MENÜ
İzmir 16°
Son Kale İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
NEYİ ALT EDEMEDİ İNSAN
Çiğdem Kılıç
YAZARLAR
17 Mayıs 2020 Pazar

NEYİ ALT EDEMEDİ İNSAN

Yeni bir mecrada bir ilk yazı ile merhaba… Eski bir sporcu, eski bir lisanslı boksör ve şimdi akademili bir spor hocası olarak sizlerle Son Kale İzmir sütunlarında buluşacağım bundan böyle.

***

Tıpkı doğaya benzer aslında insan. Kış olunca tüm doğa kendini korumak adına kabuğuna çekilmektedir. Arazi parçaları bile daha bir daralır, sular azalır, çiçekler saklanır sanki… Sonra bahar gelir arazi bırakır kendini, çiçekler tüm güzelliğiyle sunar kendini yeryüzüne ve sular daha coşkulu, daha berrak ve daha bir ahenkle akar…

İnsan en uzak bir tehlikede, en bilinmedik bir olay karşısında tüm refleksleriyle kendini korumaya alır, psikolojisini, bedenini, ruhunu alır ve korumayı başarır. Tıpkı tüm eski zamanlarda yapmış olduğu gibi, yırtıcı hayvanlara karşı koruduğu gibi, tıpkı yemek bulmak için arayışlara girdiği tüm zamanlarda yapmış olduğu gibi. İnsan bu; akıl, mantık ve beden üçlüsünü ahenkle senkronize eder.

Evlerdeyiz kendimizi korumaya aldık. Rutinimizi bozduk. Bilmediğimiz bir yabancı düşmanımız var, ancak yenilgi yok, karamsarlık yok, çaresizlik yok, devam edeceğiz kendimizi korumaya. Ne geldi de karşısında insan yenildi! Neyi alt edemedi insan!?

***

Sağlıklı kalmak için her gün düzenli uyuyacağız, su içeceğiz, egzersiz yaparak bedenimizi işleyeceğiz, kaslarımızı, kemiklerimizi, duruşumuzu sağlam tutacağız. Bize hareket gerekiyor,  biz eylem içerisinde olmak durumundayız ve harekete geçiyoruz:
 -Her gün en az 30-40 dakikalık orta şiddetli aerobik türünde kendi vücut ağırlığımızda mekik, şınav, bel, boyun, kol, bacak egzersizlerini yapabiliriz.
-Her gün 15-20 dakikalık izometrik çalışmalarla bedenimizi esnetebiliriz.
-Her gün düzenli nefes alışverişleriyle nefes açma ve ciğer kapasitemizi kuvvetlendiren çalışmalar rutinimize ekleyebiliriz.
-Her gün vücut kapasitemizin su oranı kadar bedenimize su vererek sağlıklı sindirim sistemi, sağlıklı dolaşım sistemi, sağlıklı kemik-iskelet sistemi üçlüsünü beslememiz mümkün. Örneğin 30 kiloya 1 lt su hesabını kendimiz için, sevdiğimiz ve etrafımız için öğrenip uygulayabilir ve örnek olabiliriz.
-Her gün yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı edinip şekerden arınmış beslenme tarzına geçerek iyi bir beslenme düzeyi yakalayabiliriz.
-Her gün zihin çalışmaları yaparak sağlıklı düşünce düzeyi yakalamamız mümkün. İyi gelen kitaplar okumalıyız, iyi gelen filmler seyredebiliriz… Yazmalıyız, çizmeliyiz, karalamalıyız; hayal kurup umutlarımızı yitirmeden bu süreci sağlıklı geçirebiliriz.

***

İnsan aklıyla bu durumun üstesinden çıkacak. Doğa yine zenginliğini sunacak insana, insan yeter ki istesin ne yapmaz ki, ne yapamaz ki!...

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Dr. Ümit Kesim
 17 Mayıs 2020 Pazar 14:21
Çok sağlıklı öneriler. Hareket et. Hayatta kal. Sigara öldürür. Spor Güldürür. Çiğdem Hocam. Gönülden tebrikler.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Son Kale İzmir