MENÜ
İzmir 41°
Son Kale İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Çıray'dan CHP'li belediyelere: İYİ Parti teşkilatlarına karşı daha hassas olun!
Politika
8 Eylül 2021 Çarşamba 09:42

Çıray'dan CHP'li belediyelere: İYİ Parti teşkilatlarına karşı daha hassas olun!

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, İzmir'deki CHP'li belediyelere "İYİ Parti teşkilatları konusunda daha hassas olmaları" çağrısını yaptı. "Önümüzde başkanlık seçimi var. Bu seçim Türkiye için varoluşsal bir mesele. Ya kazanılacak ya Türkiye'de demokrasi inkıtaa (kesinti) uğrayacak. O nedenle hiç kimse şimdiden küçük hesaplar yapmasın" diyen Çıray, aday ismi açıklayan siyasilere ise "AKP'nin kurduğu tuzağa düşmeyin" diye seslendi.

SONKALEİZMİR (ÖZEL)- İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, gündeme ilişkin dikkat çeken açıklamalar yaptı.  Bir süredir Ege bölgesi ve İzmir'de partisinin teşkilatlarını ziyaret eden Çıray, izlenimlerini SONKALE'ye aktardı. İYİ Parti teşkilatlarında moralin çok yüksek olduğunu belirten Çıray, "Onların moralini yükselten, İYİ Parti'nin oyunun gittikçe arttığını görüyor olmaları. Bu durum teşkilatımızın çalışmasını, şevkini, heyecanını artırıyor. Daha iyi bir koordinasyonla verimliliğin çok daha fazla yükseleceği kanaatindeyim" dedi.

(Aytun Çıray, SONKALEİZMİR imtiyaz sahibi Mustafa Akbaş'ın sorularını yanıtladı)

"AKŞENER VE KILIÇDAROĞLU'NUN HASSASİYENİ GÖSTERELİM"

Çıray, İYİ Parti teşkilatlarında genellikle tüm şikayetlerin yerel yönetimlerle ilgili olduğunu vurgularken, önemli uyarılarda bulundu. Aytun Çıray şunları söyledi:

"Teşkilatımızda şikayetler genellikle yerel yönetimlerle ilgili. Bunların olmasını şu aşamada doğal karşılıyorum. Ancak, bu şikayetlerin bir nedeni olarak da Millet İttifakı'nın yarattığı pozitif etkiden dolayı, beklentilerini yüksek tutmalarını görüyorum. Aracılığınızla yerel yöneticilere çağrıda bulunmak istiyorum. Millet İttifakı konusunda sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve sayın Meral Akşener'in gösterdiği hassasiyeti, iyi niyeti, özveriyi herkes göstermeli. Şüphesiz kendi partilileriyle ilgili yapacakları şeyler çok daha fazla olacaktır ama Millet İttifakı'nın diğer üyelerini de belli bir hakkaniyet içinde gözetmeleri gerek. Çünkü uzun bir yola çıkıldı. Bu uzun yolda kimsenin kimseye kırılmaması lazım. Demokrasi, özgürlükler, laiklik ve anayasal devlet yeniden geri gelene kadar hepimizin bir birine ihtiyacı var. Bu süreçlerde birbirimizi kırmaktan uzak durmalıyız. İYİ Partililer ile CHP teşkilatları arasında da bir sorun yok. Benim çağrım daha ziyade yerel yönetimlere. Belediyelere ve onların alt birimlerine. Bunu bir şikayet anlamında değil ama Türkiye'nin çıkarları açısından söylüyorum."

"KİMSE KÜÇÜK HESAPLAR YAPMASIN"

Türkiye'nin bir varolma süreci yaşadığını vurgulayan Çıray, "Bu uzun yolda, geçen seçimlerde İstanbul'u, Ankara'yı, İzmir'i, Adana'yı aldığımız motivasyonun bozulmasını istemiyorum. Herkes bu heyecanla çalışmıştı. Şimdi önümüzdeki sınav çok daha büyük. Önümüzde başkanlık seçimi var. Bu seçim Türkiye'nin bir varoluşsal sorunu. Varoluşsal bir mesele. Ya kazanılacak ya Türkiye'de demokrasi inkıtaaya (kesinti) uğrayacak. O nedenle hiçkimse şimdiden küçük hesaplar yapmasın. Örnek olarak da 4 partinin liderine baksın. Burada, Saadet Partisi ve Demokrat Parti liderini de anmak isterim. Özellikle Saadet Partisi lideri üzerinde olağanüstü baskılar olmasına rağmen demokrasi açısından büyük bir sınav veriyor. Saygıyla karşılıyor ve tebrik ediyorum" dedi.

"ÖNCE REJİMİ, DEMOKRASİYİ, PARLAMENTOYU KURTARALIM"

Çıray şöyle devam etti:

"Tabii ki de herkesin farklı fikirleri olacaktır. Demokrasinin icabı da bu zaten. Ancak, Millet İttifakı üyeleri olarak şu anda farklı fikirlerimizin detayları üzerinden birbirimizle tartışacak lüksümüz yok. Önce bir rejimi, demokrasiyi, parlamentoyu kurtaralım. Türkiye'yi yeniden anayasal bir devlet haline getirelim. Bugün olmayan laikliği ve hukuk devletini inşa edelim. Ondan sonra kendi aramızda her türlü tartışmayı yapabiliriz, rekabet edebiliriz."

"MERAL HANIMA DA AKTARACAĞIM"

Edindiği izlenimleri ve tüm düşüncelerini "başdanışmanı" olarak İYİ Parti lideri Meral Akşener'e de aktaracağını belirten Çıray, "Bir lider hem kendisi izler dışarıdan, hem de güvendikleri insanın söylediklerini de bir tarafa not eder. Bence İzmir'de ittifak çok pozitif gidiyor. Meral hanımın da benim temennilerimden farklı bir şey düşündüğünü zannetmiyorum. Ama ben herkesi çok hassas olmaya davet ediyorum" dedi.

İYİ Partili Çıray, "Millet İttifakı'nın adayı kim olacak" tartışmalarının ise AK Parti tarafından pompalandığını savunurken, isim açıklayan siyasilere uyarılarda bulundu.

İSİM AÇIKLAYANLARA UYARI: "TUZAĞA DÜŞMEYİN"

Çıray, şu ifadeleri kullandı:

"Özellikle yerel yöneticilerin, AKP'nin pompaladığı (Millet İttifakı'nın adayı kim olacak) tartışmasının dışında kalmalarını tavsiye ediyorum.  Çünkü AKP, şimdiden Millet İttifakı'nın gelecekteki başkan adayı kim olacak tartışmasını başlatarak içeri bir nifak sokmaya çalışıyor. Liderlerin ne dediklerine iyi baksınlar. Kemal bey sadece bir prototif tarif ediyor. Meral hanım ne diyor, 'çok merak ediyorlasa erken seçime gelsinler adayımızı görsünler' diyor. Sayın Akşener ile sayın Kılıçdaroğlu'nun söylediklerinin dışında bir şey söylemeye kalkmak bence yerel siyasetin boyutlarını aşar. AKP'nin üzerimize kurduğu tuzaklara düşmemeliyiz. Liderlerin gösterdiği muazzam hassasiyete hepimiz dikkat etmeliyiz. Biz bugün birçok eleştirimizi erteliyorsak bu hassasiyet yüzündendir. Bu hassasiyet Türkiye'nin varoluşsal sorunları üzerinedir. Sorunları sıraya sokmalıyız. Öncelikli sorunumuz laik, demokratik cumhuriyetimizi korumak ve kollamaktır. Bunun için de tek çare, önümüzdeki başkanlık seçimlerini kazanmaktır. Tüm anketler gösteriyor ki biz bu seçimi kazanıyoruz. Peki ne yapmamız lazım; tam işler iyi giderken hata yapmayalım, yeter."

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Son Kale İzmir