MENÜ
İzmir 26°
Son Kale İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Ressam Şevket Dağ'ın eserleri Folkart Gallery'de...
Kültür-Sanat
19 Ocak 2023 Perşembe 10:05

Ressam Şevket Dağ'ın eserleri Folkart Gallery'de...

Folkart Gallery, Türkiye’de ilk kez düzenlenecek, ressam Şevket Dağ’ın eserlerinin yer alacağı sergiye ev sahipliği yapacak. “Zaman ve Mekanın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” adlı sergi, 24 Ocak’ta ziyarete açılacak.

Folkart Gallery, Türk resminin en önemli isimlerinden Şevket Dağ’ın eserlerine ev sahipliği yapacak. “Zaman ve Mekanın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” adlı sergi, 24 Ocak 2023 – 21 Nisan 2023 tarihleri arasında sanatseverler tarafından izlenebilecek.

(Natürmort - 1921 - Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Koleksiyonıu - 75x130 cm)

SANATSEVERLERE DAVET

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “Folkart Gallery, olarak Türk resminin en önemli isimlerinde Şevket Dağ’ın eserlerine ev sahipliği yapacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Türkiye’de ilk kez düzenlenecek “Zaman ve Mekanın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” isimli sergi 24 Ocak 2023 tarihinden itibaren ziyaret edilebilecek. Son yıllarda yaşanan salgınlar nedeniyle sergimizin açılışı için bir tören düzenlemeyeceğiz. Sanatseverleri, sergimizi ziyarete davet ediyorum” dedi.

(Ayasofya İçi - 1920 - Camcı Sion Ailesi Koleksiyonu 185x150 cm)

ŞEVKET DAĞ’IN 60 ESERİ

Sergide 60 adet eserin yanı sıra ressam Şevket Dağ’ın eskiz defterleri, kullandığı paleti, şövalesi, boya kutusu, fotoğrafları gibi kişisel eşyaları ve de birçok yazışması da yer alacak. Sergi nedeniyle “Zaman ve Mekanın Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” adlı Türkçe ve İngilizce, 320 sayfalık bir albüm de hazırlandı. Albümde, Sinan Genim, Fahri Özdemir, Evrim Altuğ, Malik Aksel, Cemal Tollu ve Şeref Akdik’in yazılarının yanı sıra, eserleri ve kendisiyle ilgili doküman ve objelerde yer alıyor. 42 farklı koleksiyoner ve eser sahibi kurumun eserlerini verdiği sergide, Şevket Dağ’ın başyapıtı olarak gösterilen “Ayasofya İçi” adlı eseri de bulunuyor.  Serginin Proje Direktörlüğünü Fahri Özdemir, Küratörlüğünü ise Özdemir Erdem üstlendi.

(Günbatımı - Arkas Holding Koleksiyonu - 30x49 cm)

Folkart Gallery, Pazartesi günleri hariç, hafta içi 10.00-19.00 / hafta sonu saat 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

(İsimsiz - Fahri Özdemir Koleksiyonu - 90x70 cm)

TÜRKİYE’DE BİR İLK

İlk kez 1902 yılında günümüz Fatih Semti’nde bir muhallebici dükkanında 5 eseri ile ilk sergisini açan Şevket Dağ, daha sonra 1944 yılına kadar çeşitli sergilere eserleriyle katılıyor. Vefat ettikten sonra da eserleri farklı karma sergilerde yer alıyor. Ancak bugüne kadar sadece Şevket Dağ eserlerinin yer aldığı herhangi bir sergi düzenlenmiyor. Folkart Gallery’de düzenlenecek sergi bu nedenle bir ilk olacak.

(İstanbul Limanı - 1933 - Türkiye İş Bankası Koleksiyonu - 50x40 cm)

ŞEVKET DAĞ HAKKINDA

Türk resminde mekan içlerini en iyi şekilde resmeden ressam olarak gösterilen Şevket Dağ; Atatürk’ün isteği ile iki (Siirt Milletvekilliği), İsmet İnönü’nün de isteğiyle bir dönem (Konya Milletvekilliği) milletvekilliği yapıyor. Şevket Dağ, milletvekilliği döneminde bile “Ressam” titrini kullanması, imzasında palete yer vermesi ile biliniyor. Çeşitli kurumlarda resim öğretmenliği yapan Şevket Dağ, aynı zamanda çok iyi bir saat tamircisi sanatkârı olarak da tanınıyor. Saat tamiri ile zamanın durmasını engelleyen Şevket Dağ, mekan tasvirleri ile de Ayasofya gibi tarihi mekanları tüm detayları ile resimlerine yansıtarak ölümsüzleştiriyor. Osmanlı Ressamlar Cemiyeti’nin kurucu üyelerinden Şevket Dağ, 23 Mayıs 1944’te yaşama veda ediyor.

(Şevket Dağ)

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Son Kale İzmir