MENÜ
İzmir
Son Kale İzmir
Üniversite kampüsüne TOKİ konutuna TMMOB tepkisi... TOKİ'NİN YARGI KARARINDAN HABERİ Mİ YOK!
Güncel
15 Ocak 2021 Cuma 16:14

Üniversite kampüsüne TOKİ konutuna TMMOB tepkisi... TOKİ'NİN YARGI KARARINDAN HABERİ Mİ YOK!

TOKİ'nin Uzundere'deki İzmir Demokrasi Üniversitesi için ayrılan alana konut yapmak istemesine bir tepki de TMMOB'dan geldi. TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, "TOKİ'nin yargı kararından haberi mi yok, yoksa yargı kararını tanımaması için özel bir kanun düzenlemesi mi yapıldı" açıklamasını yaptı. TOKİ'yi uyaran Karabağlar Belediye Başkanı CHP'li Muhittin Selvitopu da bu alanla ilgili mahkeme sürecinin devam ettiğini, yapılacak konutların "kaçak" olacağını söylemişti.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
SONKALEİZMİR-İzmir'in Karabağlar ilçesine bağlı Uzundere Mahallesi'nde İzmir Demokrasi Üniversitesi için ayrılan alanın bir kısmına TOKİ'nin konut yapmaya çalışmasına tepkiler dinmiyor. 26 Ocak'ta konutların ihalesine çıkmaya hazırlanan TOKİ'ye bir tepki de Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu'ndan geldi. TMMOB, ihalenin hukuka aykırı olduğunu ve TOKİ'nin bu işlemi durdurması gerektiği savundu. "TOKİ'nin yargı kararından haberi mi yok, yoksa yargı kararını tanımaması için özel bir kanun düzenlemesi mi yapıldı" çıkışını yapan TMMOB, şu ifadelere yer verdi:

"TOKİ web sitesinde, İzmir'in Karabağlar ilçesi, Uzundere Mahallesi 809 Konut, 2 Adet Ticaret Merkezi ve 1 Adet Cami İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşinin 26.01.2021 tarihinde ihalesinin yapılacağı duyuruldu. Ancak, konut üretimine ilişkin ihalenin dayanağı olan imar planlarının iptali istemiyle açılan davalarda hukuki süreçler devam etmekteyken ve hatta bu planlar hakkında yargının, iptal ve yürütmenin durdurulması kararları bulunmaktayken yapılan bu ihalenin hukuka uygunluğu tartışılabilir hale gelmiştir. Geçmişte Maliye Hazinesi mülkiyetinde bulunan ve sonrasında TOKİ’ye devredilen Uzundere Mahallesi sınırları içerisinde yaklaşık 90 hektarlık alanı kapsayan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan planlar aracılığıyla alanın bir kısmı 'konut alanı', bir kısmı ise 'üniversite alanı' olarak belirlenmiştir. Anılan plan kararlarına ilişkin ilk onama tarihi 01.08.2018 olmakla beraber birden fazla plan onama işlemi gerçekleştirilmiştir. İlerleyen süreçlerde, TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, Karabağlar Belediyesi ve vatandaşlar tarafından söz konusu planların iptali istemiyle davalar açılmış, bu davalarda birden fazla iptal kararı verilmiştir. Yine bu kapsamda davalar devam etmekteyken, 05.02.2019 tarihinde yeni imar planları onaylanmış, bu planların iptali istemiyle açılan davada, İzmir 1.İdare Mahkemesi’nin 24.01.2020 tarih, 2019/1027 E. sayılı karar ile daha öncesinde alınmış mahkeme kararı dikkate alınarak, alanda telafisi güç zararların oluşmasını engellemek amacıyla yürütmenin durdurulmasına karar verilmiştir. Hakkında yürütmenin durdurulmasına karar verilen bu imar planı, konut üretimine ilişkin ihalenin dayanağı olan imar planıdır."

"HUKUKA AYKIRIDIR"

Mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle söz konusu alanda tüm işlemlerin durdurulması gerektiğini vurgulayan TMMOB, "Yapılacak bu ihalenin hukuki ve fiili sakıncaları olduğu ortadadır. Diğer taraftan yukarıda açıklanan dava süreçlerinde iptaline karar verilen imar planları ile son onaylanan ve hakkında yürütmenin durdurulmasına kararı bulunan imar planları benzer plan kararları içermektedir. Bakanlık tarafından 'yargı kararlarına uygunluk' kavramını esneterek bölgedeki konut inşaatının bir an önce başlamasını sağlamaya dönük uygulamalar başlı başına hukuka aykırılık içermektedir" ifadelerini kullandı.

"TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

Aksi durumda İzmir'e geri dönülmesi mümkün olmayan zararlar verileceği ve acilen uygulamadan vazgeçilmesi gerektiği belirtilen TMMOB açıklamasında, "Deprem tehlikesi ile birçok bölgesi risk altında olan kentimizde öncelik verilmesi gereken husus, yeni konutların üretimi değil, mevcut yapı stokunu kamu yararına uygun bir şekilde yenileme çalışmaları olmalıdır. TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu olarak hukuka aykırı yürütülen bu işlemin takipçisi olacağız" denildi.

BAŞKAN SELVİTOPU DA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

TOKİ'ye daha önce de Karabağlar Belediye Başkanı CHP'li Muhittin Selvitopu'dan bir uyarı gelmişti. Selvitopu, "Ortada yeni bir yargı kararı, yeni bir planlama yok. Bir bakıyoruz ihaleye çıkılmış. Başından bu yana 80 hektarın tamamının üniversite alanı olması gerektiğini savunuyorum. Bunun için yargıya başvurduk. Yargı da 42 hektarının konuta açılması girişimiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu karar ortadayken TOKİ yapım ihalesine çıkıyor. TOKİ yapım ihalesine geçecekse planlama sürecinin tamamlanması ve uygulama imar planları olması gerekir. Bunların hiçbiri yok. TOKİ’nin derhal ihaleyi durdurması gerekir. Yoksa o konutlar kaçak bina konumuna düşer” demişti.
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

CHP'den Ege'ye jeotermal çıkarması!
Güncel
15 Ocak 2021 Cuma 15:53

CHP'den Ege'ye jeotermal çıkarması!

CHP Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı tarafından kurulan Jeotermal Enerji Araştırma Komisyonu Ali Öztunç başkanlığında Aydın, Manisa, Denizli, Muğla ve İzmir'de saha incelemeleri ve arama toplantıları yapacak.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç başkanlığında kurulan komisyon, 19 Ocak Salı günü çalışmalarına başlayacak. Dört gün sürecek komisyon çalışmasında, jeotermal enerji ile ilgili konularda bilgi toplamak, araştırma yapmak, tedbirler geliştirmek ve önerilerde bulunmak amaçlanıyor. CHP heyeti bu kapsamda Aydın, Manisa, Denizli, Muğla ve İzmir’de konuyla ilgili kurum ve STK’lar, yerel yönetimler ve yurttaşlarla görüşecek.

Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç başkanlığında oluşturulan CHP komisyonunda; Parti Meclisi üyesi Gizem Özcan, Aydın Milletvekilleri Süleyman Bülbül ve Hüseyin Yıldız, Manisa Milletvekili Ali Vehbi Bakırlıoğlu, Denizli Milletvekili Teoman Sancar, Muğla Milletvekili Mürsel Alban ve İzmir Milletvekili Mahir Polat bulunuyor.

“SAHADAKİ ÇALIŞMALARIMIZI DEVAM ETTİRİYORUZ”

Jeotermal Enerji Araştırma Komisyonu’na başkanlık eden Ali Öztunç konuyla ilgili olarak, “CHP olarak sahadaki çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Komisyonumuz ile sorunu yerinde inceleme anlayışıyla 4 günlük saha incelemeleri ve arama toplantıları planladık. CHP olarak, strateji ve politikalarımızı bu anlayışla inşa ediyoruz” dedi.

Jeotermal Enerji Araştırma Komisyonu; 19 Ocak'ta Aydın, 20 Ocak'ta Manisa, 21 Ocak'ta Denizli ve Muğla, 22 Ocak'ta ise İzmir'de olacak.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Torbalı’da AK Parti gitti, borcu kaldı yadigar... 20 AYDA 90 MİLYON LİRA BORÇ ÖDENDİ
Yerel Yönetimler
15 Ocak 2021 Cuma 15:37

Torbalı’da AK Parti gitti, borcu kaldı yadigar... 20 AYDA 90 MİLYON LİRA BORÇ ÖDENDİ

Son yerel seçimlerde AK Parti’den CHP’ye geçen Torbalı’da adeta borçlardan kurtuluş savaşı veriliyor. Torbalı Belediye Başkanı CHP’li İsmail Uygur’un 20 aylık görev süresince 90 milyon TL borç ödeyip 170 milyon TL’lik geçmişten gelen borcu 80 milyon TL’ye düşürdüğü açıklandı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

SONKALEİZMİR- Torbalı Belediyesi basın bürosundan yapılan açıklamada, çarpıcı rakamlara yer verildi. Son yerel seçimlerde AK Parti’den CHP’ye geçen Torbalı’da pandemiye rağmen borçların yarıya indirildiği ifade edildi. AK Partili Adnan Yaşar Görmez’in başkanlık yaptığı 2014-2019 yılları arasında belediyenin 35 milyon TL kredi çekip, karşılığında faiziyle birlikte 75 milyon TL ödemeyi taahhüt ettiği vurgulanan açıklamada, ödenmeyen ve biriken tüm bu borçların CHP’li Başkan İsmail Uygur dönemine sarktığı kaydedildi.

Ancak, Torbalı Belediyesi’nin pandemiyle birlikte azalan gelirlere rağmen 20 ayda 90 milyon TL borç ödeyip mevcut 170 milyon TL’lik borcu 80 milyon TL’ye düşürdüğü açıklandı.

Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’un hararetli geçen bir meclis toplantısında AK Partililer’e yönelik sarf ettiği “Torbalı’yı sattınız, saldınız” sözlerine de yer verilen açıklamada, geçmişte çekilen 15 ayrı kredinin ödeme planının “önceden planlanmışçasına” 31 Mart 2019’daki seçilerin sonrasına kaydırıldığı öne sürüldü.

Ayrıca, 2019 öncesindeki 4 yıllık dönemde Torbalı Belediyesi’ne ait 155 bin metrekare yer satılıp karşılığında 50 milyon TL’den fazla gelir elde edildiği, bu paranın borçların ana parasına aktarılmadığı, sadece faizlerinin cüzi bir kısmının ödendiği belirtildi.

Bu yüzden, Torbalı Belediyesi’nin şu an her ay 320 bin TL sadece borçların faizlerine kaynak ayırmak zorunda kaldığı ifade edildi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İşsiz genç intihar etmek istedi!
Güvenlik
15 Ocak 2021 Cuma 16:22

İşsiz genç intihar etmek istedi!

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde elinde silahla İskele meydanına gelen 28 yaşındaki Abdullah K. intihar girişiminde bulundu. Piri Reis Müzesi önüne saat 11.00 sıralarında gelerek bağırmaya başlayan genç adam, tüm çabalara rağmen ikna edilemedi. Boynuna dayadığı silahı ateşleyen genç, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Ahmet ERTAN/SONKALEİZMİR (ÇANAKKALE)-Olay saat 11.00 sıralarında Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde meydana geldi. İskele Meydanı'na elindeki silahla gelen 28 yaşındaki Abdullah K. bağırmaya başladı. Çevrede güvenlik önlemi alan polis ekipleri yurttaşları olay yerine yaklaştırmazken; genç adamı intihardan vazgeçirmeye çalıştı. Olay yerine Kaymakam Hakan Kılınçkaya ve İlçe Emniyet Müdürü Fadıl Güçlü de gelerek Abdullah K'yi ikna etmeye çalıştı. Tüm çabalara rağmen Abdullah K. isimli genç boynuna dayadığı silahı ateşledi.  Abdullah K. acil servis ekiplerince yapılan ilk müdahalenin ardından Gelibolu Şehit Koray Onay Devlet Hastanesi'ne ağır yaralı olarak kaldırıldı. abdullah K.'nin durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi.

"BİR İŞİM BİLE YOK"

Abdullah K.'nin sosyal medya hesabından intihar öncesinde yaptığı paylaşım ise yürekleri burktu. Abdullah K.'nın son yaptığı paylaşımda; "Hayattan beklentim kalmadı.. Hiç bir işim yolunda gitmiyor zaten. Gece olunca yastığa kafamı koyunca kuracak bir hayalim bile kalmadı. 28 yıldır kurduğum hayaller gerçekleşmediği gibi, bundan sonrası için de ümidim yok. Bir işim bile yok, sabıkalı olduğum için nereye başvursam hep pislik gözüyle bakıldı. Oysa ki suçun ne diye bile sormadılar. Birçok şeyden yoruldum. Bu hayatta bir şeyler elde etmek için sahtekar, şerefsiz olmak gerekiyor. Ben beceremedim. Özür dilerim. Sahte ilişkiler, sahte dostlar menfaat dünyası işte.. Hakkınızı helal edin, çok sıkıldım hepinizi çok seviyorum" ifadelerini kullandığı görüldü.


 

  Haberin Videosu

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Dikili'ye hastane müjdesi
Güncel
15 Ocak 2021 Cuma 15:21

Dikili'ye hastane müjdesi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, İzmir'in Dikili ilçesine 70 yatak kapasiteli yeni bir devlet hastanesi yapılacağını bildirdi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Dağ, yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı tarafından Dikili ilçesinde yeni bir hastane inşa edilmesi için projelendirme ve ihale işlemlerinin tamamlandığını belirtti.

Daha önce Bergama'da bulunan hastaneye ek bina yaparak oradaki kapasitenin artırıldığını ve Kınık'ta yeni bir hastane inşa edildiğini anımsatan Dağ, "15 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 20 bin metrekare alan üzerine 70 yatak kapasitesine sahip, ameliyathaneleri, yoğun bakım üniteleri, poliklinikleri ve ekipmanıyla tam donanımlı bir hastaneyi inşallah en kısa süre içerisinde Dikili'mize kazandıracağız. İzmir'in ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin dört bir yanında hemen hemen tüm ilçelerde tam donanımlı hastanelerin bulunduğuna işaret eden Dağ, şunları kaydetti:

"İzmir'de de sağlık altyapımızın ve teknik imkanlarımızın gücünü, yaşamakta olduğumuz salgın sürecinde bir kez daha görmüş olduk. Tabii ki bu durumla övünmekteyiz, milletimizin ve tüm dünyanın bu noktada sunmuş oldukları takdir de bizi memnun etmektedir. Ancak değişen koşulları göz önünde bulundurmak ve yeniliğe göre icraat sunmak da bizim görevimizdir. Bunun bilinciyle hareket ediyoruz."

Dağ, İzmir'de inşaatı devam eden Bayraklı Şehir Hastanesinin de en kısa zamanda faaliyete geçeceğini bildirdi. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'e kar yağdı
Güncel
15 Ocak 2021 Cuma 15:24

İzmir'e kar yağdı

İzmir'in Ödemiş ve Bergama ilçelerinin yüksek kesimlerine kar yağdı. Bozdağ ve Aydın Dağları eteklerindeki kırsal mahallerde belediye ekipleri, kar küreme ve tuzlama çalışmalarına başladı. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Küçük Menderes Havzası'nın uzun süredir beklediği kar yağışı, bugün geldi. Gece başlayan yılın ilk kar yağışı ile Bozdağlar ve Aydın Dağları eteklerindeki kırsal mahaller, beyaz örtüye büründü. Evlerin çatıları, araçların üzerleri ve ağaçların tepeleri ile yollar karla kaplandı. Kar kalınlığı yüksek kesimlerde yer yer 15 santimetreyi buldu. Karın yoğun olarak yağdığı Gölcük Yaylası ile Bozdağ Mahallesi bağlantı yollarıyla mahalle içi yollarda  sorun yaşanmaması için Ödemiş Belediyesi ekipleri kar küreme ve tuzlama çalışması başlattı.

 

Bergama'da, saat 02.00 sıralarında, yüksek kesimlerde kar yağışı başladı. Özellikle Yuntdağı, Gökbeyli, Madra ve Kozak bölgelerinde kar etkili oldu. Kar kalınlığı bazı kesimlerde 10 santimetreyi buldu. Evlerin çatıları ve ağaçların üzerleri karla kaplandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kırsal mahallelere ulaşımın aksamaması için yollarda tuzlama ve kar küreme çalışması yapıyor.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Nazlıaka: Halkın iktidarını kurmamıza çok az kaldı
Politika
15 Ocak 2021 Cuma 13:08

Nazlıaka: Halkın iktidarını kurmamıza çok az kaldı

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Karşıyaka Belediyesi ve CHP İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti. Nazlıaka, “Halkın iktidarını kurmamıza çok az kaldı” dedi. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

CHP Kadın Kolları’nın mekanizması ve çalışmaları hakkında bilgi veren Nazlıaka şunları kaydetti: “Örgütlenme konusunda birçok eksiğimiz olduğunu gördük. Bunun üzerine üç hedefle yola çıktık; örgütlenmek, örgütlenmek, örgütlenmek… Şu anda da hızla Türkiye’nin her yerinde kadın örgütlenmemizi gerçekleştiriyoruz. Şubat ayı sonuna kadar ilçe kadın kolları başkanlığımızın olmadığı hiçbir yer olmayacak. Yıl sonuna kadar ise kadın örgütlenmesinin olmadığı hiçbir mahalle ve belde kalmayacak. İçe dönük çalışmamızın bir başka ayağını da üye sayısını artırmak oluşturdu. Burada İzmir’e teşekkür etmek gerekir, farkını gösterdi. Zübeyde Hanım’ın kızları olarak çok iyi bir üye sayısı artışı gerçekleştirdi. Önümüze net bir tablo çıkıyor; iktidarın tel, tel dökülmekte olduğu gerçeği. Açıkça söylemek gerekirse ittifakımız içinde yer alan tüm siyasi partilerle her an temas içerisindeyiz, hiçbir problemimiz yok. Aramızda sorun olduğuna dair yazılan şeyler bir dizayn çabasıdır ama başarılı olamayacaktır. Bir de bir linç kültürü geliştirmeye çalıştılar. Bunu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımıza yönelik olarak yaptılar, İstanbul İl Başkanımıza yönelik olarak yaptılar. Son olarak Genel Başkanımıza yapmaya çalıştılar ama orada da biz örgütlü gücümüz ile karşısında durduk. Ayrıca görüyoruz ki halk neyin ne olduğunu biliyor.”

BU MUDUR İKTİDAR?

Mevcut Türkiye koşullarında Cumhuriyet Halk Partisi iktidarına ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Nazlıaka, “Onlar diyor ya kadına yönelik şiddet azaldı diye, günde dört kadın katledildiği zamanlar yaşıyoruz. Bir yandan işsizlik azalıyor diyorlar bir yandan istihdam. Nasıl bu denklem kurulabiliyor anlamıyorum. Artık halk pazara gittiğinde o fileyi kaç paraya doldurduğuna bakıyor. Halk yoksulluk ve açlık içerisinde. Bir vatandaşımız bir eline aş bir eline iş yazıp intihar etti. Bir baba çocuğuna tablet alamadığı için intihar etti. Bu mudur sosyal devlet, bu mudur ülkeyi yönetenlerin iktidarı? Halkın iktidarını kurmamıza çok az kaldı. Şu anda Türkiye’nin Cumhuriyet Halk Partisi iktidarına ihtiyacı var. Bunu da sağlayacak olan kurucu güç biz kadınlar olacağız. AKP’yi iktidara kadınlar getirdi, iktidardan da kadınlar götürecek” ifadelerini kullandı. 

‘YAŞAMHAK’ PROJESİNİ HAYATA GEÇİRDİK

Cumhuriyet Halk Partili belediyeler tarafından yönetilen kentlerde toplumsal cinsiyet eşitliği kavramının oturmuş olduğunu belirten Nazlıaka, “İzmir toplumsal cinsiyet eşitliğinin içselleştirildiği bir şehrimiz, Karşıyaka bu yönde yapılmış araştırmada birinci olmuş bir şehrimiz. Aynı araştırmaya bakıldığında ilk 10 kent CHP’li belediyeler tarafından yönetiliyor. Bu bir tesadüf değil. Cinsiyet eşitliğinin olduğu yerde huzur, kalkınma, iç barış olur. O yüzden bu mücadeleyi kadın, erkek bir arada vereceğiz ve eşit, adil, demokratik bir Türkiye’yi hep birlikte yaratacağız. Yaptığımız bir araştırmada Türkiye’nin en büyük sorunları arasında kadına ve çocuğa yönelik uygulanan şiddeti görüyoruz. Bu bir kader olmamalı. Biz de bu konuda AKP’nin ne kadar zayıf olduğunu görüp bir proje hazırladık. Projemizin ismi ‘Yaşamhak’. Çünkü yaşama hakkı bir insanın en temel hakkıdır. Araştırmamızda gördük ki şiddet gören kadınlar kendilerini toplumdan izole edip, yalnızlaştırıyor. Sloganımızı da bu bağlamda ‘Yalnız değilsin, biz varız’ olarak belirledik. Şiddet gören her kadın kardeşimizin yanında olacağız, her biriyle dayanaşacağız. onlara ücretsiz hukuk desteği ve psikolojik destek sağlayacağız. Davalarında kadın arkadaşlarımızın yanında olarak daha adil kararlar çıkmasını sağlayacağız. Kadın dernekleriyle bir arada çalışmayı çok önemsiyorum çünkü kadın dayanışmasını öncü güç konumunda Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler gerçekleştireceğiz, derinleştireceğiz” diyerek açıklamasını sonlandırdı. 

İlçe Başkanı Murat Serdar Koç ise partide emek veren her bir ferdin birlik içinde çalışması gerektiğini vurgulayarak, “Bugünkü Türkiye koşullarında iktidarın ben merkezli politikalarına karşılık Cumhuriyet Halk Partisi’nin ve belediyelerinin halk için ürettiği çalışmaları hepimiz görüyor, halkımız da görüyor. Derman Belediyeciliği her koşulda gösteren Cumhuriyet Halk Partisi’nin derman iktidarını da hep birlikte kuracağız. İktidarımıza çok az kaldı, önümüzdeki genel seçimlerde biz iktidar olacağız. Bunu gençlerimizin dinamikliği, kadınımızın inancı ve çabasıyla; partimizin her kademesinde emek vermiş arkadaşlarımızla başaracağız” dedi. 

CHP İKTİDARINA İHTİYAÇ VAR

Genel Başkan Nazlıaka, MYK Üyeleri ve İl Başkanı Uçar, İlçe başkanı Koç ile birlikte Karşıyaka Belediyesi’ni ziyaret etti. Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ile başkanlık makamında bir araya gelerek gündem değerlendirmesinde bulundu. Ziyaretleri sebebiyle genel başkana teşekkür eden Başkan Tugay şu ifadeleri kullandı: “Böyle anlamlı bir günde sizi burada görmek bizim için büyük bir mutluluk. Partimizin bugün Genel Merkezi, Genel başkanımız, MYK üyelerimiz, parti meclisimiz ve onlarla birlikte yapılanan Kadın ve Gençlik Kolları’nın oluşturduğu yapının gerçekten halkçı, partimizin ilkelerine ve misyonuna yakışır duruşlu bir yönetim olduğuna yürekten inanıyorum. Böyle bir partinin belediye başkanlığı görevini üstlenmiş olmak benim için bir şans. Pandemi ekonomik ve sosyal açıdan ağır sorunlar yaşadığımız bir dönem ama bununla mücadele etmek bizim gibi insanların başarabileceği bir şeydir. Ülkemizin Cumhuriyet Halk Partisi’ne; gerçekten ülkesini seven, dinamik, sorunları çözen kararlı insanlara, ihtiyaç duyduğu dönemde bu görevlerdeyiz. Herkese düşen görevler ve sorumluluklar var; burası bizim ülkemiz, bu insanlar bizim insanlarımız, biz bu toprağın bir parçasıyız. Geçmişimiz ve geleceğimizle, Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilkeleri çerçevesinde kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’ten itibaren her şeyiyle, canını vermeye hazır olan insanlarız. Bu anlamda bana verilen onurlu görevi en doğru şekilde yerine getirmek için çabalıyorum. Yaptığımız çalışmalarda kadının varlığı büyük bir güç. Önümüzdeki dönemde bizi iktidara taşıyacak olan, kadınların bize inanması. İzmir ve Karşıyaka bu anlamda örnek kentlerden biridir. Yapacağımız çalışmalarda her zaman özverili ve yapıcı olmalıyız. Üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız” 

Başkan Tugay ziyaretin ardından Genel Başkan Aylin Nazlıaka’ya Karşıyaka’ya özgü hediyeler takdim etti.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir Büyükşehir'de zorunlu nostalji... 130 YIL SONRA YENİDEN!
Yerel Yönetimler
15 Ocak 2021 Cuma 12:13

İzmir Büyükşehir'de zorunlu nostalji... 130 YIL SONRA YENİDEN!

30 Ekim’deki depremde hasar gören İzmir Büyükşehir Belediyesi ana hizmet binasının tahliyesinin ardından Kemeraltı’ndaki 130 yıllık tarihi belediye binası yeniden hizmete alındı. Kentin ilk belediye binası olmanın yanı sıra ulusal mücadele yıllarında Müdafaa-i Hukuk Teşkilatı’na da ev sahipliği yapan emektar bina tarihi misyonuna uygun şekilde başkanlık makamı olarak kullanılacak.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Ulusal mücadelenin en sıcak günlerinde Müdafaa-i Hukuk Teşkilatı’nın çalışmalarının mekanı olan Kemeraltı Hisarönü bölgesindeki tarihi belediye binası yeniden kentin ve kentlinin hizmetine girdi. 30 Ekim depreminde Konak’taki ana binasının hasar görmesinin ardından bu binayı tahliye eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, hizmet birimlerinin büyük bölümünü Kültürpark’taki fuar hollerine taşıdı.Tarihi misyonuna uygun olarak kullanıma açıldı
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in makamının da yer aldığı tarihi bina İzmir’in ilk belediye binası olmasının yanında ulusal mücadelenin izlerini taşıması açısından da önem taşıyor. 1891 yılında dönemin valisi Halil Rıfat Paşa tarafından açılan yapı, uzun yıllar bu amaçla kullanılmış, 1970'li yıllarda belediyenin taşınmasından sonra boşaltılmıştı. 1995 yılında tamamlanan restorasyondan sonra T.B.M.M. Parlamenterler Evi olarak hizmet verdi. Yakın zamana kadar İzmir Büyükşehir Belediye bünyesinde “Çetin Emeç Sanat Galerisi” olarak faaliyet gösteren bina şimdi yine tarihi misyonuna uygun olarak belediye başkanlığı hizmetlerine mekan olacak.Hizmet birimleri Kültürpark’ta
Daha çok temsil makamı olarak faaliyet gösterecek tarihi binanın dışında Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet birimleri ise Kültürpark’taki fuar hollerine taşınıyor.
Hol 1’ de ise Satın Alma,  Emlak, İmar ve Şehircilik, Kentsel Dönüşüm, İnsan Kaynakları ve Eğitim, Mali Hizmetler, Yazı İşleri ve Kararlar dairesi başkanlıkları bulunuyor. Hol 1’in birinci katında daire başkanları ve toplantı odaları, ikinci katında ise genel sekreter ve genel sekreter yardımcılarının odaları yer alıyor.
2 numaralı holde Strateji Geliştirme, İşletme ve Destek Hizmetleri, Atık Yönetimi, Ulaşım, Etüd ve Projeler, Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme, Yapı Kontrol,  Tarımsal Hizmetler, İç Denetim, Harita ve Coğrafi Bilgi Sistemleri, Mezarlıklar, Bilgi İşlem daire başkanlıkları,  Hukuk Müşavirliği ve Çetin Emeç Toplantı Salonu yer alacak. Kültürpark Lozan Kapısı girişinde yer alan eski UNIVERSIAD binasında ise Basın Yayın Halka İlişkiler Dairesi Başkanlığı ve bağlı birimi Hemşehri İletişim Merkezi (HİM) ile İklim Değişikliği ve Çevre Koruma Kontrol Dairesi Başkanlığı hizmet veriyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Büyükşehir’den sokak sanatçılarına ve müzisyenlere pandemi desteği
Yerel Yönetimler
15 Ocak 2021 Cuma 12:00

Büyükşehir’den sokak sanatçılarına ve müzisyenlere pandemi desteği

İzmir Büyükşehir Belediyesi pandemi döneminde zor günler geçiren kültür sanat üreticilerini desteklemeyi sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi geçimini sadece sektörden sağlayan sokak sanatçılarına ve müzisyenlere gıda kolisi ve hijyen paketi dağıtmaya başladı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesi pandemi döneminde sekteye uğrayan kültür sanat üretiminin devam etmesi için mağduriyet yaşayan sektör emekçilerine omuz vermeyi sürdürüyor.  Büyükşehir Belediyesi, geçimini sadece sektörden sağlayan sokak sanatçılarına ve müzisyenlere gıda kolisi ve hijyen paketi dağıtmaya başladı. Dernek, birlik ve sektör temsilcilerinden gelen taleplerle oluşturulan liste kapsamında toplamda bin gıda kolisi ve hijyen paketi dağıtılacak.“Ayakta kalmaya çalışıyoruz”
İlk gıda ve hijyen paketlerinin dağıtımı Kültürpark’ta Fuar Açıkhava Tiyatrosu’nun önünde yapıldı. Dağıtım alanında konuşan İzmir Müzisyenler ve Sanatçılar Derneği Başkanı Murat Vatankoş pandemi döneminin müzisyenler için ciddi sıkıntılar yarattığı söyleyerek “Mart ayından beri çalışmıyoruz. Yazın bir kıpırdanma oldu ama yaralarımıza pansuman olmaya yetmedi. Ayakta kalmaya çalışıyoruz. Tek temennimiz pandeminin sona ermesi ve işimize geri dönmemiz. Bu süreçte İzmir Büyükşehir Belediyesi destek oldu. Bugün de müzisyenlere gıda yardımı yapıyor” dedi.“Büyükşehir olmasa müzisyenler açlıkla karşı karşıya kalacak”
CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ise pandemi sürecinde geçimini sokaktan sağlayan ve günlük gelir elde eden Roman vatandaşların çok etkilendiğini vurgulayarak “Müzik yaparak, çiçek satarak geçimini sağlıyorlar. İzmir Büyükşehir, pandeminin başından beri onların taleplerini karşılıyor. Hem etkinlik ve organizasyonlarla hem de erzak desteğiyle yaralarına merhem olmaya çalışıyor. Büyükşehir sosyal belediyecilik anlayışı ile bu hizmetleri yapıyor. Ancak köklü çözümü getirecek olan devlet ve ilgili bakanlıklardır. İzmir Büyükşehir olmasa İzmir’de müzisyenler gerçekten açlıkla karşı karşıya kalacak. Büyükşehir ve İzmir halkına, özellikle de Başkan Tunç Soyer’e çok teşekkür ediyoruz. İzmir yardımsever, demokratik bir halk. Hem depremde hem pandemide bunu gördük. Binlerce kez teşekkür ederim” dedi.

(Fotoğrafta: CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu)

İzmir Büyükşehir Belediyesi hem yerel sanatçıların desteklenmesi hem de İzmirlileri sanatla buluşturmak için dijital ve gezici etkinlikler düzenliyor. Böylelikle Büyükşehir şimdiye dek 198 Roman müzisyen, 84 sokak sanatçısı ve 77 sahne sanatçısına destek oldu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İyi ki doğdun, koca Nazım!
Kültür-Sanat
15 Ocak 2021 Cuma 11:56

İyi ki doğdun, koca Nazım!

Usta Şair Nâzım Hikmet Ran’ın adını, Atatürk Kültür Merkezinin sahnesine vererek ölümsüzleştiren Gaziemir Belediyesi, Hikmet’i 119. doğum gününde özel bir çalışmayla andı. Usta şairin doğum gününde belediyenin düzenlediği etkinlikte kamera karşısına geçen tiyatro ve sinema sanatçıları, Nâzım Hikmet’in kaleme aldığı ölümsüz eseri Kuvâyi Milliye Destanı Onlar isimli şiirini seslendirdi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Türk ve dünya şiirinin usta isminin doğum günü için düzenlenen çalışmada Şenay Gürler, Orhan Alkaya, Tamer Levent, Orhan Aydın, Yaşar Gündem ve Nebil Sayın, Nâzım Hikmet’in dizelerine hayat verdi. Filmin müziklerini ise belediyenin bağlama eğitmeni Engin Sucu yaptı. Hazırlanan film, belediyenin sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

“Memleketinin toprağında, bir çınar ağacının altında yatmak isteyen şairimiz Nâzım Hikmet’in ülkesinden çok uzaklarda olması beni çok üzüyor” diyen Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “Memleket ve sevda şairi Nâzım Hikmet bugün 119 yaşında. Dünya şairi Nâzım Hikmet’in eserlerini sahneye taşımak, onları yaşatmak bizim için büyük gurur. Şairimizin doğum günü için hazırladığımız özel çalışmaya katkı koyan sanatçılarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İyi ki doğdun, Nâzım, iyi ki dokundun dünyamıza!” diye konuştu. 

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Bayraklı'da yaralar sarılıyor!
Yerel Yönetimler
15 Ocak 2021 Cuma 11:43

Bayraklı'da yaralar sarılıyor!

Deprem sonrası evleri ağır hasar gören vatandaşlara destek amacıyla Bayraklı Belediyesi’nin Hürriyet Emlak ve Ahbap Derneği ile yaptığı iş birliği kapsamında; 20 depremzede ailenin 1 yıllık kiraları ödenerek, ev eşyası ihtiyaçları karşılandı ve evleri teslim edildi. Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, "Sadece bu süreçte değil, kalıcı evlerine çıkana kadar ve sonrasında da yurttaşlarımızın tüm ihtiyaçlarına yanıt vereceğiz. Yaralarımızı el birliğiyle sarıyoruz" dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Hürriyet Emlak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ticari İşlerden Sorumlu Eş Genel Müdürü Zeynep Tandoğan ve Ahbap Derneği kurucusu ünlü Sanatçı Haluk Levent arasında geçtiğimiz haftalarda imzalanan protokol kapsamında, kira desteğinde bulunulması kararlaştırılan depremzede 20 aileye evleri teslim edildi. Bayraklı Belediyesi tarafından beyaz eşya, mutfak malzemeleri, gıda, hijyen, ev tekstili ve kıyafet gibi ihtiyaçları da karşılanan vatandaşların tamamı evlerine yerleşti.

BELEDİYE ÇALIŞANLARI BİZİ HİÇ YALNIZ BIRAKMADI

1 yıllık kiraları ödenerek yeni evlerine çıkan vatandaşlardan Nejla Karal, projede emeği geçen herkese teşekkür ederek duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal'a sosyal desteklerinden dolayı ayrıca teşekkür eden Karal, "Bayraklı Belediyesi çalışanları bizi her zaman aradı. Tüm eksiklerimiz tespit edilerek karşılandı ve ev ile ilgili sıkıntımız çözüldü. Her zaman yanımızda olduklarını bilmek bize güç verdi. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz" dedi.

"BİZ BİR AİLEYİZ"

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, "Bayraklı Belediyesi olarak Hürriyet Emlak ve Ahbap Derneği ile imzaladığımız protokol kapsamında 20 depremzede ailemizin barınmayla ilgili sorunlarını çözüp, 1 yıllık kira masraflarını ve eşya ihtiyaçlarını karşılamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Depremden etkilenen tüm yurttaşlarımızın kalıcı konutlara çıkmasıyla ilgili çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bu konuda, geçtiğimiz aylarda ilçemizde,1999 yılı deprem yönetmeliği öncesinde inşa edilen tüm yapıların yıkılarak, yenilerinin yapılması sırasında doğabilecek hak kaybını önleyecek tarihi bir kararı meclisimizde oybirliği ile kabul ettik ve plan notlarımızı büyükşehir meclisimize gönderdik.Depremin ilk gününden itibaren Bayraklı'dan tüm dünyaya çok büyük bir dayanışma örneği sergiledik. Yaralarımızı birlikte sarmak için gece gündüz tüm gönüllülerimiz, kurumlarımızla birlikte çalıştık. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üzerimize düşen ne varsa yapmaya devam edeceğiz. Sadece bu süreçte değil, her zaman yurttaşlarımızın yanında olacağız. Çünkü, biz bir aileyiz" dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Şampiyon zabıta, Bornova'nın gururu!
Yerel Yönetimler
15 Ocak 2021 Cuma 11:31

Şampiyon zabıta, Bornova'nın gururu!

Bornova Belediyesi’nde Zabıta Memuru olarak görev yapan Ali Bilgin, kick boksta  Türkiye Şampiyonasına hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle gerçekleşemeyen ve 2019 yılında Türkiye ikincisi olarak Avrupa’da ülkemizi temsil etmeye hak kazanan Bilgin’in 2021 hedefi önce Türkiye sonra Avrupa şampiyonluğu. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

12 yıldır profesyonel olarak kick boks yapan Bornova Belediyesi’nin zabıta memuru, elde ettiği başarılar ile sadece Bornova’nın değil, İzmir’in gururu oluyor. Evli ve bir kız çocuk babası olan Bilgin, gündüzleri, esnafları ve pazarları dolaşarak görevini yerine getirirken, akşamları da antremanlarını aksatmıyor. 

Smyrna Spor Salonu’nun lisanslı sporculardan olan Bilgin hedefinin, Türkiye ve Avrupa’da profesyonel gala maçlarına çıkmak olduğunu söyledi. Başarılı sporcu, verdikleri destek ve gösterdikleri anlayış nedeniyle Bornova Belediyesi’ne ve Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ’a da teşekkür etti.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Karaburun'da nergis sancısı! Başkan Erdoğan çağrı yaptı...
Güncel
15 Ocak 2021 Cuma 10:10

Karaburun'da nergis sancısı! Başkan Erdoğan çağrı yaptı...

Türkiye’de nergis çiçeği üretiminin merkezi konumunda olan Karaburun’da, çiçek üreticileri sıkıntılı bir sezon geçiriyor. Her yıl düzenlenen geleneksel Nergis Festivali bu yıl pandemi yüzünden yapılamazken, geçen yıllara göre artan nergis üretimi ve hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ile fiyatlar beklentilerin altında kaldı. Karaburun Belediye Başkan İlkay Girgin Erdoğan, "Alacağınız bir demet nergis mutfakta kaynayan çorbadır" diyerek yurttaşlara çağrıda bulundu.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

26 Ocak 2020 tarihinde düzenledikleri Nergis Festivali’nde 100 binin üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yaptıklarını hatırlatan Başkan Erdoğan, “Festivalimizde İzmir’den ve yurdumuzun dört bir köşesinden on binlerce misafirlerimizi ağırlarken, üreticilerimiz de ellerindeki çiçeklerin neredeyse tümünü satma imkânı buluyorlardı. Ancak bu yıl maalesef festivalimizi yapamadık” dedi.

120 BİN NERGİS SOĞANI DAĞTILMIŞTI

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile geçen yıl 60 üreticiye 120 bin nergis soğanı dağıttıklarını kaydeden Başkan Erdoğan, büyük ilgi gören dağıtım sonrasında üreticilerin dikimlerini yaparak geçen yıllara göre daha fazla hasat gerçekleştirdiklerini belirtti. Bu yıl hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ile nergisin beklenenden önce çiçek açtığını ifade eden Erdoğan, satışların azalması ve fiyatların düşmesi ile üreticilerin zor durumda kaldıklarına dikkat çekti. 

“NERGİS SADECE BİR ÇİÇEK DEĞİL, MUTFAKTA KAYNAYAN ÇORBADIR”

Tüm vatandaşlardan Karaburun’dan başka hiçbir yerde yetişmeyen bu nadide çiçekten satın almalarını isteyen İlkay Girgin Erdoğan, şöyle devam etti: 

“Nergis çiçeği üretimi, ilçemizin ekonomisinde çok önemli bir yer tutuyor. Alacağımız her demet nergisin, bir evin mutfağında kaynayan çorba, bir gelinin duvağı, bir öğrencinin defteri kitabı olduğunu unutmayalım. Tüm yurttaşlarımızdan üreticimize destek olmalarını diliyorum. Hem üreticimizin geliri olsun hem de evlerimiz ve işyerlerimiz nergisin mis kokusu ile tanışsın istiyoruz. Karaburun’da halen 160 üreticinin elinde on binlerce demet nergisimiz satılmayı bekliyor. Büyük emekle yetiştirilen bu çiçeklerimiz Ocak sonuna kadar satılmazsa maalesef çöpe gidecek. Emeklerimize yazık olacak.” 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'de masaj salonlarına yönelik fuhuş operasyonunda 10 kişi tutuklandı
Güncel
15 Ocak 2021 Cuma 10:06

İzmir'de masaj salonlarına yönelik fuhuş operasyonunda 10 kişi tutuklandı

İzmir'de Kovid-19 sürecinde kapatılmalarına rağmen gizlice müşteri alındığı ve fuhuş yaptırıldığı tespit edilen 3 masaj salonuna düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 13 şüpheliden 10'u tutuklandı. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak Büro Amirliği ekipleri, kent genelinde Kovid-19 tedbirleri kapsamında kapatılan masaj salonlarına müşteri alındığı bilgisine ulaştı.

Takip çalışması sonucu masaj salonlarına sokak başlarına gözcüler yerleştirilerek gizlice müşteri alındığı, kadınlara fuhuş yaptırıldığı, sokağa çıkma kısıtlaması olmayan yabancı uyruklu kadınların da müşterilere gönderilerek fuhuş yaptırıldığı tespit edildi.

Polis ekiplerince 3 masaj salonuna ve zanlıların ikametlerine düzenlenen operasyonda 13 şüpheli gözaltına alındı. İş yerlerinde yabancı ve Türk uyruklu çok sayıda kadın olduğu da belirlendi.

Operasyonda, 2 bilgisayar, müşteri temininde kullanıldığı düşünülen çok sayıda sim kart, 3 hard disk, 1 tablet, 1 tabanca ve 59 mermi ele geçirildi.

Emniyetteki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 10'u tutuklandı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Konak’ta imzalar çevre için atıldı
Yerel Yönetimler
15 Ocak 2021 Cuma 09:34

Konak’ta imzalar çevre için atıldı

Konak Belediyesi, çevre ve iklim değişikliği, insan hakları, ekolojik haklar ile kentlilik kültürü ve sürdürülebilir kalkınma konularında ortak projeler hayata geçirmek üzere Sosyal İklim Derneği’yle işbirliği protokolü imzaladı. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Doğayı korumak, çocukların ve gençlerin geleceğe daha iyi hazırlanmasını sağlamak bizim başlıca görevimiz. Bizler daha iyi bir dünya bırakmak zorundayız” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Konak Belediyesi, çevre ve iklim değişikliğiyle mücadelede ortak adımlar atmak üzere Sosyal İklim Derneği’yle işbirliği protokolü imzaladı. İki kurum protokol kapsamında çocuk hakları, gençlik hakları, insan hakları, ekolojik haklar ile kentlilik kültürü ve sürdürülebilir kalkınma konularında da ortak çalışmalar yürütecek. Yapılan işbirliğini değerlendiren Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, doğayı korumanın, çocukların ve gençlerin geleceğe daha iyi hazırlanmalarını sağlamanın başlıca görevleri olduğunu vurgulayarak, “Bizler daha iyi bir dünya bırakmak zorundayız. Onun için çalışıyoruz” dedi.

Konak Belediyesi ile üyelerini 15 ila 30 yaş arasındaki gençlerin ve ağırlıklı olarak kadınların oluşturduğu Sosyal İklim Derneği arasındaki işbirliği protokolü, Halil Rıfat Paşa Köşkü’nde bulunan Konak Belediyesi Ar-Ge Müdürlüğü’nde imzalandı. Protokole Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ile Sosyal İklim Derneği Başkanı Gaye Tuğrulöz imza attı. Maske ve sosyal mesafe kuralına uyularak düzenlenen törene Konak Belediyesi meclis üyeleri, ilgili birim müdürleri ve dernek yetkilileri katıldı.

Konak için işbirliği

Törende konuşan Sosyal İklim Derneği Başkanı Gaye Tuğrulöz, 20 Temmuz 2014 tarihinde kurulan derneğin yaptığı çalışmaları ve hedeflerini anlattı. Tuğrulöz, “Konak’ta 16 gençle, gençlerin, çocukların ve kadınların sivil topluma ve sosyal hayata katılımını artırmak, çevre bilincine sahip bireyler yetiştirmek, iklim değişikliğinin önüne geçmek ve etkilerini azaltmak, eğitimde dezavantajlı çocukların ve gençlerin kapasitelerini geliştirmek amacıyla derneğimizi kurduk. Geçtiğimiz 6 yıl içinde çalışma alanlarımızda 50 eğitim ve atölye çalışması, 4 projeyle 7 binden fazla gence ulaştık” dedi. Derneğin, Konak Belediyesi’yle yürüttüğü çalışmaların kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Tuğrulöz, “Dernek olarak dünyamızın karşı karşıya olduğu birçok sorun olduğunun farkındayız. Sorunların işbirlikleri ve öncelikle yerel düzeyde atılacak adımlarla çözülebileceğine de inanıyoruz. Konak Belediyesi’yle bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz çalışmalar da bizi çok mutlu ediyor. Önümüzdeki dönemde geliştireceğimiz işbirliklerinin daha iyi bir gezegen ve daha iyi bir Konak için etkili adımlar olacağına inanıyoruz” diye konuştu. Genç bir ekip olduklarını vurgulayan Tuğrulöz, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’a da küresel iklim mücadelesinde kendilerini yalnız bırakmadığı ve gezegeni iyileştirme çalışmalarına katkılarını esirgemediği için teşekkür etti. Tuğrulöz protokol anısına ve Konak Belediyesi adına, TEMA Vakfı aracılığıyla, İzmir ağaçlandırma sahasına fidan bağışı yaptıklarını da belirtti.

“Daha iyi bir dünya bırakmak zorundayız”

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ise dünyadaki ekosistemin bozulması, doğanın tahrip edilmesi sonucu yaşanan olaylara dikkat çekerek, “Bugünlerde neler yaşadığımızı görüyoruz. Yağmur eskisi gibi değil, hortumla tutulur gibi yağıyor. Eskiden 40 gün yağmur yağardı ama kent de insanlar da etkilenmezdi. Doğanın dengesinin bozulması gelecek kuşaklar için gerçekten büyük bir tehlike” dedi. Sosyal İklim Derneği’nin bu bağlamda önemli bir görev üstlendiğini dile getiren Başkan Batur, Konak Belediyesi’nin sivil inisiyatifle birlikte çalışmaya büyük bir önem verdiğini vurguladı. Batur, “Belediye, sivil inisiyatifle birlikte proje yürüttüğünde o projenin daha başarılı olduğunu, halka dokunduğunu, insana dokunduğunu görüyoruz. Sizlerin de her zaman yanınızdayız, birlikteyiz. Doğayı korumak, çocukların ve gençlerin geleceğe daha iyi hazırlanmasını sağlamak bizim başlıca görevimiz. Bizler daha iyi bir dünya bırakmak zorundayız. Onun için çalışıyoruz” diye konuştu.

“Kadının olduğu yerde disiplin ve kabiliyet vardır”

Derneğin toplam 128 üyesinin 109'unun kadın olduğuna da dikkat çeken Batur, “Bu çok önemli. Kadınların olduğu yerde disiplin vardır, güzellik vardır ve sonuca erişme noktasında kabiliyet vardır. Sizleri kutluyorum, başarılar diliyorum. Bundan sonra da sizlerle çalışmalarımızı yürütmek, yeni projeler geliştirmek için her zaman birlikteyiz. Bu protokolün hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Ortak projelerle farkındalık artırılacak

İki kurum imzalanan protokolle, başta çevre ve iklim değişikliğiyle mücadele olmak üzere, çocuk hakları, gençlik hakları, insan hakları, ekolojik haklar ile kentlilik kültürü ve sürdürülebilir kalkınma konularında farkındalığı artıracak ortak projeler hayata geçirecek. Projeler için ulusal ve uluslararası düzeydeki hibe desteklerinden yararlanmak adına adımlar da atılacak. Protokol kapsamında sempozyum, çalıştay, seminer ve atölyeler düzenlenecek.

Çevre sempozyumu hazırlığı

Konak Belediyesi, Eylül 2020 tarihinden itibaren birçok alanda Sosyal İklim Derneği’yle birlikte çalışmalar yürütüyor. İki kurumun karbon, su ve ekoloji ayak izine dikkat çekerek iklim kriziyle mücadele için farkındalık geliştirmeyi amaçlayan video çalışması, sosyal medya ortamlarında yayınlanmış ve büyük ilgi çekmişti. “Temel Çevre Eğitimi, İklim Krizi ve Savunuculuğu” eğitimleri ile atıkların ayrıştırılması hakkında bir oturum düzenleyen iki kurum, bu yılın bahar aylarında yerel yönetimler için “İklim Kriziyle Mücadele ve Dayanıklılığının Artırılması” konulu bir çevre sempozyumu düzenlemeyi de planlıyor. Hazırlıklar sürdürülürken, sempozyum sonucunda yerel yönetimler için iklim kriziyle mücadele ağının kurulması planlanıyor. Konak Belediyesi ile Sosyal İklim Derneği, Kasım 2020 tarihinde ise Avrupa Birliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve UNDP Türkiye'nin yayınladığı hibe çağrısı için “İklim Değişikliğine Uyum için Yerelleştirme” projesi hazırlayıp sundu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Son Kale İzmir