MENÜ
İzmir 41°
Son Kale İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kılıçdaroğlu'ndan adaylık açıklaması!
Politika
11 Eylül 2021 Cumartesi 17:03

Kılıçdaroğlu'ndan adaylık açıklaması!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayı tartışmalarına ilişkin, "Adaylık konusu Millet İttifakı'na bağlı. Oturur, konuşuruz” dedi. Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı'nın genişlemesine ilişkinse “‘Güçlendirilmiş parlamenter sistem' diye ortak bir söylemimiz var. DEVA ve Gelecek Partisi'nin başkanları da güçlendirilmiş parlamenter sistemden bahsediyor. İttifak içinde yer alırlar mı, kendi tercihleridir. Şu anda gördüğümüz, belli konularda ortak görüşleri paylaşıyoruz" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı sonrası iş insanlarından gelen soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı adayı ve Millet İttifakı'nın geleceğiyle ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"İttifakla zaman zaman görüşüyoruz. Bu konuda herhangi bir tereddüdümüz yok. Bu sistem, başkanlık sistemi değil. Cumhurbaşkanı danışmanı Mehmet Uçum Bey’in söylediği ifadeyle bu tek kişilik hükümettir. Her şey bir kişiye bağlıdır. Bir kişi tarafından Türkiye Cumhuriyeti yönetilmektedir. Yargı ve parlamento da bir kişinin vesayeti altındadır. Dünyada böyle bir örnek yoktur. Bunun değişmesi lazım. Millet İttifakı'na bağlı adaylık konusu: Otururuz, konuşuruz. Cumhurbaşkanı adayı nasıl olacak? Cumhurbaşkanı devletin sigortasıdır. Siyasi partiler arasında görüş ayrılığı çıktığında ve bu kronik hale geldiğinde davet edip sorunun çözümüne katkı verecek olan kişidir. Cumhurbaşkanı sorunun tarafı olursa devletin sigortası olmaz.

Biz Türkiye'yi yönetmeye talibiz. Türkiye'nin sorunlarını çözeceğiz. Kuzey Irak'ta da Suriye'de de Mısır'da da. Mısır'a iki eski büyükelçiyi gönderdim. Siyasi idam yapılmaması için düşüncelerimi aktarmalarını istedim. Siyasi idamların derin travmalar yarattığını anlatmak istedik. Büyük Ortadoğu Projesi yerine Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı’nı kurarak daha sağlıklı bir zemin oluşturmak istiyoruz.

‘Güçlendirilmiş parlamenter sistem’ diye ortak bir söylemimiz var. Siyasi parti liderlerinin vesayetinden kurtulmuş bir yapıyı oluşturmak istiyoruz. DEVA ve Gelecek Partisi'nin başkanları da güçlendirilmiş parlamenter sistemden bahsediyor. Güçlendirilmiş parlamenter sistem ne, bunun çalışması yapılıyor. İttifak içinde yer alırlar mı kendi tercihleridir. Şu anda gördüğümüz belli konularda ortak görüşleri paylaşıyoruz.”

"ERKEN SEÇİMİ TOPLUM İSTİYOR"

Erken seçim gündemiyle ilgili soruyu da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Erken seçimi toplumun büyük bir kesimi istiyor. Olması lazım, çünkü Türkiye yönetilmiyor. Her geçen gün fatura büyüyor. Merkez Bankası varlığı, eksi 40 milyar dolar. 108 milyar dolar varsa da bizim paramız değil o, başkasının parası. Döviz kontrol edilemiyor. Bir ülke salt para politikası ile yönetilemez. Para politikaları kısa sürelidir. Aslolan bütçe politikalarıdır. Faizi düşürdüğünüz zaman elinde dolar olanlar kazanıyor. Doları düşürdüğünüzde faiz olanlar kazanıyor. Kaybeden 83 milyon oluyor. Bu tablonun değişmesi gerekiyor. Kamuoyu yoklamaları erken seçimin herkes tarafından istendiğini gösteriyor. Cumhurbaşkanı olarak seçeceğimiz kişi olağanüstü yetkilere sahip olacak. Nefsine hakim olan bir cumhurbaşkanı olması lazım. ‘Bu yetkileri aldım, artık devretmiyorum’ derse olmaz. Topluma güven verecek, toplum o kişiye güvenecek.

Altı ayda topluma nefes aldırırız. Bir buçuk yıl içerisinde de belirli bir düzelmeyi ekonomide sağlayabiliriz. Bunu demokratik adımları atarak yapabiliriz. Siyasi iktidarı herkes eleştirebilir duruma gelirse, vatandaşlar arasındaki kutuplaşmayı kaldırabilirseniz Türkiye'ye iş insanları gelebilir. İşsizliği kısa sürede çözemeyiz. Halka doğruları söylemek zorundayız. ‘Hemen çözeceğiz’ derseniz halka doğruları söylememiş olursunuz. Türkiye zengin bir ülke, kaynağı var. Mesele kaynağı nerede kullanacağınıza bağlı. Eğer siz enerjinin maliyetini düşürmüyor da 12 buçuk sente çıkarıyorsanız, sanayiciyi cezalandırırsınız. Paris iklim anlaşmasını hemen imzalayacağız. İş insanlarının Avrupa'ya ihracat yaparken ek vergi ödemesini istemeyiz."
 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Son Kale İzmir