MENÜ
İzmir 35°
Son Kale İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Asgari ücret için 5 formül!
Ekonomi
18 Eylül 2023 Pazartesi 16:57

Asgari ücret için 5 formül!

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın geçtiğimiz günlerde 7 bin 500 TL olan en düşük emekli maaşlarına düzenlemenin gündemlerinde olduğunu açıklamasından sonra gözler 2024 yılı asgari ücret, memur ve emekli zammına çevrildi.

Hazine ve Maliye Bakanı geçtiğimiz günlerde 7 bin 500 TL olan en düşük emekli maaşlarına düzenlemenin gündemlerinde olduğunu belirtmişti.

Bakanlığın açıklamasından sonra gözler ekim ayına çevrildi. Milyonlarca emekli, maaşlarına ek zam yapılıp yapılmayacağını merak etmeye başladı. 15 milyon emekliyi de yakından ilgilendiren maaş zammı, en çok konuşulan konular arasında. Emekliler, maaşlarına zam yapılması durumunda bu zammın ne kadar olacağını da merak etmeye başladı.

Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem, katıldığı A Haber canlı yayınında yaptığı açıklamalarda masada 5 farklı formül olduğunu belirtti.

İŞTE O FORMÜLLER

Formül 1: Yıllık enflasyon, mevcut asgari ücrete eklenerek yeni asgari ücret belirlenebilir. Bu formüle göre, refah payı hariç olarak net asgari ücret, 2023 yılı sonunda 8,506 TL'den 14,036 TL'ye çıkabilir.

Formül 2: Yıllık enflasyon, mevcut asgari ücrete eklenerek yeni asgari ücret belirlenebilir. Bu formüle göre, refah payı hariç olarak net asgari ücret, 2023 yılı sonunda 11,402 TL'den 18,813 TL'ye çıkabilir.

Formül 3: Temmuz ayında asgari ücrete yapılan ara zamma yıllık enflasyon eklenerek yeni asgari ücret belirlenebilir. Bu formüle göre, refah payı hariç olarak net asgari ücret, 2023 yılı sonunda 11,402 TL'den 14,937 TL'ye çıkabilir.

Formül 4: İkinci yarıdaki enflasyon oranında bir zammın ardından refah payı eklenerek yeni asgari ücret belirlenebilir. Bu formüle göre, refah payı hariç olarak net asgari ücret, 2023 yılı sonunda 11,402 TL'den 15,707 TL'ye çıkabilir.

Formül 5: Yeni asgari ücret, hedeflenen enflasyon oranı göz önünde bulundurularak belirlenebilir. Bu formüle göre, refah payı hariç olarak net asgari ücret, 2023 yılı sonunda 11,402 TL'den 15,165 TL'ye çıkabilir.

Faruk Erdem’in açıklamaları şöyle:

“Meclis açıldığında ikinci bir torba gelecek. Orada da önemli başlıklar olacak. Emekli zammı da bu torbanın içinde olması beklenen başlıkların arasında. Bir süredir de zaten bunu konuşuyoruz bir zam beklentisi var emekliler için. Temmuz ayında yüzde 25'lik bir artış oldu. Yüzde 17 küsurdu, 6 aylık enflasyon onun üzerine bir refah payı eklendi ve dolayısıyla yüzde 25'e çıkarıldı. Burada bazı emekliler için özellikle 7.500 TL'nin altında maaş alan emekliler için bir artış söz konusu olmamıştı. Aslında kök maaşlarında bir artış oldu ama bankaya yatırılan 7.500 TL değişmemişti.

NE ZAMAN YASALAŞACAK

Dolayısıyla orada özellikle az maaş alanlar açısından taban maaş alanlar açısından da bir mağduriyet oluşmuştu. Hazine ve Maliye Bakanı bir açıklama yaptı. Sayın Cumhurbaşkanının talimatıyla bir çalışma başlatıldı. O çalışma da ekim ayında Meclis'e gelecek ve yasalaşmasını bekliyoruz.

3'LÜ FORMÜL

Orada 3'lü bir formül de var. Taban maaşlar artırılabilir. 7.500 TL asgari ücrete eşitlenebilir. Veya seyyanen bir artış yapılabilir emeklilere maaşlarına göre. Ya da bir oransal artışla bir ara zam yapılabilir.

100. YIL İKRAMİYESİ GELİR Mİ

Burada bir dördüncü faktör de resmi bir açıklama henüz yapılmadı bir Cumhuriyet İkramiyesi gelir mi sorusu.

Orada da Türkiye Emekliler Derneği en az 5 bin TL olur diye bir kulis bilgisi de vardı onların talepleri de 10 bin TL olsun şeklinde. Hepsini ekim ayında göreceğiz.

OVP İLE HESAPLAR SİL BAŞTAN

Emekliye ek zam konusunda çalışmalar hızlanırken, emekli ve memur zammı için güçlü bir ipucu geldi.

OVP'deki tahminlere göre memur ve memur emeklileri maaşları değişti.

OVP İLE HESAPLAR DEĞİŞTİ

Biz Merkez Bankası'nın yıl sonu tahminini baz alarak hesaplamalar yapıyorduk ama OVP daha farklı rakamlar ortaya koydu.

Netice itibariyle bir geçiş döneminde olduğumuzu 2024'ün ikinci yarısından sonra özellikle de enflasyonda ciddi düşüşleri hissedeceğimizi anlatıyor OVP detaylarıyla birlikte..

OVP döneminin bitiminde de 8,5 gibi bir öngörü var ki tek haneli bir enflasyona dönmüş olacak Türkiye zaten bugün yapılan bütün çalışmalar da bunu sağlamak için.

Dolayısıyla bu yıl için OVP'de enflasyon tahmini ya da öngörüsü yüzde 65 olarak açıklandı. Zaten yüzde 58 orta noktaydı Merkez Bankası da 54 ile 62 arasında bir tahminde bulunmuştu.

YÜZDE 65 ÜZERİNDEN HESAPLAMA

Dolayısıyla bu 65 üzerinden de bir hesaplama yaptık. Özellikle emeklilerin ve memurların maaş zamlarıyla ilgili.

Eğer yüzde 65 öngörüsü gerçekleşirse ikinci altı aydaki enflasyon yüzde 37.36 olacak. Bu aylık enflasyon SSK ve Bağ-Kur emeklileri için zam demek. Yüzde 38 diyelim.

Memurlar için enflasyon farkı ise 29.96 olacak ki bu da yüzde 30 diyebiliriz buna da. 30 puanlık bir enflasyon farkı oluşacak memurlar için. Zaten toplu sözleşmeden de 15 puan almışlardı.

Memurların yıl sonu zammı 49.46 olacak. Refah payı hariç söylüyorum.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin de 38 olacak yine refah payı hariç.

REFAH PAYI EKLENEBİLİR

Buna bir süredir zaten refah payı ekleniyor yine eklenebilir. Eklendiğinde de yüzde 40 ile 50 arasında bir artış olacak ocak ayında hem memurlara hem de SSK Bağ-Kur emeklilerine.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Buradan maaşları hesapladığın zaman en düşük memur maaşı 22 bin TL'yi geçmişti buradan hesapladığın zaman 35 bin TL'yi geçmiş olacak yılbaşında.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MEMUR MAAŞI

En düşük emekli memur maaşı da 15 bin TL'yi geçecek şu anda 9 bin küsur.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ

SSK ve Bağ-Kur emeklileri açısından baktığınız zaman taban maaş 7.500 TL, bu enflasyon artışı ile birlikte o da asgari ücreti bulmuş olacak yani 12 bin TL'ye yaklaşmış olacak.

EMEKLİLERE ARA ZAM

Emekliler için bir ekim ayı beklentisi de var. Ara zam beklentisi var. Meclis açıldığında hem hükümetin kararını göreceğiz hem Meclis'e gelecek bir yasal düzenlemeyi göreceğiz.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2024 Son Kale İzmir