MENÜ
İzmir
Son Kale İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Bakanlık harekete geçmeli
Muzaffer Ayhan Kara
YAZARLAR
22 Mart 2020 Pazar

Bakanlık harekete geçmeli

Koronavirüs açısından Türkiye yine şanslı, çünkü bu virüsle aradan çok zaman geçmese de daha geç tanıştı ve önceki deneyimlere sahip. Virüsün yaygın ve etkili görüldüğü; tahribata yol açtığı Çin, İran, İtalya, İspanya, Fransa, İngiltere, Çekya gibi ülkelerdeki yurttaşlarımız daha güvenli buldukları Türkiye’ye dönmek için sıraya girdiler.

FELAKET VAR AMA ADIM YOK

Sadece savaş, ayaklanma ve terör değil, salgın gibi felaketlerde de yurtdışındaki temsilciliklerde, diplomatik misyonlarda atılması gereken adımlar var. Şu sıralarda yurtdışındaki temsilciliklerimizdeki personel ve ailelerinin terk edilmişlik ve umutsuzluk duygusu yaşadığını biliyorum. Günümüzde maalesef “monşer” alerjisi yüzünden birçok diplomatik misyonun başında “büyükelçi” sıfatı verilen ve meslekten olmayan, deneyimsiz kimseler görev yapıyor. Bazı misyon şefleri ise muhtemelen Dışişleri Bakanını kızdırmamak endişesiyle ses çıkaramıyor. Oysa yaşanan süreçteki koronavirüs gibi durumlarda misyon şeflerinin takdiriyle iskelet personel bırakılır ve diğer personel ile aileler acilen tahliye edilir. Bu gibi durumlarda yurttaş ile personel farklı uygulama kapsamındadır.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI HIZLA HAREKETE GEÇMELİ

Kaldı ki, küresel büyük ve yaygın bir salgın varken misyon şeflerinin takdiri artık geride kalmıştır ve Dışişleri Bakanlığı’nın hızla eldeki genelgeye dayanarak tahliyeleri yapması kaçınılmazdır.

Peki Bakanlık şimdiye kadar ne yaptı? Haberlerde bir adım atıldığına, ya da Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun bu konuda bir söz sarf ettiğine rastlamadım. Ancak yurtdışındaki diplomatik misyonlardaki tedirginliği tanıdıklarımdan biliyorum. Aynı şekilde, yurtdışında diğer bakanlıklardan ve cihet-i askeriyeden de unsurlar ve aileleri var ve aynı endişeleri onlar da hissediyor.

Artık Bakanlığın harekete geçerek çekirdek (iskelet) personel dışındaki personel ile ailelerini ülkeye getirmeleri, muayene edilmeleri ve elverişli koşullarda karantinaya almaları kaçınılmaz gözüküyor. Umarım mesele daha fazla gecikmeden masaya gelir ve hızla karar alınarak uygulamaya geçilir.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Son Kale İzmir