MENÜ
İzmir 26°
Son Kale İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
KRAL ÖLDÜ YAŞASIN YENİ KRAL
Muzaffer Ayhan Kara
YAZARLAR
27 Temmuz 2020 Pazartesi

KRAL ÖLDÜ YAŞASIN YENİ KRAL

Siyasette devirler gelip geçicidir. CHP’de Kılıçdaroğlu 10 yıldır 140 civarında MYK Üyesi, yüzlerce de PM ve YDK Üyesi ile çalıştı. Devri hiç geçmez sanılanların da gelip geçti. Siyasetin doğası, gerekirlikleri, yasaları var ve her şey ona göre gelişir, şekillenir.

Delege Özkan’ı Gönderdi, Yüksek Oyla Nalbantoğlu’nu Getirdi

Sözü CHP’nin 37 Olağan Kurultayı’na ve İzmir açısından analizine getirmek istiyorum. Kılıçdaroğlu, sağlık sorunları nedeniyle affını isteyen Haluk Koç dışında 17 MYK üyesini geniş anahtar listesine aldı. Bunun anlamı şuydu: Özel olarak istediğim isimler dışındakileri çizebilirsiniz. Delegeler de gereğini yaptı ve önlerine gelen isimleri değerlendirdi, genel başkanın mesajını yerine getirdi. Son MYK’dan İzmir’in tek MYK üyesi Tuncay Özkan ve Aykut Erdoğdu’nun üzeri çizildi. Özkan, delegenin üçte birinden biraz fazlasının oyunu alabildi. Yarısına bile yaklaşamadı. Bazı MYK üyeleri ise yüzde 45-50 gibi düşük oyla seçildi. Kılıçdaroğlu’nun önümüzdeki hafta başına kadar açıklayacağı yeni MYK’da son MYK’dan elemine olan üç isim dışında PM’ye seçilse de başka isimlerin de elemine olacağını göreceğiz.

İzmir açısından kurultaydaki bir başka önemli gelişme ise Tunç Soyer’in “siyasi ayağı”, önceki il başkanlarından Rıfat Nalbantoğlu’nun yüksek br oyla (848) PM’ye seçilmesidir. Hem Özkan’ın devre dışı kalması hem de Nalbantoğlu’nun yüksek oyla seçilmesinin artısı kuşkusuz Tunç Soyer’e yazacaktır.

Soyer siyaseten güçlenerek çıktı

Soyer’e yazacak başka bir artı ise Devrim Barış Çelik’in de PM’ye girmesidir. Keza YDK’ya seçilen Mahir Polat’ın da Soyer’e artı yazacağını not edelim. İlhan Cihaner’le hareket etmesine karşın Kılıçdaroğlu’nun vazgeçmediği isim olan İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ile Yücel-Batur ağırlığıyla PM’de kendisine yer bulan İzmir Milletvekili Ednan Arslan ise bir ölçüde “denge” demek. Ama denge artık Soyer’den yana ağır basıyor. Unutmadan; Eren Erdem de liste delerek PM’ye girdi ve kısa süre önce İzmir’le ilişkilendiği, bunun da Soyer için bir artı olduğunu işaret edelim. Bu tabloda artık İzmir’de yepyeni bir denge oluşacak; siyasetteki parti içi gerilim azalacak, uyum nispeten artacak ve sinerji doğacak. Tunç Soyer, il kongresinde Kılıçdaroğlu’nun dediğini yaptı ve şimdi de semeresini gördü. Şimdi CHP İl Başkanı Yücel ile Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, Rıfat Nalbantoğlu’nun ağabeyliğinde daha senkronize, daha uyumlu ve birlikte güçlü bir çalışma ortaya koyacaklardır. “Rıfat Nalbantoğlu’nun ağabeyliği” derken… Kastettiğim, tabii ki yüksek bir oyla PM’ye seçilen Nalbantoğlu’nun milletvekili olmasa da MYK’ya girmesi ve muhtemelen “mali-idari işler”e verilmesi…

Gözler Konak, Çiğli, Buca ve Çeşme’de

İzmir’le ilgili son kurultay notlarım şöyle: Kılıçdaroğlu muhaliflerinden İzmir Milletvekili ve PM üyesi M. Ali Çelebi kotaya takıldı. Elazığ Milletvekili olmasına karşın bir ayağı da sürekli İzmir’de olan Gürsel Erol listeyi delerek PM’ye girdi. PM Üyesi olup muhalif pozisyondaki Erdal Aksünger’in nefesi seçilmeye yetmedi. Kurultay sonrası İzmir’de CHP kamuoyu dikkatleri Konak, Buca, Çiğli ve Çeşme’ye çevirecek. Konak’ta ağırlık merkezi Arslan-Batur etrafında yeniden oluşacak. Çiğli’deki nisbeten sağduyulu yaklaşımın yerinde olduğu görülecek. Buca ve Çeşme için konuşmak henüz erken. Fakat şurası kesin ki, artık “Kral öldü, yaşasın yeni kral” dönemine giriliyor.

Yücel: “Tam bir demokrasi dersi”

Bu arada, pragmatik yanıyla öne çıkan CHP İl Başkanı Yücel kurultaya ilişkin yaptığı yazılı değerlendirmesinde delegelerce “tam bir demokrasi dersi verildiğini” belirterek ortaya çıkan sonuca gönderme yaptı. Yazılı metnindeki “aşk” vurgusunun da sıradan bir vurgu olmadığını, bu vurguda Soyer’e ve Nalbantoğlu’na bir gönderme olduğunu dikkatli gözler fark edecektir. Yücel’in gözü hep Kılıçdaroğlu’nda. Kılıçdaroğlu’nun tercihleri de çok açık ve net ki yine hep onun tercihleri olacaktır.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Son Kale İzmir