MENÜ
İzmir 19°
Son Kale İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Yılmaz Gruda hayatını kaybetti
Magazin
26 Temmuz 2023 Çarşamba 00:10

Yılmaz Gruda hayatını kaybetti

Sinema ve dizi oyuncusu Yılmaz Gruda, 94 yaşında hayatını kaybetti.

Türk sinemasının duayen isimlerinden tiyatro oyuncusu Yılmaz Gruda yaşamını yitirdi. Bir süredir sağlık sorunları nedeniyle hastanede tedavi altında bulunan Gruda, 70 yıldan fazla bir süredir sanat hayatının içindeydi.

Acı haberi Gruda’nın menajeri Tümay Özokur, Instagram hesabından paylaştı. Özokur, mesajında “Şimdi kim bana akrabam diyecek… Sektörün tüm vefasızlıklarını da alıp götürseydin keşke… Seni çok sevdim ve iyi ki tanıdım. Nur içinde uyu akrabammm” ifadelerini kullandı.

YILMAZ GRUDA KİMDİR?

Yılmaz Gruda, Türk tiyatro ve sinema dünyasının önemli isimlerinden biridir. 14 Temmuz 1930 tarihinde İstanbul’da doğdu. Eğitim hayatını yarıda bırakarak devlet memurluğuna yönelen Gruda, 1950’li yıllarda çeşitli dergilerde yayımlanan şiirleriyle edebiyat dünyasına adım attı.

1956 yılında Cep Tiyatrosu’nda oyunculuk kariyerine başladı ve ardından Ankara Devlet Tiyatrosu’na bağlı Küçük Tiyatro’da görev aldı. Seyirlik tiyatro oyunları yazıp çeviriler yaptı ve aynı zamanda Muammer Karaca Tiyatrosu’nu yönetti. Yılmaz Gruda, geleneksel Türk tiyatrosu ve Çehov etkisini eserlerine yansıtarak önemli bir iz bıraktı.

Aynı zamanda şair olan Gruda, Attilâ İlhan ile birlikte “mavi hareketi”ni oluşturan isimlerden biridir. Sanatçının yayımlanmış eserleri mevcuttur ve sahne dışında kamera önünde de aktif olarak yer alarak sinema ve dizi filmlerde rol aldı.

Yaşamının ilerleyen dönemlerinde 25 Ekim 2020’de 90 yaşında Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda, Anton Çehov’un “Evliliğin Halleri” oyununda hem çevirmen, derleyici, yönetmen hem de oyuncu olarak sahnede yer almıştır. Yılmaz Gruda, sanat camiasında uzun soluklu ve değerli bir kariyere sahip olmuş önemli bir sanatçıdır.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Son Kale İzmir