MENÜ
İzmir
Son Kale İzmir
TTB Başkanı açıkladı: Salgın ne zaman bitecek, hayatımız ne zaman normale dönecek?
Güncel
7 Nisan 2020 Salı 12:53

TTB Başkanı açıkladı: Salgın ne zaman bitecek, hayatımız ne zaman normale dönecek?

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, hayatın ne zaman normale döneceğine ilişkin, “Bizim ekiplerimiz var, onların söylediği bir 9 haftayı bulur” açıklamasını yaptı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, şunları söyledi:

“Anladığımız kadarıyla Sağlık Bakanlığı test yani laboratuvar testi pozitif olan vakaları yayınlıyor. Test pozitifleri yayınlıyor. Ama biz de biliyoruz ki Türkiye’nin birçok yerinden bilgi geliyor bize özellikle 3 büyükşehirden. Test negatif çıkıp ama klinik olarak ve radyolojik olarak tomografi ve akciğer filmi olarak Covid-19 teşhisi konulup Covid tedavisi yapılan hastalar var.

“VİRÜS VARKEN DE NEGATİF VEREBİLİYOR”

Bu testin duyarlılığı yüzde 55-60 yani yüzde 40 oranında 45 oranında yalancı negatif verebiliyor. Virüs varken de negatif verebiliyor. Onun için zaten tekrarlanıyor bunlar hatta ikinci testte de bazen negatif gelebiliyor. Dolayısıyla bunlar hesaplanırken en azından klinik olarak Covid tedavisi yapılan ve radyolojik olarak hani biz de tomografi kullanımı çok sağlıklı değildir ama burada işe yaradı. Çok kullanılıyor. Test negatif gelmesine rağmen Covid tanısı almış hastaların da ilave edilmesi hasta sayısını artıracaktır.

“COVİD-19 HASTALIĞINA YAKALANMIŞ SAĞLIK ÇALIŞANI İSTANBUL’DA BİNİN ÜZERİNDE, İZMİR’DE 111, ANKARA’DA 100-150”

Sağlık çalışanlarından ne kadar hangi ilde ne kadar sağlık çalışanı bu işten etkilendi, o konuda bilgiler geliyor. İstanbul’da binin üzerinde, test pozitif gelen  sağlık çalışanı Covid-19 hastalığına yakalanmış sağlık çalışanı İstanbul’da binin üzerinde, İzmir’de 111, Ankara’da 100-150 arasında bir bilgi gelmişti.

“BASKILAMA YÖNTEMİ YAPILMASI LAZIM”

Bir baskılama yöntemi olması lazım. Bir yandan siz 65 yaş üstünü ve 20 yaş altını sokağa çıkma yasağı veriyorsunuz, sonra bir gün sonra bir genelgeyle 18-20 yaş arası çalışanları  tekstil ve tarımda çalışan, inşaatta çalışanları çıkabilir diyorsunuz. Baskılama yöntemi yapılması lazım artık.  Bir strateji olarak bunun uygulanması lazım. Onun için de hayatı birazcık yavaşlatmak gerekiyor. Siz hem insanlara dışarı çıkmayın derseniz hem de milyonlarca İstanbullu ya da Türkiye’nin dört bir yanından milyonlarca insan 18-20 yaş arası genç ya da 20-65 yaş arası olan orta yaşlı insanlar dışarı çıkıp çalışırlarsa bu salgını önlemeniz mümkün değil.

BEŞ ADIMDA SALGINLA MÜCADELEYİ ANLATTI

Bizim söylediğimiz toplumsal hareketliliğin ciddi ölçüde yavaşlatılması gerekiyor. Ve katı bir izolasyonun uygulanması gerekiyor. Bunun için de çok ciddi olmak gerekiyor. Biz ne diyoruz, önce tanı test yapacaksınız, ikincisi tanıyı koyacaksınız, üçüncü de tecrit edeceksiniz, dördüncü takip edeceksiniz, beşinci de tedavi edeceksiniz. Bunlar olmadan gerçekten bir salgınla mücadele etmenin imkanı yoktur.

HAYATIMIZ NE ZAMAN NORMALE DÖNER?

Bizim danışmanlarımız var, uzmanlık derneklerinden, bizim ekiplerimiz var onların söylediği bir 9 haftayı bulur diyorlar, bir plato çizmesi için.

“NORMAL ŞARTLAR ALTINDA YAZ AYINA GELİRKEN SÖNÜMLENİRDİ”

İlk defa bir koronavirüs pandemisiyle karşılaşıyor insanlık. Dolayısıyla tam nasıl bir virüsün nasıl bir yol izleyeceğini tam bilemiyorlar. Burada bilgi eksikliği var. Onun için diğerlerinden farklı olabilir. Normal şartlar altında yaz ayına gelirken sönümlenirdi, ufak tefek şeyler kalırdı ama bunu bilemiyorlar onun için de bizim arkadaşlarımız bunun 9 haftaya hatta 11 haftaya kadar uzayabileceğini söylüyorlar. Bunu zaman gösterecek.” (Tarafsız Haber Ajansı)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'in ne kadar suyu kaldı! Bakan Pakdemirli açıkladı...
Güncel
7 Nisan 2020 Salı 12:41

İzmir'in ne kadar suyu kaldı! Bakan Pakdemirli açıkladı...

Koronavirüs salgını ile birlikte artan su ihtiyacı barajlarda alarm zilleri çaldırdı. Bir açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise şuan için içme suyunda herhangi bir sıkıntı öngörmediklerini söyledi. İçme ve kullanma suyu temin edilen barajlara ilişkin istatistikleri açıklayan Pakdemirli, İstanbul'un 575 milyon metreküp, Ankara'nın 346 milyon metreküp, İzmir'in ise 164 milyon metreküp suyu bulunduğunu bildirdi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, barajlardaki doluluk oranına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Türkiye genelinde, 1 Ekim 2019- 6 Nisan 2020 tarihlerinde kümülatif yağışlar ortalamasında uzun yıllar ortalamalarına göre yüzde 1,7 azalma olduğunu aktaran Pakdemirli, işletmede olan 98'i içme suyu, 125'i enerji ve sulama maksatlı toplam 360 depolama tesisinde doluluk oranının yüzde 53,8 olduğunu ifade etti. Pakdemirli, bu barajlardaki mevcut su miktarının 140,3 milyar metreküp olduğunu bildirerek, "Türkiye'de barajlarda yeteri kadar su var ve içme suyunda herhangi bir sıkıntı öngörmüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Pakdemirli, 4 büyük şehrin içme suyu barajlarında geçen yıla göre yüzde 14 oranında su azalışı olmasına rağmen bunun sıkıntı yaratmayacağına işaret ederek, şöyle devam etti:

"İstanbul'a içme ve kullanma suyu temin eden barajlarda bugün itibarıyla 575 milyon metreküp su bulunuyor. Bu miktar hiç yağış olmaması durumunda bile şehrin 7 aylık suyunun bulunduğu anlamına geliyor. Darlık Barajı'nda yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldı ve savak açılarak kontrollü su bırakılmaya başlandı. Ömerli Barajı'nda ise doluluk yüzde 99 seviyesinde. Bulunduğumuz mevsim itibarıyla halen bahar yağışları ve yüzey akışları devam ediyor."

İZMİR, ANKARA'NIN YARISI

Ankara'daki barajlarda ise 346 milyon metreküp su bulunduğuna dikkati çeken Pakdemirli, "Bu, hiç yağış olmaması durumunda bile şehrin 10 aylık suyunu karşılayabilecek miktardır. İzmir'de 164 milyon metreküp, Bursa'da ise 29 milyon metreküp su bulunuyor" ifadesini kullandı.

"İSRAF ETMEYELİM"

Pakdemirli, Kovid-19 nedeniyle hijyen ve kişisel temizliğe gerekli önemin verilmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Hijyen konusunda tasarruf ikinci planda ancak bu durum suyu gereksiz yere israf etmemiz anlamına gelmemeli. Türkiye su zengini bir ülke değil. Suyumuz kısıtlı ve bu bilinçle hem hijyen gereklerini yerine getirmemiz hem de kısıtlı olan bu kaynağı gerektiği gibi israf etmeden ihtiyaçlarımız kadar tüketmeliyiz. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere ülke genelinde içme ve kullanma suyu sıkıntısı yaşanmaması için gerekli yatırımları planlanarak peyderpey hayata geçiriyoruz."

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmirli hakemde korona çıktı!
Güncel
7 Nisan 2020 Salı 11:58

İzmirli hakemde korona çıktı!

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Zekeriya Alp, İzmir ve Zonguldak'ta yaşayan iki hakemde koronavirüse rastlandığını bildirdi. Alp, "Hakemlerimizin hepsi ile irtibata geçtik. Korona virüs ile ilgili sıkıntısı olup olmadıklarını sorduk. Çok şükür sadece iki hakemimizin pozitif sonuçları dışında endişe edeceğimiz bir olayımız yok" dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

MHK Başkanı Zekeriya Alp, Milliyet'teki röportajında şu ifadeleri kullandı:

"Önce sağlık diyoruz. MHK olarak on gün önce Türkiye'deki tüm hakemlere (8 bini aşkın) mesaj yolladık. Kurulumuzun bölge sorumluları, İl hakem kurulları ve bölgesel hakem kurulları üzerinden hakemlerimizin hepsi ile irtibata geçtik.

Zincirleme bir iletişim kurduk, çok güzel geri dönüşler aldık. Koronavirüs ile ilgili sıkıntısı olup olmadıklarını sorduk. Çok şükür sadece iki hakemimizin pozitif sonuçları dışında endişe edeceğimiz bir olayımız yok.

Biri İzmir, diğeri Zonguldak'ta. Kendileriyle telefonda da konuştum, durumlarının iyiye gittiğini öğrendim. Hakemlere talimatımız var, virüsle ilgili herhangi bir gelişme yaşayan olursa, bağlı bulundukları kurallardaki yöneticilerini bilgilendirecek ve bize ulaşacak. Böyle bir süreçte onların yanında olduklarımızı bilmeleri gerek. Görevimiz yalnız olmadıklarını hissettirmemiz.

"Hakemlerimize röportaj verme kapısını açtık"

Topluma mesaj olması adına bazı üst düzey hakemlerimizin medyaya röportaj vermesinin kapısını açtık. Cüneyt Çakır, Ali Palabıyık, Fırat Aydınus gibi arkadaşlarımızın sosyal içerikli söylemlerinin yararlı olacağını düşündük. Maçlara, hatalara, pozisyonlara girmeden, bu amaçlı talep geldiği takdirde hakemlerimizin medyada yer almasına izin veriyoruz. Bu bir sorumluluktur çünkü."

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'de trafik normale döndü
Güncel
7 Nisan 2020 Salı 11:34

İzmir'de trafik normale döndü

İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı genelge kapsamında şehirlere giriş ve çıkışların yasaklanmasının ardından, geçen günlerde kilometrelerce araç kuyruğunun oluştuğu İzmir Sabuncubeli Tüneli'nde, trafik bugün itibariyle normal seyrine döndü.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen ve 30 büyükşehir ile Zonguldak'ı kapsayan giriş-çıkış yasakları sebebiyle geçtiğimiz günlerde metrelerce araç kuyruğu olan İzmir'in Manisa'ya geçiş noktalarından Sabuncubeli Tüneli'nde, trafiğin akışı normale döndü. Özellikle dün kilometrelerce araç kuyruğu oluşan bölgede trafik bugün olağan akışında seyretti. Trafiğin azalmasında vatandaşlara yapılan uyarıların dikkate alındığı belirtildi. Tünel girişinde görev yapan polis ve jandarma ekipleri, kentten çıkış yapmak isteyen vatandaşların izin belgelerini kontrol ederken, izni bulunmayan vatandaşlar çıkış yapamadı. İzin belgelerini kontrol eden ekipler, bunun yanı sıra sürücüleri yeni tip koronavirüse karşı bilgilendirdi.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Koronavirüste suçlu bulundu: 5G teknolojisi
Güncel
7 Nisan 2020 Salı 11:25

Koronavirüste suçlu bulundu: 5G teknolojisi

Araştırmacı ve çevre aktivisti Ahmet Güler, koronavirüs salgınıyla birlikte ortaya atılan bir kamplo teorisinin peşine düştü. Güler'in kaleminden işte o yazı:
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan, 1,2 milyar nüfuslu Çin’e çok da büyük zarar vermeden Avrupa ve Amerika’ya atlayarak ciddi sağlık, ekonomik ve sosyal sorunlara yol açan Covid-19 virüsünün suçlusu 5G teknolojisi olarak yeni bir komplo teorisi üretildi.

Yeni komplo teorisine göre, güya 5G teknolojisi virüsün yayılmasını hızlandırıyor. Komploya o kadar inanan var ki, İngiltere’de, Amerika’da GSM baz istasyonları bile  ateşe verilmeye başlandı. Komplo teorisi bilhassa sosyal medya üzerinden yayılmakta, whatsap’da oluşturulan gruplar organize olarak saldırılar düzenlemekte. Hatta virüsün ilk ortaya çıktığı Çin’in Wuhan’da bile 5G karşıtı gösterilerin başladığı söyleniyor.   

Dünyanın önde gelen bilim insanları ise daha tam başlamamış olan “5G” teknolojisi ile Covid-19 virüsü arasında biyolojik açıdan hiçbir ilişki olmadığını belirtiyorlar.

İlk defa sosyal medya üzerinden yayılan ve bilim insanlarının saçmalık olarak nitelendirdiği “5G komplo teorisi insanların bağışıklık sistemini zayıflattığı, virüse karşı daha mukavemetsiz hale getirdiği” söyleniyor. Ayrıca virüsün 5G yayın frekansı üzerinden yayıldığı öne sürülüyor.

Ancak 5G’nin bağışlık sistemini zayıflattığı hiçbir deneysel veri ile desteklenmiyor. Çok ama çok güçlü radyo dalgalarına maruz kalan insanların fizyolojisini bozduğu yönünde çalışmalar var. Ama “5G” frekans dalga gücü, hiçbir şekilde bağışıklık sistemini yok edecek, Covid-19 virüsünün vücuda girmesine neden olacak kadar güçlü değiller. Hücre mikrobiyolojisi uzmanları bu iddiaları “Tamamen saçmalık” olarak buluyorlar.

İnternet bağlantılarını çalıştıran elektromanyetik dalgaların virüs yayması esas alınca, bu teknolojinin ismini bile duymamış Afrika, Türkiye, İran, Pakistan gibi ülkelerde  “nasıl yayıldı” diye sormak gerekir.

Bir komplo teorisi tamamen yok denilemez. 5G teknolojisini arka planda “Covid-19” suçlusu olarak göstermek, zamanında önlem almamış, şu anda bu kriz ile mücadelede başarısız olan bir çok hükümetin işine gelen bir gelişme. Suçu, daha kurulmamış bile olan “5G”nin üzerine atmak. Aynı politika yıllardır trafik kazaları için Türkiye’de uygulanmakta. Trafik kazalarında her yıl Türkiye’de binlerce insan ölmekte ve yaralanmakta. Bu konuyu çözmekte yetersiz yönetimler, beceriksizliklerinin suçunu atacak birisini buldular: ”TRAFİK CANAVARI”. Şehirlerarası yollara “Trafik Canavarı” levhaları asıldı, TV’lerde “Trafik Canavarı” uyarıları yapıldı. Yani sanal bir “canavar” yaratıldı ve kötü yönetimin, bozuk yolların, eğitimsiz sürücülerin tüm suçları bu “Trafik Canavarına” yüklendi... Yöneticiler “bizim elimizden ne gelir ki? Bu “Trafik Canavarına” karşı diye kendilerini aklıyorlar.

“5G canavarı Covid-19 virüsünün müsebbibi” sokuşturmasının arkasında yatanda aynı düşünce sistematiğinden kaynaklanan bir motif.     

Covid-19 sonrası “5G” tüm dünyayı değiştirecek son sanayi devrimi. Dünya “5G”nin daha ne olduğunu bile anlamış değil. 5G’den sonra sadece Amerika’da 50 milyonun üzerinde istihdam yok olacak, bildiğimiz tüm klasik üretim formları değişime uğrayacak, insanlık bilmediği, tanımadığı ve hazır olmadığı yeni bir “digital dünya” ile tanışacak. Akıllı ülkeler gençlerinin eğitimlerini “geleceğin 5G digital dünyasına” göre değiştirdiler bile.

Çok büyük bir ihtimalle, ÇİN bu yeni digital dünyanın patronu olacak 

Bizler ise hala “Covid-19 virüsünü 5G’mi yaydı” diye çene suyuna çorba yapacağız..

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Karantinadan şampiyon çıktı
Yerel Yönetimler
7 Nisan 2020 Salı 11:28

Karantinadan şampiyon çıktı

Ülkemiz Koronavirüs’e karşı mücadele ederken, karantinadaki sporcuların online ortamda katıldıkları Yıldırım Satranç Şampiyonası’nın 11-12 yaş kategorisi Türkiye şampiyonu, İzmir Büyükşehir Belediyesporlu Sarp Erel oldu.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyespor'un satranç sporcusu Sarp Erel, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Satranç Federasyonu’nun online ortamda düzenlendiği turnuvada şampiyon oldu.  ‘Evde kal’ sloganıyla düzenlenen 15 yaş ve altı Online Yıldırım Satranç Turnuvası’nda mücadele eden Sarp Erel, 11-12 yaş kategorisinde birinci olmayı başardı. İzmir BBSK'da iki yıldır lisanslı satranç oynayan Sarp Erel,  89 yarışmacının katıldığı turnuvada 7 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 yenilgi ile 7.5 puan aldı..

Satranç Federasyonu'ndan hediye çeki ile şampiyonluk sertifikası aldığını söyleyen Sarp Erel,  “Koronavirüs salgını nedeniyle  ülkemizde 20 yaş altı ile 65 yaş üzerine sokağa  çıkma yasağı var. Evde kalanlar, ister karşılıklı isterse sanal ortamda satranç oynayabilir. Satranç, hem keyifli hem de evde sıkılmadan yapılabilecek en iyi aktivitelerden biri. Yakın zamanda daha büyük online turnuvaların olacağını düşünüyorum. Şampiyon olduğum organizasyonda 11-12 yaşta Türkiye’nin başarılı satrançları ile yarıştım. Bilgisayar üzerinden satranç oynamak ayrı bir deneyim olurken, heyecanlı bir gün geçirip şampiyonluğa ulaştım" dedi. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Altay'da Paixao imzaya yakın
Spor
7 Nisan 2020 Salı 12:44

Altay'da Paixao imzaya yakın

TFF 1'inci Lig'de zirve hesapları yapan Altay'da daha önce Kappel ve Putsila ile sezon bitmeden yeniden anlaşan yönetim, takımın en önemli yıldızı Marco Paixao ile de büyük ölçüde el sıkıştı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Yönetim Portekizli santrforla üç kez masaya otururken, usta golcü ile yüzde 80 anlaşma sağlandığı belirtildi. Sözleşmesi sezon sonunda sona erecek Paixao'nun menajeriyle sıkı bir pazarlık yapan İzmir temsilcisi ufak pürüzleri çözmeye çalışıyor. Geçen sezon Altay formasıyla attığı 29 golle rekorları altüst eden, bu sezon da 28 hafta sonunda 17 kez rakip fileleri sarsarak gol krallığı yarışında yine zirvede yer alan 35 yaşındaki gol makinesiyle Birleşik Arap Emirlikleri Ligi'nden bazı takımların ilgilendiği öğrenildi. İki sezondur forma giydiği Altay'da mutlu olan Marco Paixao'nun yuvada kalmak istediği, ancak siyah-beyazlı kulüpten istediği rakamın düşük olmadığı ifade edildi.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Yalnız başına evde doğum yaptı!
Güvenlik
7 Nisan 2020 Salı 09:30

Yalnız başına evde doğum yaptı!

İzmir'in Konak ilçesinde, yalnız yaşadığı evde doğum sancıları başlayan Bahriye Yılmaz Savaş (36) kapıyı açmak için yerinden kalkamayınca yardım çağrılarını duyan komşuları, 110 AKS, polis ve sağlık ekiplerine haber verdi. Kısa sürede eve gelen ekipler kapıyı açtığında Savaş'ın yalnız başına doğumu gerçekleştirdiği ve 3 kilo ağırlığında bir kız çocuğu dünyaya getirdiğini gördü. Hastaneye kaldırılan anne ve bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.   
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Olay, saat 02.00 sıralarında Etiler Mahallesi 1281 sokakta bulunan apartmanda meydana geldi. İddiaya göre, eşinin cezaevinde olduğu ve yalnız yaşadığı öğrenilen Bahriye Yılmaz Savaş'ın doğum sancıları başladı. Talihsiz kadın komşularından yardım istedi, ancak yerinden kalkamadı. Savaş'ın yardım çağrılarını duyan komşuları kapıyı açmak için zorlamalarına rağmen başarılı olamayınca 110 AKS, polis ve sağlık ekiplerine haber verdi.

YALNIZ BAŞINA KIZ ÇOCUĞU DÜNYAYA GETİRDİ 

Kısa sürede olay yerine gelen AKS ekipleri, kapıyı açtı. İçeri giren sağlık görevlileri Savaş'ın yalnız başına doğumu gerçekleştirdiğini ve bir kız çocuğu dünyaya getirdiğini gördü. Yapılan sağlık kontrolünde anne ve 3 kilo ağırlığında olduğu belirlenen kız çocuğunun sağlık durumunun iyi olduğu belirlendi. İlk müdahalenin ardından anne ve bebeği İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’ne kaldırıldı. Savaş ve çocuğu hastanede tedaviye alındı.  

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Konak'ta yüz siperliği üretimi
Yerel Yönetimler
7 Nisan 2020 Salı 10:06

Konak'ta yüz siperliği üretimi

Konak Belediyesi’nin Kadifekale’deki Park ve Bahçeler Müdürlüğü atölyelerinde yüz koruyucu siperlik üretimi başladı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Konak Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün üretim merkezi Kadifekale’deki atölyelerinde, salgın günlerinde ihtiyaç duyulan yüz koruma siperliği yapımına başlandı. Özellikle hastanelerde, sağlık merkezlerinde ve insanların yakın temasta çalışmak zorunda kaldıkları durumlarda hayati önem taşıyan yüz koruyucu siperlikler, belediye işçilerinin hünerli ellerinde şekilleniyor. Standartlara uygun ölçü ve kaliteli malzeme kullanılarak oluşturulan siperliklerden ilk etapta bin 250 adet üretilmesi planlanıyor. Tanesi 3 lira 50 kuruşa mal edilen yüz koruyucu siperlikler, öncelikle Konak Belediyesi personelinin kullanımına sunulacak. Sonraki aşamada ise talepler dikkate alınarak hastane, sağlık kuruluşları ve belirlenen merkezlere dağıtılması düşünülüyor. Öte yandan Konak Belediyesi 1.Kadriye Semt Merkezi’nde de maske üretimi tüm hızıyla devam ediyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'den iyi haber.. Koronavirüs hastaları iyileşiyor!
Güncel
7 Nisan 2020 Salı 09:58

İzmir'den iyi haber.. Koronavirüs hastaları iyileşiyor!

İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Meltem Taşbakan, Ege Üniversitesi'nde tedavi gören koronavirüs hastalarından bazılarının tedavi edilerek taburcu edildiğini söyleyerek, üniversitenin aşı enstitüsü kurma sürecinin ise devam ettiğini söyledi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İstanbul'dan sonra en çok koronavirüs vakasının görüldüğü İzmir'de Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Meltem Taşbakan, Ege Üniversitesi'nde yaklaşık 50 hastasının tedavi gördüğünü ifade ederek, vakalarda sevindirici durumların yaşandığını belirti. Taşbakan, hastanede koronavirüs tedavisi gören hastalardan bazılarının taburcu edildiğini, bu hastalar içerisinde yaşamını kaybeden bir vatandaşın olmadığını da sözlerine ekledi. Taşbakan, şu ifadeleri kullandı:

"Ege Üniversitesi'nde de olgularımız var. Sevindirici bir durum, hastanemizde yatan hastalarda taburcu ettiklerimiz oldu. Şu ana kadar tanı koyup tedaviye başladığımız hastalardan kaybettiğimiz olmadı. Bilim Kurulu'nun açıklamaları doğrultusunda, olguları artık evlerimizden de takip ediyoruz. Pozitif çıkan vakalarımız da evlerinden takip ediliyor. Ancak akciğer bulguları olan vakaları yatarak tedavi ediyoruz. Bu hastalarımız için kendi kliniğimizi, göğüs hastalıklarını, fizik tedavi bölümü, gastroenteroloji kliniklerini Covid kliniği haline getirdik. Takibimiz devam etmekte."

AŞI PROJESİ HIZLA İLERLİYOR

Ege Üniversitesi'nce kurulan (İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma Uygulama Merkezi) ARGEFAR bünyesinde oluşturulan Aşı Araştırma ve Geliştirme Grubu'nun koronavirüs hastalığına karşı aşı projesinin devam ettiğini de dile getiren Prof. Dr. Taşbakan, "Aşı geliştirme sürecinde çok olumlu gelişmeler oldu. Bir aşı enstitüsü yolunda çabalarımız devam ederken, koronavirüs salgınıyla birlikte influenza aşı çalışmalarımızı koronavirüs aşı çalışmaları olarak değiştirdik. Aşı sürecinde TÜBİTAK desteği doğrultusunda hızla ilerliyoruz" diye konuştu.

ELDİVEN YERİNE SU VE SABUN

Salgınla ilgili alınan tedbirlerin vatandaşlar tarafından yanlış uygulandığını da belirten Prof. Dr. Taşbakan, "Dışarıda yanlış maske kullanımı mevcut. Sağlık çalışanlarının hastanelerde kullanması gereken N95 maskeleri sokakta vatandaşların takmasına gerek olmayan maskelerdir. Bu maskeler yakın temasta kullanılması gereken maskeler ama standart diğer maskeleri mutlaka takılması gerekiyor. Lütfen evde kalalım. Mümkün olduğunca dışarıya çıkmayalım. Bu süreci hep birlikte atlatacağız ama halkımız bize ne kadar destek olursa daha çabuk atlatma şansımız olur" dedi.

Prof. Dr. Taşbakan, sokakta eldiven kullanımı yerine ellerin su ve sabun ile yıkanması gerektiğini de ifade ederek, "Lütfen sokakta eldiven kullanmayalım. Bu yalancı bir koruyucu hissiyatına sebep verir. Onun yerine ellerimizi sık sık güzelce yıkayalım. Aynı maskeyi çıkarmayıp takılmayalım. Mutlaka eldiveni çıkardıktan sonra da el yıkama işlevini yerine getirelim" şeklinde konuştu.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Gaziemir'de 'Yalnızlıkla Mücadele Hattı
Yerel Yönetimler
7 Nisan 2020 Salı 09:49

Gaziemir'de 'Yalnızlıkla Mücadele Hattı"

Koronavirüs salgını nedeniyle evden çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üstü bireylere destek vermek isteyen Gaziemir Belediyesi, “Yalnızlıkla Mücadele Hattı”nı yaşama geçirdi. Evinden çıkamayan ve dijital konularda sorun yaşayan vatandaşlar, hafta içi mesai saatlerinde 0 232 999 02 51 telefonunun 1311 dâhili numarası üzerinden Yalnızlıkla Mücadele Hattı’na ulaşabilecek. Bu hatta görevli çalışanlar, talep eden bireylere evlerinde dijital okuryazarlık eğitimi de verecek.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Uygulama kapsamında; dijital işlemlerle ilgili sorun yaşayan, kaygı ve endişelerini paylaşmak isteyen vatandaşlara Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nde görevli çalışanlar tarafından telefonla veya yüz yüze destek sağlanacak. Gün içerisinde telefonla arayarak yardım isteyen vatandaşlara gerektiğinde randevu verilerek evlerine ziyarette bulunulacak ve internet üzerinden yapılacak işlemlerinde yol gösterilecek. Gelişen teknolojiyi yakından takip edemeyen, çevrimiçi işlemleri gerçekleştiremeyen, sanal kart ya da bankamatik kartı ile mobil ödemelerde sorun yaşayan yurttaşların yardımına Yalnızlıkla Mücadele Hattı’nda görevli personel koşacak.

Dijital okuryazarlık eğitimi
Gaziemir Belediyesi ekipleri, Yalnızlıkla Mücadele Hattı’nı arayarak yardım isteyen vatandaşlara randevu vererek evlerinde onlara dijital okuryazarlık eğitimi de verebilecek. Eğitim kapsamında vatandaşların rutin işlemlerde kullanacakları dijital uygulamalarla ilgili anlaşılır bilgiler sunulacak. Banka kartı üzerinden fatura yatırma, para gönderme gibi işlemler konusunda vatandaşa destek verilecek.

Her zaman halkımızın yanındayız
Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “Virüs salgını başlamadan önce bile ülkemizde kendini yalnız hissedenlerin sayısı oldukça fazlaydı. Şimdi evinden çıkamayan, 65 yaş ve üstü yurttaşlarımızın her anlamda yanında olmak bizim görevimiz. Yalnızlıkla Mücadele Hattı’mızda görevli ekip arkadaşlarım hafta içi 09.00 – 17.30 saatleri arasında telefonun diğer ucunda olacaklar. Gerektiğinde yurttaşlarımızı ziyaret ederek onlara dijital okuryazarlık eğitim de verecekler. Gaziemir Belediyesi olarak her zaman halkımızın yanındayız” dedi. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

10 ton balık dağıttılar
Güncel
7 Nisan 2020 Salı 09:44

10 ton balık dağıttılar

İzmir'de, Kızılay Konak Şubesi ve iş insanları Seyithan Alak (34) ile Hamza Alak (40), ihtiyaç sahibi vatandaşlara yaklaşık 10 ton balık dağıttı. Kızılay olarak bu tarz etkinliklere devam edeceklerini belirten Kızılay Konak Başkanı Ömür Şanlı, "Vatandaşlarımız yeter ki evlerinde kalsın. Bu tarz çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz" dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'yi de etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında yapılan 'evde kal' uyarılarının ardından vatandaşlar sokağa çıkmamaya başladı. Evden çıkmayan özellikle 65 yaş üzeri vatandaşlara yardım için Vefa Destek Grupları kurulurken, birçok kişi de farklı şekillerde destek olmaya çalışıyor. Bu kapsamda iş insanları Seyithan Alak (34) ve Hamza Alak (40), Kızılay Konak Şubesi ile irtibata geçerek ihtiyaç sahibi vatandaşlara balık dağıtmak istediklerini belirtti. Bunun üzerine iki yardımsever ve Kızılay Konak Başkanı Ömür Şanlı ile ekibi, kentin çeşitli noktalarında vatandaşların evlerine giderek toplamda yaklaşık 10 ton balık dağıttı.

'SİZ EVDE KALIN, BİZ İHTİYAÇLARINIZI KARŞILAYALIM'

Kızılay olarak vatandaşların yanında olmaya devam edeceklerini belirten Kızılay Konak Başkanı Ömür Şanlı, "Kızılay olarak vatandaşlarımıza 'Siz evde kalın, biz ihtiyaçlarınızı karşılayalım' diyoruz. Balık da sağlıktır. Seyithan Alak ve Hamza Alak da bizlere ulaşıp böyle bir hayır yapmak istediklerini ilettiler. Biz de kendilerine teşekkür ederek bir araya geldik ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza balık dağıtmaya başladık. Yeter ki vatandaşlarımız evde kalsın. Biz, hayırseverlerimizle birlikte onların yanında olmaya devam edeceğiz. Genel merkezimizden gelen bütçeyle, ihtiyaç sahibi olduklarını tespit ettiğimiz ailelere 400 TL maddi destek sağlayacağız. Bunların yanı sıra gıda kolileri ve hijyen malzemelerini de dağıtarak vatandaşlarımızın yanında olmayı sürdüreceğiz. Kızılay olarak her gün sahada olacağız. Yine bu süreçte 9 Eylül Hastanesi'ne maske yardımında bulunacağız. Yeter ki evimizde kalalım, bu süreç bittikten sonra daha güzel günler göreceğiz" dedi.

'BESLEYİCİ DEĞERİ YÜKSEK OLDUĞU İÇİN BALIK DAĞITIYORUZ'

Yaklaşık 10 ton balığı ihtiyaç sahiplerine ulaştıran iş insanı Seyithan Alak da ülke olarak zorlu bir süreçten geçildiğini ve bu zamanlarda vatandaşların ihtiyaçlarını ellerinden geldiğinde karşılamak istediklerini belirterek, şöyle konuştu:

"Normalde de bu tarz çalışmalar yapıyorduk. Ancak vatandaşlarımızın bu dönemde daha fazla ihtiyaçları olduğunu düşünerek Kızılay ile harekete geçtik. 'Haftada iki gün balık, ömür boyu sağlık' diyerek besleyici değeri de yüksek olduğu için vatandaşlarımıza balık dağıtıyoruz. Yakın zamanda yine Kızılay ile erzak kolileri de dağıtmayı planlıyoruz. Ayrıca her sene ücretsiz olarak yaptığımız balık-midye festivalini de iptal ettik. Oraya ayırdığımız bütçenin tamamını da ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için ayırdık. Amacımız evde kalan vatandaşlarımızın sağlıklı zaman geçirmesini sağlamak."

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Bornova'da şoförler unutulmadı
Yerel Yönetimler
7 Nisan 2020 Salı 09:23

Bornova'da şoförler unutulmadı

Koronavirüs salgınının yayılımını önlemek için tüm imkanlarını seferber eden Bornova Belediyesi, daha önce maske dağıttığı taksici ve minibüsçü esnafına verdiği desteğe yenisini ekledi. İçerisinde 10 adet maske, kolonya ve sıvı sabun bulunan paketler, şoförlere dağıtılmak üzere taksi ve minibüs duraklarına teslim edildi. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Gün boyu direksiyon başında ve risk altında görev yapan ilçedeki taksi ve dolmuşçulara destek olmak amacıyla 1.100 paket hazırladıklarını ifade eden Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Belediye olarak tüm olanaklarımızı kullanarak salgının yayılımını azaltmaya çalışıyoruz. Bu anlamda sağlıkçıların yanısıra zor koşullarda görevlerini yapan hizmet sektöründeki çalışanlarımıza da yardım ediyoruz. Yaşanılan sıkıntılı günleri birbirimize destek olup, birlik ve beraberlik içerisinde aşabiliriz” dedi.

Sağlık kuruluşlarına tam destek

Bornova Belediyesi Altın Bilezik Projesi için kullanılmak üzere hazırladığı tekstil atölyesinde gönüllerin desteğiyle maske, geleceğin bilim insanlarını yetiştirdiği Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nin laboratuvarlarında ise uzman personeli ile kolonya üretimine başlamıştı. İmal edilen maske ve kolonyalar ile birlikte bağışçıların katkıları ile temin edilen önlük, eldiven ve siperlik gibi malzemeler de sağlık kuruluşlarına dağıtılmıştı.

Bornova Belediyesi, sağlık kuruluşlarına verdiği destek çerçevesinde Aile Sağlığı Merkezleri’nin bahçelerine triyaj çadırları da kuruyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Başkan İduğ'dan İzbaş'ta çalışan öğrencilere müjde!
Güncel
7 Nisan 2020 Salı 02:12

Başkan İduğ'dan İzbaş'ta çalışan öğrencilere müjde!

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, sosyal medyadan kendisine ulaşan ve İzbaş kafelerinde çalışan gençlerin talebine yanıt verdi. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzbaş kafelerinde çalışan ancak Koronavirüs tedbirleri kapsamında kafelerin kapatılması ile bir süreliğine işsiz kalan öğrenciler sosyal medya üzerinden Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ'a çağrı yaptı. 

Kafelerin açılması ile tekrar işlerine dönmek istediklerini belirten gençler adına yazılan mesajda ''İyi akşamlar, bizler @bornovabld İzbaş kafelerinde çalışan  öğrenciler olarak corona nedeniyle aniden işsiz ve gelirsiz kaldık. Sözleşmelerimizin yanmasından korkuyoruz. Kafeler açıldıktan sonra sözleşmelerimizin kaldığı yerden devam etmesini istiyoruz.'' ifadeleri kullanıldı. 

''KESİNLİKLE MAĞDUR OLMAYACAKSINIZ''

Gençlerin çağrısına Başkan İduğ'dan cevap geldi. Öğrencilerin bu süreçte kesinlikle mağdur edilmeyeceğini belirten Başkan İduğ sosyal medya hesabından gençlere şu şekilde yanıt verdi;

''Sevgili Kardeşlerim, tabiki dediğiniz gibi olacak, kesinlikle mağdur olmayacaksınız. Benim için çok önemlisiniz. Şu günler geçsinde oturup sohbet edelim, iyi top oynayan erkekler varsa halısaha maçı yapalım, ama baklavasına tamam mı?''

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

CHP İzmir'in acı kaybı... Koronavirüse yenik düştü
Güncel
7 Nisan 2020 Salı 00:15

CHP İzmir'in acı kaybı... Koronavirüse yenik düştü

CHP Torbalı İlçe Teşkilatı üyesi 66 yaşındaki Yunus Karakoç, koronavirüse karşı yaklaşık iki haftadır süren yaşam savaşını kaybetti. Uzun yıllar CHP'ye hizmet eden Karakoç'un vefatı İzmir'i yasa boğdu 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
SONKALEİZMİR-CHP İzmir İl Teşkilatı'nda koronavirüs nedeniyle bir can kaybı yaşandı. Torbalı İlçe Örgütü üyesi Yunus Karakoç'un uzun süredir koronavirüse karşı sürdürdüğü yaşam mücadelesini kaybettiği açıklandı. CHP'ye uzun yıllar hizmette bulunan 66 yaşındaki Karakoç'un vefatı il teşkitatında ve İzmir siyasetinde de büyük üzüntü yarattı.
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Son Kale İzmir