MENÜ
İzmir 35°
Son Kale İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Bornova'da tarih ve kültür sohbetleri
Kültür-Sanat
10 Ocak 2023 Salı 09:32

Bornova'da tarih ve kültür sohbetleri

Bornova Kültür Adası’nın Bornova Belediyesi işbirliğiyle yaptığı “Tarih ve Kültür Üzerine Bornova Sohbetleri” Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde yapıldı. Altan Altın’ın sunumuyla gerçekleşen her ayın ilk Cumartesi günü yapılacak olan toplantıların ilkine İzmir’in tarih ve kültür sevdalıları büyük ilgi gösterdi.

‘Hikayeler Şehri Bornova’ başlığı ile yapılan etkinlikte Bornova’nın tarihi alanları, Homeros Vadisi, Levanten kültürü ve evleri ve Bornova’da yaşanan tarihi olaylar hakkında bilgi verildi. Bornova’nın Türkiye’de futbolun ilk oynandığı yer olduğunun da belirtildiği etkinlikte ilçede 38 Levanten köşkü olduğuna da vurgu yapılarak evler hakkındaki hikayeleri paylaşıldı.

Bornova’nın tarihi, turistik ve kültürel zenginlikleri

Araştırmacı Altan Altın, “Bornova’nın muhteşem tarihi, turistik ve kültürel zenginlikleri var. Kentin 8 bin 500 yıllık tarihine ışık tutan Yeşilova ve Yassıtepe Höyükleri, ünlü İlyada ve Odysseia destanlarının yazıldığı yer olduğuna inanılan Homeros Vadisi ve mağaraları, bazıları eski Levanten evler olmak üzere 5 müzesi ve birçok tarihi alana sahip bir ilçedir” dedi. Ayrıca Altın, kentin tarihi ve kültürel değerlerini turizme kazandırmak için hazırlanan, Bornova Kültür Adası projesi hakkında da bilgi verdi.

Bornova’yı önce Bornovalılar daha iyi tanımalı

Bornova’nın tarih ve kültürün bir arada olduğu özel bir ilçe olduğuna vurgu yapan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ ise “Çok değerli bir kentte yaşıyoruz. Yeşilova ve Yassıtepe Höyükleri, Homeros Mağaraları, Belkahve ve Levanten Köşkleri’nin yanı sıra pek çok müzenin bulunduğu ilklerin kenti Bornova’mızın bu güzelliklerini de tanıtmak istiyoruz. Üç önemli derneğimiz ve gönüllülerin başlatmış olduğu Bornova Kültür Adası projesine bu nedenle çok inanıyor ve Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte destek veriyoruz” diye konuştu.

Bornova Kültür Adası Projesi

bornova Kültür Adası projesi, Bornova'nın tarihi ve kültürel değerlerini turizme kazandırmak için Dünya Kenti İzmir Derneği, Levantenler Derneği, Hizmet Sektörü Çalışanları Eğitim ve Dayanışma Derneği öncülüğünde hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bornova Belediyesi'nin desteği ile hayata geçen bir projedir. Yeşilova Höyüğü, Homeros Vadisi ve mağaralarıyla Levanten köşklerini kapsayan proje sayesinde Bornova’nın tarihi değerlerinin gün yüzüne çıkarken, düzenlenen etkinliklerle de hem Levanten kültürü yaşatılacak hem de coğrafi işareti tescilli ürünler tanıtılacak.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2023 Son Kale İzmir