MENÜ
İzmir 45°
Son Kale İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Balkan coğrafyası İZTO’da buluştu
Ekonomi
10 Haziran 2024 Pazartesi 14:51

Balkan coğrafyası İZTO’da buluştu

İzmir Ticaret Odası Haziran ayına Balkan coğrafyası ile hızlı bir giriş yaptı. 3 Haziran’da Kosova, 4 Haziran’da ise Karadağ ile gerçekleştirilen ülke tanıtım etkinliklerinde hem ekonomik, hem kültürel anlamda yakın ilişkilere sahip olunan her iki ülke ile ortak projeler ve iş birlikleri için önemli bir zemin oluşturuldu.

İzmir Ticaret Odası geçtiğimiz hafta ilk olarak, Kosova Rumeli Kültür Sanat ve Turizm Derneği iş birliğinde düzenlenen Kosova İş Günleri Toplantısı’na ev sahipliği yaptı. Toplantının açılış konuşmalarını, T.C. Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Yeşim Kebapçıoğlu, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mahmut Erkoç, Kosova Ticaret Odası Başkanı Lulzim Rafuna ile Kosova Rumeli Kültür Sanat ve Turizm Derneği Başkanı Uğur Şengöz gerçekleştirdi.

İLİŞKİLER GELİŞECEK

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mahmut Erkoç konuşmasında, İZTO ile Kosova Ticaret Odası arasında 2010 yılında imzalanan ve bu yıl Şubat ayında yenilenen kardeş oda anlaşmasının sağladığı ivme ile Kosova’dan İzmir’e gelen heyetleri İZTO’da ağırladıklarını ve ticaretin karşılıklı olarak geliştirilmesine yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü vurguladı. Erkoç, enerji, sağlık ve tarım alanları başta olmak üzere iki ülke arasında gerçekleştirilebilecek iş birliklerine değindi. T.C. Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Yeşim Kebapçıoğlu, Kosova’nın çok yönlü, derin ilişkilerimizin olduğu bir ülke olduğunu belirterek, Türkiye-Kosova bağlarını geliştirmek için, Dışişleri Bakanlığı olarak gereken ilgi ve katkıyı vereceklerini ifade etti.

KOSOVA HÜKÜMETİ YABANCI YATIRIMI DESTEKLİYOR

Kosova Rumeli Kültür Sanat ve Turizm Derneği Başkanı Uğur Şengöz, toplantının düzenlenmesini sağlayan İzmir Ticaret Odası’na teşekkürlerini iletirken Kosova Ticaret Odası Başkanı Lulzim Rafuna, Kosova’da nitelikli insan kaynağı ile enerji, maden, tarım gibi birçok alanda fırsatlar sunulduğu belirterek, Kosova Hükümetinin hibe, teşvik vb. uygulamalar ile yabancı yatırımı desteklediğini vurguladı.

KOSOVA’NIN ARDINDAN KARADAĞ BULUŞMASI

Karadağ Ticaret ve Yatırım Fırsatları Toplantısı da geçtiğimiz hafta İzmir Ticaret Odası’nda gerçekleşti. Toplantıda T.C. Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Yeşim Kebapçıoğlu, Karadağ Ekonomi Odası Başkanı Dr. Nina Drakic, T.C. Karadağ Ankara Büyükelçisi Perisa Kastratoviç ve İZTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mahmut Erkoç konuşma yaptı.

İZMİRLİ FİRMALARA KARADAĞ FIRSATLARI

İZTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mahmut Erkoç açılış konuşmasında, Karadağ’da özellikle karayollarında alt yapının iyileştirilmesi, demiryolu rehabilitasyon çalışmaları, su temini, atık su temizlemesi gibi alanlarda yatırımların geliştirilmesi ihtiyacının İzmirli firmalar tarafından değerlendirilebileceğini vurguladı. Ayrıca tarım sektörü özelinde değerlendirildiğinde, kentimiz ile Karadağ arasında tarımsal bilgi ve teknoloji paylaşımı yapılabileceği, heyet organizasyonları ve ortak projeler gerçekleştirilebileceği belirtildi.

TÜRKLERİN KARADAĞ’A YATIRIMLARI ARTTI

T.C. Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Yeşim Kebapçıoğlu, Türkiye-Karadağ ilişkilerinin çok boyutlu olduğunu, güzel iş birlikleri gerçekleşebileceğini belirtirken, Karadağ Ekonomi Odası Başkanı Dr. Nina Drakic, Karadağ’ın özellikle NATO'ya katıldığından beri yatırım ve iş dünyası için popüler bir destinasyon haline geldiğini, Türk iş insanlarının yatırımlarının arttığını, resmi verilere göre geçtiğimiz yıl toplam yabancı şirket sayısının (11.280) dörtte birinden fazlası, yani yüzde 27,2'sinin (5.000) Türk iş adamlarına ait olduğunu vurguladı.

KARADAĞ-İZMİR UÇUŞLARI BAŞLADI

T.C. Karadağ Ankara Büyükelçisi Perisa Kastratoviç, Karadağ ile İzmir arasında direkt uçuşların başlamasının önemini belirterek İstanbul ve Ankara'dan direkt uçuşlar ve mevcut vizesiz rejimle birlikte Türkiye Cumhuriyeti'nden gelen turist sayısının artırılmasına yönelik koşulların yaratılmış olduğunu, Karadağ'ın bir turizm destinasyonu olarak tanıtılması konusunda her iki tarafın da ortak çalışması gerektiğini belirtti. Karadağ Türk Ticaret Odası Başkanı Burhan Genç ise Turkcham ile ilgili faaliyetlerden bahsederek iş kurma konusunda her zaman Türk firmalara destek vereceklerini vurguladı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Son Kale İzmir