MENÜ
İzmir 17°
Son Kale İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
YANLIŞ YANLIŞ ÜSTÜNE
Muzaffer Ayhan Kara
YAZARLAR
7 Nisan 2021 Çarşamba

YANLIŞ YANLIŞ ÜSTÜNE

Yapay gündeme, yani amirallerin açıklamasına ilişkin bir başka boyutta “ukalalık” edeceğim bu kısa yazıda.  Daha fazla kendimi tutamayacağım… Başlık, bir tiyatro oyunundan... Yıllar önce izlediğim nefis bir vodvilden.

Gelelim bizim güncel vodvilimize… Dersimiz, bilgi kirliliğine neden olan ve ortalığı bulandıran bilgi yanlışlıkları…  Kimileri de kasıtlı olarak yanlış mı doğru mu diye bakmadan oluşan bulanık suda balık avlamak istiyor.

Birinci Yanlış: Diplomatların Açıklaması 15 Ay Önceydi!

Dün akşam ve bugün kimi kanallarda ve önemli gazetelerde 126 büyükelçinin Montre konusundaki kamuoyu açıklamasının sanki yeni yapılmış gibi ele alındığını, haberleştirildiğini şaşırarak görüyorum. Oysa, söz konusu açıklama 2020’nin Ocak ayında, yani yaklaşık 15 ay kadar önce yapılmıştı.

Kimi yorumcular bilgisizlikle, iyi araştırmadan, kimileri de ‘cahilliğinden’ ve tabii suyu bulandırmak için kasıtlı olarak büyükelçilerin açıklamasını yeni yapılmış gibi ele almak gafletine düştüler. Hatta o kadar ileri gitti ki bir metruke, büyükelçilerin de amirallerle aynı muameleye tabi tutulacağını bile öne sürebildi!

Büyükelçilerin bildirisine ilişkin olarak şaşırdığım bir açıklama ise MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’den geldi. “Dr. Bahçeli’yi kurmayları ve danışmanları yanıltmış olabilir mi?” diye düşünmeden edemedim doğrusu. Mesele şu: E. Büyükelçi Ertuğrul Kumcuoğlu da geçen yıl Montrö konusundaki açıklamaya birçok saygın diplomatla birlikte imza atan isimlerden birisiydi. Kumcuoğlu, geçmiş dönem MHP Aydın Milletvekilliği de yapmıştı. Şimdi, Dr. Bahçeli, Kumcuoğlu’nun kesin ihraç istemiyle tedbirli olarak MHP’den ihracı için disipline verildiğini belirtti. 1) Yaklaşık 15 aydır MHP, Kumcuoğlu’nun da açıklamada imzasının olduğunun farkında değildi de şimdi mi fark etti? 2) Farkındaysa, neden o zaman işlem yapmadı da şimdi düğmeye bastı?

Her şeyi zamanında yapmak lazım. Yanlış varsa, zamanında yanlış diyeceksiniz. 15 ay içinde söz konusu açıklamaya imza atmış olup da hayatını kaybeden bile var.

İkinci Yanlış: Her Amirale Lojman ve Koruma Yok

Yayınlarda bakıyorum da koro halinde “104 amiralin lojmanlardan çıkarılacağı ve korumalarının geri çekileceği” söyleniyor, yazılıp çiziliyor. Büyük bir yanlış var ortada. 1)Lojmanlar emekli olunduğunda boşatılır. Amiral de, general de, subay da olsanız boşaltırsınız. Lojman hakkı görevde vardır. Koruma da yoktur. 2)Lojman ve koruma, ilaveten lojmanda görevli ve şoför yalnızca emekli genelkurmay başkanlarına ve kuvvet komutanlarına tanınan bir haktır. Yani bırakın Kor, Tüm, Tuğ; Orgeneral ve oramiral de olsanız eğer emekli olurken genelkurmay başkanı ya da kuvvet komutanı değilseniz söz konusu haktan yararlanamıyorsunuz. Sanırım eskiden MGK Genel Sekreteri askerken o da emekli olduğunda bu haktan yararlanıyordu. 3)İstisnai olarak emeklilik rütbesi ne olursa olsun terörle mücadelede aldığı yerden dolayı hassas olan emekli askerlere de re’sen koruma ve belki lojman verilmektedir ki, bu da son derece yerindedir. 4)Haliyle, önceki gece basına servis edilen açıklamada imzası olanlardan sadece üç emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı’nın lojman ve koruma vb. hakları vardır ki, onlar da lojmanda mı oturuyor yoksa kendi konutlarında mı, bilmiyorum. Örneğin, askerlikte ordu komutanım olan ve Kara Kuvvetleri Komutanı iken emekli olan E. Org. Muhittin Fisunoğlu’nu emekli olduktan sonra Radikal gazetesi için bir röportaj yapmak üzere Fenerbahçe’deki lojmanında ziyaret etmiştim. Askerlikte tugay komutanlığımı yapan ve genelkurmay başkanlığından emekli olan E. Org. Hilmi Özkök ise lojmanda değil, Urla’daki kendi konutunda ikamet etmektedir.

XXX

Umarım medyadaki arkadaşlar, televizyona çıkıp -bilgiyle konuşanları tenzih ediyorum- ahkam kesenler “ukalalık” yapıp parmak bastığım iki hususu göz önüne alırlar.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Son Kale İzmir