MENÜ
İzmir 31°
Son Kale İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Mahkemeden flaş Sezgin Baran Korkmaz kararı!
Güncel
19 Mayıs 2022 Perşembe 23:55

Mahkemeden flaş Sezgin Baran Korkmaz kararı!

Avusturya’da Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’ye iadesiyle ilgili itirazı görüşen Linz Yüksek Eyalet Mahkemesi, "Bu karar, hukuksal yönden değil, siyasi yönden alınmalı. ABD’nin iade talebiyle ilgili esasa girilmesine gerek yok. ABD veya Türkiye’ye iadesine ilişkin karar Adalet Bakanlığı’nındır" dedi. Dosya, Bakan Alma Zadic‘e gidiyor. Avusturya Adalet Bakanı, son sözü söyleyecek.

ABD'nin üç ayrı suçtan arama kararı çıkartıp geçen yıl Avusturya'da yakalattığı Sezgin Baran Korkmaz davası, bugün Avusturya'nın Linz Eyalet Mahkemesi'nde görüldü. Sezgin Baran Korkmaz, avukatları, eşi ve bazı yakınları ile Linz Eyalet Mahkemesi Başsavcısı'nın katıldığı duruşmada, ‘çok farklı’ bir karar çıktı.

WELS MAHKEMESİ KARARI BOZULDU

Wels Mahkemesi'nin mart ayı ortalarında verdiği kararı bozan Linz Eyalet Mahkemesi, “Bu bir iade davasıdır ve dosyanın içeriğini girilmeden karar verilmesi gerekirdi. Wels Mahkemesi'nin ABD'nin iade talepleri ile ilgili uygunluk denetimi yapması hukuka uygun değildir. Doğrudan dosyanın iade ilgili karar verilmek üzere Avusturya Adalet Bakanlığı'na iletilmesi gerekir” hükmünü getirdi. Dosya, Adalet Bakanı Alma Zadic'in önüne geliyor.

“ESASA HİÇ GİRİLMEMELİYDİ”

Wels Mahkemesi'nin, ‘evrakta sahtecilik’ veya ‘dolandırıcılık’ gibi suçlardan iadesine, ‘kara para aklamadan ise delil yetersizliğine’ ilişkin hükmü de üst mahkemenin ‘Esasa girilmemeliydi’ yorumu ile kaldırılmış oldu. Böylece, dava tamamen siyasilerin karar vereceği bir hâl aldı.

DÜLGER: ARTIK SİYASET KONUŞACAK

Bugün Avusturya'ya gelerek, Viyanalı avukatlarla birlikte duruşmaya katılan Sezgin Baran Korkmaz'ın avukatı Volkan Dülger, kararı değerlendirdi.


Dülger, “Biz hukuki bir karar bekliyorduk. Ancak bu durum da bizim açımızdan iyi. Şimdi artık siyasi bir karar verilecek. Türkiye'nin kararı daha önce kesinleşmişti. İstinaf duruşmasının sonucunda dosya Avusturya Adalet Bakanlığı'na gidecek ve iadeyle ilgili sözü artık orası söyleyecek” diye konuştu.

Sezgin Baran Korkmaz'ın dosyası, bugünkü kararın yazılmasının ardından Viyana'daki Adalet Bakanlığı'na gönderilecek.

ALMA ZADİC KİMDİR?

Korkmaz'ın dosyası ile ilgili son kararı verecek kişi ise Bosna Hersek'in Tuzla kasabasında doğan ve Bosna'ya yönelik Sırp saldırıları ile vahşetinin ardından Avusturya'ya gelen Bosnalı bir ailenin kızı olan 38 yaşındaki Alma Zadic…

Zadic, 7 Ocak 2020'den beri Avusturya Adalet Bakanlığı görevini yürütüyor.

Zadic siyasete girmeden önce avukatlık yapıyordu ve bakanlık görevi öncesi bir dönem de milletvekiliydi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2023 Son Kale İzmir