MENÜ
İzmir
Son Kale İzmir
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Ağlama Göztepe
Muzaffer Ayhan Kara
YAZARLAR
9 Ocak 2021 Cumartesi

Ağlama Göztepe

Göztepe Gürsel Aksel Stadı’nda bugün hüzün vardı yine. “Yine” diyorum çünkü bu hüzün özellikle son 6 haftada bir çöktü ki takımın üzerine… 6 haftada sadece evdeki Karagümrük maçında alınan 1 puan… 18 puanın sadece 1’i senin olursa hüzün nasıl çökmesin?

Göztepe, ilk 11 haftada alınan puanlarla 18 puana ulaşmıştı. 19 puanda adeta çakıldı kaldı.

AYAĞA KALKMASINI BİLMİYORSAN DÜŞMEYECEKSİN

Fakat Göztepe bu değil… Göztepe’ye gelen futbolculara herhalde bu takımın mazisi, camiası, taraftarının beklentileri anlatılıyordur. Futbolcular ligin en mali istikrarlı kulübünde top koşturuyorlar. Paralarını midelerine kramp girmeden tıkır tıkır alıyorlar! Yedi yıldızlık Urla Adnan Süvari Tesisleri’nde antrenman yapıyorlar. Orada sahalar şahane, fitness salonu, dinlenme odaları, lokanta; hepsini bal dök yala. Evinde Türkiye’nin en güzel stadında oynuyorlar. Başlarında çalışkan ve arzu dolu bir hoca var. Kulübün başında bir başkan var ki Tanrı’nın lütfu. O halde futbolcuların derdi nedir? İrfan Can, Kaptan Halil… Bu iki isim aldığı parayı sonuna kadar hak ediyorlar. Eh, Soner, Ndiaye, Atınç neyse… Uzun zamandır sakat olan Alpaslan’ı ayrı tutuyorum. Umarım kimseye haksızlık etmiyorum ama manzara bu. Neden herkes gencecik İrfan Can ve Halil kadar her şeyini vermekten uzak sahada?

İlhan Hoca’nın yerinde olsam haftanın ilk günü takımı eksiksiz toplayıp Güzelyalı’daki Efsane Göztepe rölyefi önüne götürür ve burada camiadan, taraftardan özür diletirim. Son analizimde mental hazırlığın önemine işaret etmiştim. Belki de mental hazırlık böyle başlayabilir.

Bir söz vardır; “Barışmasını bilmiyorsan savaş yapmayacaksın” der. Ben de bu sözden hareket ederek diyorum ki, “Ayağa kalkmasını bilmiyorsan, düşmeyeceksin”.

Evet, Göztepe fena çakıldı, düşmekse budur. Fakat buradan ayağa kalkmayı bilmelidir. Göztepe, bunu denemelidir. Göztepe başarabilir. Buraya yeniden döneceğim, bugünkü maça bir bakalım da…

İLK YARIDA ETKİLİ FAKAT GOLÜ BULAMAYAN TARAF GÖZTEPE’YDİ

Bugün Alpaslan, Obi kadroda yoktu sakatlık nedeniyle. Atınç ise kulübedeydi. Yeni transfer yedekler arasındaydı ancak maç eksiği nedeniyle forma şansı bulamadı. Eski Göztepeli Jahoviç kulübede başladı ve 68’de oyuna dahil oldu.

Ndiaye ve İdeye ile Göztepe forveti ikiledi. Ataklar Halil’in kanadından geliştirildi. Napolione ilk yarıda oldukça istekliydi fakat fizik gücü istediklerini yapmaya yetmedi. Göztepe’nin kazandığı çok sayıda korner uzun boylu Boffin’in ellerinde eridi. İdeye’nin ikinci yarıda vurabildiği tek kafa şutu direğin hemen üzerinden dışarı çıktı. Bu da zaten bu oyuncunun kayda değer tek pozisyonuydu. Bugün Ndiaye de bekleneni veremedi. İlk yarıda Göztepe’nin kayda değer üç pozisyonundan biri de 31’de Soner’in güzel şutuydu; Boffin uzanarak sol köşeden çıkardı. İlk yarıda “gol” diye ayağa kalktığımız kornerden doğan karambolde ise top bir türlü içeri girmedi! Titi’nin vuruşu defanstan dönerken, ikinci kez çekilen şut da bu oyuncudan döndü!

ANTALYASPOR İKİNCİ YARIDA DAHA ETKİNDİ

İlk yarıda oyunu ikinci bölgede kabul eden ve Nuri gibi oyuncularıyla kontrollü oynamayı tercih eden konuk Antalyaspor, ikinci yarıda sağlı sollu kontrataklarla gol aramaya başladı. Palut oyunu forse etmek için 58’de Kubilay-Yalçın, 72’de Napolione-Burak  değişikliğini yaptı. Ancak oyunun bu bölümlerinde özellikle fizik-kondisyonu yüksek Amilton ve Orgill ile daha etkin olan taraf kırmızı beyazlılar oldu. Nitekim yine bir kontratakla hızlı çıkan konuk ekip bir ikinci topla golü buldu. İrfan Can’ın çeldiği top defanstan kornere atılmak yerine Antalyaspor’lu oyunculara ikram edilince oyuna sonradan giren Doğukan’a rahat pozisyonda maçın tek golünü atmak düştü.

80’de oyuna dahil olan Tripiç 85’te altı pasta öyle bir gol kaçırdı ki bu gol mahalle maçında kaçsa bir daha forma yüzü göremezdi! Kalan dakikalarda ve 5 dakikalık uzatmada Göztepe’nin şuursuz basısı sonuç vermedi ve skor tabelası 0-1 olarak dondu.

SÜPER LİG’E YAKIŞMAYAN TABLO

Bir paragraf da maçın hakemi Mert Güzenge’ye açalım… Ersun Yenal’a futbolcularını o kadar yatırmak yakışmadı ve Güzenge de maç boyunca sergilenen o rahat tavırlara bir kez olsun sarı kart çıkarıp uyarıda bulunmadı. Bir Süper Lig takımına bu kadar yatmak yakışmıyor, bir hakeme de bu kadar görmemezlikten, anlamamazlıktan gelmek…

SİLKİNİP AYAĞA KALKMA ZAMANI

Tekrar mental meseleye dönersek… Bu mesele yönetim-teknik ekip işbirliğiyle mutlaka önemle ele alınmalıdır. İlhan Hoca geçen defa belirttiğim gibi savaşan oyuncuları tercih etmelidir. Evet, Göztepe düştüğü yerden kalkabilir ama savaşan oyuncularla… Bundan sonraki maçlarda her futbolcunun kerterizi Halil ve İrfan Can olmalıdır! Göztepe sahada her şeyini veren oyuncularla düştüğü yerden kalkabilir. Mücadele, şut, yardımlaşma… Göztepe takımı sahada bunu göstermeli. Tabii ara transferde gönderilecek ve alınacak oyuncular için de ölçüt “forması için savaşmak-savaşmamak”, “şut çekmek-çekmemek”, “son vuruş yeteneği olmak-olmamak”, “fizik kondisyonu yerinde olmak-olmamak” vb. olmalıdır. “Transfer” demişken… Bu konuda Başkan Sepil’in “çevresini” eleştirenlere katılmıyorum. Çünkü son sözü Başkan Sepil söylüyor ve o da parasını çöpe atmak ister mi?

Sen ağlama Göztepe. Düşmeyi de ayağa kalkmayı da bilirsin. Çok şükür ki ayağa kalkmak için hem zaman var hem alınacak önlemler, yapılacak çalışmalar var hem de ara transfer dönemindeyiz. O yüzden başını önüne eğ ve silkinip ayağa kalk. Ağlama Göztepe.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 İlker Demez
 9 Ocak 2021 Cumartesi 20:18
Sayin yazar bir insan(baskan)3 yilda hıçmi dogru dürüst bir futbolcu secemez.ilk yilin transferi hariç bu kadar mı isabetsiz olunur .bir göztepe sevmeyene bu hakkı versek bu kadar isabetsizlik olurmu bir degil iki degil 3 yilda belki e0 futbolcu sonerler mossorolar napolionele yani basak sehir eskilerini bu ligde kim alir.kusura bakmayın gercek bu.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Son Kale İzmir