına son verdi!
Güncel
19 Temmuz 2024 Cuma 09:15

Başkan Tugay'a en yakın isimlerdendi... Haydar İnanır yaşamına son verdi!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın en yakınındaki isimlerden olan Haydar İnanır yaşamına son verdi. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın Karşıyaka Belediye Başkanlığı döneminden beri en yakın mesai arkadaşlarından birisi olan Haydar İnanır yaşamına son verdi. İnanır'ın vefatı büyük üzüntüye neden oldu. 

İnanır, Cemil Tugay'ın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı döneminde de aktif olarak görev almış, seçim zaferinin ardından ise Karşıyaka Belediyesi'nden İzmir Büyükşehir Özel Kalem kadrosuna transfer olmuştu. 

Evinde gece geç saatlerde silahla intihar eden İnanır'ın cansız bedeni polis ve savcılığın incelemelerinin ardından Adli Tıp Kurumu'na götürüldü. Olayla ilgili soruşturma sürüyor. 

Haydar İnanır için bugün ikindi namazının ardından Örnekköy Cemevi'nde cenaze töreni düzenlenecek. 

BAŞKAN TUGAY'DAN TAZİYE MESAJI!

Başkan Tugay, üzücü olayın ardından taziye mesajı paylaştı. 

Tugay, ''Çalışma arkadaşım Haydar İnanır’ı çok genç yaşında, beklenmedik bir şekilde kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim. 
Cenazemizi bugün ikindi vakti Örnekköy Cemevi’nden kaldıracağız. Haydar’a Allah’tan rahmet, kederli ailesi başta olmak üzere tüm sevenlerine, dostlarına baş sağlığı ve sabır dilerim'' ifadelerini kullandı. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmirli depremzedelerden halk konut ve kredi açıklaması!
Güncel
19 Temmuz 2024 Cuma 14:00

İzmirli depremzedelerden halk konut ve kredi açıklaması!

İzmir Depremzedeleri Derneği Başkanı Bilal Çoban, hasar alan binaların yeniden yapım sürecinde şimdiye kadar yaşadıkları süreci anlattı. Riskli binaların dönüştürülmesi için Dünya Bankası'ndan yaklaşık 330 milyon Euro’luk bir kaynak tahsis edildiğini ve İzmir'in pilot il seçildiğini anımsatan Çoban emeği geçenlere teşekkür etti. Çoban, dönemde halk konut ile ilgili sözler üzerinden eleştirilerde bulundu.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

SONKALEİZMİR-İzmir Depremzedeleri Derneği'nin (İZDEDA) Bayraklı'daki hizmet ofisinde açıklamalarda bulunan Başkan Bilal Çoban, yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Çoban'ın açıklamasının tamamı şöyle:
"Yaklaşık 45 ay önce 30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’imizde büyük bir felaket yaşadık. 117 canımızı toprağa verdik. Hem İzmir depreminde hem ülkemizin yaşadığı en büyük felaketlerden biri olan 6 Şubat depreminde hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum acılı ailelerine tekrar sabır diliyorum. 30 Ekim depremzedeleri ile bir çatı altında toplanmış olduğumuz İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği Başkanı olarak bugün iki husus hakkında açıklama yapma gerekliliği doğmuştur. 

İlki Dünya Bankası kredisi ile ilgili;

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın Dünya Bankası'yla imzaladığı iklim ve afetlere dirençli kentler projesi kapsamında riskli binaların dönüştürülmesi için yaklaşık 330 milyon Euro’luk bir kaynak tahsis edilmiştir. Bu kaynağın kullanımında pilot il olarak İzmir seçilmiştir. Şubat ayı başında bu kaynağın İzmir için kullanılacağı haberi eski bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki ve Ak Parti Genel Başkan yardımcısı Sayın Hamza Dağ tarafından tüm kamuoyuyla paylaşılmıştır.
Bu açıklamadan sonra gerek bakanlık bürokratlarımız gerekse hükümet yetkililerimiz bizlerle irtibata geçerek bu krediden tüm depremzedelerin faydalanması için ellerinden ne geliyorsa yapacaklarına dair bizlere söz vermiştir. Geldiğimiz noktada bu sözün arkasında duran ve her zaman Depremzedelerin yanında olan birazdan isimlerini tek tek sayacağım herkese depremzedelerimiz adına teşekkürü bir borç bilirim.

Yaklaşık dört aydan beri bu kredinin kullandırılabilmesi için çok çaba sarf ettik. Bu çabalarımızda bize karşılık veren bakanlık çalışanlarımız bir memur gibi değil sanki bir depremzede gibi çalışmıştır. Buradan kendilerine şükran ve minnetlerimizi kabul etmelerini rica ediyorum. Maalesef bu süreç çok da kolay olmadı. Depremzedelere veya riskli binalarını dönüştürmek isteyenlere destek olmak yerine bu kredinin bir fırsat olduğunu insanlara anlatmak yerine bu kredinin bir seçim yatırım olduğunu bu kredinin bir balonu olduğunu iddia edenler ve insanları ümitsizliğe düşürenlerle de mücadele etmek bizleri ayrıca yormuştur. Bizler bu geçen 45 ayda şunu çok iyi anladık ki depremzede için iyi olan her şeyi mutlaka sahiplenen ama hiçbir emeği olmayan çok kişi olmuştur. Bakanlık ile görüşmelere başladığımızda önümüzde halk konutlar için birçok sorun vardı. Bu kredinin kooperatiflere kullandırılma süreci yorucu geçse de bugün gelinen noktada iki tane HALK KONUT KOOPERATİFİ Halk konut 5 ve 9 olmak üzere kredileri onaylanarak, bu kooperatiflerimizdeki üye depremzedelerimiz kredilerini kullanmak üzere bir haftadır  Ziraat Bankası'na gitmektedir. Buradan ifade etmek isterim ki artık bu kredinin bir seçim yatırımı olduğunu söyleyenler balon olduğunu söyleyenler umarım bu kredinin de babası olduğunu iddia etmezler. Kaldı ki bu tarz söylemleri yaşadık gördük biliyoruz. Ama bizim amacımız bağcıyı dövmek değil üzüm yemektir. Burada bir hususun tekrar altını çizmek istiyorum halk konutlarda bugüne kadar her zaman kendi söküğümüzü kendimiz diktik.

Depremden sonra devletimiz aracılığıyla rezerve alan ve proje alanlarında 5200 civarında konut ve işyeri yapıldı. Bu konutlar ağır hasarlılar ve proje alanlarında bulunan depremzedelerimize verildi ancak depremde orta hasarlı ve az hasarlı binalarımızın tekrar evlerine kavuşabilmesi için devlet büyüklerimizden, hükümet yetkililerimizden kredi talep ettik. Rezerv alanda fazlalık olarak bulunan 1200 adet konutun depremzedelerimize satış önceliği verilmesini, aynı zamanda rezerve alanda daha fazla konut imalatı yapılarak bunların az ve orta hasarlı depremzedelerimize satışını talep ettik bu talebimiz hala devam etmektedir.
 
Yoğun ısrarlarımız karşılığında eski başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Hamza Dağ ve Ak Parti İzmir Milletvekili Sayın Mahmut Atilla Kaya’nın çabalarıyla Halk Bankası’ndan 0.79 faiz oranı bir kredi tahsis edildi. Bu krediyi sadece bir halk konutumuz kullandı. Sonra bu kredi kimseye verilmedi. Verilmeme sebebi olarak bankaya belediye şirketleri ile yapılan protokol gereği sunulan sözleşmeye uymadığı bildirildi. Ancak biz pes etmedik nasıl ki daha önce emlak konutun İzmir’de depremzedelerin evlerinin yapımı için öncülük etmesini talep ettik ve bunu yerine getirdiysek bundan sonra da depremzedelerimize yapılacak her şeyde ısrarcı olacağız. Evet İzmir depremzedeleri dayanışma derneği olarak bize emsali vermediler emsali biz aldık. Şimdi her şeyi yaptığını emsalin babası olduğunu iddia edenler zamanında emsale en çok karşı çıkanlardı.

Bugüne kadar emsali aldık.
Emlak Konutu İzmir’e getirdik,
Bir binamız da olsa kredi kullandırdık.
Derken bundan 2,5 yıl önce halk konutun temellerini attık. İzmir Büyükşehir belediyesi şirketi Ege Şehir’e gidip halk konut projesi anlatıp şu anda halk konutlarla imzaladıkları protokolü oluşturduk. Bu protokolde üç ana unsur vardı. Birincisi depremzedelerin çekeceği krediye belediyemiz garantörlük edecekti, ikincisi emsalden arta kalan dairelerimizi satın alarak finansal destek sağlayacaktı. Üçüncüsü ise teknik olarak müşavirlik hizmeti verecekti. Bugün gelinen noktada kredilerimize garantörlük ihtiyacı ortadan kalktığı için otomatik olarak unsur ortadan kalkmıştır ikincisi bize emsal dairelerimizi satın alacak bir bütçeleri olmadığını bildirdiler. Bu durumda sadece bir müşavirlik hizmeti kaldı. Yani başta imzaladığımız protokolden sadece kalan müşavirlik hizmeti keşke bunu düzgün bir şekilde yapabilselerdi.
Bugüne kadar halk konutlarda birçok sıkıntıyla mücadele ettik gün geçmedi ki bir sıkıntı olmasın ancak biz bunların hepsini aşmak için çok mücadele verdik ama yanımızda olmasını istediğimiz protokolümüzü imzalayan belediye şirketlerinden gerekli desteği göremedik hatta öyle bir hal aldı ki birçok halk konut yöneticisi de bunu teyit edecektir artık müşavirlik hizmetini bile almak istemediğini söylemiştir. Defalarca bundan önceki belediye yönetimi ile bu SORUNLAR hakkında toplantılar yaptık ilettik ama ne hikmetse bizleri değil de genel olarak onlara her şeyi pembe bir düş gibi anlatan bürokratlarını dinlediler. Kendilerinden biz depremzedelere patronluk yapacak değil bizim evlerimizin yapımında destek olacak yöneticiler istedik. Ama bugün bırakın destek olmayı engel olmayın yeter noktasına geldik. Bu cümleleri kurarken gerçekten çok üzülüyorum çünkü halk konutta çok büyük emek vardı. Sonra seçimler geldi. 4500 üyesi olan derneğimize hemen hemen tüm adaylar geldi hatta İzmir Büyükşehir Belediye başkanımızla adaylığı sürecinde toplantı da yaptık kendisinin bir ulusal televizyon kanalında anlattıkları hala kulaklarımızda. Halk konutları merak etmesin her türlü desteği vereceğiz.
Sonra seçimler geçti. 3 aydır İzmir Büyükşehir Belediye başkanımızdan randevu talep ediyoruz ve alamıyoruz. Bayraklı belediye başkanımızla görüşme yaptık anlattık ama sanki bizim dertlerimiz yokmuş da halk konut bir yükmüş gibi dönüş aldık yapılan tüm işlemlerin parasını biz ödedik. Peki belediyemiz bize ne yaptı diye sormaya başladı.Ama artık mızrak çuvala sığmıyor şimdi ben buradan sayın belediye yetkililerimize birkaç soru sormak istiyorum. Bu arada öncelikle şunu belirtmek isterim ki tüm kamuoyu da bunu böyle bilsin halk konutların belediye şirketi olan İzbeton’nun yaptığı kooperatiflerle hiçbir alakası yoktur. Halk konutlarda arsalar depremzedelerin yıkılan binalarının arsasıdır 

Şimdi sorularıma geçeyim 
Bugüne kadar kurulan 29 tane kooperatifden kaç tane kooperatif kalmıştır?
İlk on kooperatifle protokol imzalayan İzbeton Ege Şehir ve hatta protokole sonradan eklenen Baybel şirketlerinden hangileri artık protokol de değildir?
Protokolle sürpriz bir şekilde zamanın belediye yetkililerince eklenen Baybel şirketi neden artık süreci tek başına yürüteceğini deklere etmiştir?
Protokolde yazan emsal dairelerimizi belediye şirketleri satın alacak mıdır?
Sadece temel atma törenlerinde gördüğümüz yöneticilerimizin halk konut yöneticileri ile kaç defa bir araya geldiğini sormak isterim?

Şunadan da emin olun ki eğer bu Dünya Bankası Kredisi olmasaydı bir çok halk konut veya binamız yapılamazdı. 

Sizlerin aracılığıyla gerek depremzedelerimize gerekse riskli yapılarını dönüştürmek isteyen tüm İzmir’lilere sesleniyorum. Biz sizlere yardımcı olmak için buradayız ve elimizden ne geliyorsa yaparız.
Sözlerime son vermeden önce bu kredinin depremzedelere ve İzmir’lilere can suyu olmasını sağlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a
Çevre Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum’a 
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Hamza Dağ’a
Eski bakanlarımızdan Sayın Mehmet Özhaseki’ye
Yine eski bakanlarımızdan Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na 
Eski Bakan Yardımcılarımızdan Sayın Vedat Gürgen’e 
Kentsel Dönüşüm Başkanı Sayın Hakkı Alp’e
Dış Finansman Daire Başkanı Sayın Banu Behram Kuran‘a
Dönüşüm Alanları 5. Daire Başkanı Sayın Deniz Aydemir’e
Sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Bugüne kadar her zaman Depremzedelerin yanında oldunuz bundan sonra da sizleri hep yanımızda görmek istiyoruz.
Bir teşekkür de İzmir depreminde hayatını kaybeden ailelerimize konut bağışında bulunan İzmir’in güzel yürekli iş insanlarına, aileler bugün tapularını almaya başladılar 
Bir teşekkürde Bayraklı Belediyesi Meclisi’nde depremzedelerimizi temsil etmek üzere Meclise gönderdiğimiz İZDEDA Kurucu Başkanı Sayın Haydar Özkan’a.  Dertlerimizi çok anlatmaya çalışıyor anlayabiliyorlar mı onu da kendisine sormanızı rica ediyorum ben bizzat şahidim."

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Balıkesir'den İzmir'e uzanan RES'e onay!
Güncel
19 Temmuz 2024 Cuma 10:13

Balıkesir'den İzmir'e uzanan RES'e onay!

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Balıkesir'den İzmir'in Bergama ilçesine uzanan 10 türbinlik Rüzgar Enerji Santrali'ne onay verdi. 120 milyon TL'lik proje ile ilgili 'ÇED Gerekli Değildir' kararı verildi. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

SONKALEİZMİR - Saden Enerji isimli firma, Balıkesir, İvrindi ilçesi, Gebeçınar mevkisi ile Bergama, Karaveliler, Tırmanlar, Halilağalar sınırları içerisinde yer alan RES projesi için bakanlığa başvurmuştu. Projeyle ilgili ÇED Gerekli Değildir kararı verildi. 

Proje kapsamında Balıkesir – Çanakkale ve İzmir-Manisa Planlama Bölgesi Çevre Düzeni planlarında tarım alanı, mera ve orman vasfında gözüken parsellerde 10 türbinden oluşacak RES kurulacak. 8 türbin Balıkesir, 2 türbin ise İzmir sınırları içerisinde kalacak. 

Tesiste yıllık 192 milyon kwh üretim gerçekleştirilecek. Üretilen elektrik proje alanına çok yakın konumda olan Alibey RES'e bağlanarak ulusal sisteme aktarılacak. 


Proje ilk etapta 14 türbin olarak planlanmış, daha sonra ise 10 türbine düşürülerek revize edilmişti. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Elektrik akımı faciasında flaş gelişme...
Güncel
19 Temmuz 2024 Cuma 09:03

Elektrik akımı faciasında flaş gelişme...

İzmir'de, sağanak yağış sırasında su birikintisinden geçmeye çalışırken elektrik akımına kapılan 2 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili sürdürülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen 27 şüpheliden 14'ü tutuklandı. Diğer şüphelilerden 7'si hakkında ev hapsi verilirken, 6 şüpheli hakkında ise yurt dışına çıkış yasağı kararı verildi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, elektrik kaçağı faciasına ilişkin gözaltında bulunan 27 kişiden 14'ünün tutuklandığını duyurdu.

Bakan Tunç'un paylaşımı şu şekilde;

İzmir'in Konak ilçesinde sağanak yağıştan korunmaya çalışırken elektrik akımına kapılan 2 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan adli soruşturma kapsamında;
-Gözaltına alınan 27 şüpheli adliyeye sevk edilmiş,
-14 şüpheli hakkında tutuklama kararı,
-7 şüpheli hakkında ev hapsi,
-6 şüpheli hakkında yurt dışına çıkış yasağı kararı verilmiştir. 

Soruşturma titizlikle sürdürülmektedir.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Buca Belediyesi ekiplerinin zorlu yangın mesaisi!
Yerel Yönetimler
19 Temmuz 2024 Cuma 11:27

Buca Belediyesi ekiplerinin zorlu yangın mesaisi!

Buca Belediye Başkanı Görkem Duman, dün öğle saatlerinde başlayarak Sarnıç bölgesindeki yerleşim yerlerine doğru ilerleyen orman yangınına karşı gerçekleştirilen olağanüstü mücadeleyi koordine etti. Başkan Duman, 17 kişilik Buca Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (BUCAKUT), 5 araç ve 2 arazöz ile bölgede olduklarını söyleyerek “Vatandaşlarımızdan çok dikkat etmelerini rica ediyoruz. Küçücük bir kıvılcım yerleşim yerlerimize kadar ilerledi. Bu konuda toplumumuzda bir bilinç oluşması gerekiyor” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Dün öğle saatlerinde Buca Gaziemir arasında başlayan yangın Zafer Mahallesi’ne oradan da Sarnıç bölgesine kadar ilerleyerek yerleşim yerlerini tehdit ederken Buca Belediyesi ekipleri bölgedeki çalışmalara katıldı. Sabah erken saatlere kadar süren çalışmalara, Orman Bölge Müdürlüğü ve İzmir İtfaiyesi ile birlikte katılan Buca Belediyesi ekibini Belediye Başkanı Görkem Duman bizzat koordine etti.  Buca Belediyesi,  ilk müdahalesini yangının başladığı noktada gerçekleştirirken yangının yerleşim yerlerine yaklaşması nedeniyle çalışmalarına Sarnıç bölgesinde devam etti. Burada yangının evlere sıçramaması için yoğun mücadele veren ekip,  yangının söndürülmesinin ardından gerçekleştirilen soğutma çalışmalarına da katıldı.

“RÜZGÂRA KARŞI MÜCADELE ETTİLER”

 Sabah saatlerine kadar süren tüm çalışmaları yönlendiren Başkan Görkem Duman “Buca Belediyesi olarak bölgede 17 kişilik ekip, 5 araç ve 2 arazöz ile söndürme çalışmalarına katıldık. Su tankerlerimiz yangın boyunca tüm gün ve tüm gece bölgeye su taşıdılar. Ekibimiz yangının evlere sıçramasını engellemek için rüzgara karşı yoğun bir mücadele gösterdi” diye konuştu.

“TOPLUMUMUZ DAHA BİLİNÇLİ OLMALI”

Orman yangınları ile ilgili olarak toplumda bir bilinç oluşması gerektiğini ifade eden Başkan Duman “Bugün burada yangının evlere sıçramasının engellenmesi ile büyük bir felaketin önüne geçilmiş oldu. Ancak, yaz sıcaklıklarının da artması ile bölgemizde yangınların arttığını gözlemliyoruz. Oksijen depomuz olan ormanlar gözlerimizin önünde yanıyor. Çok üzülüyoruz. Bu konuda en büyük sorumluluk halkımıza düşüyor. Herkes daha bilinçli davranmalı. Ormanlık alanda kesinlikle mangal ve ateş yakılmamalı. Sigara izmaritleri doğaya atılmamalı” dedi.

HAYVANLAR YANGIN BÖLGESİNDEN UZAKLAŞTIRILDI

Buca Belediyesi, yangın bölgesindeki hayvanlara da kucak açtı. Bölgeye giden Buca Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekibi, yangın bölgesinden kurtarılan hayvanlara ilk müdahaleyi yaptı.  Ardından hayvanlar yangın bölgesinden hızla uzaklaştırıldılar.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Bayraklı’da evde bakım hizmetleri yüzleri güldürüyor
Yerel Yönetimler
19 Temmuz 2024 Cuma 11:46

Bayraklı’da evde bakım hizmetleri yüzleri güldürüyor

Bayraklı Belediyesinin hasta, yaşlı ve engelli vatandaşlara yönelik evde bakım hizmetleri kapsamında başlatılan kişisel bakım ve evde kuaför hizmetleri yüzleri güldürüyor. Günlük yaşam faaliyetlerini tek başına sürdüremeyen vatandaşların faydalanabildiği hizmetleri yerinde inceleyerek vatandaşları evlerinde ziyaret eden Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal, “İmkanlarımız dahilinde tüm vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmaya ve bize ihtiyaç duyulan her alanda destek olmaya devam edeceğiz” dedi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Bayraklı'da yaşayan yatalak hasta, yaşlı veya engelli vatandaşlar için evde doktor ziyareti, küçük bakım-onarım, tadilat işlerini yapan Bayraklı Belediyesi, bu kapsamda kişisel bakım ve evde kuaför hizmetleri vermeye başladı. Başkan Önal’ın seçim vaatleri arasında yer alan evde bakım hizmetleri kapsamındaki çalışmalar vatandaşlarda da memnuniyet yarattı. Son olarak Çay ve Fuat Edip Baksı mahallelerinde vatandaşları evlerinde ziyaret ederek talep ve önerilerini dinleyen Başkan Önal, imkanlar dahilinde ilçe sakinlerinin her zaman yanında olacaklarının sözünü verdi. Ziyaretlerden duydukları mutluluğu ifade eden aileler de Başkan Önal’a desteklerinden ve hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. İzmirli ünlü kuaför Önder Kaya’nın da sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında destek verdiği evde bakımda kuaför ve kişisel bakım hizmetlerinin süreceği belirtildi.

VATANDAŞIN MUTLULUĞU, BİZİM MUTLULUĞUMUZ

Bayraklı’da her kesime en iyi belediye hizmetlerini sunmak için çalıştıklarını belirten Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal, "Engelli, yatalak hasta ve yaşlılarımız için evde bakım hizmetlerimiz kapsamında kişisel bakım ve kuaför hizmetini başlattık. Bayraklı’da ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlarımızın yanında olacağımızın sözünü vermiştik. Bu kapsamda ekiplerimiz, gelen talepleri değerlendirerek evde kuaför hizmeti sunacak. Hangi konuda sıkıntı yaşanıyorsa, imkanlarımız dahilinde o konular değerlendirilerek çözüme kavuşturulacak. İlçe sakinlerimizin rahatı, konforu, huzuru ve mutluluğu bizim mutluluğumuzdur" dedi.

EVDE BAKIM HİZMETİ NASIL ALINIR?

Evde bakım hizmetlerinden, günlük yaşam faaliyetlerini tek başına sürdüremeyen hasta, yaşlı veya engelli vatandaşlar faydalanabiliyor. Kuaförlük hizmetleri için 477 20 00 / dahili 2809 - 2810 telefon numarasından, evde doktor ziyareti ve küçük tamirat, tadilat, temizlik gibi diğer hizmetler için ise randevu ve detaylı bilgiye 477 20 00 telefon numarasından ulaşılabiliyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir SAHA ekipleri mahallelerde
Yerel Yönetimler
19 Temmuz 2024 Cuma 12:14

İzmir SAHA ekipleri mahallelerde

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin hizmet bekleyen mahallelerinde sorunları yerinde tespit etmek ve çözüme kavuşturmak için kurduğu İzmir SAHA ekipleri çalışmalarına başladı. İzmirliler sokak sokak talepleri toplayan proje çalışanlarından gördükleri ilgi ve yakınlık nedeniyle Başkan Dr. Cemil Tugay’a teşekkür etti. Elde ettikleri verileri çözüm için birimlere yönlendiren ekipler ise “Yurttaşlarımız mutluysa biz de mutluyuz” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın toplum katılımıyla sorunları yerinde analiz edilerek çözüme kavuşturulması için görevlendirdiği İzmir SAHA (Sokakta Analiz Hizmette Adalet) ekipleri İzmir sokaklarında teker teker yurttaşların kapısını çalmaya başladı. Öncelikle çözüm bekleyen mahallere giderek sorunları kaynağından tespit eden İzmir SAHA ekipleri, ilk olarak Karabağlar Gazi, Özgür ve Devrim mahallelerinde çalışmalarına başladı. Kapıda İzmir Büyükşehir Belediyesi ekiplerini sevinçle karşılayan mahalle sakinleri belediyeye teşekkürlerini iletti. Yurttaşların sorunlarını, taleplerini ve iletişim bilgilerini alan ekipler, topladıkları talepleri öncelik sırasına göre not alıp analiz ederek çözüme kavuşturulmak üzere yetkili birimlere iletti.


“Vatandaşlarımız mutluysa biz de mutluyuz”
Karabağlar’daki üç mahallede saha çalışması yaptıklarını belirten İzmir SAHA Ekibi Saha Sorumlusu Merve Ören, “İzmir SAHA, aslında açılımıyla sokakta analiz, hizmette adalet anlayışıyla yola çıkan bir ekip. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Cemil Tugay, toplum katılımıyla sorunların yerinde tespit edilmesine son derece önem veriyor. İzmir’in sosyal ve kentsel olanakları kısıtlı mahallelerini tespit ederek bu mahallelere gidip hane halkıyla, esnafla, o mahallede yaşayan herkesle birebire görüşmeler yaparak sorunları yerinde tespit ediyor, uygulama ve koordinasyon kuruluyla çözüme kavuşturuyoruz. Belediye ve vatandaşımız arasında bu köprüyü kurduğumuz için son derece mutluyuz. Yatırımların doğru yapılması için sorunun yerinde tespit edilmesi gerekiyor. Biz de ihtiyaca yönelik çalıştığımız için kendimizi hem şanslı hem mutlu hissediyoruz. Yurttaşlarımız inanılmaz derecede mutlu. İnsanlar kendilerini değerli hissettiklerini söylüyorlar. Kendi sorunlarını kendi mahallelerinde anlatabilecekleri bir kurum var karşılarında. Vatandaşlarımız mutluysa biz de mutluyuz” dedi.


 
“Sorunları detaylı olarak sosyolojik bakış açısıyla inceliyoruz”
İzmir SAHA ekibinin çalışma şekline ilişkin de bilgi veren Ören, “Ekibin başında Başkanımız, genel sekreterimiz ve proje yöneticimiz bulunuyor. Ekip, saha analiz- araştırma ile uygulama ve koordinasyon olmak üzere iki alana ayrılıyor. 11 kişilik saha analiz ve araştırma kısmında bizler teker teker hane görüşmeleri yapıyoruz. Sorunları, belediyemizin görev ve sorumluluk alanlarına göre daire başkanları bünyesinde sınıflandırıyoruz. Belediyemiz sorumluluğunda olmayan kamu kurum ve kuruluşlarına ilişkin talepleri de alıyoruz. Bunları analiz edip sosyolojik olarak da inceleyip bir rapor hazırlıyor, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tüm yetkili mercilerinin yer aldığı uygulama ve koordinasyon ekibine iletiyoruz.  Bu raporda o mahallenin tüm nüfusunu etkileyecek konular da yer alıyor. Onlar bu konuları inceleyip çözüme kavuşturuyor. Biz de kurulun vermiş olduğu kararları, çözüm aşamalarını bizzat talep eden vatandaşı arayarak ya da yerine giderek kendilerine bildiriyoruz” şeklinde konuştu.  


 
 “Yalnız olmadığımızı hissettik”
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin SAHA ekiplerine taleplerini aktaran Tağı Aksu, hizmetten duyduğu mutluğu dile getirdi. Aksu: “Yalnız olmadığımızı hissettik. Halkın nabzının tutulması güzel bir şey. Kapıyı çaldığınız için, zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. İnşallah halkımız da buna duyarlı olur” ifadelerini kullandı.
 
“Her zaman başımızın tacısınız”
Mahallesine doğalgaz, market, sağlık ocağı, oyun alanı isteyen Tamariye Turan, “Halk olarak bize ulaşılmasını istiyoruz. Bu hizmetten çok memnunum.  Her zaman başımızın tacısınız. Gelirseniz, giderseniz kapımız her zaman açık” şeklinde konuştu.
 
“Hiç böyle bir çalışma ekibini görmedim”
Özgür Mahallesi’nde oturan Murat Yaşa, “Halkımızın düşüncelerinin, taleplerinin Başkan’a ulaşacak olması bizi mutlu eder. Ben 50 senedir burada oturuyorum, hiç böyle bir çalışma ekibini görmedim. Geçenlerde aynı çalışmayı pazaryerinin orada gördük. Sanıyorum Cemil Başkan geldikten sonra bu çalışmalar başladı. Bizi ziyaret eden ekibin yaklaşımı, iletişimi de çok güzel” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Foça'da bulunan cesedin sırrı çözüldü!
Güncel
19 Temmuz 2024 Cuma 12:27

Foça'da bulunan cesedin sırrı çözüldü!

İzmir'in Foça ilçesinde dün denizde bulunan cesedin Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde kayıp ihbarı yapılan Kani Çavuş'a ait olduğu tespit edildi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Alınan bilgiye göre, dün özel bir plaj işletmesi açıklarında 40 yaşlarında erkek cesedi bulunmasıyla ilgili soruşturma başlatıldı.

Cesedin Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde 12 Temmuz Cuma günü balık tutmak için evinden ayrılan ve kendisinden haber alınamayan Kani Çavuş'a ait olduğunu düşünen ekipler Çavuş'un ailesine ulaştı. Yapılan incelemenin ardından cesedin Kani Çavuş'a ait olduğu belirlendi.

Çavuş'un cenazesinin bugün Manisa'nın Akhisar ilçesinde toprağa verileceği öğrenildi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Konak’ta okuma yazma sevgisinin yaşı yok
Yerel Yönetimler
19 Temmuz 2024 Cuma 09:53

Konak’ta okuma yazma sevgisinin yaşı yok

Konak Belediyesi Aziziye Semt Merkezi’nde Konak Halk Eğitim Merkezi iş birliğiyle ücretsiz düzenlenen  ‘Okuma-Yazma Kursu’nun öğrencileri okuma yazma sevgisinin yaşı olmadığının en güzel örneği oldu. En büyükleri 76 yaşında olan kursiyerler, iki kurdan oluşan kursu tamamladıktan sonra ilkokul diplomalarını alacak.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Konak Belediyesi’nin Konaklı kadınların sosyal yaşamda daha çok yer almalarını sağlayan semt merkezlerinde düzenlenen hobi, meslek ve kişisel gelişim kurslarına ilgi gün geçtikçe artıyor. Ahşap boyamadan çikolata yapımına, takı yapım tekniklerinden dikişe birbirinden farklı kursların yer aldığı semt merkezleri arasında Aziziye Semt Merkezi’nde devam eden Okuma-Yazma Kursu, azimli kursiyerleriyle dikkat çekiyor. Konak Halk Eğitim Merkezi iş birliğiyle ücretsiz olarak düzenlenen iki aşamalı kursun ilk seviyesinde alfabe ve okuma yazma öğretilirken, ikinci seviyede okuma yazmanın yanı sıra Türkçe, matematik, sosyal bilgiler ve fen bilimleri de ders programına dahil ediliyor. Bu seviyeyi başarıyla tamamlayan kursiyerler Milli Eğitim Bakanlığınca açılan sınavlara girerek ilkokul diploması alabiliyor.

Türkan teyzenin azmi gençlere taş çıkarıyor

Okuma-yazma kursunun Türkan teyzesi, 76 yaşındaki Türkan Güngör’ün okuma azmi ise hem eğitmenler hem de kursiyerlerden takdir topluyor. Okuma yazma öğrenmeden önce bineceği otobüslerin numaralarını bilemediğini, hastaneye gittiğinde doktor ve branş isimlerini okuyamadığı için güçlük çektiğini belirten Türkan Güngör, okuma ve yazma öğrenmenin mutluluğunu yaşıyor. Yaşı en büyük kursiyer olan Güngör duygularını, “Başkanımıza, burayı açtığı ve bize bu yaşta okuma yazma öğrettiği için teşekkür ederim. Ben 76 yaşındayım. Bu kursta önce harfleri öğrendik, sonra onarı birleştirdik, yavaş yavaş çözüyoruz. Otobüslerin numaralarını bilemiyorduk, doktora gidince bulamıyorduk, şimdi hepsini okumayı öğrendik” sözleriyle ifade ediyor.

Öte yandan 25 yıl tütün işinde çalışmış Feride Çetinkaya da, “Okuma yazmayı hiç bilmiyordum. Şimdi yavaş yavaş öğreniyorum ve öğrendiğim için de çok seviniyorum” diyerek mutluluğunu anlatıyor. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Bornova'da motokuryelere özel park alanı!
Yerel Yönetimler
19 Temmuz 2024 Cuma 10:42

Bornova'da motokuryelere özel park alanı!

Bornova Belediyesi, ilçenin en hareketli bölgelerinden olan Küçükpark’ta motokuryelerden kaynaklanan trafik sıkışıklığını gidermek ve kuryelerin daha rahat bir ortamda beklemesini sağlamak için düğmeye bastı. Kazım Dirik Mahallesi’nde bulunan Tümgeneral Mehmet Suphi Kula Parkı içinde motokuryelere özel bir park alanı, tuvaletler ve büfe yapımına başlandı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Çalışmaları yerinde takip eden Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, Tümgeneral Mehmet Suphi Kula Parkı’nı adına yakışır bir hale getireceklerini belirtti. Eşki, “Hem güzel ve güvenli bir park, hem de moto kuryelerin rahatça dinlenebilecekleri bir alanı kısa sürede tamamlamak üzere planladığımız projeyi başlattık, kısa sürede de tamamlayacağız. Böylece Küçükpark’ta hem araç ve yaya trafiğine neden olan sorunlar ortadan kalkmış olacak hem de moto kuryeler rahat ve güvenli bir ortama kavuşacak” dedi.

Motukuryeler rahat edecek

Motokuryelerin zor koşullarda çalıştığını vurgulayan Başkan Eşki, “Adaylık sürecinde kendilerini ziyaret edip, sorun ve ihtiyaçlarını dinlemiştim. Kurye arkadaşlarımız, aldıkları siparişi yerine ulaştırmak için hızlı bir çalışma içindeler. Üstelik bekleyecekleri bir alanları hatta tuvaletleri bile yok. Park içinde yapacağımız düzenlemeyle kurye arkadaşların güneşten, soğuktan ve yağmurdan korunup dinlenebileceği kapalı bir alan oluşturacağız. Burada çay, kahve ve çorba imkanıyla birlikte kendilerine ait bir tuvaletleri olacak” diye konuştu.

Park baştan aşağı yenilenecek

Musevi Mezarlığı’nın bitişiğinde olduğu için halk arasında ‘Ölüler Parkı’ olarak bilinen alanda yapılacak düzenleme kapsamında, park içindeki çocuk oyun alanı ve hayvan gezdirme alanı da yenilenip, peyzaj çalışması yapılacak.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Göztepe'ye iki sambacı!
Spor
19 Temmuz 2024 Cuma 13:22

Göztepe'ye iki sambacı!

Süper Lig’de yeni sezon öncesi transferde hareketli günler geçiren Göztepe, Brezilya’nın Sao Paulo takımından iki oyuncuyu kadrosuna katmaya hazırlanıyor. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Transfer limitlerinin kısıtlı olması nedeniyle transferlerin bir bölümünü Sport Republic şirketinin yönettiği Southampton üzerinden yapmayı planlayan sarı kırmızılılar, Brezilyalı futbolculardan golcü Juan Silva ve sol kanat Wellington’u kiralık olarak renklerine bağlayacak. Southampton’un Silva ile 5 yıllık sözleşme imzaladığı öğrenilirken, Wellington için de Sao Paulo’yla prensipte anlaşma sağladığı kaydedildi.

İki oyuncunun da 2 yıllığına Göztepe’ye geleceği kaydedildi. Onursal Başkan Mehmet Sepil dün Futbol Federasyonu’nun seçimli genel kurulunda yaptığı açıklamada, transfer limitleri nedeniyle Southampton’la işbirliği yapıldığını açıklamıştı. Mehmet Sepil, "Kadro yapılanmasını oluşturuyoruz. Anlaştığımız ve anlaşacak olduğumuz oyuncular var. Bu futbolcular yakın zamanda Slovenya kampına katılacaklar" açıklamasını yaptı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Son Kale İzmir