MENÜ
İzmir 45°
Son Kale İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Başkan Yiğit'ten İnciraltı açıklaması... YAPILAŞMAYA AÇILMALI!
Yerel Yönetimler
11 Haziran 2024 Salı 12:05

Başkan Yiğit'ten İnciraltı açıklaması... YAPILAŞMAYA AÇILMALI!

Balçova Belediye Başkanı Onur Yiğit, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 'Kamu yararı olmadığı" ve "2.Derece Doğal Sit Alanı içerisine ticaret alanı" getirdiği gerekçesiyle karşı çıkıp dava açtığı İnciraltı Planları ile ilgili konuştu. Başkan Yiğit, kent metropolünde kalan son yeşil alanlardan İnciraltı'yla ilgili, "Ben İnciraltı’nın yapılaşmaya açılmasını savunuyorum. Ancak bakanlığın yaptığı planları doğru bulmuyorum" dedi.

SONKALEİZMİR-Balçova Belediye Başkanı Onur Yiğit, Balçova Arsa Mağdurları ile İnciraltı planlarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Balçova Arsa Mağdurları ile ilgili sürecin bakanlıkta tıkandığını öne süren Yiğit, “ Ben bu sorunu çözmek için tüm gücümle çalışıyorum. Biz belediye olarak üzerimize düşen her şeyi yaptık. Planlama ve uygulama çalışmalarının hepsini hem Balçova hem de Büyükşehir Belediyesi tamamladı. Hem Fatma Başkanımız hem Tunç başkanımız, Balçova Arsa Mağdurları ile ilgili gerekli tüm plan çalışmalarını meclisten geçirdi. Biz de bundan sonraki süreçte bakanlığın yapacağı 1/100000 planların takipçisiyiz. AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya bu konuyla çok ilgileniyor. Kendisi de birlikte hareket ederek bu sorunu çözebileceğimizi söylüyor. Çok yakın bir sürede arsa mağdurlarının sorunları çözülecek. Ben bu konunun takipçisiyim” dedi.

“YAPILAŞMAYA KARŞI DEĞİLİM AMA…”

İnciraltı planlarına ilişkin değerlendirme yapan Başkan Yiğit, “Ben bu konuda net tavır sergiliyorum. Ben İnciraltı’nın yapılaşmaya açılmasını savunuyorum. Burada kesinlikle planlar oluşmak zorunda ancak bakanlığın yaptığı planları doğru bulmuyorum. Bu planlar doğru değil. Daha iyi planlarla katma değeri yüksek projeler üretilebilir. Bu projelerden oradaki hak sahipleri daha fazla gelir sahibi olabilir. Böyle güzel projeler yaparsak buradaki binaların değerleri daha fazla olacak. Benim iddiam buydu. Daha önce biri tarafından bu açıklamalarım çarptırıldı. Sanki ben yapılaşmaya karşı çıkıyorum gibi açıklamalar yaptı. Ben planları onaylıyorum ancak mevcut planların doğru olmadığını söylüyorum. Bu yanlış planlarla oradaki hak sahiplerin yerleri çok daha değersiz hale gelecek. Bizim istediğimiz planları bakanlık revize ederese katma değeri yüksek fiyatları yüksek yapılar oluşacaktır.  Bu yapıların içerisinde tüm İzmir’in yeşilinden faydalanabileceği alanlar oluşacaktır. Herkes kazanacak. İzmir kazanacak, arsa sahipleri kazanacak, Balçova Belediyesi kazanacak ve iyi bir iş üreteceğiz” dedi. 

“SIKINTILI BİR BELEDİYE ALDIK”

Belediyenin mali dengesine ilişkin açıklamalarda bulunan Onur Yiğit açıklamasında, “Biraz sıkıntılı bir belediye aldık. Ama devir hesabı yapmamıza gerek yok. Ülkenin her yerinde olduğu gibi Balçova’da da ekonomik sorunla karşı karşıya kaldık. Bugün bunların hepsini çömeye çalışıyoruz. Biz seçilmeden önce şunları söyledik; ‘sorun ne olursa olsun biz bu sorunları çözeriz. Biz de bu donanım ve liyakat var. Çok çalışacağız ve sorunların hepsini çözeceğiz’ dedik. Bugün de bu fikirle yola çıktık. Sorunların hepsini kısa sürede çözmeye çalışacağız” dedi.

“PERSONEL SAYISI FAZLA"

Personel sayısının fazla olduğuna dikkat çeken Yiğit, “Belediyelerin gelirlerini kısa sürede çok hızlı bir şekilde arttıramıyorsunuz. Orta ve uzun vadeli planları şimdiden oluşturduk. Kısa vadede bir takım çalışmalar yapıyoruz. Toplam gelirimiz maaşları ödemeye yetmiyor. Enflasyonun çok yüksek olduğu bir ortamda maalesef tüm belediyeler gibi biz de bu sorunlarla karşı karşıyayız. Bence personel fazlalığı var. Ancak işe girmiş arkadaşlarımızın işiyle, ekmeğiyle uğraşmayız. Ben atandıktan sonra işe giren çok az sayıda arkadaşımızın iş akdini feshettik. Ancak onlardan biel bir iki tanesini geri aldık. Şu an daha fazla işçi almamaya çalışıyoruz. Kısa vadede gelirleri arttırarak da bu gelir ve gider dengesini düzelteceğiz” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Yalçın Şardağı
 12 Haziran 2024 Çarşamba 12:09
Tapu sahipleri tarla tapusu sahibidirler, bunu kabul etsinler ve belediye başkanları da onlara rant kazandırma işini bıraksınlar. İzmir’i İzmir yapan alanlardan biri Bahçelerarasıdır. Belediyenin yapması gereken alanı kamulaştırıp kent bahçesi yapması, tarım yapacağım diyenlere de az bir ücret ile kiralamasıdır.
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Son Kale İzmir