MENÜ
İzmir 17°
Son Kale İzmir
Köpek çocuğa saldırdı, esnaf elleriyle kurtardı
Güvenlik
6 Haziran 2020 Cumartesi 20:57

Köpek çocuğa saldırdı, esnaf elleriyle kurtardı

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde bir köpeğin 6 yaşındaki kız çocuğuna ve olaya müdahale eden esnafa saldırma anı güvenlik kameralarınca kaydedildi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Sekiz Eylül Mahallesi'ndeki evinden markete gitmek için sokağa çıkan kız çocuğuna yolda karşılaştığı Alman kurdu cinsi bir köpek saldırdı. Köpeğin çocuğun peşinden koştuğunu gören çevredeki esnaf, kızı kurtarmak için müdahale etti. Esnafın müdahalesi sonucu kız çocuğu köpeğin saldırısından küçük sıyrıklarla kurtuldu, olayda 2 esnaf köpek ısırması sonucu yaralandı. Küçük çocuk ve esnaflar, Kemalpaşa Devlet Hastanesindeki tedavilerinin ardından taburcu edildi. Köpek ise çevredekilerce kontrol altına alındıktan sonra olay yerine çağrılan Kemalpaşa Belediyesi ekipleri tarafından barınağa götürüldü. Hayvanın sahibine ulaşılamazken veteriner hekimler köpeği gözlem altına aldı.

VAHİM BİR OLAY YAŞANABİLİRDİ

Olaya müdahale eden esnaflardan 45 yaşındaki Ersan Bavli, dükkanında çalışırken bir anda köpeğin küçük kızı kovaladığını, kızın bağırdığını gördüğünü söyledi. Köpeğin kız çocuğuna saldırma anını hala unutamadığını belirten Bavli, "Köpeğin ağzı, çocuğunun kafasındaydı. Kurtarmak için mücadele ederken köpek beni de kollarımdan ısırdı. Köpek çok güçlüydü. Arkadaşım geldi, köpeğin kulaklarından tuttu, götürürken onu da ısırdı. Bu olaya müdahale etmeseydik daha vahim bir olay yaşanabilirdi. Bizim yerimizde kim olsa aynı şeyi yapardı." dedi.

ÇOCUK ÇOK AĞLADI

Esnaf Salim Aktaş da kendisinin de çocuk sahibi olduğunu ifade ederek, "Köpeğin kıza saldırdığını görünce çok üzüldüm. Olaydan sonra çocuk çok ağladı. Psikolojisi bozulmuştu. Köpek beni de ellerimden ısırdı ama çocuğumuzu köpeğin elinden kurtardığımız için mutluyum." diye konuştu. Olay yeri yakınlarındaki sitenin güvenlik kameralarının kaydettiği görüntülerde köpeğin çocuğu kovalaması, saldırması ve esnafın müdahale etmesi yer alıyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir turizmi için 5 yıllık plan...
Yerel Yönetimler
6 Haziran 2020 Cumartesi 17:46

İzmir turizmi için 5 yıllık plan...

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin çevrimiçi “Yeni Normalleşme Sürecinde İzmir Turizmi” toplantısında Başkan Tunç Soyer, İzmir turizminin yeni yol haritasını açıkladı. Turizm faaliyetlerini tüm yıla yayacaklarını söyleyen Soyer, “İzmir turizminin anayasasını yazdık” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) çevrim içi “Yeni Normalleşme Sürecinde İzmir Turizmi” başlıklı toplantısında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer turizm acenteleriyle bir araya geldi. Başkan Soyer toplantıda İzmir turizminin yol haritasını açıkladı ve “İzmir Vakfı’nın koordinasyonu, belediyemiz ve İZKA’nın desteğiyle tamamladığımız İzmir’in yeni turizm ve tanıtım stratejisiyle İzmir turizminin anayasasını yazdık” dedi. Başkan Soyer sözlerini şöyle sürdürdü: “Stratejimizde önümüzdeki beş yıl boyunca İzmir turizmi için yapacağımız her şey tanımlı. Turizm yol haritamızda, İzmir’in tüm turizm destinasyonları var. Bu kapsamda İzmir’in turizm alanlarındaki tüm etkinlikler için 12 aylık bir plan hazırlıyoruz.” 

İzmir’deki tüm destinasyonları birbirine sistemli bir şekilde bağlayarak erişilebilir kılmak için “çığır açıcı bir hazırlık” içinde olduklarını dile getiren Başkan Soyer, “İzmir’in tüm kültür, tarih, gastronomi, kırsal ve doğa destinasyonlarını ‘İzMiras Rotaları’ adıyla birbirine bağlıyoruz” diye konuştu.

Visit İzmir sonbaharda kullanıma açılacak
Başkan Soyer bu destinasyonlarla ilgili ilgili bilgilere Visit İzmir mobil aplikasyonu üzerinden rahatça ulaşılacağını da söyleyerek şöyle devam etti: “İzmir’e gelen herkes ve İzmirliler bu mobil aplikasyon sayesinde, her bir alan hakkında detaylı bilgilere kolayca erişebilecek. Bu çalışmanın da yüzde 70’i tamamlandı ve önümüzdeki sonbaharda kullanıma açılacak. Pandemi sebebiyle sekteye uğrayan direkt uçuşlar ve kruvaziyerler yoluyla İzmir’e doğrudan erişimi artıran çalışmalarımız da yeniden yoğunlaştı. Bu konudaki tüm hazırlıklarımızı tamamladık. İzmir için yeni bir görsel kimlik çalışmasını tamamladık.”
 
İzmir ile Midilli arasındaki feribot seferlerine de değinen Başkan Soyer, “Şuan için seferlerin 24 Temmuz’da başlaması planlanıyor ama değişiklik olabilir. İlk etapta haftada iki gün olarak yani cumartesi ve pazar çalışacak” dedi.

“Koruma amaçlı imar planı çalışması yapıyoruz”
Başkan Soyer toplantıda turizmcilerin sorularını da yanıtladı. TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Gencer’in “Kültürpark’ı İzmir turizmine nasıl kazandıracaksınız?” sorusu üzerine Başkan Soyer şunları söyledi: “Biz Kültürpark’ı bir yandan şehrin en güzel yeşil alanı olarak korumaya devam edeceğiz, bir yandan da burada halk okulu kavramının içini dolduracağız. Bu konuda meslek odaları ile birlikte çalışıyoruz. Koruma amaçlı imar planı çalışması yapıyoruz. Kimsenin itiraz etmeyeceği, mutabakatla şekillenen bir tablonun ortaya çıkması için böyle bir süreç takip ediyoruz. Kısa sürede tamamlanacak. İzmir’in tamamının kabulleneceği ve bundan büyük bir memnuniyet duyacağı çalışmayı başlatacağız” dedi. 
İki büyük festival yapılacak
İzmir’de Deniz Festivali ve Sokak Festivali olmak üzere iki festivalin daha düzenleneceğini belirten Başkan Soyer, Agora kazı alanı hakkında da konuştu. Başkan Soyer, “Agora’nın daha fazla ön plana çıkması için bölgede çok önemli çalışmalar yürütüyoruz. Kamulaştırmalar sürüyor. Agora’nın daha fazla görünürlüğünü ortaya çıkacak bir çalışma. Ayrıca kent turizmine daha fazla katılmasını sağlayacak bir adım olacak” dedi.

“Kadifekale’de artık güvenlik sorunu yaşanmayacak”
Kadifekale’de güvenliğin nasıl sağlanacağı sorusuna ise Soyer şöyle yanıt verdi: “Biz orada bir süredir başlattığımız pazar çalışması ve kurduğumuz kadın kooperatifleriyle aslında bir çok şeyi değiştirdik. Biraz zaman alan bir değişim ama artık hazırız. Orada bir güvenlik sorunu olmayacak, çok net söylüyorum. İzmir’in herhangi bir yerinden farklı bir tablo olmayacak. İnsanların para kazanmasını mümkün hale getirecek çalışmalar sürdürüyoruz. İnsanlar para kazanmaya başladığında oradaki hayat iyileşecek, kolaylaşacak.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Yasak kalktı, plajlar doldu
Güncel
6 Haziran 2020 Cumartesi 17:40

Yasak kalktı, plajlar doldu

İzmir'de uzun bir aradan sonra hafta sonu sokağa çıkan vatandaşlar, havanın güneşli olmasını da fırsat bilerek denize girdi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Koronavirüs salgınını kontrol altına almak amacıyla uygulanan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarının sona ermesiyle vatandaşların birçoğu dışarıda vakit geçirmeyi tercih etti. Kent merkezinde sahil kenarındaki yürüyüş yapan ve kafelere giden İzmirliler Çeşme'de de denize girdi. Ilıca plajına gelen vatandaşlar, hem güneşin hem de denizin keyfini çıkardı. Özellikle İzmir'in merkez ilçelerinden gelen vatandaşlar, sahilde belediye ekipleri tarafından hazırlanan ve 6 metrekare büyüklüğündeki sosyal mesafe localarında vakit geçirdi. Sıcaklığın 30 dereceye yükseldiği ilçede bazı vatandaşlar da su sporlarıyla eğlendi. İlçedeki Kocakarı, Altınkum ve Tekke plajlarında da hareketlilik yaşandı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Göztepe ruhu tribünde olacak...
Spor
6 Haziran 2020 Cumartesi 17:05

Göztepe ruhu tribünde olacak...

Süper Lig'de cuma günü Trabzonspor'u konuk edecek Göztepe'de yönetim seyircisiz oynanacak müsabaka öncesi "Seni Yalnız Bırakmadık" sloganı ile bir kampanya başlattı. Buna göre tribünde yerini alamayacak olan taraftarlar koltuklara formalarını bırakacak
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Kulüpten yapılan açıklamaya göre, koronavirüs salgını nedeniyle seyircisiz oynanacak maçlarda taraftarlar, tribündeki yerlerini lisanslı formalarıyla doldurabilecek. Dileyen taraftar, lisanslı formalarını bırakarak Gürsel Aksel Stadyumu tribünlerinde Göztepe taraftarı ruhunu yaşatabilecek. Forma teslimi uygulaması 8 Haziran'da başlatılacak. Uygulama çerçevesinde, formalar iç sahada oynanan tüm müsabakalarda tribünleri süsleyecek ve müsabakaların ardından sahiplerine teslim edilecek. Formaların taraftara tesliminde sahibine uygulamanın hatırası olarak özel tasarımlı bir yama hediye edilecek. Forma teslimi Gürsel Aksel Stadyumunda yer alan GÖZGÖZ mağazaları satış noktasına yapılacak.
SEPİL: HATIRA HEDİYESİ VERİLECEK
Göztepe Başkanı Mehmet Sepil, #SeniYalnızBırakmadık uygulamasına ilişkin şu değerlendirmede bulundu: "Seyircisiz oynanacak maçlar ile alakalı hem diğer Avrupa Liglerinde hem de ülkemizde çeşitli uygulamalar hayata geçirildi. Biz de bu süreçte neler yapabiliriz diye kendi aramızda konuştuk ve seçenekleri değerlendirdik. Bu doğrultuda dileyen taraftarlarımızdan formalarını bizlere teslim etmesini istiyoruz. Taraftarlarımızın formalarını ait oldukları yere, Gürsel Aksel Stadyumumuzun tribünlerine yerleştireceğiz ve seyircisiz oynayacağımız maçlarda onlar da bizimle olacak. Tüm operasyonun ücretsiz olarak gerçekleşeceği bu uygulamanın sonunda formasını teslim eden taraftarlarımıza hatıra olarak bir yama hediye edeceğiz."

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

AK Partili Kaya'dan Soyer'e 'HDP' tepkisi
Politika
6 Haziran 2020 Cumartesi 17:00

AK Partili Kaya'dan Soyer'e 'HDP' tepkisi

AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen 3 kişiyi İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketinde yönetici olarak görevlendirerek HDP'ye destek verdiğini savundu.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Atilla Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, HDP'ye yakın olan ve KHK ile ihraç edilen üç akademisyenin İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi olan Grand Plaza AŞ'de yönetim kurulu üyesi yapıldığını, bunun Tunç Soyer'in HDP'ye verdiği açık çekin bir sonucu olduğunu savundu. Tunç Soyer'in aday gösterilmesinde ve seçilmesinde HDP'lilerin büyük katkılarının olduğunu ileri süren Kaya, "Tunç Soyer, HDP'nin yanında olduğunu, gücüne güç katmak için çalıştığını her fırsatta gösterdi. Belediye bünyesinde yaptığı çeşitli atamalarla da bu sözünü perçinledi." ifadelerini kullandı.

? Kaya, Doğu ve Güneydoğu'da 2015 yılında başlayan olaylarda PKK'nın dağdaki terörü şehirlere taşıdığına, çukurlar kazarak, barikatlar kurarak güvenlik güçlerine saldırdığına işaret ederek hain saldırılar sonucu 793 kişinin şehit olduğunu hatırlattı. ?O dönemde bir grup akademisyenin "barış bildirisi" adı altında bir metinle güvenlik güçlerinin şehirlere girmesine karşı çıktığını, PKK'ya örtülü destek verdiklerini savunan Kaya, şunları kaydetti:

"Melek Göregenli, Nilgün Toker Kılınç ve Ayşen Uysal isimli akademisyenler, sözde barış bildirgesine imza atan bin 128 kişinin arasındaydı. FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından KHK ile görev yaptıkları üniversitelerden ihraç edildiler. ?2014'te HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'a oy vereceklerini açıklayan bu üç akademisyenin kararını, HDP resmi internet sitesinde kamuoyuna duyurmuştu. Bu isimlerin, HDP için sıradan isimler olmadığını buradan rahatlıkla anlayabiliyoruz. ?Kişisel sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlar da sıkı birer HDP'li olduklarını gösteriyor. KHK ile ihraç edilen HDP'li üç isim, Tunç Soyer tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesinin şirketi olan Grand Plaza AŞ'de yönetim kurulu üyesi yapıldı."

Kaya, atamaların 23 Mart'ta yani pandemi sürecinde gerçekleştirildiğini, "İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin HDP'nin arka bahçesi haline getirilmesi için çaba gösterildiğini" de öne sürdü.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Narlıdere'de büyük şok! Metro inşaatı binaları çatlattı...
Güncel
6 Haziran 2020 Cumartesi 12:31

Narlıdere'de büyük şok! Metro inşaatı binaları çatlattı...

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bir firmaya verilen metro inşaatı çalışmalarında Narlıdere ilçesindeki 4 binada çatlaklar oluştuğu, 11 dairenin de tahliye edildiği öne sürüldü.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesinin Fahrettin Altay - Narlıdere Metro Hattının yapımını yüklenen firma, Narlıdere ilçesinde çalışmalarını yürütürken Yenikale Mahallesi Zafer Sokak'taki bazı binalarda çatlaklar oluştuğu iddia edildi. Bina sahiplerinin başvuru yapması üzerine belediye ve firma yetkililerinin incelemesinin ardından 4 binanın zemin ve dış ceplerinde çatlaklar oluştuğu, 11 dairenin tahliye edilmesine karar verildiği öne sürüldü. Daire sahiplerine kira bedellerinin ödendiği, aynı sokakta oturan bazı vatandaşların da belediyeye başvuruda bulunduğu kaydedildi.

Mahalle sakinlerinden Fatma Şimşek, metro inşaatının çalışmaları nedeniyle binalarda çatlaklar oluştuğunu söyledi. Evlerin içlerinde de hasar olduğunu aktaran Şimşek, "Binalar boşaltıldı. Kiminde az kiminde çok hasar var. Bazıları belediyeye başvurdu. Benim evimin salonunda da her yerde çatlaklar var." dedi.

Oturduğu binada çatlaklar oluşan Metin Çetin de yaşanan durum nedeniyle 4 binanın boşaltıldığını aktardı.

Binalarda çeşitli hasarların olduğunu vurulayan Çetin, "Durumunu bildirenlere belediye yardımcı oluyor. Bazı binalardaki daireleri boşaltıp onlara ev tuttular. Görevliler sürekli gelip kontrol ediyor. Gelip bizim binamızı da gördüler. Bize 'siz merak etmeyin burayı yaptıracağız' dediler. Alttaki çalışma bittikten sonra ancak yapılabilir." ifadelerini kullandı. (A.A)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Başkan Soyer'den salgın uyarısı! İzmirliler hiçbir şey olmamış gibi...
Yerel Yönetimler
6 Haziran 2020 Cumartesi 09:53

Başkan Soyer'den salgın uyarısı! İzmirliler hiçbir şey olmamış gibi...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, aylar sonra sokağa çıkma yasağının olmadığı hafta sonu için uyarılarda bulundu. Başkan Soyer, "Devleti yönetenlerin aldığı ve ardından iptal ettiği karar, aslında salgının bittiğini değil, önlem için asıl görevin bize düştüğünü gösteriyor. Ne yazık ki İzmirlilerin büyük bir bölümünün hayatına hiç bir şey olmamış gibi devam ettiğini üzülerek söylüyorum. Hepimizin sağlığı için maske-hijyen-fiziki mesafe kurallarına uyarak yaşamalıyız" dedi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

SONKALEİZMİR-İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Başkan'ın Günlüğü'nde İzmirliler'e uyarılarda bulundu. Salgının devam ettiğini vurgulayan Başkan Soyer, İzmirliler'in hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam ettiğini üzülürek gördüğünü söyledi. 

Başkan Soyer'in açıklamaları şöyle: 
Günaydın sevgili İzmirliler...
Dünya Çevre Günü'nü dün tam da anlamına göre kutladık. Foça'da üçüncü ileri biyolojik atık su tesisini açtık ve bu sorunu güzel ilçemizde kökünden çözmüş olduk.
Türkiye'ye hatta Dünya'ya örnek olan maskematiklerimizden biri, Bölge Adliye Mahkemesi girişinde faaliyete geçti. Önümüzdeki hafta sıra Bayraklı Adliyesi'nde. Adliye çalışanlarına ve vatandaşlarımıza hayırlı olsun. Söz maskeye gelmişken salgın konusuna bir kez daha dikkat çekmek istiyorum. Hafta sonu devleti yönetenlerin aldığı ve ardından iptal ettiği karar, aslında salgının bittiğini değil önlem için asıl görevin bize düştüğünü gösteriyor. Haftalardır süren kısıtlamanın ardından ne yazık ki İzmirlilerin büyük bir bölümünün hayatına hiç bir şey olmamış gibi devam ettiğini üzülerek söylüyorum.
Elbette bu dönemde hepimiz çok sıkıldık ama ailemizin, kendimizin, hepimizin sağlığı için maske-hijyen-fiziki mesafe kurallarına uyarak yaşamalıyız. Ayrıca kullanılan maskelerin, eldivenlerin gelişi güzel sağa sola atılması toplum sağlığını ciddi bir şekilde tehtid ediyor ve çevre kirliliğine neden oluyor.
Sevgili İzmirliler aylar sonra kısıtlamanın olmadığı bir hafta sonumuz var. <
Güzel ve sağlıklı geçsin diliyorum. Hoşça kalın.

 

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'de sosyal mesafe cezası!
Güvenlik
6 Haziran 2020 Cumartesi 09:35

İzmir'de sosyal mesafe cezası!

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında kent genelinde sosyal mesafe kurallarına uymayan 2 iş yerine ve 70 kişiye idari para cezası uyguladı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Ekipler, kent genelinde vatandaşların yoğun olarak bulunduğu bölgeler ve sahil kesimlerinde sosyal mesafe ve maske kullanımı konusunda uyarılarda bulundu. Yapılan denetimlerde bir bar ve kahvehane ile 70 kişiye sosyal mesafe kurallarına uymadıkları gerekçesiyle idari para cezası kesildi. Ekipler kent genelinde esnafın büyük oranda iş yerlerinin kapanma saatlerine riayet ettiklerini belirtirken, denetimlere ara vermeden devam edileceği bildirildi. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'de otobüslere ameliyathane hijyeni
Yerel Yönetimler
6 Haziran 2020 Cumartesi 11:48

İzmir'de otobüslere ameliyathane hijyeni

İzmir Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşım araçlarında virüs ve bakterilerin yayılmasını önleyecek bir projeyi deneme amaçlı hayata geçirdi. Ameliyathanelerde kullanılan hepa filtreli ve UV ışınlı hava temizleme cihazları dünyada ilk kez İzmir’de üç otobüse monte edildi. Pilot uygulamanın verimli olması halinde yaygınlaştırılması planlanıyor.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ESHOT Genel Müdürlüğü’nün yaklaşık iki yıl önce başlattığı “otobüslerde sürekli hava sterilizasyonuna yönelik proje” koronavirüs salgınıyla mücadele günlerinde hayata geçirildi. Hastanelerde kullanılan UV ışınlı ve hepa filtreli hava temizleme cihazlarının özelliklerine sahip yeni cihazlar İzmirli bir firma tarafından dünyada ilk kez otobüsler için üretildi. Testleri yapılan ve kullanıma hazır olan ilk üç cihaz, ESHOT Genel Müdürlüğü atölyelerinde üç otobüse monte edildi. Özellikle hastane güzergâhlarında hizmet veren ve yolcu yoğunluğu yüksek 302 numaralı Otogar-Konak, 680 numaralı Bozyaka-Lozan Meydanı ve 691 numaralı Gaziemir-Lozan Meydanı hatlarındaki otobüsler, İzmirlilere hizmet vermeye başladı.
 
“Ortamdaki havayı kendi içinde filtreleyecek”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, koronavirüs salgınıyla özellikle toplu ulaşım araçlarında hijyenin ve hava değişiminin öneminin çok daha iyi anlaşıldığını vurguladı. Otobüslere monte edilen üç cihazın, temizlenebilir ve değiştirilebilir yüksek etkinlikli filtrelere sahip olduğunu belirten Soyer, “Cihazlar, ortamdaki havayı kendi içinde filtreleyecek ve UV ışınlarıyla da sterilize edecek. Ortamdan çekilen hava, zararlı etkenlerden temizlenerek tekrar ortama verilecek. Bu işlem araçlar çalıştıkça devam edecek. Böylece yolcular sürekli steril ve temiz hava soluyacak” dedi. 
Cihaz verimliliğinin bilimsel yöntemlerle ölçüleceğini de kaydeden Başkan Soyer, pilot uygulamanın başarılı olması halinde önce otobüslerde ve süreç içinde kentteki diğer toplu ulaşım araçlarında yaygınlaştırılabileceğini de belirtti.
 
“Zararlı maddeler cihazda hapsedilecek”
Projenin geliştirilmesine iki yıldır aktif destek veren Eşrefpaşa Belediye Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Tarakçı, hastanelerde, ameliyathanelerde yüksek hijyen sağlayan cihazın, otobüslerde kullanımının dünyada bir ilk olduğunu belirterek şöyle konuştu:  “Toplu ulaşım araçları, insanların çok yakın temas ettikleri yerler. Otobüslerde hijyen, Koronavirüs salgını döneminde daha da öncelikli hale geldi. Bir enfekte yolcunun bile toplu ulaşım araçlarına binmesi, insanlarla çok yakın temasta olduğu için sağlıklı insanların da hasta olmasına neden olabiliyor.” 
Araç içerisinde küçük damlacıklarla, tozla taşınabilen bakterilerin, virüslerlerin bulunduğunu ve bunların çok rahat havada dolaşarak solunum sistemi hastalığına neden olabildiğini söyleyen Tarakçı, “Burada amaç ortamdaki havanın kalitesini artırmak. Araç içerisinde dolaşan hava, bu cihazın içerisindeki filtrelerden geçecek. Bunun içerisinde toz filtreleri, karbon, polen, hepa filtreler var. Bu filtreler yardımıyla ortamdaki havada bulunan, asılı kalabilecek zararlı maddeler, cihazda hapsedilecek ve temiz havayı dışarı verecek” dedi.

Güvenli yolculuk sağlanacak
Yolculardan Görkem Kurttekin, uygulamanın son derece iyi olduğunu belirterek, kendilerini ne kadar korumaya çalışsalar da toplu taşımada sorunların yaşanabileceğini, bu sistem ile güvenli yolculuk yaptıklarını söyledi.
Toplu taşıma kullanan Arif Ersoy da “Kronik rahatsızlıklar bulunuyor. Evden çıkmıyorum ama hastaneye gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanıyorum. Fakat bu esnada tedirginlik oluşuyor. Bu sistemin olması ile kendimizi güvende hissediyoruz. Dezenfeksiyon işlemleri sadece vatandaşa bırakılmamalı. Keşke bu sistem yaygınlaştırılsa” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

AK Partili Sürekli'den CHP'ye: Disipline verilecekler mi?
Politika
6 Haziran 2020 Cumartesi 10:24

AK Partili Sürekli'den CHP'ye: Disipline verilecekler mi?

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a haraket ettiği gerekçesiyle ifadesi alınan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, CHP Karabağlar Meclis üyesi Dila Koyurga ve CHP İzmir il eski başkan yardımcısı Banu Özdemir ile ilgili flaş bir çıkış yaptı. Sürekli, "CHP, Cumhurbaşkanımıza hakaret eden Meclis Üyesi, Gaziemir Belediye Başkanı ve dini değerlerimize saldırılmasına alkış tutan eski il yöneticileri ile ilgili disiplin işlemi başlattı mı, ya da başlatacak mı?" dedi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

SONKALEİZMİR-Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle İzmir Adliyesi'nde ifade vermesinin ardından bir çıkış da AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli'den geldi. Sürekli, "CHP, Cumhurbaşkanımıza hakaret eden Meclis Üyesi ve Gaziemir Belediye Başkanı ile dini değerlerimize saldırılmasına alkış tutan eski il yöneticileri ile ilgili disiplin işlemi başlattı mı? Ya da başlatacaklar mı, merak ediyoruz?" açıklamasını yaptı. 
CHP İzmir İl eski Başkan Yardımcısı Banu Özdemir, camide Çav Bella müziğinin çalınmasıyla ilgili videoları paylaştığı gerekçesiyle yaklaşık 1 hafta tutuklu kalmıştı. CHP Karabağlar Meclis Üyesi Dila Koyurga da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a geçmişte sosyal medya hesabından haraket ettiği gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Genç çiftçinin feci ölümü... Yem karma makinesine düştü
Güvenlik
6 Haziran 2020 Cumartesi 10:44

Genç çiftçinin feci ölümü... Yem karma makinesine düştü

İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde, çiftçi İsmail Kazancı (24), hayvanlara yem hazırladığı sırada, dengesini kaybetmesi sonucu yem karma makinesine düşerek hayatını kaybetti.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Olay, saat 18.30 sıralarında Yukarıkızılca Mahallesi'nde meydana geldi. İddiaya göre, İsmail Kazancı hayvanlarına yem vermek için çiftliğine gitti. Kazancı, yem hazırladığı sırada, henüz belirlenemeyen nedenle dengesini kaybederek karma makinesinin içine düştü. Kazancı, olay yerinde hayatını kaybederken, Kazancı'nın cesedini olaydan bir süre sonra gelen arkadaşı buldu. Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine jandarma ekipleri sevk edildi. Kazancı'nın cansız bedeni, savcının incelemesinin ardından İzmir Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Kınalı keklikleri vurdular
Güncel
6 Haziran 2020 Cumartesi 11:05

Kınalı keklikleri vurdular

İzmir'de kınalı keklik avlayan 2 kişiye 6 bin 418 lira para cezası uygulanırken 3 kuş doğaya salındı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Doğa Koruma ve Milli Parklar İzmir Şubesinden yapılan açıklamaya göre, kentte kaçak keklik avı yapanlara yönelik çalışma başlatıldı. Kaçak avcılık yaptığı belirlenen 2 kişi tespit edildi. Haklarında işlem yapılan şüphelilere toplam 6 bin 418 lira ceza uygulandı. Kuşlar ise tedavilerinin ardından doğaya salındı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'de uyuşturucu operasyonu
Güvenlik
6 Haziran 2020 Cumartesi 10:59

İzmir'de uyuşturucu operasyonu

Ödemiş ilçesinde düzenlenen operasyonda 2 kişi gözaltına alındı, 774 kök Hint keneviri ele geçirildi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Ödemiş İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri yaptığı çalışma sonucu ormanlık alanda Hint keneviri yetiştirildiğini belirledi. Söz konusu araziye operasyon düzenleyen ekipler, 774 kök ekili Hint keneviri ele geçirdi. Olay ilgili gözaltına alınan 2 kişinin ev adreslerinde yapılan aramada, 6 tabanca fişeği ve tüfek kartuşları ele geçirildi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Çevre gününde doğanın çığlığını çizdiler
Yerel Yönetimler
6 Haziran 2020 Cumartesi 10:59

Çevre gününde doğanın çığlığını çizdiler

Gaziemir Belediyesi’nin 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde düzenlediği etkinlikte, belediyenin çocuk kursiyerleri çevre sorunlarını konu alan resimler yaptı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarından dolayı haftanın bir günü belirli saatlerde sokağa çıkabilen çocuklar, izin günlerinde doğa sorunlarına dikkat çekmek için resim yaptı. Boyalarına ve hayal dünyalarına sarılan çocuklar, gördükleri çevre sorunlarını ve hayal ettikleri doğanın resmini tuvale döktü. Belediyenin çevre dostu nesiller yetiştirmek için “Doğa için çiz” temasıyla düzenlediği etkinlikte çevre sorunlarına vurgu yapan çocuklar herkesi çevre konusunda daha duyarlı olmaya davet etti.

Festival Alanı’nda açık havada düzenlenen etkinlikte sosyal mesafenin korunması, maske kullanımı gibi kurallara uyulması için gerekli önlemler alındı. Etkinliğe katılan çocukların ateşleri de ölçüldü.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Konak'ta metruk binalar yıkılıyor
Yerel Yönetimler
6 Haziran 2020 Cumartesi 10:48

Konak'ta metruk binalar yıkılıyor

Konak Belediyesi ilçe sınırları içinde yer alan, vatandaşın can ve mal güvenliğini tehdit eden binaları bir bir yıkıyor.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Konak Belediyesi kötü amaçlar için kullanıma zemin oluşturan, metruk hale gelmiş binaların, yapılan ihbar üzerine yasal işlemlerin gerçekleştirilmesinin ardından yıkımını sağlıyor. Bu kapsamda Konak Belediyesi tehlike saçan, kamu için risk taşıyan yapılara geçit vermeyerek son 6 ay içinde 6 binanın yıkımını gerçekleştirdi.

ALTI AYDA ALTI BİNA YIKILDI

Vatandaştan gelen ihbar üzerine Konak Belediyesi ekipleri, Zafertepe Mahallesi 540 Sokak’ta iki ve üç katlı iki binada incelemeler yaptı. Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu kapsamında riskli yapı tespiti yapılmasına rağmen yasal süre içinde mülk sahibi tarafından yıktırılmaması nedeniyle her iki binayı da yıkma kararı aldı. Kapı-pencereleri sökülmüş halde bırakılan, zaman içinde harabeye dönen, mahalle sakinlerinin can ve mal güvenliğini risk altına sokan ve kimliği belirsiz kişilerce kötü amaçlar için kullanılan binaların yıkımı kararın ardından hızla gerçekleştirildi. Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri 58 ve 78 metrekare alana sahip olan iki binanın yıkımını, kepçe ve dozerlerin yardımıyla kısa sürede ve güvenli bir şekilde gerçekleştirdi. Binaların molozları da yine Konak Belediyesi ekiplerince toplanarak alan, vatandaşlar için güvenli hale getirildi. Endişelerini ve şikayetlerini dikkate alan Konak Belediyesi’ne teşekkür eden mahalle sakinleri de yıkım sonrasında rahat bir nefes aldı. Vatandaştan gelen ihbarları değerlendiren Konak Belediyesi son 6 ay içinde tehlike saçan riskli yapılara geçit vermeyerek 6 binanın yıkımını gerçekleştirdi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Son Kale İzmir